Jednoduché řešení

Autor: Jiri Paska
Datum: 05.09.2017 07:37
uživatel: 113188

Prosím o radu pro jednoduché a účelné řešení. Situace:

Elektrokotel 12kW v přízemí topí do podlahy, podlaha ve dvou patrech RD, který má cca 150m2. V zimě jede kotel při mrazech pod -20 na 100%. Jinak v průměru tak na 70%. Dům je z Veloxu.

Nyní bude nově přidána do přízemí krbová vložka Romotop KV 6.6.2 TV s výkonem do vody 5 - 12kW.

V patře je bojler Dražice OKC 160 (150 litrů), tedy s vlastní elektrickou patronou a spirálou pro externí zdroj ohřevu.

V budoucnu se počítá s tepelným čerpadlem vzduch/voda a případně soláry.
Akumulační nádoba se asi musí zařadit, to je celkem jasné, ale jaká? A topit přímo do podlahy a přebytky do akumulace na topení nebo přebytky do bojleru do patra a teprve co zbyde, tak do akumulace na topení?

A jak to celé elegantně zapojit?

Díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 65   starší >>
Datum: 05.09.2017 09:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Asi nejlepší a nejelegantnější zapojení je použití akumulační nádrže která bude mít v sobě kondenzátor tepelného čerpadla, průtokový výměník TUV, elektrickou topnou patronu a případně i výměník na soláry.

Jak to zapojit?
Tepelné čerpadlo se napojí na kondenzátor v nádrži.
Krb se napojí na nádrž.
Případné soláry se napojí na výměník v nádrži.
Teplá vody se bere z nádrže průtokově.
Případný záložní zdroj a nebo bivalentní zdroj k TČ zastoupí elektrická topná patrona která bude také v nádrži.

Osobně takové řešení (nádrž od Techtransu) používám již několik let (tedy bez solárů) a mohu s klidem říci že je to po stránce zapojení velice jednoduché a funkční. Z praxe znám i jiná komplikovanější zapojení. Je jen na vás jakou cestou se vydáte.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.09.2017 12:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, kdybych už z nějakého důvodu kombinoval více topných zdrojů a bylo mezi nimi i TČ, šel bych též tímto směrem a volil nádrž s vnořeným kondenzátorem TČ, je to podle mne nejrozumnější možnost. Chtěl jsem se jen zeptat, jak se to dělá, když člověk uvažuje o TČ až časem. Musí se rovnou koupit nádrž s vnořeným kondenzátorem, i když se to nevyužívá, nebo lze kondenzátor do nádrže nějak vložit dodatečně, samozřejmě za předpokladu, že budu mít pro to vyhovující AKU nádrž ?

Datum: 05.09.2017 12:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, mám stejný dotaz. TČ bude až časem. A nemáte prosím tip na konkrétní model akumulační nádrže, která má výše popisované?

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 05.09.2017 13:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Také jsem na domě topil nějaký čas elektricky (patronama v nádrži) a krbem a až později napojil TČ.
Takové nádrže vyrábí TechtransPT . Poptejte si je.

Datum: 05.09.2017 12:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samozřejmně že by šel do nádrže vložit kondenzátor dodatečně pokud by to bylo konstrukčně a prostorově možné. Jen by to obnášelo úplné odstavení nádrže, její "rozpárání", vložení kondenzátoru včetně průchodek a její opětovné kvalitní svaření. Vzhledem k tomu že by se dával dodatečně třeba po několika letech provozu, musely by se veškeré povrchy důkladně očistit a připravit pro kvalitní sváry. Dále byste musel dotáhnout domů dobrého svářeče i s jeho vercajkem a nechat ho to svařit.

... nejsem si zcela jist jestli byste tímto vůbec něco získal či snad dokonce ušetřil. Určitě bude lepší pořídit rovnou nádrž hotovou na TČ připravenou. Pokud by se ovšem našel nějaký šetřivý koumák (je jich u nás dost) může to klidně vyzkoušet a pak tady poreferovat.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.09.2017 13:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Taky jsem si říkal, že podstatně jednodušší by bylo pořídit to rovnou celé, tady jde spíše o to, v jakém horizontu by člověk to TČ pořizoval a zda by to mělo cenu rovnou takovou nádrž pořizovat, to už si musí každý určit sám.

Datum: 05.09.2017 14:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten TechtransPT je teda celkem za vysokou cenu.Nejde použít něco z běžné nabídky Dražic, Regulus apod?

Datum: 05.09.2017 14:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dražice ani Regulus nic takového nedělají. Cena to není zrovna malá ale nelituju. Konstrukčně a funkčně výborné.
Když jsem před lety hledal něco funkčně podobného co by ale bylo z jednotlivých dílů tak by to vyšlo skoro na stejno. Navíc bych potřeboval 2-3x víc místa v technické místnosti kterou mám malou, mraky armatur a různé topenářské bižuterie navíc a o regulaci ani nemluvě.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 05.09.2017 14:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Pane Kopřivo, je to dobré řešení, jenom nevím co s dnešní legislativou. Prosím Vás, a jak to pak řešíte s nízkotlakou částí TČ? Vždyť dnes není možné prodat TČ bez "štítku" a jinak než dohromady to měřit nelze. A k jedné nádrži je možné připojit x "TČ" a s každým ten štítek bude vycházet jinak. Děkuji

Datum: 05.09.2017 15:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já nic neřeším, já nic neprodávám.

Datum: 05.09.2017 14:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Určitě se to vyplatí přemejšlet dopředu. Člověk si uvědomí po dvou vyúčtováních za elektriku že to tak nejde a velice rychle se k tomu TČ dokope. Poznal jsem to na vlastní kůži když při dodělávání domu nebylo na TČ ale i u jiných kteří dopadli naprosto stejně. Dnes si já i ostatní s TČ chrochtáme když přijde vyúčtování :-)

Datum: 05.09.2017 14:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
CO je tou hlavní složkou těchto dražších nádrží oproti běžných se šnekama, prosím můžete to přiblížit?

Datum: 05.09.2017 14:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak hlavně do běžných "šneků" nemůžete pustit chladivo z TČ.
Použité výměníky, jejich velikosti a výkony, konstrukční detaily nádrží, individuální přístup a hlavně zkušenosti a vlastní vývoj. Není to jen výrobce nádrží. Oni ty nádrže hlavně sami používají.

Datum: 05.09.2017 15:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kopřivo, není na vás nějaký kontakt?

Datum: 05.09.2017 15:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co byste potřeboval? Já to neprodávám. Spojte se s Techtransem a tam vám poví detaily a možná i víc než já.

Datum: 05.09.2017 15:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No chtěl jsem to prokonzultovat, mám pocit, že víte o čem mluvíte. Říkal jsem si, zda nyní, když není zatím TČ by vlastně nešlo udělat to, že by člověk vložkou topil přímo do podlahy a ventil by v případě natopení podlahy přesměrovával do bojleru.
Bojler by tak byl vlastně úložištěm teplé vody. Na cestě k bojleru by byl výměník, který by v momentě, kdy už vložka netopí, ale podlahovka chce energii sebral část tepla z bojleru. Nemám tušení, jak dlouho by 160ti litrový bojler dokázal živit podlahovku, když by byl natopen třeba na 90°C a měl se zchladit třeba na max. 40°C.

Datum: 05.09.2017 15:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to jako se škrábat levou rukou za pravým uchem.

Datum: 05.09.2017 15:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslíte? Nedochází přece ke ztrátám. Teplo jde přece přímo do podlahy a nebo do bojleru. Navíc bojler již existuje, takže nákladově by to bylo levné ne?

Datum: 05.09.2017 15:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tady chybí funkčnost a bezpečnost.
Nemůžete pouštět teplo z krbu přímo do podlahy. Musela by tam být regulace která zreguluje topnou vodu z krbu o vysoké teplotě na nízkou teplotu pro podlahové topení. Krb bude mít oproti podlahovce obrovský výkon který nebudete mít kam uložit. Do bojleru toho moc neuložíte a co až se bojler nahřeje, kam půjde teplo z krbu? Takový systém jak si přestavujete bude jedním slovem nefunkční.

Datum: 05.09.2017 15:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, vím dobře o čem mluvím.
Topit vložkou do podlahy je blbost se kterou byste si leda přidělal možné problémy. Do bojleru 160L toho opravdu moc neuložíte, dle popisu to nikterak rozumně nezregulujete a místo tepla v domě budete hledat pomoc a stále něco bastlit a utrácet zbytečně peníze. Toto co píšete je slepá a nefunkční cesta. Funkční a jednoduchá řešení jsou již vymyšlená.

Datum: 05.09.2017 16:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Radši se ještě jednou zeptám:

V přechodném období si prostě přitopím pro lepší pohodu navečer. Krbovka mi produkuje "velké" teplo a tak se míchá do podlahy (jistě, že nemůže jít napřímo) nebo jde rovnou do bojleru a po cestě předává teplo výměníku, který se přemostí v momentě, kdy je podlaha natopená. Pokud se bojler blíží svému limitu, tak se na krbovce zavře přívod vzduchu, čímž plamen zhasne. Kde je problém?

V zimě pak mohu topit jak blázen, protože 9kW do vody max., které dá krbovka, prostě stačí na výhřev domu a to ještě možná bude muset pomoci elektrokotel, protože ten přes zimu jede na 9 - 12kW výkonu skoro pořád. No a v krbu se stejně bude topit jen večer a nebo o víkendu třeba skoro celý den... Krb není kotel.

Nechci se hádat a nechám si poradit, ale. Opravdu je to nesmyslné řešení?

Datum: 05.09.2017 16:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jakou předpokládáte počáteční teplotu v bojleru před zatopením? Za jak dlouho předpokládáte že se krbem nahřeje?
Kolik kW odebere podlahovka v přechodném období? Kolik kW vyrobí krb?
Hodláte v přechodných obdobích vložku škrtit na výkonu, nechávat si dehtovat vložku, komín a snižovat si účinost spalování?
Myslíte si že když zavře klapka v krbu tak krb zhasne a přestane produkovat teplo?
Pokud budete topit v zimě jako blázen tak si brzo přetopíte obývák.

Datum: 05.09.2017 17:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jakou předpokládáte počáteční teplotu v bojleru před zatopením? 40°C
Za jak dlouho předpokládáte že se krbem nahřeje? za cca 2 hodiny
Kolik kW odebere podlahovka v přechodném období? Nevím
Kolik kW vyrobí krb? Až 9kW do vody
Hodláte v přechodných obdobích vložku škrtit na výkonu, nechávat si dehtovat vložku, komín a snižovat si účinost spalování? Ne
Myslíte si že když zavře klapka v krbu tak krb zhasne a přestane produkovat teplo? Ano, a počítal bych s dojezdem, tedy zavřel klapku přívodního vzduchu před dosažením kritické teploty.
Pokud budete topit v zimě jako blázen tak si brzo přetopíte obývák. Snad ne, vložka produkuje relativně málo do vzduchu a navíc bude vzduch odveden pryč. Obývák je velký a půjde do něj teplo jen skrz sklo.

Datum: 05.09.2017 17:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud nebudete krb škrtit tak bojler nahřejete na 80st za necelou hodinu.
Dům může mít v přechodném období ztrátu cca 2-3kW. Krb bez škcení dá až 9kW. Kam s přebytkem tepla když bude bojler nahřátý?
Jak a kde chcete na bojleru 160L snímat teplotu? Využijete umístěním čidla skutečně aktivně 160L pro ohřev?
Myslíte si že teplota vyprodukovaná vložkou do vzduchu sklem je malá?
Čím více se bude teplota v obýváku zvyšovat, tím méně bude podlahovka tepla z krbu odebírat a předávat. Tím více bude tepla které nebudete mít kam uložit.
Navíc jestli to vše chcete ještě zbastlit do jednoho s elektrokotlem tak jsem zvědav čím a jak to hodláte regulovat.

Možná stále čekáte že vám toto řešení někdo pochválí. Nedočkáte se.

Datum: 05.09.2017 17:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To, co píšete, už jsou jasné argumenty, že tudy cesta nevede.

Pokud by šlo tedy o zásobník, pořád jsem nepochopil co je to ten kondenzátor a proč tam jde chladivo?

Proč prostě nepoužít nádobu, co má 3 vstupy, na TČ, na vložku a na solár a uvnitř má bojler nebo ho krmí vývodem?

Datum: 05.09.2017 18:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tepelné čerpadlo pracuje s teplonosným médiem - chladivem.
Kondenzátor je výměník chladivo/voda kde chladivo vystupující z TČ ve formně přehřátých par předává teplo vodě a při tom dochází při určité teplotě k jeho kondenzování. Proto se ten výměník jmenuje kondenzátor.
Nádrž s vnořeným kondenzátorem efektivněji využívá teplo z chladiva.
Solární kolektory také potřebují svůj výměník v nádrži.
Místo bojleru se v nádržích o kterých píšu používá další výměník který průtokově ohřívá teplou vodu.

Datum: 05.09.2017 19:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A jak se průtokově zvládá ohřát voda ze zdroje, který je ohříván TČ? Musí být TČ nějak specielně upraveno, aby kondenzátor byl až v nádobě nebo je to běžná vlastnost TČ? Ta teplota v akumulačce přece musí být nízká. To se opravdu stihne průtokem voda ohřát?

Datum: 08.09.2017 20:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zvládá se ohřívat dobře. Osobně provozuju doma několik let a bez problému, co vím u mnoha lidí se stejným systémem také bez problémů. Teplota v nádrži je sice nižší ale v horní části kde je průtokový výměník je podstatně vyžší teplota díky využití vysokých teplot přehřátých par.
TČ nemusí být nijak speciálně upraveno. Jedná se o tzv. split zapojení a takto je zapojeno většina TČ.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.09.2017 18:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Ukázka jak takové složité systémy vypadají. Ten obrázek vpravo nemá zakreslené regulační systémy a jenom osvětluje možnosti. V principu jde skoro všechno ale komfort jde stranou nehledě na vysokou pravděpodobnost poruchy (tzv MTBF) následkem velkého počtu komponent a možnosti "regulační disharmonie".

Datum: 05.09.2017 18:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ono je potřeba vážně zvážit vůbec jakékoliv kombinace. Většinou z toho je pí....ina. Např tepelné čerpadlo a solár je naprosto nenávratná záležitost. A čím menší výkon tím více.

zobrazuji 1 - 30 z 65   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPardubice v roce 2018 dokončí investorskou soutěž na areál TeslyDům v drsné přírodě kterému nevadí, když okolí zapadne sněhemVIDEO: Blower door test vám řekne, zda vaše dřevostavba vyhoví na vzduchotěsnostSchiedel UNI ADVANCED – komín s inovovanou keramickou vložkou