Hlučnost TČ vzduch voda.

Autor: Radim Kučera
Datum: 12.12.2017 15:46
uživatel: 126732

Zdravím,
uvažuji o tepelném čerpadlu vzduch-voda jako hlavní zdroj vytápění novostavby. Rád bych se zeptal na zkušenosti s hlukem těchto čerpadel.

Čerpadlo by mělo být umístěné pod okny do ložnice a dětského pokoje. Všude se uvádí, že dnes už jsou čerpadla natolik kvalitní, že hluku příliš nevydávají, ale zkušenosti jsou k nezaplacení.

Ještě se chci zeptat jestli čerpadlo vydává hluk neustále nebo jen v nějakých intervalech.

Předem děkuji za odpovědi a zkušenosti.
Radim

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Drábek15.12.2017 10:55
Marek Stuchlík15.12.2017 10:48
Marek Bednar15.12.2017 10:21
Šalý Jaroslav15.12.2017 10:06
Marek Stuchlík15.12.2017 08:39
Petr Petr13.12.2017 12:01
Jan Drábek12.12.2017 19:12

Datum: 15.12.2017 10:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Presne jak pisi p. Stuchlik, TC jde slyset nejvic v nocnich hodinach, kdy vsichni v okolnich domech spi a neni provoz.
Nekteri vyrobci uvadi na svych strankach ,,viditelne,, stitek energy label pro konkretni TC, ktery obsahuje zmerenou hlucnost. Jenze rada vyrobcu tento stitek zamerne neuvadi a napisou si na strankach tichy provoz 53 dB, pritom oficialne dle energy label takova hodnota neni (je vyssi) a take se jedna z meho pohledu o castecne klamani zakazniku, protoze je uvadena hodnota pro nejnizsi vyrabeny model v konrektni rade a ty vykonne jednotky maji klidne o 10 dB vyssi hlucnost, proto si vzdy vyzadejte stitek energy lebel, ktery nejde oklamat. Co se tyce umisteni venkovni jednotky, tak nikdy pod okny loznice nebo detskeho pokoje. Na druhem dome mame venkovni jednotku 10 metru od domu, ktera nerusi nas a ani sousedy. Sousedy si dejte na prvni misto, protoze to muze pripadne nabourat sousedske vztahy.

Autor: Marek Stuchlík
Datum: 15.12.2017 08:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117829
reakce na ...
Za mě doporučuji určitě nedávat ke zdi, která je součástí ložnice nebo děcáku kde se spí. Ano bude to slyšet. Nedejte na vychvalování výrobců, že jejich jednotka je nejtišší a nejmodernější.
Invertor bude vrčet v mrazech. On-OFF zas duní tou svoji frekvencí. Já to slyším jako sinusoidu vyšší ton, hlubší tón.
A to jsem ještě technickou zevnitř izoloval 15cm polystyren a na něm ještě jedna vrstva 10 cm tlumící hmoty :-D. Čerpadlo mám přitom venku. V noci, když vše utichne tak to ještě trochu slyším.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 15.12.2017 10:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
izolace proti hluku není "lehký" materiál, tedy polystyren, ytong. Ale naopak "těžký" - tvrdá guma, cihla, závěsy a pod

Autor: Marek Stuchlík
Datum: 15.12.2017 10:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117829
reakce na ...
Ano souhlas, ten polystyren je totálně na nic. Ale už jsem ho tam nechal. Nejvíve pomohl protihlukový molitan. Taky byl pěkně drahej.

Autor: Jan Drábek
Datum: 15.12.2017 10:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114501
reakce na ...
Hodně hluku se také nese potrubím od venkovní jednotky. Před rokem, když jsem ještě topil klimatizací vzduch/vzduch, tak třeba při odmrazování hučela nejvíc vnitřní jednotka, ač v ní ventilátor stál. Vrčení kompresoru se krásně přenášelo a z vnitřní jednotky to vrčelo a slyšel jsem to po celém bytě. Nyní, co mám klimu předělanou do deskového výměníku a je umístěna na střeše domu, tak v kotelně také slyším lehké hučení a opět to je z potrubí . . .

Autor: Petr Petr
Datum: 13.12.2017 12:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116983
reakce na ...
jak už jsem tu psal, máme samsung 6 kw, venkovní jednovrtulová jednotka. při mrazech, řekneme pod -5 je jednotka slabě slyšet. Máme ložnici u zdi, u které je jednotka a hlavu přímo u té zdi. Ne přímo za ní, jednotka je za zdí garáže a nad ní mame ložnici. Není to nic otravného, manželka to ani nevnímá. Já pouze vím, že tam něco slyším... Porfix 30 cm + 14 cm polystyren.
Přímo za zeď kde budete mít postel bych to nedaval, také záleží na výrobci a počtu vrtulí...

Autor: Jan Drábek
Datum: 12.12.2017 19:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114501
reakce na ...
No, myslím že ho v noci uslyšíte v pohodě. Dal bych venkovní jednotku jinam. Asi bych jí neumisťoval na nějaký konzole na dům. Jedině na nějakej sokl, kousek od baráku.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění