Diskuse ke článku: Inteligentní elektroinstalace na výstavě AMPER 2010

Autor článku: prof. Ing. Stanislav Ďaďo, DrSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Katedra měření
Plné znění článku: Inteligentní elektroinstalace na výstavě AMPER 2010
Anotace článku: Pod dnes již technikům poměrně dobře známým označením "inteligentní elektroinstalace" (IE) se rozumí nová koncepce propojení elektrických spotřebičů, ovládacích prvků a zdrojů informace o regulovaných veličinách objektu (např. budovy).

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Autor: Petr Vít
Datum: 13.04.2010 13:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Osobně jsem se zabýval programováním a návrhem systémů EIB 6 let a mám zkušenosti s prvky firem jako Siemens, ABB, Gira, Levy Fils AG, Schlaps & Partner a dalších.
Bohužel můj osobní názor je, že cenová náročnost systémů EIB a dlouhodobá spolehlivost jednotlivých komponent není na takové výši, aby se to zákazníkovi vrátilo, pokud nemluvíme o velkých kancelářských komplexech nebo instalacích, kde je potřeba řešit vazby mezi mnoha vzdálenými prvky (například monitorování událostí, ovládání z mnoha míst a další aplikace).
Pro normálního zákazníka například v rodinném domě je to předražený systém, protože navýšení oproti klasické elektroinstalaci není 10-20%, jak se snaží tvrdit prodejci, ale bohužel spíše stovky %.. Není žádný problém na patrovém RD s obytnou plochou 200 m2 zaplatit pouze za materiál bez práce stovky tisíc za ovládání světel, žaluzií a topení. Ovládání bude sice komfortní, ale úspory energií to nezaplatí ani za 100 let.. Ono také dát například přes 7 tisíc za termostat pro jednu místnost, to je investice, která se nemůže nikdy vrátit.. Pokud jde někomu o komfort a je ochotný ho zaplatit, tak potom ano, ale ať mi nikdo neříká, že zaplatit za elektroinstalaci místo 100 tisíc třeba 600 tisíc se vyplatí, i když je to budoucnost. Dokud neklesnou ceny minimálně o 70-80%, tak je to pro většinu lidí předražené.
A příběhů o "kvalitě" například pohybových PIR čidel firmy GIRA je mezi zasvěcenými více než dost. Mám i osobní zkušenost, kdy jsme zákazníkovi 4x vyměňovali stejné pohybové čidlo v hale, protože se postupně zkracovala vzdálenost, na jakou zareagovalo a rozsvítilo světlo, takže třeba po půl roce reagovalo pouze na půl metru bez ohledu na nastavení.
O tom, že například výrobce přestane vyrábět nějakou komponentu pro řízení a její nástupce neumí všechny věci, které uměl předchůdce a nelze tedy jenom vyměnit kus za kus a znovu naprogramovat ani nemluvím.
Takže souhlasím s tím, že jde o budoucnost, ale za jiné peníze a s jinou spolehlivostí.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czVyladění interiéru podle feng shui: Prvek zeměO dotaci na výměnu kotle mohou žadatele připravit jejich chybyOchrana proti pronikání radonu do objektuJak jsme začínali: Pohled do 25 let historie firmy ISOTRA a.s.