vlhký dům

Autor: žaneta prošková
Datum: 24.03.2008 16:11

Dobrý den, koupily jsme 80 let starý cihlový dům (10x9m), jak jinak než vlhký.Voda zdmi vesele vzlíná, v domě je velmi vlhko a tvoří se plíseň.A co s tím? Dočetla jsem se mnoho možností a nevím, která je nejvhodnější, proto uvítám jakoukoli radu. Je nutné dům podříznout, což je finančně nákladné nebo postačí jen odkopat a odizolovat? Dům je navíc z půlky podsklepen, kdy sklep zasahuje cca 3m hluboko. Chystáme plastová okna a zateplení fasády, strop v patře už jsme zateplili. Poraďte prosím, jakou variantu zvolit, děkuji Prošková

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Milan Zadrobílek ICQ 5518064102.04.2008 16:48
Slávek Pavlík01.04.2008 22:43
petr kocina01.04.2008 20:13
žaneta prošková01.04.2008 20:05
petr kocina01.04.2008 19:56
Slávek Pavlík01.04.2008 19:51
Milan Zadrobílek01.04.2008 16:57
Martin Tesař01.04.2008 08:28
Milan Zadrobílek 31.03.2008 22:18
petr kocina29.03.2008 14:15
žaneta prošková26.03.2008 14:07
petr kocina26.03.2008 00:27
Petr Lukáš24.03.2008 20:18

Datum: 01.04.2008 19:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mám takový pocit, že už se vidíte v rekonstruovaném baráku s novýma oknama a zateplením, a že budete spěchat na dokončení. Není divu, bydlet v rozkopaném baráku je blbé.

Pokud vám můžu poradit, nespěchejte. Smiřte se s tím, že to půjde pomalu. Zastavte se a naplánujte si uvážlivý postup. Popřemýšlejte o náhradním bydlení. Co dneska ve spěchu odbudete, toho budete dalších 30 let litovat.

Začněte podřezáním, větrejte co to dá. I když podřežete, nějakou dobu musí zdi vysychat. V žádném případě nezateplujte vlhké zdi! Uzavřeli byste vlhkost ve zdech a vysychalo by to dalších x let.

Datum: 01.04.2008 20:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím, zateplovat nebudeme hned, chystáme to nejdříve na příští rok a možná i déle.I tak je to velký problém? Jsem laik s velkým L,proto se nebojte mne vyvést z omylu. A ještě k izolačnímu materiálu, nic dražšího než nerez plechy neexistuje? :))))) Vyjádřete se prosím k té ipě. Dočetla jsem se, že existuje IPA titanová nebo s alufolií nebo vyztuženým skelným vláknem - jsou trvanlivější? Cenovou relaci jsem nezjišťovala, ale snad to nebude tak drastické jako ty plechy. Všechny rady sem :))) Děkuji

Autor: petr kocina
Datum: 01.04.2008 20:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
titanovou ipu neznam.hlinikova je vetsinou radonova.cena se pohybuje okolo 100-120kc/m2.
pak se davaji jeste ruzne folie a sily.jsou v prevazne vetsine stejne drahe nebo i drazsi.
dal bych tam osvedcenou klasiku radonovou IPU v silnejsi verzi cca 4-5mm.ja treba kupoval 2mm na podlahu a pro izolovani po podrezani by byla nevhodna (snadno se trha).

Autor: Slávek Pavlík
Datum: 01.04.2008 22:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ipa je ošemetný pojem. Někdo tak nazývá všechny asfaltové izolační pásy, někdo tak označuje konkrétní výrobek IPA, někdo tím zase myslí nejtenčí hadrovou lepenku.
Na svépomocné podřezávání by měl stačit nějaký oxidovaný asfaltový pás - Bitagit, Sklobit nebo něco podobného, ve dvou vrstvách to musí vydržet věky. Hlavně to musí mít jako základ sklotextilní rohož nebo sklotextilní tkaninu, v žádném případě hadrovou lepenku!
Pásy s alufólií asi v tomto případě nemají moc smysl, o titanové ipě jsem zatím neslyšel.
Ceny těch uváděných izolací jsou kolem 50-100 za m2, takže finančně to není žádná hrůza. Horší je to s pracností...

Autor: Milan Zadrobílek ICQ 55180641
Datum: 02.04.2008 16:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Žaneto, jak píše Slávek Pavlík, Ipa je ošemetný pojem. Důležité je číslo jaké je napsané na balíku. Třeba V30S35, za 53Kč,. Obsahuje skelnou rohož. Třeba G200S40 má skelnou tkaninu a je 89Kč. S hliníkovou vložkou je ALS40, cena 93Kč. Jsou to jen základní ceny bez slev. Lepenka pod zdí musí být přes sebe asi 10 cm a kvalitně svařena. Dovnitř a ven musí být rovněž s přesahem. Já jsem použil tu nejlevnější, s kombinací se zbytky slabé pružné umělé hmoty.
Jde to pomalu, jak už kolegové uvedli, nesmí se najednou celé stěna, ale postupovat na několika místech. Vybourat se může jen určitá šíře zdi, podle tloušky aby byla zachována přirozená klenba. Hlavně dostatečně klínovat.

Autor: Milan Zadrobílek
Datum: 31.03.2008 22:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mám za seboub podbourání-podřezání asi 150 metrů zdiva tloušky 55-90cm, takže doporučuji jedině novou vodorovnou hydroizolaci. "Osvědčené" metody jako odkopání elektrika a další jsou až na dalších místech. Vložit hydroizolaci ve dvou vrstvách (podle stavu zdi) dozdít a řádně vyklínovat.
klidně se ptejte.

Autor: Martin Tesař
Datum: 01.04.2008 08:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chtěl bych se zeptat Vás a pana Kočiny: Dají se normálně "na krámě" koupit plastové sanační klíny? Viděl jsem je zatím jen v internetových obchodech (téměř vždy malé firmy nejlépe na druhém konci republiky). Nebo jakým způsobem se dá klínovat? Jak a co se má natlačit doprostřed zdiva pro vyplnění prostoru, aby to mělo nějakou pevnost v tlaku i mezi klíny (některé firmy používají pumpu na jakousi cementovou kaši) - stačí na to třeba žanetka s trubičkou? Díky předem za info. MT.

Autor: Milan Zadrobílek
Datum: 01.04.2008 16:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já jsem měl klíny z tvrdého zdiva, široké asi 5 cm. Ty jsem rozřízl na 2,5cm (aby jich bylo více) mezi KAŽDOU starou cihlu a novou cihlu jsem narazil klín. Pak naházel, necpal prsty, nastrkal latičkou, kvalitní maltobeton. Nejvetší problém bylo ve zdivu širokém 90 cm doprostřed dostat klín. Tam není ani vidět, natož tam kladivem narazit klín. Proto po těchto zkušenostech radím, zeď pomalu odbourávat a stavět novou a slabší. Vyjde to levněji.
Chápu, že to vždy nejde.
Kde koupit plastové klíny Vám neporadím, páč nevím a nescháněl jsem je.

Datum: 01.04.2008 19:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
plastové sanační klíny - to neznam.
pokud udelate ridsi maltobeton da se to do spary nahazet zednickou lzici.musite v tom mit ale urcitou praxi a na druhy strane to musite mit prknem zasalovany,jinak vam to bude litat ven.pokud umite nahazovat omitky nemel by to byt pro vas problem.
hustotu maltobetonu si overite hned pri prvnim nahozu :-)),mela by vam bez salovani vylitat na druhy strane.
hustota je taky zavisla na sile spary.cim silnejsi,tim hustsi maltobeton.

Datum: 26.03.2008 14:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za info, přítel si troufá na podříznutí sám. Nenašla jsem však nikde firmu, která by pilu zapůjčila. lze ji něčím nahradit? a také jaký zvolit izolátor? většinou se dává ipa, ale ta mi příjde, že nemá moc dlouhou životnost. čekat na léto, až zdi vyschnou,také nemůžeme. V domě žijeme, rekonstrukce probíhá již druhý měsíc a představa, že spíme mezi sutí a cihlami, bez koupelny a k.linky až do další zimy je děsivá !!!!! Díky

Datum: 29.03.2008 14:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
podriznuti se provadi bud ocelovym dratem (je-li malta jen vapenna) nebo diamantovou strunou (v pripade kamene).v nekterych pripadech muzete pouzit katr pilu.
prace se provadi ve dvou lidech.

jako izolaci muzete pouzit nerezovy plech.

hlavne to delejte po kouskach cca 2-3m.polozit treba plech a opet vymaltovat (pouzijte maltu s vyssi pevnosti).nechte cca 2-3dny zatvrdnout a pokracovat.

vim co jsou rekonstrukce a bydleni je v tom opravdu tezky.

Datum: 26.03.2008 00:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
lepsi je to podriznout.
odkopani a odizolovani se mi v praxi moc neosvedcilo :-)

pokud je dum dobre postaven neni podriznuti az takovy problem jak si myslite.z kamene by to bylo podstatne horsi.
financne to v pripade cihloveho domu taky neni az tak hrozny.tedy pokud si to podriznete sami.

Autor: Petr Lukáš
Datum: 24.03.2008 20:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pokud je dům podsklepený, tak odkopání a obvodové zaizolování moc nepomůže - vlhkost se potáhne tak jako tak. Spíše to může uškodit, protože vlhkost vlastně uzamknete.
Já sice takový dům nemám, ale na podobných tomu vašemu vidím, že lidé často mají do výše cca 80-100cm od země otlouklou omítku až na cihlu a na takto odrasovaném obvodu jakési odvětrávací kryty - vypadá to jako obložení plechovými prvky, v nichž jsou odvětrávací průduchy.

Nejlepší by asi bylo skutečně dům podříznout (jde to dělat i svépomocí, ale je to rasovina), pak počkat až přes léto vyschne a teprve potom plánovat úpravu stěn, ať už vnitřních či vnějších. Zateplení stěn je cenově dosti náročné (přes firmu komplet i s prací cca 1000Kč/m2) a jistě i ve vašem zájmu je, aby tato investice kvůli vlhkosti nepřišla vniveč.
Nezapomeňte na to, že vlhkost může jít do baráku i skrz podlahu v přízemí - každopádně bych zvážil, zda nevybourat i starou podlahu - odborník by vám měl být schopen říci, zda je stávající podlaha problém, pak ji samozřejmě zaizolovat a zateplit.

Na tom videu TV NOVA (je to z Ptáka Loskutáka) je vidět metoda podvrtání, kdy po obvodu domu navrtáte díru vedle díry a do těch pak strkáte nějaký v tyčkách zmrzlý sajrajt, který po rozpuštění a vevzlínání vytvoří ve zdi nepropustnou vrstvu.

http://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=06.05.2007&238m=d&238p=LOSKUTAK&238v=55921
http://www.aukro.cz/phorum/read.php?f=305&i=519&t=519

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

Nejnovější články

Reklama

Vysoká účinnost, úspora paliva a nízké emise. To je jen krátký výčet vlastností revolučních kamen a kotlů LS KAMNA. Krbová kamna a kotle prvotřídní kvality vyráběná českou firmou ze Strakonic.
Nečekejte až na kamna našetříte!
V měsíci září nabízíme krbová kamna na splátky BEZ navýšení. Např. Thorma Borgholm keramik za 6 x 2.311 Kč. Podmínkou je splacení v 6ti měsících.
www.krbova-kamna.com
Svítit „za“ 12 místo 80 Watů? Proč ne?! LED osvětlení do kuchyně, chodby nebo obývacího pokoje na www.led-house.cz. LED pro domácnosti i komerční a průmyslové prostory skladem. Nevíte jak na LEDky? Navštivte nás!