Cena za provedení elektroinstalace

Autor: Jiří Jiroš
Datum: 01.10.2010 09:11
uživatel: 100370

Dobrý den, nejsem elektrikář a popravdě se i elektriky dost bojím. :-) Z tohoto důvodu si nechám udělat komplet elektroinstalaci od odborníka. Chci se zeptat, na kolik asi může vyjít provedení kompletní elektroinstalace v celém domě (5+1 + 2x koupelna+2x technická místnost+chodba+schodiště+něco venku). Opravdu se mi jedná o hrubý odhad ceny za práci bez materiálu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Jung26.09.2017 10:39
Papája Sajmon03.11.2010 16:53
Aleš Marek15.10.2010 14:36
Jiří Jiroš15.10.2010 13:07
Aleš Marek15.10.2010 11:23
Jiří Jiroš14.10.2010 12:46
Radek Meca14.10.2010 12:30
Jiří Jiroš13.10.2010 11:52
melkor unlimited13.10.2010 11:44
Jiří Jiroš13.10.2010 07:43
melkor unlimited13.10.2010 07:21
Jiří Jiroš12.10.2010 20:36
melkor unlimited12.10.2010 19:39
Papája Sajmon12.10.2010 17:24
Tomáš Fuk10.10.2010 11:27
Papája Sajmon08.10.2010 18:32
Jiří Jiroš05.10.2010 10:58
Ukrt Jan05.10.2010 09:28
Jiří Jiroš05.10.2010 07:02
Ukrt Jan05.10.2010 00:36
Jan Kaprhál04.10.2010 23:10
Ukrt Jan01.10.2010 12:52

Datum: 26.09.2017 10:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125089
reakce na ...
Dostavuji 6+1 RD + garáž, technická místnost, koupelna+WC a samostatné WC. Elektroinstalaci jsem si tahal zcela sám. Teď jsem ve fázi, kdy mám připravené dva rozvaděče, osazené jističi a chrániči, nemám ale ještě zakoupeny vypínače, zásuvky, některá světla použiji z bytu, ale bude nutné dokoupit. Myslím, že jsem udělal možná až zbytečně moc okruhů, takže se asi dalo ušetřit pár metrů kabelu, ale to moc neudělá. V elektrice jsem teď za materiál cca 20.000,-. Počítám, že zásuvky + vypínače vyjdou na cca 15000,- + světla taky tak. Materiál tedy bude 50-60 tisíc. Kdybych si vše nechal udělat, myslím, že by mi 100000 nestačilo.

Autor: Papája Sajmon
Datum: 03.11.2010 16:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101723
reakce na ...
Zdravím Jane!

Elektrikář jsem. Co bych jinak tady ve fóru dělal? Pokud bych elektrikář nebyl, tak bych sem ani nelezl. Elektrotechniku jsem se učil a to 4 roky. Jsem "elektromechanik pro stroje a zařízení". Od roku 2000 to už nedělám. Moji specialitou je jiná věc. Jaké jsou dnes normy a vyhlášky už popravdě řečeno nevím. Nesleduji to. Ale základy elektrotechniky znám. Jinak bych si tu elektriku v bytě nedělal. Dělal jsem si ji pár let po revoluci. Sice to není trojvodičová soustava TN-S, ale dvojvodičová TN-C. Jenom fáze a nulák, který plní i verzi pracovního vodiče. Část je v lištách, zbytek je zasekán v panelu. V panelu je třeba obývák, pokoj dvě, kuchyň, koupelna a záchod. Nikomu elektriku nedělám a ani ji nevnucuji. Doma si to udělám podle svého. Kdo nevěří, mohu sem dát oskenovaný výučný list. Je jasné že bude beze jména, místě vyučení apod. Informace jako jsou EXIF, IPTC apod. budou vymazány. Nebudu sem přece dávat vodítko. Už nebudu na nic reagovat. Nemá to smysl. Myslím na témata ve fóru. Spousta lidí si to vyloží po svým a pak to tak dopadne. Nikdo mě osobně nezná a tak neví jaký jsem a co umím. Nemá to fakt smysl. Už se jenom asi sem kouknu a tím to skončí. Nebo přispěji, ale jinam. Tak se tu mějte fajn. Papája.

Autor: Aleš Marek
Datum: 15.10.2010 11:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100132
reakce na ...
Víte ta cena za elektriku je taková diskutabilní.
Jednak elektrika zabíjí a způsobuje požáry a jiné problémy. Vezmeme li však cenu za rekonstrukci,případně novou instalaci vzhledem k ostatním různým nákladům tak to vypadá úplně jinak. Navíc dnešní rozvody vás přežijí, max vyměníte v budoucnu zasuvku, jistič za pár kaček.
Mě vždycky fascinuje jak se lidí chlubí jaké mají obklady v koupelně, jakou kuchyň, dlažbu, TV, atd. Což jsou při různých rekonstrukcích i novostavbách obrovské čáastky. A nikdo se tomu nediví. Ale na elektriku, která sice není vidět ale potřebujete aby vám bezpečně a bezúdržbově sloužila tak tam každý hledá jak by to "ojebal", ušetřil a vymýšlí různé důvody.
Zkuste se nad tím zamyslet takhle. To nepočítám kolik vypláznete v servise za auto a taky to berete že to musí být a nikdo se nad cenama nepozastavuje.

Elektrika se dá udělat levně (vůči ostatním pracem i materiálu na stavbě) a přitom kvalitně. Chce to najít slušnou firmi, člověka který se trochu orientuje a dokáže poradit. Neměl by to však být člověk, který je na ceně zakázky nějak interesovaný.

Datum: 15.10.2010 13:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já se nesnažím nic "ojebat". Tato diskuze vznikla aby "neojebal" někdo mě za přiliš drahou instalaci. Jak jsem psal v úvodním příspěvku tak elektriky se opravdu bojím, proto si jí nechám udělat od někoho kdo tomu rozumí. Třeba auta se nebojím a pokud možno do servisu nejezdím. Vyměním si na autě kde co. Dolít kapaliny, vyměnit žárovku, zkontrolovat popř. vyměnit brzdy, olej, tlumiče dokáže skoro každej, jenže valná většina lidí se toho bojí. A raději tedy jezdí do neznačkových servisů, jen proto aby za stejnou práci (výměna oleje) nezaplatili ranec, který si účtují značkové servisy. To samé je se mnou, nechci zaplatit příliš za "stejnou" práci.

Autor: Aleš Marek
Datum: 15.10.2010 14:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100132
reakce na ...
To nebylo myšleno na Vás, to bylo obecně. Tyto problémy se řeší hodně často a na více dikusích.

Datum: 12.10.2010 17:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Řešíte elektriku za 60 000kč. Kdo na to má? Obyčejný občan ne. Pracháči možná. Těch je pár procent. Dejme tomu 20%. Ostatní jsou chcípáci. Průměrná mzda je blbost. Někdo má 8000kč druhý má 30 000kč, třetí 15 000kč. Průměr je 17 000kč. Průměr je průměr. Zbytek obyvatel žije v tom, co se udělalo před 89 rokem. Tedy TN-C v hlíníku.
Kámoš má 15 000kč, brácha zhruba tolik, bratránek měl 14 000kč, teď nemá nic, je na pracáku a kámoška nějakých 9000kč. Třeba důchodci mají kulový. Práci nikomu neberou. Oni dělají to, co by mladý nešli dělat a za hovno peníze. Lidé musejí z něčeho žít. Elektriky se nenajedí. Je tu nájem, pak plyn, elektrika, topení atd. Pak tu jsou všední věci a jídlo. Lidé žijou většinou od výplaty k výplatě. Vykládejte těmto lidem, aby si udělali elektriku za 60 000kč. Řeknou Vám svoje a provedou to po svým. Pokud vůbec.
Ve městě kde žiji je zhruba 100 000 obyvatel. Okolo města se většinou staví i v mém okolí. Ve velkých blocích bydlí jen pár obyvatel, ostatní na to prostě nemají. Na dluh si osobně nic neberu. Nejsem blbec. Nemám rád dluhy.
Třeba za byt 3+1 chtějí skoro 3 000 000kč. Za byt 1+1, 600 000kč. Ať jdou do háje. Ani zadarmo bych to nechtěl. Nemohl bych tam žít.
Schválně jsem koukal na elektriku v jednom baráku. Usmál jsem se. Hadrák a hlíník z války. Když jsem jim to říkal, tak mi bylo řečeno, že na to nemají. Až se to podělá, tak jim to elektrikář opraví a pojede to vesele dál.
Říkáte, že přepěťovka stojí tisíce, ale ne pro mě. Žiji v paneláku. Na chodbě nic takového neexistuje. Panelák postaven za komoušů jako celé sídliště. Kdo bude mít novou elektriku? Pár procent lidí. Zbytek žije ve starém. Jen nové zásuvky a vypínače. Elektrika původní v hlíníku. A některé paneláky jsou soukromé. Jak u cikánů to tam je.
Pár přepěťovek jsem měl rozebranejch a to B,C i D. Jsou tam jen jiskřiště, varistory či transily, indukčnosti, resetovací tlačítka a třeba i pojistky. Některé mají vysofrekvenční filtr proti rušení. V okolí paneláku nejsou rodinné domky ani průmysl. Nejsou tu velké napěťové špičky vlivem vypínání velké indukčnosti, jakou jsou elektromotory, svářečky apod. Moje postavené ochrany postačí a osvědčily se. Nebudu si přece třeba kupovat třeba Saltek za hromadu peněz. Kámoš nemá žádné přepěťovky a říkal, že na to dlabe. Přepětí může vzniknout úderem blesku do objektu, kde bydlím a nezabývám se tím. Je mi to jedno. Jsem pod kopcem. Nade mnou jsou další objekty. Spíš to sjede do nich.
A, že se nedají koupit kabely CYKYlo 2Bx1,5 - 2,5mm2 jsou jen kecy. Nedávno jsem si je kupoval. Obchodníci to většinou nenabízejí, ale vyrábějí se. Jen se vymlouvají na normy.
A koneckonců, proč na to vůbec reaguji. Myslím si svoje a tím to končí. Už na to nebudu reagovat. Ať si to každý udělá po svým. Taky si to dělám po svým. Je to můj byt či barák a v něm si můžu dělat co chci.

Autor: melkor unlimited
Datum: 12.10.2010 19:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100033
reakce na ...
Teda, nechci Vám brát iluze, ale 60.000Kč za elektroinstalaci (mateiál, rozvádeče, práce, revize) není vůbec moc. Pokud teda nejedete na normové hodnoty vybavení světly a zásuvkami.

V roce 2007 jsem dělal rekonstrukci bytu 1+1, kde byl jenom materiál za 30.000. I když je pravda, že další pokoje by to už o mnoho nenavýšily.

Pro novostavbu domu mám položkový rozpočet jenom na přístroje (zásuvky, vypínače, ...) 48.000Kč. Podobná suma na rozvádeče, k tomu kabeláž, přívodní kabel, antoníče, .... a celkem to dá ke 200.000Kč.

Nepovažuji se za milionáře a celý domek se musí vlézt do 2 mega.

Datum: 12.10.2010 20:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To mi chcete říct, že Vám dělá jenom elektrika 10% ceny z rozpočtu na celý dům??? Nevím kdo Vám to rozpočtoval, ale podle mě je to blbost - teda alespoň ten poměr cena dům/elektrika. Buďto je cena za elektriku OK a dům bude ve finále stát 5 mega, nebo ji prostě musíte sehnal levněji, nebo se vážně do 2 mega nevejdete. Právě jsem dodělal hrubou stavbu (taky původně rozpočet 2 mil.), ale jenom ta hrubá mě vyšla na 1,145 tis. a to jsem si vše dělal sám.

Datum: 13.10.2010 07:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy v tom vidíte nějaký problém?
Mám namalovaný menší domek, cena za izolovanou uzavřenou stavbu menší a všechno co je nad rámec hrubé stavby je spočítáno na 950.000Kč s 20% DPH.

Cena mojí práce v tom není.

Datum: 13.10.2010 07:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Docela v tom problém vidím, protože jsem měl taky nějaký rozpočet a taky nějaké vize. Realita je bohužel někde jinde. Je pravda, že já zase až tak malý dům nemám (11x11 - patrový + přístavek na dílnu a stání pro auto = celkem zastavěno 150m2). Jak říkám vše jsem si dělal sám, dřevo na vazbu jsem měl z vlastního lesa, spoustu slev na materiál přes známé, atd. Oproti původně plánovanému rozpočtu jsem již teď o 200 tis. dražší. Rozpočet jsem si dělal sám podle předběžných cenových nabídek (cihly, střecha, komín, okna, atd.). Jenže ono je při stavbě potřeba spousta docela drahých věcí okolo se kterými člověk (laik jako já) dopředu nepočítá. A u interiérových věcí to bude ještě markantnější - u mne na 100%.

Datum: 13.10.2010 11:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Už jsme poněkud "mimo mísu".
Navrhuji pokračovat na jiném místě.

Pro ty, kterým se zdá býti cena vysoká, tak obsahuje:
- rozvádeče i s výzbrojí
- komplexně řešenou ochranu proti přepětí
- veškeré kabely (silové, signalizační, datové)
- instalační přístroje (vypínače, zásuvky, datové zásuvky, impulsní relé, stmívače, ....) podle rozpisu v projektu.

Co se přístrojů týče, byl rozptyl cen od 38.000 (ABB) po 96.000 (Legrand).

Datum: 13.10.2010 11:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
OK, nebudeme se v tom dále pitvat. Nechám se překvapit na kolik mě to ve finále komplet vyjde. Jestli mě z toho netrefí pepka, tak i napíšu za kolik to bylo. ;-)
Na začátku diskuze mi šlo hlavně o cenu za práci a to jsme se zde tuším shodli, že 20 tis. je cena přijatelná.

Autor: Radek Meca
Datum: 14.10.2010 12:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100018
reakce na ...
Dobry den, komplet elektrina, silno a slaboproud, vc. primotopu, termostatu a zasuvek me vysla na 125 000,-. Ciste prace cca 20 000,-. Novostavba 95m2 ciste podlahove plochy.

Radek Meca

PS. Svagrova pri prestavbe baraku (4+1) platila taky nejakych 100 000,- topi plynem. Nabidky mela i na 120 000,- celkem.

Datum: 14.10.2010 12:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Konečně konkrétní a jasná odpověď. Děkuji.

Datum: 08.10.2010 18:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S tou cenou je to divný. Jako by přes 50% ceny šlo do kapsy tomu, kdo tu elektriku prováděl. Kámoš je taky elektrikář-silnoproudař a má byt stejný jako já. Tedy 4+1. Starou elektriku vyházel a udělal novou podle norem, TN-S. Vyšlo ho to zhruba na 13 000kč. Tedy cena směšná. Vejde se do jedné výplaty. V tý ceně jsou jističe, rozvaděč, proudové chrániče, zásuvky, vypínače a kabely. Taky záleží kde to člověk nakupuje a v jakém množství. Na supermarkety seru. Nejlépe nakoupit za velkoobchodní ceny pomocí živnosťáku. Já ji udělal v 90 letech a to jako TN-C, ne jako TN-S. Od té doby mám pokoj. Dřív v celém bytě byl hlíník a u kámoše taky. Teď mám všude měď. Všechno je bez problémů. Jednou za rok kontrola. Proudový chránič mám jen na koupelnu, jinde ne a ani to nechci. Kabel na zásuvky 2,5mm2 a světla 1,5mm2. Za elektriku se vším všudy jsem dal 5000kč s dph. Mám i přepěťové ochrany u zásuvek. Ne ty adaptéry, nesnáším je. Co si člověk sám neudělá, to nemá a ostatní ho okradou. Všechno, co si mohu, dělám si sám a pak nemám žádné potíže. Nevýhodou je, že člověk musí mít zručnost. A kdo ji nemá, má smůlu. Musí se pak spolehnout na druhé. To já naštěstí nemusím.

Autor: Tomáš Fuk
Datum: 10.10.2010 11:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100570
reakce na ...
Jasně, jedna kvalitní zásuvka s 3. stupněm přepěťové ochrany stojí cca 1000 a Vy jste dal za celé elektrorozvody, včetně takových zásuvek, 5000. Gratuluji, jste kouzelník, kam se na Vás hrabou všichni Copperfieldové.

Autor: Ukrt Jan
Datum: 01.10.2010 12:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100069
reakce na ...
Záleží, co všechno tam bude. Součástí projektu by měl být i rozpočet a tam je uvedeno, co za práci. Jinak instalace v tomto rozsahu by mohla kompletně stát (i s materiálem) asi od 120 tisíc Kč až do cca 1 milónu Kč, podle druhu a provedení instalace. Práce za základní, nejlevnější instalaci, by mohla u mne stát asi 60 až 65 tis. Kč. Vycházím z mých cen a mých zkušeností, kdy je instalace podle ČSN a záruka na práci 10 let. Cena za práci je včetně výchozí revize, ale bez projektu. Určitě ale budou mimo nn instalace i další rozvody, jako je zvonek nebo domácí telefon, TV rozvod, PC síť v domě atd. To cenu samozřejmě navýší.

Autor: Jan Kaprhál
Datum: 04.10.2010 23:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100914
reakce na ...
Elektroinstalace jsou i mym planem na nadchazejici zimni obdobi, ale priznam se, ze jste me cenou dosti zaskocil. I vase spodni hranice je tak 4x vyssi nez muj velmi hruby odhad a to pocitam jen material, jelikoz praci obstaram sam pod dohledem tchana elektrikare.
Jsem zvedav, jestli jsem svuj odhad tolik podstrelil nebo jestli svou praci tolik usetrim:-)

Zkusim se pak vratit a dat vedet kolik me to stalo v materialu, bude-li zajem:-)

Datum: 05.10.2010 00:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O.K., zájem by byl rád se dovím, za kolik jste to udělal. V rod. domku počítám do instalace i elektroměrovou rozvodnici a rozvodnici s jištěním pro 1.N.P. a 2.N.P.. Samozřejmě nepředpokládám šetření na nepravém místě a tudíž nepočítám s jedním chráničem na celý dům. To je nesmysl a zdroj problémů. Rovněž počítám s přepěťovou ochranou, která je podle platných ČSN povinná. Dále je nutné provést i hlavní pospojování domu. To jsou věci, které nikdy nedělá "levný elektrikář". Já dělám podle toho, jaké jsou požadavky v ČSN. Co se týče práce, tak u jednodušší instalace dělá práce asi 40 až 45% z ceny, u dražší a kvalitnější instalace samozřejmě cena materiálu stoupá podstatně víc, než cena práce.

Datum: 05.10.2010 07:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak veškeré práce které tu popisujete mi udělá kamarád za 20 tis. - komplet barák se vším všudy, tzn. vč. revize. Dokonce mi zajistí i papíry pro ČEZ abych nemusel nikam chodit. :-) Děkuji za info.

Datum: 05.10.2010 09:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Jiří Jiroš, použil jsem trochu matematiky a zjistil jsem následující: Já jsem napsal, že nejlevnější instalace stojí asi 60 tis. kč, z toho práce dělá asi 40%. Když to propočtete, tak 40% z 60 tisíc je 24 tisíc. Ve výsledku jsem skoro stejně drahý jako váš kamarád, jsem pouze o 4 tisíce dražší, což je detail v ceelkové ceně, způsobený možná tím, že jsem dům neviděl. Nepsal jsem cenu, jako pro kamaráda, ale běžnou cenu. Tak v podstatě žádná sleva od kamaráda, ale normální cena. Jsem rád, že mám kamarádské ceny a díky za info. Byl bych moc rád, kdyby jste mne po kompletním dokončení rekonstrukce elektroinstalace informoval o celkové ceně i s materiálem, abych mohl porovnat. Předem díky. Můžete i mejlem na .
:-)

Datum: 05.10.2010 10:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Promiňte, ale v prvním příspěvku od Vás čtu: "Práce za základní, nejlevnější instalaci, by mohla u mne stát asi 60 až 65 tis. Kč." To slovíčko práce mě asi zmátlo. ;-) Nicméně jsem rád, že i ta cena 20 tis. je OK. Jinak se nejedná o rekonstrukci, ale o komplet elektro v novostavbě.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvateleWC instalační prvky Nicol INEO pro mokrý i suchý proces zazdění