ČOV nebo 3komorový septik se zemním filtrem?

Autor: Jarda Jindra
Datum: 17.02.2011 18:36
uživatel: 101822

Zdravím, stojím nyní před rozhodnutím, jakým způsobem čistit odpadní vody z novostavby RD (4 osoby). V obci není kanalizace a navíc dle hydro.posudku nám není umožněno přímé vsakování. Z těchto důvodů jsem chtěl odpady řešit domovní ČOV a jímkou na přečištěnou vodu pro zálivku. Získali jsme na tento způsobi i povolení. Když jsem ale zjistil, že s obsluhou ČOV to není tak jednoduché, tak jsem začal hledat jiné řešení. Alternativou je podle mě 3 komorový septik a zemní pískový filtr plus samozřejmě opět jímka na přečištěnou vodu. Hlavní výhodu vydím v relativně bezúdržbovém provozu a úspoře el. energie. Máte s tímto řešením někdo zkušenosti? Bude výstupní voda dosahovat stejné "čistoty" jako z ČOV? Díky za Vaše názory a zkušenosti. Jarda Jindra

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 47   starší >>
Datum: 04.09.2016 20:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105814
reakce na ...
Donry den,

znamy na chate predelava septik. Otazka zni, zda ma smysl ze zbylych PPR trubek nahodit do septiku (do prvni komory) na podlahu neco jako pripravu na provzdusneni (provrtane ppr truky)...

Zda to pomuze rychlejsimu a lepsimu rozkladu

- pokud ano zda by nekdo mohl zalinkovat, jak takove trysky jsou reseny v profi Covkach
- kolik vzduchu se musi nafoukat?

Rikal jsem si, ze i par bublinek, kdyz se napustni komora pohne, ze pomuze...

Ale v Covce to bubla kolik, 30% casu? Proc tak moc?

Jinak kdyz se hodi wc net, tak vsechen odpad je pryc, jen kalna voda...

Diky za jakykoliv nazor.

Autor: Michal Plotěný
Datum: 10.08.2016 09:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108886
reakce na ...
Informace (odpovědi), proč, co a jak najdete mimo jiného na http://www.asio.cz/cz/520.jak-vybrat-domovni-cistirnu-odpadnich-vod

Autor: Honza Jánský
Datum: 03.06.2016 21:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122260
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: Petr Vorlicek
Datum: 07.06.2016 10:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118226
reakce na ...
1) septik bude vždy čistit výrazně hůř, než ČOVka s aktivním provzdušňováním.
2) to nevadí u zmiňovaných chat - tam je množství splašků minimální proti RD. V RD s dětmi počítejte s půlkubíkem vody denně, což jsou tři kubíky za týden, to je na septik hodně - ten má výhodu v pasivitě čištění, nevadí mu nárazový provoz, který je u ČOVky problematický...Voda ze septiku smrdí kvůli rozkladu částic hnitím, ČOV ka nesmrdí. Mít 150m3 vody bohaté na živiny ročně, se kterou můžete zalívat všechny okrasné rostliny na zahradě, to není v dnešní době k zahození...
3) Nevím, co myslíte tím problematickým provozem ČOVky - když bude mít automatické odkalování, a nebudete splachovat nesmysly, nemusíte na to sáhnout roky...(u mně zatím 2 roky běží prakticky bez sebemenšího zásahu či údržby...)

Autor: Pavel Kachyňa
Datum: 18.11.2013 07:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114143
reakce na ...
Dle mě je druhá možnost, kterou zmiňujete v pořádku. Dost chat a chalup nemá možnost řešit odpady pomocí ČOV a tak septik s dalším příslušenstvím je jediným řešením. Kdyby byly septiky tak strašně špatné, jak někteří píší, pak ba se asi v tak velkém objemu neprodávali. Co vím, tak namátkou jen asio.cz nabízí dost různých nádrží a na webu mají hodně informací, které vám pomohou.

Autor: Ales Vojik
Datum: 23.05.2013 11:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113367
reakce na ...
Dobrý den, zatím se tu řešila kombinace septik + zemní / pískový filtr, ale má někdo zkušenost s kombinací septik + biofiltr?

Autor: Miroslav Fidler
Datum: 16.03.2012 17:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109235
reakce na ...
Dobrý den, jako výrobce obou technologií pro čištění odpadních vod bych k tématu řekl rád své.

Myslím, že ani jedna z technologií není špatná, a je spíše otázkou v jakém prostředí, a za jakých podmínek bude využívána. Druhou otázkou je vstupní investice a pak provozní náklady?

Nevím jaký typ ČOV Vám byl nabízen.. ale argument spotřeby el. energie je irelevatní.. dmychadlo má výkon 50W, takže roční spotřeba se pohybuje v praxi kolem 1.100Kč.. a to je zase na rozdíl od septiku jediný provozní náklad.

Co se týká servisu ČOV, tak ten už pak spočívá pouze v čištění komory s tukovými usazeninami tzn. klidně vybrat belíkem cca jeden X za rok a opláchnout vodou a to je celé.

Septik je zajímavé řešení.. ale cena nádrže + cena pískového filtru tuto variantu prodražuje.. A to nemluvě o větších výkopech, obsypech a betonování! Co se týká provozních nákladů, tak sice nemáte žádné za elektřinu, ale nikde jsem zde neslyšel zmínku o jejich servisu, čístění a vyvážení komor. Septik funguje na separaci pevného odpadu od vody., která maximálně může být kombinován jednorázovými bakteriemi, které nejsou zrovna levné a mají velmi krátkodobý/jednorázový účinek. Komory v nichž se usazuje odpad musí být vyváženy a ekologicky likvidovány něco jako u Jímek. Nemluvě o pískových filtrech.. kde všichni uvádí 10-15let životnost, ale praxe je taky o hodně jinde? Takže v prvním roce používání to vypadá jako vhodné řešení.. ale postupem času zjistíte, že Vás to stojí více peněz a času než ČOV.

S POZDRAVEM FIDLER

Autor: Tomáš Krampl
Datum: 29.12.2011 09:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108070
reakce na ...
Dobrý den, pane Jindro, připojuji se k dotazu p. Duška. Nyní také řešíme, zda zvolit tříkomorový septik se zemním pískovým filtrem nebo ČOV. Přikláněl bych se také septiku s filtrem (bez spotřeby el. energie, možnost nárazového využívání), pokud jste zvolil tuto variantu, pak bych byl rád za komentář, jakou s ním máte zkušenost (kvalita vyčištěné vody, problém zápachu). Děkuji. Tomáš Krampl

Datum: 10.02.2012 17:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
po 5 měsících používání tříkomorového septiku, pískového filtru a akumulační nádrže mohu s čistým svědomím tuto variantu doporučit. Měl jsem z toho sice obavy a rozhodování nebylo jednoduché, ale i při těchto silných mrazech vše funguje jak má a hlavně si toho nemusím všimnout. Přečištěnou vodu jsem zatím nenechával odborně kontrolovat, ale na první i druhý pohled je naprosto v pořádku a v klidu na zahradě dále použitelná (nepoznáte rozdíl od dešťové). Zápach ze septiku je cítit pouze pokud otevřu víko, jinak je to bez problémů. Septik, filtr i jímku mám od firmy z Jaroměře a zatím vše v pořádku. V kuchyni používáme šetrnější prostředek a snažíme se minimalizovat mastnotu a tuky, jinak vše ostatní OK. Přeji hodně zdaru při rozhodování. Jarda Jindra

Autor: Petr Bar
Datum: 19.03.2012 18:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109264
reakce na ...
Dobrý den pane Jindro,
u mě zvítězil také 3-komorový septik nad ČOV a dnes jsem ho položil do země,
chtěl by se Vás zeptat jestli máte za septikem i koksový filtr?
Děkuji Vám za odpověď

Autor: Jiří Dušek
Datum: 11.02.2012 11:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108053
reakce na ...
Tak to je pro mě výborná zpráva :-) Ještě se zeptám, zda používáte klasické splachovací WC, nebo kompostovací separační toaletu jako já?

Datum: 11.02.2012 17:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Používáme klasické splachovací WC.

Autor: jakub mám
Datum: 13.03.2012 00:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106702
reakce na ...
Zdravím pane Jardo Jindro, mohl byste se mi ozvat na mail, jsem taky z královehradeckého kraje a momentálně řeším ten samý problém. Děkuji

Autor: jakub mám
Datum: 13.03.2012 00:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106702
reakce na ...
Zdravím pane Jardo Jindro, mohl byste se mi ozvat na mail Děkuji

Autor: Tomáš Krampl
Datum: 29.12.2011 09:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108070
reakce na ...
Dobrý den, pane Jindro, připojuji se k dotazu p. Duška. Nyní také řešíme, zda zvolit tříkomorový septik se zemním pískovým filtrem nebo ČOV. Přikláněl bych se také septiku s filtrem (bez spotřeby el. energie, možnost nárazového využívání), pokud jste zvolil tuto variantu, pak bych byl rád za komentář, jakou s ním máte zkušenost (kvalita vyčištěné vody, problém zápachu). Děkuji. Tomáš Krampl

Autor: Mojmir Huber
Datum: 28.07.2011 16:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102297
reakce na ...
Dobrý den ,

jakou ČOV máte ?

Autor: petr sniper
Datum: 29.07.2011 07:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103039
reakce na ...
Pokud je váš dotaz směrován ne mě, tak TOPAZ 5PF.

Autor: Petr Pavel
Datum: 27.07.2011 16:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100853
reakce na ...
Mohu se zeptat majitelů čov,zda používají na mytí nádobí jar a na záchodě řekněme nějaký domestos nebo wc net , co na to ty bakterie?

A ještě jedna otázka ,jak probíhá to čištění a jak se to dělá? děkuji

Datum: 28.07.2011 15:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jar používám, čističe co zahubí 99,99999% bakterii nikoli. Občas si dovolím nalít do sifonu vany deci SAVA. S čističkou mi toto malé množství nic neudělá. Na záchody používáme výrobky FROSCH. Záchod je čistý, případné bakterie z rukou smyje mýdlo.
Co se týče f-ce čističky.
Většina čističek používá k čištění vody baktérie (proto nepoužívat chlór atd.). Čištění probíhá v aktivační komoře, která je provzdušňována, a kam přitéká odpadní voda. Moje čistička má dále dosazovací nádrž, která je propojená s aktivační a na jejímž povrchu je již čistá voda. Ta teče do pískového filtru a z něj již ven z čističky. V čističce ještě je kalojem na kal a akumulační nádrž která je na nátoku do ČOV, a která reguluje množství vody v aktivaci.

Autor: Mojmir Huber
Datum: 02.06.2011 00:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102297
reakce na ...
Pane Řehák ,

zajimaly by mě ty výsledky Vašeho rozboru odpadní vody z čističky , protože mě rozbor nevyšel a chystám se na stejnou akci na čističce jako jste udělal Vy .Jak jste to pak vyřešil aby Vám ten rozbor vyšel?

Autor: Hana Hořejší
Datum: 18.02.2011 11:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103620
reakce na ...
Dobrý den,

také se víc přikláním k verzi COV, ale pokud chcete něco jiného, pak třikomorový septik se zemním filtrem Vám to dostatečně nahradí i co se týče kvality výstupní vody. Co se týče problémů, záleží na korektnosti dodavetele a pečlivého provedení, aby vše fungovalo jak má...Není na místě šetřit každou korunu, filtr se pak zanáší a je nutné ho častěji měnit, což je pak celkem vysoká částka. Určitě do tohoto systému nesmíte pouštět deštovou vodu z okapů....Zkušenosti mám s obojím a zatím bez větších problémů.

Autor: Miroslav Fidler
Datum: 16.03.2012 17:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109235
reakce na ...
Naprosto souhlasím..

Datum: 18.02.2011 08:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co vám vadí na ČOV? Obsluha je snadná, stačí 4x do roka odčerpat kal (např. do kompostu) a zhruba stejně často vyčistit příslušenství.
Pokud si chcete dát 3komorový septik s pískovým filtrem a vodu použít k zálivce, tak jsem skeptický k případnému získání povolení. Voda nebude prostě čistá.
Pokud si dáte ten septik a nechcete klasickou ČOV, dejte si biologickou-kořenovou čistírnu. Je to rozhodně lepší volba než ten filtr.

Datum: 18.02.2011 09:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na ČOV mi vadí:
- spotřeba el. energie
- 4x do roka odčerpávání kalu a čištění příslušenství
- závislost na životě bakterií a možnost jejich úhynu v případě výpadku el. proudu nebo "spláchnutí" nějaké chemykálie
- možná poruchovost (souvisí i životnost) mechanických částí ČOV
- požadavek na "pravidelný" přísun odpadu (jsme zatím 2, navíc od 6do6 v práci...)
- a možná špatná zkušenost že ČOV ne každému funguje tak, že by si byl ve vyčištěné vodě ochotný opláchnout svoje ruce;

Pokud myslíte a potvrdí se z reakcí někoho kdo systém septik + pískový filtr používá, že voda nedosahu dostatečného přečištění, tak mi samozřejmě nic jiného než realizace ČOV nezbyde. Budu pak jen doufat, že budu jeden z mála, kterým bude fungovat správně. Jinak s povolením (septik + ZF) by neměl být problém, ověřoval jsem si to na magistrátu v HK.

Datum: 18.02.2011 13:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já bych prostě za situace, kdy budete vyčištěnou vodu používat k zálivce nechtěl septik s filtrem za žádnou cenu. Budete ale opravdu vodu používat k zálivce nebo si načerno uděláte trativod?
Ze septiku s filtrem vám nikde nepoteče voda bez zápachu a bez viditelného znečištění. Takovouto vodu bych si na trávník nikdy nevylil.
Jakožto majitel ČOV mám trochu jiný názor na vaše výtky.
1/Spotřeba el. energie. 60W-1,44kWh/den-525kWh/rok. Jde ji snížit tech. úpravami na polovinu což pak činí cca 60Kč/měs (za předpokladu že elektřinou i topíte)
2/Pokud si myslíte, že u septiku se nic neodčerpává (zvláště pokud budete vodou zalévat) tak jste na omylu. Domnívám se čerpat kal budete muset častěji a odpad určitě nebude možné kompostovat. Budete tak platit za odvoz, což smaže výhodu chodu bez el. energie.
3/Život bakterií v ČOV určitě souvisí s používáním chemie v domáctností. Pokud však budete mít septik a vyčištěnou vodou budete zalévat, bude to znamenat že si dovolíte do záchodu spláchnout cokoli? Myslíte si, že vám to septik odbourá?
4/Poruchovost. Je pravda, že u dmychadla v ČOV je potřeba jednou za dva roky vyměnit membránu. To je tak asi vše co se tam může pokazit. Pak už stačí jen 4x do roka vyčistit technologii. U toho vašeho pískového filtru určitě nebude potřeba nic čistit ani měnit, že?
5/Co se týče přísunu odpadu. Pokud jste doma o víkendech a doma si ráno a večer něco uvaříte alespoň na zašpinění talířů, zajdete občas na WC a do sprchy, tak bych neměl obavy.
6/Funkčností své ČOV jsem si jistý - vidím co z ní teče a musím také udělat 1x za rok rozbor odpadních vod pro odbor životního prostředí. Umývat ruce za septikem je naopak absolutně nemožné a to ani s filtrem.

Lidí co mají septik a filtr bude naopak velmi málo, protože toto řešení úřady obvykle nepovolují.
PS na vesnici, kde žiji se povolovaly septiky po většinu 20 století. Pokud se podívám do vodoteče na tu břečku, tak by ji s určitostí nevyčistil žádný filtr. Toto je bohužel realita.

Datum: 18.02.2011 14:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za Váš názor a odlišný úhel pohledu, který jsem zde chtěl získat. Každopádně pokud bych se k tomu měl vyjádřit... s přečištěnou vodou chci opravdu zalévat trávník :-)
1) El. energie... i v lepším případě to bude cca 1000,-- rok, dejme tomu.
2) Výrobci septiků udávají vývoz 1x za rok pravda/lež? Vývoz v rámci JZD aspoň co jsem slyšel v hospodě = 500,--
3) Tímto bodem jsem myslel spíše náchylnost na životnost, respektive problém pokud se do ČOV nějaká ta chemie spláchne. Nové bakterie a "rozjetí života" v ČOV výrobci uvádějí v řádech 1-2 měsíců. Určitě nechci splachovat žádnou drastickou chemii ale pokud k tomu třeba i omylem dojde... jak bude po tuto dobu ČOV vypadat? Bakterie v septiku jsou prý jiné, rozkládají odpad na jiné bázi a doufal jsem že jsou i odolnější :o) Ale tohle bohužel nevím, proto tyto dotazy na fóru.
4) Pískový zemní filtr (alespoň co jsem se dosud dočetl) není nic jiného než jáma s pískem a štěrkem, kde samotíží voda z vrchu protéká dolů. Tam se podle mě nemá co rozbít ani ucpat, doufám!
5) Pokud to stačí, tak tím samozřejmě lépe.
6) Mohu vědět jaký typ a jak dlouho máte ČOV? Kladných reakcí (uživatelů kteří mají ČOV 2 a více let) jsem na internetu bohužel mnoho nenašel. Jinak septik samotný čistí prý na 40%, ten zbytek je právě v pískovém zemním filtru, ten si myslím moc lidí u Vás na vesnici asi nemá, ale třeba se pletu. Ještě jednou díky za Váš názor.

Datum: 18.02.2011 14:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1/spořebu el. energie v kWh jsem napsal. cenu si podle tarifu spočtete.
2/odvoz septiku 1x ročně. Záleží jak bude velký. pokud vám odveze odpad za 500kč/rok buďte rád.
3/ČOV skutečně najíždi alespoň ty dva měsíce. Jen by mě zajímalo jaká chemie by se do ČOV mohl dostat? Napadají mě je dezinfekční látky na bázi SAVA. Nějaká ředidla a barvy snad do záchodu nikdo nespláchne.
Co se týče rozdílnosti bakterií. Ve většině ČOV jsou bakterie aerobní - nutné okysličování-proto dmychadlo. V septicích naopak probíhají procesy anaerobní - není okysličování. Jestli jsou tyto bakterie odolnější to nevím, ale když třeba domestos (savo s jiným názvem) dokáže zabít všechny známé druhy baktérií, tak proč by nezvládl ty v septiku?
4/pokud chcete dělat pískový filtr takovýmto způsobem, tak proč nejdete rovnou do kořenové čistírny, jak jsem navrhoval v první reakci?
5/----
6/Mám TOPAS 5PF. Bohužel ji nemám ještě dva roky takže vašemu požadavku na názor dlouholetého zákazníka nevyhovím. Soused ji ale má tři roky - OK. Princip čištění se totiž v čase nemění. Důležité je, udělat si 4x do roka půldne čas na tu ČOVku, vyčerpat alespoň 250l kalu, a vyčistit mamutky a trysky. Pokud to potom srovnám s tím septikem a účinností čištění 40%, tak si musím položit otázku, kolik odpadu se dostane do pískového filtru, za jak dlouho se zanese, či jak dlouho bude dostatečně čistit. Navíc ze septiku půjde vždy zapáchající voda, které vás pískový filtr nezbaví.

Autor: milan dos
Datum: 20.02.2011 21:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100397
reakce na ...
Jak bude ten Váš pískový filtr velký, co budete s tím znečištěným pískem dělat? Připravte si lopatu, protože ten filtr bývá plastová nádrž, budete ji vybírat ručně.

Datum: 21.02.2011 06:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud bych se rozhodl pro toto řešení, tak jsem uvažoval o 4m3, podle výrobců je tento filtr pro normální RD dostačující, stačil by prý i menší, ale cenově až takové rozdíly nejsou. Filtr - písek by měl "fungovat" až 15 let, takže pak asi opravdu nezbývá nic jiného než lopatička...

Autor: Miroslav Řehák
Datum: 21.02.2011 14:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100990
reakce na ...
Dobrý den,jen tolik k Vašemu dotazu jako majitel již třetí ČOV(3.dům).Zkoušel sem si zažádat o tříkomorový septik,ale prostě o tom na našem uřadě nechtějí slyšt-a to jsem ve stejném kraji a proto to vždy vyhrála ČOV.co se týče el.energie tak spotřeba kompresorů hodně klesla takže v porovnání kdyby ste měl platit stočné tak je to +-0.co se týče vyvážení septiku-tak pokud nemá "JZD" oficiální "papír" na vyvážení tak to dělají načerno,protože kal je brán jako nebezpečný odpad a musí se s ním podle toho zacházet.měl sem 2ČOV-ky z Libuně(topas6) a nyní mám od firmy Albion-principem stejná záležitost.Pokud budete ČOV kupovat tak z duvodu aerobních bakterií si nenechte nakukat od výrobců že pístový kompresor je nejlepší-ten Vám dá tlak ale né potřebné množství vzduchu-proto membránový.Já osobně sem čistil ČOV-ku 1ročně a bez problémů-než sem naučil rodinu nevchazovat do odpadu bavlněné ubrousky-ty ucpou mamutky a může se čistit.a kal(mimochodem moc ho tam za rok nebylo) sem vypustil na kompost,i když mi čistota vody z ČOV-ky vyšla dle rozborů tak bych si v tom ruce nemyl.největší problém jsou tuky-ty se Vám usadí v ČOV-ce jako takové hrudky a ty musíte fankou vytahat.Co se týče čistoty vody a její vzorkování tak mi to jednou drobek nevyšlo dokonce ani na podruhé-tak sem zajel do vedlejšího města za kamarádem který dělá na čistírně a odpadní voda tam byla fakt jak křišťál-tak sem jí tam nabral(menší podvod) a ejhle voda nevyšla a měla horší parametry než ta moje ČOV doma.jestli se ještě chcete na něco zeptat tak písněte

zobrazuji 1 - 30 z 47   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění