Vytápění v novostavbě

Autor: Michaela Vrlíková
Datum: 02.01.2016 05:41
uživatel: 121441

Dobrý den, plánujeme stavbu přízemního RD na valašsku, máme finální půdorys a nyní řešíme stav. material, topení.....Vím, že na toto téma je tu mnoho diskusí, ale každý dům se v detailech liší a nevím, jak by se ostatní přespěvatelé dívali na "plevelení" jejich tématu mou otázkou, proto nová diskuse na staré téma :-).
Nemáme PENB, stavět budeme z cihel (nejspíše Heluz P15 30cm+EPS 15cm), dům přízemní s pultovou střechou, téměř obdelnékového tvaru 10x17,5m (mínus částečně nadstřešená terasa 7x2m, proto "téměř" obdelník). Zateplení podlahy a stropu ještě není přesně dané(předběžně 20cm EPS do podlahy, 30-40cm strop), stejně tak zateplení stěn se může měnit (navyšovat). Chtěli bychom NED co nejblíže v hranici pasivity. PD nechceme, protože nechceme z více důvodů řízené větrání/rekuperaci. Na pozemku máme i přípojku k plynu, plánujeme krb bez výměníku k občasnému použití. Topení bychom měli nejraději podlahové (je jedno jestli el. nebo teplovodní). "dům budou obývat 4 lidé.
Opravdu jsem se snažila zorientovat v možnostech vytápění, nákladech, poměrech "cena/výkon", ale internet je plný reklam, polopravd, lží a zkreslených informací a člověk, který se v tomto oboru nepohybuje asi nemá moc šanci se zorientovat a odfiltrovat informace relevantní a zavádějící.
Proto prosím všechny, kdo tomu rozumějí o radu a alespoň hrubý nástin rozumných variant.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 169   starší >>
Datum: 21.07.2017 15:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117149
reakce na ...
Ale bez pasívnígho domu to jde taky skvěle. Kompletní elektřina za dům, topení, svícení, teplá voda, domácnost, jen 18 000,- Kč. Dům není ani pasívní, ani nízkoenergetický.
https://www.youtube.com/watch?v=-UI97HFfTiU&t=1s

Autor: Sýkora Pavel
Datum: 21.07.2017 15:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Právě na Valašsku jsou nejlepší instalace. Novostavba, která dá za teplo a teplou vodu jen 3 000 Kč, né ale za měsíc, ale za rok. Já neznám lepší, vzhledem k poměrně jednoduché, bezobslužné, technologii, nenáročné na servis. https://www.youtube.com/watch?v=7-zgQvD8BgU&t=16s

Autor: Radek Vojkůvka
Datum: 21.03.2016 16:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120968
reakce na ...
Dobrý den,
opravdu zajímavá diskuze a řešení topení pomocí bojleru. Jsem ve fázi, kdy mám konečnou představu o mém přízemním domku, kdy by se mělo jednat o obdélník 8,4 x 16,1 včetně zateplení. Obv. ytong 300+200 eps, podlaha 200 eps, strop 400 vata. Okna 16 m2 na jih, 1,5 Z, 1,5 V a 2 m2 S, kdy na sever budou i vchodové dveře. Nevím jestli jsem zadal správně hodnoty, ale na kalkulačce na TZB (zelená úsporám) mi vyšli TZ 3,9 KW. Dům bude obývat po většinu roku 5 lidí. Nepřetápíme a spotřebu TUV máme průměrně 30 l na osobu a den. Měl jsem jasno, že bude elektrokotel, bojler a krbová kamna+komín aby vyšel PENB. Teď jsme se rozhodli, že komín a kamínka nechceme, pro to zatopení 3x za rok nám to nestojí, ale řešíme jak to udělat s PENB s aspoň trochu reálnou návratností.
Když bych měl v projektu ohřívač vody s topnou patronou a možností připojení TČ vzduch voda a k tomu nějaké tepelné čerpadlo, vyšel by PENB? Muselo by tam být instalované TČ v době kolaudace? A jaký objem nádrže bych pro uvedený počet osob a topení do teplovodní podlahovky potřeboval? A jaký výkon topné patrony.
Nebo by bylo lepší řešit topení elektrokotlem, bojlerem a TČ vzduch-vzduch. Mohl bych poté žádat o dotaci na TČ vzduch-voda za elektrokotel (i když bych měl k němu původně TČ vzduch-vzduch?
Zkrátka nechci komín, ale TČ se mi zdá nenávratné.
Díky.

Autor: melkor unlimited
Datum: 15.04.2016 19:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100033
reakce na ...
Postavil jsem RD podobných rozměrů v klimatické oblasti -15°C a otevřeným terénem.

Vodní podlahové topení, elektrokotel 4.5 kW a bojler na TUV.

Spolu se svícením a ostatní spotřebou (hodně vysokou) to ročně dělá 13.000 kWh +/- autobus.

Tak si spočítejte, jestli se Vám vyplatí hrát si s čerpadlem.
V každém případě si nechte udělat průchodky pro "strýčka příhodu".

Autor: Sýkora Pavel
Datum: 21.07.2017 15:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Určitě se vyplatí. 3,6 kW s tepelným čerpadlem, v nerezu, vyjde na cca 40 000,- jakbydlet.cz/clanek/541_tepla-voda-denne-zdarma-.aspx

Zase na Valašsku.

Autor: Alena Bukáčová
Datum: 06.01.2016 10:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121345
reakce na ...
super, hodně informací jsem se tu dozvěděla

Datum: 06.01.2016 17:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsem ráda, že to pomůže i někomu jinému :-)

Autor: Petr Chalupný
Datum: 03.01.2016 22:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100337
reakce na ...
Dobrý den, paní Vrlíková
prvotně je důležité navrhnout konstrukce...dle textu to máte promyšlené a to je dobře...
pořadí máte správné - tepelná obálka a poté zdroj

Za sebe bych vám doporučil určitě podlahové topení...při malé ztrátě domu bude i cenově výhodné (realizace i provoz), teplá, vlažná (u malých ztrát domu) je prostě příjemná - vlastní zkušenost podlaha má cca 24°C (né 18 jakou u klasiky)

jelikož nechcete krby a kotle na tuhá... tak bych volil tepelné čerpadlo... při malých ztrátách se dá vhodné zdroje najít....např. ac heating, revel
za ty ceny vám kondenzační kotel se vším všudy vyjde také

PCH

Datum: 04.01.2016 07:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, jste v podstatě první, kdo TČ v našem případě navrhuje. Ne, že by se mi nelíbily nízké provozní náklady-dokonce na začátku uvažování o domě bylo TČ favoritem-vysoká vstupní investice tak nějak v tom objemu méně bolí-ale postupem času s načtením mnoha článků, diskusí....kdybych byla v předdůchodovím věku, TČ by vyhrálo návratnost,nenávratnost (prostě mízké měsíční platby by měli přednost), ale do důchodu daleko a obávám se, že bych do té doby musela ještě min, 2 nové TČ koupit....a to už je o jiných penězích.

Datum: 04.01.2016 08:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den
jen chci podotknout, že čistě elektrický dům Vám neprojde...
Takže budete muset mít třeba krb (+komín, revize) - 60 000,-..?...víc...

takže ono každé topení Vás vyjde skoro stejně...

PCH

Datum: 04.01.2016 09:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
My krb chceme-ale ne s výměnikem, jen čistě zážitkový-a cenu beru jako daň za "luxus"-nebo spíš příjemné chvíle, chtěli bychom ho i kdybychom měli TČ....takže zase neušetřím :-). Jen doufám, že to bez výměníku nějak projde a číselně výjde.

Datum: 04.01.2016 09:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tak krb máte...a potom je to u Vás pouze otázka ceny...
nebo si musíte ujasnit jaké topení chcete a méně koukat na peníze...třeba jako u krbu :-)

PCH

Datum: 04.01.2016 10:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To máte pravdu, bohužel, jak jste sám naznačil volba (a nejenom topení) není tak úplně v moji režii a mluví do toho mnoho byrokratů. A bude hůř.

Datum: 04.01.2016 10:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tím že budete mít krb, tak vám v projektu vyjdou klidně jen přímotopy za pár korun...
Je otázka zda je chcete...

Autor: Tomáš Grygar
Datum: 04.01.2016 13:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116175
reakce na ...
Mohu jenom doplnit. Stavím podobný baráček s TZ pod 3,0 kW, plánovaný na čistě elektrický dům a vyšel PENB a na stavebním vpoho.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 04.01.2016 14:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, ono záleží na tom, jak vycházejí TZ vzhledem k energeticky vztažné ploše, většinou to pro čistě el. vytápění nevychází, co se týká měrné neobnovitelné primární energie. Jste si jist, že v PENB nemáte započítaný třeba obyčejný krb nebo např. aktivní rekuperaci s přitápěním, klimatizaci atd. ?

Datum: 04.01.2016 14:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Užitná plocha 132 m2. V PENB není započítaný krb, který ani nebude, popř. jiné tepelné zdroje. Je pouze ve výpočtu zohledněna pasivní rekuperace.

Datum: 04.01.2016 14:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
při těchto parametrech je reálné.... ,ale paní nechce rekuperaci a dům s TZ cca 4,5kW...tam už to jen el. nedá...

Datum: 04.01.2016 14:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nebýt té pasivní rekuperace, tak byste se do toho nevešel, ona vám při započítané vysoké účinnosti snižuje TZ domu a pak to vzhledem k energeticky vztažné ploše může vyjít. Nesetkal jsem se ale s domem, který by byl čistě na elektřinu a neměl rekuperaci a další technologie, aby takovému domu vyšla neobnovitelná primární energie.

Datum: 08.01.2016 07:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, píšete, že "stavíte" dům.....včera jsem zjistila, že tarif D45d se bude přiznávat jen do konce března. Tak si to zjistěte, ať nejste nemile překvapen....jen nepiště na ČEZ, oni tam snad mají kurzy na blbnutí lidí....pan Schindler mi tady ve skupině ceny a dodavatelé napsal, že i když si žádost podám nyní, tento tarif nedostanu, protože se přiznává až prokážete a doložíte jak budete topit, nevím v jaké jste fázi stavby...tak jen upozorňuji.

Datum: 08.01.2016 09:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsem ve stavu hrubé stavby bez oken a dveří. Děkuji za upozornění.

Datum: 02.01.2016 15:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, podle toho, jak dům popisujete, se jeho TZ budou orientačně pohybovat kolem 3,5 - 4 kW. Vzhledem ke klimatické oblasti a tomu, že dům nebude patrový, ale bungalov, a bude spíše obdelníkového tvaru než čtvercového, a o čisté vytápěné ploše cca 110-120m2, tak se obávám, že bez rekuperace budete mít problém dosáhnout hodnot i pro NED (to by se muselo přesněji spočítat, především různé tepelné a solární zisky, ale bude to při nejlepším těsně někde kolem hodnoty měrné potřeby tepla pro NED), natož abyste se přibližovali k pasivnímu domu.

Co se týká vytápění a ohřevu TUV při TZ 3,5 -4 kW a 4 osobách v domě, tak jste prakticky v situaci, kdy ohřev TUV a vytápění dělá přibližně stejnou položku v nákladech domu. Investice do drahého TČ se vám moc nevyplatí, takové TČ by vám oproti elektřině uspořilo pouze cca 10.000,-Kč za rok. Investice do plynu je též problematická, nechte si spočítat cenu plynového vytápění s ohřevem TUV až po dovedení k rozdělovači podlahovky (dovedení přípojky do domu, komín, plynový kotel, zásobník TUV, veškerý instalační materiál + cena práce) a zjistíte, že už by se vám více vyplatilo to jinak nenávratné TČ, navíc by hrozil problém se správně zvoleným výkonem plynového kotle, aby necykloval. S plynem navíc nebudete mít sníženou sazbu EE. Krb maximálně jen teplovzdušný a pro radost a s hodně malým výkonem, většinu topné sezóny budete pokrývat jen poloviční TZ, než jsou výpočtové, navíc nebude krbem vytápět úplně celý dům, který ještě k tomu bude mít podlahovku. Abyste neměli v domě po zatopení za chvíli saunu, chce to krb se spodním výkonem tak 2 kW.

Osobně bych tedy ve vašem případě zvolil jako základní variantu elektrokotel + teplovodní podlahové vytápění + el. bojler. V případě, že byste chtěli ulevit vytápění, dejte do nějakého velkého otevřeného prostoru klimatizaci, která v létě chladí a v zimě vypomůže s levnými náklady při vytápění. Ohřevu TUV se dá ulevit pomocí bojleru s vestavěným TČ, který by měl při 4 lidech v domě docela rychlou návratnost, dá se sehnat i levněji, než za 50.000,-Kč.

Datum: 02.01.2016 17:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, moc děkuji za odpověď, přesně takto potřebuju problematiku vysvětlit. Vzhledem k mému zcela netechnickému myšlení mi např. není jasné jak mohou být relativně nízké TZ domu (4kW) a přitom sotva NED (to prosím neberte jako podnět k vysvětlování :-) ). Jsem ráda, že bojler s vestavěným TČ není úplný nesmysl a reklamní trik (cenu jsem viděla u kotle fy. Nilan).
Nějakou podobnou odpověď jsem očekávala, ale spousta lidí mě od vytápění elektřinou vzhledem k ceně odrazovala, dokonce jsem od člověka, který vytápění domů realizuje slyšela, že by doporučil TČ vzduch/voda (přitom bychom od něj realizaci neměli, tak jsem si myslela, že rada nebude zkreslena jeho prodejními zájmy....), prostě co člověk, to názor, ale argumentace mnohdy vázla-stylem tak jsem to měl a nebyl jsem spokojený, tak to má soused a nadává... Ještě jednou děkuji.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 02.01.2016 17:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Něco z reálného života : barák o TZ 4,5 kW topení a ohřev teplé vody plynem. Počet osob 2. vytápěcí teplota +23 °C. celková spotřeba plymu10,785 MWh a celková platba 16.091 Kč. Pokud bych to ohříval elektrikou, tak by to vypadalo takto : platba za jistič cca 2/3 z 3.600 Kč = 2.400 Kč.
Systémové služby, OTE, cena za úhradu nákladů spojených s podporou elektřiny cca 6.600 Kč. platba za dodávku elektriky v NT cca 16.000 Kč. Celkem by to bylo cca 25.000 Kč. Rozdíl 9.000 Kč za rok. Mě se instalace kondenzačního kotle ( 45.000 Kč včetně montáže, revizních zpráv a odkouření ) vrátí za 5 roků.
S pozdravem Laďa

Datum: 02.01.2016 17:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi ano, ale já musím započítat ještě další investice do přípojky (cca 25m), komínu....nedokážu cenu odhadnout, asi si to pro zajímavost nechám někým nacenit a uvidím. ALe děkuji za pohled z "druhé" strany.

Datum: 02.01.2016 17:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, to jestli je dům NED nebo PD je mimo jiné především závislé na měrné potřebě tepla, která je daná vytápěnou podlahovou plochou, tepelně izolačními vlastnostmi domu, způsobem větrání (tedy tepelnými ztrátami domu) a optimalizací solárních zisků a co nachytáte za různé tepelné zisky ze spotřebičů. Takže hůře se staví PD nebo NED v horším klimatickém pásmu, hůře jen o jednom podlaží (dům má větší poměr ochlazovaných konstrukcí k vytápěné ploše), a už vůbec PD nepostavíte bez rekuperace, u některých bungalovů bez rekuperace nedosáhnete ani na NED.

Ty TZ domu jsem jen orientačně vypočítal, ale chce je to pořádně ověřit, až budete mít PENB nebo plány domu, podle mne to ale bude v tom rozmezí 3,5 - 4 kW. Při takových TZ jsou fakta jasné, drahé TČ vzduch/voda se vám nevyplatí a i nějaké levnější bude na hranici návratnosti. Proto doporučuji to vytápění doplnit tou klimoškou, což je vlastně v zimě TČ vzduch/vzduch s teplovzdušným vytápěním, takže náklady na vytápění jsou velice nízké, jen v mrazech už je potřeba topit elektrokotlem, ale pro přechodná období až do nějakých 0 až cca -3°C je to topení za hubičku. Odrazovat vás může od elektřina každý jak chce, ale když nezná vaše TZ a návratnost TČ, tak sotva může dělat nějaké závěry. Jinak proti TČ vůbec nic nemám, spíše naopak, ale nebudu vám ho doporučovat, když se vám nezaplatí nebo až po dlouhé době, jedině, že by se vám nějak povedlo získat na TČ dotaci.

Datum: 02.01.2016 18:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuju :-). Jen tak bokem, svět je plný lidí kteří "dobře" a rádi radí i když nemají v ruce fakta a proto jsem založila tuto diskusi, protože doufám, že tady bude takových radilů málo a když, tak to někdo uvede na pravou míru.

Autor: Jozef Homola
Datum: 03.01.2016 23:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
(p. Vrlíková)

Mohu vám dát fakta a informace jaké potřebujete a nezkreslené reklamou. Je faktem, že u nás reklama má takové provedení prezentace jaká nemá ve světě obdoby. Dokoce si už v EU lámou hlavu co s tím, protože to má pro užvatele škodlivé následky. Ve světě u organizací tvořících normy, provádějících zkoušky zařízení, píšících učební texty a hodnotící skutečném chování je u jednotlivých topných systémů jasno, bohužel to se zde na stránkách téměř neobjeví. Dám sem nějaké informace upravené k snadnějšímu pochopení prezentované význačnou organizací . Jsou tam všechny základní topné systémy a všechny topí. Zkuste si jen tak pro legraci vybrat a řeknu jak se chová co do nákladů a komfortu. Meznárodní metodika hodnocení komfortu je vymakaná do detailů.
Poznámka:
Je tam 9 druhů topení

Datum: 04.01.2016 07:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, toto jistě ocení více tápajících stavebníků, jen mi dejte chvíli, že se v obrázcích a číslech zorientuju :-).

Datum: 04.01.2016 08:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, tak jsem na to chvilku koukala, mám pár dotazů (doufám, že nejsem úplně mimo :-) ).
1. na co je infiltrační vzduch-respektive ty malé otvory podél oken se mi líbí jako "mikroventilace" i v reálných podmínkách-dělá se to v obytných domech?
2. teplý vzduch (4,1 a 4,2) není to nepříjemné, takto teplý vzduch vyfouknutý 4x za hodinu? Rychlost 1,2m/s je taková vycházková chůze-příjde mi to rychle-budu cítit mírný, zato však hodně teplý (43st)průvan.
3. stropní topení (2,1)-není to fyzikální nesmysl? Topit u stropu? To samé v případě situace 4,1, ale tam alespoň ten průvan vzduch trochu promíchá.
4. Pro legraci bych si vybrala podlahové el. topení 3,1 a 3,2.....jen mi, prosím, vysvětlete, proč to kryjí plechem-to asi nemá s realitou mnoho společného, a myslí tím celoplošné topení, nebo také jen nějaké lokální jak např. topení v liště?
Předem děkuji za odpovědi :-).

zobrazuji 1 - 30 z 169   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?