vytápění chlazení

Autor: Vašek Vašek
Datum: 10.03.2016 12:50
uživatel: 122184

určitě se to tady několikrát řešilo, ale chtěl bych oprášit otázku, nebo poprosit někoho o zkušenosti - ne nabídky.
stavíme a jsme ve fázi rozhodnutí jak vytápění tak chlazení.
V projektu sice máme uvedeno jak by mělo být, ale v jednoduchosti se nám líbí el. podlahovka + krb. S tím bych možná ani nic neměnil ikdyž poslední dobou sjem přemýšlel, že krb s tepl. vložkou pro ohřev vody na večer by se hodil, aby nemusel jet bojler. Další věcí je chlazení - jestli klimatizace a nebo rovnou TC, které by nahřívalo jak vodu tak v létě chladilo. Nevím zda je to i možné.
Ztrátu objektu máme na 5kW kde 1,6kW je ztráta větráním. Projektanti mně moc nepomůžou a nabídky jsou na každém rohu, kdy si normální člověk nemá šanci vybrat, protože každý systém je lepší než ten druhý.

Sám jsem zastáncem jednoduchosti. Čím méně co se může pokazit, tím lépe.

Děkuji za názory.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 58   starší >>
Datum: 25.04.2016 14:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115285
reakce na ...
Dobrý den,

stojím před podobným problémem.
Bungalov 4 + kk, 25 cm profiblok + 30 cm eps, podlaha 20 cm eps, střecha 50 cm vata, sedlová střecha, orientace obytných místností jih. Ztráty objektu 3,8 kW. poloha: jižní Morava

Plánovaná rekuperace, elektrokotel s teplovodním vytápěním, teplá voda obyč. bojlerem, pro přitápění a chlazení bude pořízena klimatizace (ještě netuším, zda multipslit)

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 25.04.2016 14:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Pokud máte zájem pošlu Vám prospekt na elektrokotel s bojlerem a s rekuperační jednotkou.

Autor: Jan Růžička
Datum: 16.03.2016 08:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116917
reakce na ...
Když to tak čtu, tak problém je ten že vy nechete poradit, chete aby vám někdo potvrdil, že to co jse vybral je to nejlepší.
To se pak radí těžko.

Autor: Lukáš Havlíček
Datum: 11.03.2016 20:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110059
reakce na ...
Pokud chcete jednoduchý systém, kde se nemůže nic moc pokazit, tak poslouchejte rady co Vám zde píší. Co to znamená - teplovodní podlahovka, jako zdroj el. kotel (trochu lépe TČ) a k tomu větrání s rekuperací. Komín máte, to je OK, třeba se jednou bude hodit. Nic dalšího nepotřebujete, kotel nebo TČ Vám bude topit, ohřívat TV. V případě TČ můžete do podlahy i chladit - funguje to, kdo tvrdí že ne tak to nikdy neviděl. Nebo jen el, kotel a klimošku na chlazení a přitápění. Sny o topení obden v krbu jsou bohužel jen sny, to nefunguje - nebuďte hloupý a uvěřte tomu.
To stejné nějaká FVE - stejný problém jako s termickými kolektory - sluníčko je potvora a svítí nejvíc, když to nepotřebujete. V zimě si tím teplo neuděláte a teplou vodu Vám ohřeje za zimu jen parkrát. Takže nedávat.
K tomu zateplení - pokud to jde, přidejte něco do stropu (nějak nerozumím tomu co jste psal, že teď zateplíte strop a potom střechu?), byť i jen 5cm pomůže. Ale jinak tu TZ už o moc níž nedostanete (rozhodně ne na nějaké 2,5kW, to by jste tak musel stavět už od začátku).

Datum: 11.03.2016 20:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
děkuji za reakci. Zatím jsem na tom 50 na 50 :) což je úspěch.
Nevím ale jaké TC cena vs výkon vs spolehlivost vůbec vybrat .

Ve stropech bude 36cm vaty s 0.032W/mm2 víc už tam nedostanu a pod ní parobrzda. . Do budoucna (až budou peníze a jestli :))bych zateplil ještě střechu - půdu.

Nevím čím ještě snížit TZ.. nemám dům otočen a jih a v podlaze mám v plánu 21cm polystyrenu. Na obvodech 20cm šedého. Sleduji technické výkresy na pasivnídomy.cz a dodržuji postupy. Víc už nevím co bych udělal. Asi patrový a ne bungalov a taktéž asi rekuperaci. Ale to už nezměním bohužel a ani nechci :)

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 11.03.2016 21:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Ty TZ už prakticky téměř nesnížíte, jedině tou rekuperací nebo by dům musel být od začátku jinak koncipován, jak píšete, třeba jako patrový atd. Jen mne napadá otázka, proč jste od začátku dům neprojektoval tak, aby splňoval požadavky NZÚ pro novostavbu ve třídě B a nesnažil se získat slušnou dotaci, když už dodržujete postupy pro PD, není to trochu škoda ?

Datum: 11.03.2016 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to je právě to ... že před rokem zvýtězila elektrika.

Původně jsem kreslil dům jako PD. Měl patro a byl koncipován jak píšete.
Pak nastoupil strýček google a nastal problém. Chtěli jsme rekuperaci a najednou čtete .. lidi jsou nemocní přenáší se nemoci. Nebo vylezou ven a hned se nachladí a já nevím co. Potom milion výrobků a začalo oslovování.

Projekt - toto PD nikdy nebude a když tak tak tak , postavte si náš vzorový že dřeva - byli to projektanti registrovani na PD.cz ne dřevěný nechci naschledanou

stavební firma - registrovaná na PD.cz - no to není tak jednoduchý to bych se musel na projekt podívat a teď máme dva rozestavěné - ohromná ochota - děkuji nechci

výběr TC - naše je top, ne naše je top, ne nedávejte tolik za TC naše je to samé za jiné peníze. Nedávejte si vrt stačí kolektory, vrt je lepší a naopak vemte si vzduch vzduch je to téměř to samé za jiné peníze. Byli jsme na veletrhách atd nic jsme nevyřešili.

když jsem u toho veletrhu, stavili jsme se u PD.cz s projektem. Výsledek - ne ne to musíte otočit na jih jinak to nepůjde, navíc zrušit šatnu předělat tohle a tohle ... ne díky to jsem mohl bydlet na paneláku.

a ejhle najedou to jde a to mám 2x takovou plochu a jsem na zemi ...

když jsem plánoval začala nová zelená úsporám a nakoupit technologie a čekat jestli něco dostaneme nebo ne mně jako investora uráží a dneska s odstupem času vidím, ,že mají lidi schváleno. Ale co když ne .....

a tak mně praskl párek a řekl jsem si že mně všichni můžou ... :) to je cesta k elektrice od PD.

Datum: 11.03.2016 21:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Neměl jste to jednoduché, taky se nerad někoho doprošuji. Chtělo to od začátku nějakého šikovného projektanta, který má s NZÚ zkušenosti a dobře vás navedl na správnou cestu. Elektrika může být sice fajn, ale u domu s TZ 5 kW už je to podle mne trochu nad hranicí, kam bych čistě el. vytápění dal. Znám pár lidí, kteří při TZ 5 kW po zkušenosti od vytápění elektřinou dávali ruce pryč a snažili se najít jinou cestu, taky nevíte, jaké budou ceny energií za pár let. Jen pro vaší představu, když porovnám při TZ 5 kW a 4 osobách v domě vytápění o ohřev TUV elektřinou (je jedno jestli elektrokotlem nebo el. podlahovkou) oproti TČ vzduch/voda, je to při dnešních cenách provozní celoroční rozdíl orientačně 15.000,-Kč. Samozřejmě, že když se bude pravidelně topit v krbu, bude rozdíl menší, ale jde o to, jestli od toho už z uvedených důvodů neutečete a krb použijete občas jen pro radost. S nějakou klimoškou by pak ten rozdíl byl orientačně do 10.000,-Kč ročně (kolem 5-7.000,-Kč by vám mohla uspořit), případný bojler s vestavěným TČ by vám udělal úsporu cca 4.000,-Kč ročně. Rozhodnutí je jen na vás, co nakonec zvolíte.

Datum: 11.03.2016 22:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
asi tím pádem máme odpověď...

TC bez návratu zavrhnuto. cca 10 let návratnost vs 10 let funkčnost .
dneska vydrží mobil 2 roky a nové auto 4 roky .. 10 let china made, si myslím že dřív vyhraju ve sportce.

Vodní podlahovka plus bojler s TC. Nemáte nějakou zkušenost ? Tohle není extra investice na pokus omyl to jsem schopen akceptovat.

krb a uvidíme jak dlouho nám iluze vydrží :) určitě každý rok vlákno obnovím.

Díval jsem se na tatramat zatím protože z dob minulých nějaká historie ale nevím jestli je to ještě tatramat nebo je někdo koupil

Děkuji

Datum: 11.03.2016 22:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tohle funguje dobře, pro RD 200l verze:
http://www.dedietrich-vytapeni.cz/produkty/produktove_rady/tepelna_cerpadla/termodynamicky_ohrivac_s_tepelnym_cerpadlem_kaliko

Datum: 11.03.2016 22:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
TČ bojler není na vytápění, ale na ohřev vody. Vytápění musíte zajistit něčím jiným

Datum: 11.03.2016 22:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
a je to tady .... Můžu vytápět bojlerem s TC podlahovku ?

a ještě, vadí když bojler s TC je v nevytápěné technické místnosti ?
Bude tam nějaké odpadní teplo z technologií ale toť vše

Datum: 11.03.2016 22:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To TČ v bojleru má jen omezený výkon, za určitých okolností by přes případný výměník v bojleru šlo toto zařízení napojit i na podlahovku, ale přednostně se bojler musí postarat o TUV a vzhledem k vašim TZ by to sloužilo jen k určitému přitápění a plnohodnotně by to takový dům nevytopilo, osobně bych se do toho nepouštěl, jen možná u domu s menšími TZ. U vás by to TČ v bojleru jelo prakticky pořád bez přestání, dostávalo by dost zabrat. Jinak ano, v nevytápěné TM být může, zima tam určitě nebude.

Datum: 11.03.2016 22:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tu teplovodní podlahovku myslíte s elektrokotlem, protože bojler s TČ slouží jen k ohřevu TUV ? Jak jste přišel na návratnost 10 let ? Cenu za kompletní instalaci TČ vzduch/voda i s ohřevem TUV a po dovedení k rozdělovači počítám cca 150.000,-Kč. Když si od toho odečtete cenu elektrokotle, el. bojleru a veškerého dalšího instalačního materiálu až po dovedení k rozdělovači + cen práce, jste na rozdílu cca 110.000.-Kč, navíc přes tu podlahu můžete pomocí TČ dům i v létě chladit (částečně to nahrazuje i klimošku). Hrubá návratnost mi při současných cenách EE pak vychází lépe jak 10 let.

Datum: 11.03.2016 22:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
myslel jsem cca ... určítě TC vyžaduje nějakou údržbu a dokonce jedna firma chtěla 1x ročně po dobu záruky něco seřizovat a zdarma jezdit nebudou ... ono jestli je to 8 nebo 10let asi až tak nehraje roli.

Datum: 11.03.2016 22:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S vámi je to těžké, jak to nemá návratnost 2-3 roky, je to nepřijatelné :-)). To už skoro můžete přestat i uvažovat o bojleru s TČ a rovnou dům vytápějte pouze elektřinou, snad jen ta klimoška za cca 30.000,-Kč by vás mohla uspokojit v rychlé návratnosti. Přesto být na vašem místě bych raději volil teplovodní systém s elektrokotlem než čistě el. vytápění.

Datum: 11.03.2016 23:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
:)))) já nevím jak to máte Vy,

ale když to vezmu všeobecně je veliký tlak na cenu a tím se samozřejmě začala šidit kvalita. Do toho se připojí pár samozvaných profesionálů a z dobrého produktu je průšvih. A Vy neustále chodíte do práce a kupujete další a další vymoženosti téhle doby.
Teď když se nad tím zamýšlím, stane se z toho vlastně koníček v budoucnu - možná i sport. Pokus koupit něco co funguje a ve finále je hromada faktorů kdy vlastně už při objednání prodejce nebo tzv. profesionál ví, že nevydrží, ale potřebuje prodat aby vydělal a šel si taktéž koupit jinou vymoženost, kterou po pár letech opět pohřbí. A tak jen platíte daně, kupujete vymoženosti a chodíte do práce a ze života je jeden velký koloběh, který nemá konce.

Lidi se vrací k zateplování slámou, staví sruby, nejlepší cihly jsou pálené a tím nemyslím děrované a začínají pěstovat svou zeleninu, venku pobíhá dobytek nebo slepice na vajíčka a když ne za označení bio nechají majlant v domnění, že jsou zdravější.

Do toho ze všech stran reklamy od zateplených ponožek přes super mastičky na všechno po super LED žárovky co nestíháte reklamovat.

Toť otázka co bude za 8 let.

Autor: Petr Novak
Datum: 11.03.2016 21:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121232
reakce na ...
>> .. lidi jsou nemocní přenáší se nemoci. Nebo vylezou ven a hned se nachladí a já nevím co. Potom milion výrobků a začalo oslovování.

:D. To jsou už na první pohled totální žvásty, které nemají nic co dočinění s rekuperací. Takovéto "recenze" ani nečtěte a autora ignorujte.

Autor: Michal Mojžíš
Datum: 11.03.2016 21:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116486
reakce na ...
Jestli si to pán neplete spíš s klimatizací.

Datum: 11.03.2016 21:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ne ne rekuperace. A nebyla to jedna recenze ale bylo toho více. Samozřejmě nevím co měli pasivní aktivní čínskou polskou atd atd atd ...

Datum: 11.03.2016 22:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takové blbosti uslyšíte jen od lidí, kteří mají blbě naprojektované, nebo o tom někde slyšeli.

Datum: 11.03.2016 21:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechte to jak to je, skutečně už si nějak moc nepomůžete. Střechu nezateplujte, to je nesmysl, protože by jste zateploval nevytápěnou půdu - vyhozené peníze.
Trochu Vám nastíním reálné ceny - teplovodní podlahovka svépomocně je cca 50 tisíc (to co zde psal někdo přede mnou kolem 30 tisíc je hodně pod cenou, resp. musíte koupit polský Alpex trubky bez záruky), k tomu TČ vzduch - voda 6kW "značkové" se zárukou 5 let cca 180 tisíc. V tom TČ je i bojler, takže to je pravdivá cena, ne že potom musíte ještě něco dokupovat. Na podlahovce se nemá co rozbít (no může třeba časem zalehnout ventil na rozdělovači, ale to je drobnost za pár korun). TČ je samozřejmě stroj, takže potřebuje trochu údržby. Ale bez toho se neobejdete, stavíte dům a o ten se musíte starat. A pokud by Vám někdo tvrdil, že jeho TČ nepotřebuje údržbu a že se nerozbije, tak od něj hned pryč, protože Vám do očí lže.
Větrání - udělejte si alespoň rozvody, jednotku zatím dávat nemusíte (ale proč ne?). Rozvody roztaháte po půdě pod vrstvou izolace. Koupit se dají rozumné jednotky od Multivacu (nebo 2VV, je to jedna firma) za cenu kolem 15-20 tisíc. Fungují dobře.
Takže ze cenu kolem 260 tisíc to půjde. Je to hodně? No málo to není, ale stavíte dům v 21. století, tak jej tak i vybavte technologií. Teď je to investice, ale potom budete mít nízké provozní náklady.
O tom topení sluníčkem jsem již psal - solár mám doma od roku 2009, je to v ideálním sklonu a azimutu. A od podzimu do jara to fakt nic moc nedělá (a to od toho chci jen teplou vodu...).
Jeden postřeh k izolaci stropu - pokud jste ještě nekoupil vatu, tak koukněte na tohle:
drcenypolystyren.com
Dělal jsem si tak izolaci stropu novostavby (před asi měsícem), dával jsem vrstvu +/-40cm na ploše 100m2. Vyšlo to i s dopravou na cca 13,5 tisíce, hotovo jsem to měl za 2 odpoledne asi po 3 hodinách. Výhoda je, že to absolutně vyplní prostor (mám vazníky a SDK podhled - takže milion závěsů apod). Někde mám fotky, kdyžtak je můžu dodat.

Datum: 11.03.2016 22:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
děkuji, se máte že si stavíte druhý dům.

mrknu na ten polyš ale zase ... je to lepší než vata ? zatepluji 190m2 stropu. Vata je za 66tis kč od kaufu plus SDK rošt. Můžu jít maximálně na nějakých 38 cm pak už bych musel chodit po kolenách v obýváku :))

TC jsem definitivně zavrhl. spolehlivost vs návratnost 10 let

Datum: 12.03.2016 07:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážený pane, Vám se nedá radit (jste další v pořadí v této diskuzi). Vy prostě chcete jen to nejlepší, ale zadarmo. Když Vám poradím jak ušetřit 40 litrů za izolaci stropu (to by jste měl třeba na ten bojler s TČ, nebo na podlahovku) tak místo toho aby jste to chtěl, ptáte se jestli je to lepší než vata. Já nevím, zjistěte si to sám.
Ty Vaše hloupé představy o TČ jsou dětinské, ale klidně si tomu věřte dál - faktury za provoz domu si budete platit sám.
A je celkem běžné, že u TČ se po dobu prodloužené záruky dělají pravidelné prohlídky - to je služba pro Vás, aby Vám ten stroj déle vydržel. Ale Vy máte představu o něčem za 10 litrů co vydrží 20 let a bude to topit samo a skoro zadara. K tomu nemám co poradit, vlastně ano - poraďte si sám.

Datum: 10.03.2016 15:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, můj názor je takový, že při TZ 5 kW bych asi do el. topných kabelů vůbec nešel. ale spíše do teplovodní soustavy, nejlépe podlahovky (nízká teplota topné vody, možnost výměny zdroje vytápění). Teoreticky ještě existuje možnost kombinace el. vytápění a nějakou klimatizací (princip TČ vzduch/vzduch), který bude v létě chladit a v zimě vypomáhat za nízké náklady s vytápěním, ale zde záleží na členitosti domu, aby nebyl potřeba např. nějaký multipslit, což by se prodražilo, a zda by vám nevadilo teplovzdušné vytápění. Doplnit by se to ještě dalo v případě větší spotřeby TUV bojlerem s vestavěným TČ.

Krb bych maximálně pořídil jen nějaký levný a pouze s vytápěním do vzduchu a ještě dost malým výkonem. Proti krbu s teplovodní vložkou mám tyto výhrady:
1) Pravděpodobně se neobejdete bez nějaké větší AKU nádrže vzhledem k TZ domu a výkonu vložky, kolik to asi tak bude celé stát a jaký to přinese komfort ?
2) Většinu topné sezóny budete pokrývat poloviční TZ, tedy cca 2,5 kW, ta vložka bude mít nějaký výkon do vzduchu a nějaký do teplovodní vložky. Jen to vytápění do vzduchu vám za chvíli vyhřeje téměř celý dům, nebo spíše přehřeje. Co budete dělat se všemi těmi přebytky tepla, jak to chcete vyvětrat, kde je nějaký komfort a "normální" teplota v domě ? Když porovnám celkovou cenu, komfort a další věci, u domu s malými TZ bych od takového způsobu vytápění ustoupil.

Při TZ kolem 5 kW je to vždy hodně těžké rozhodování, aby to nebylo drahé investičně nebo naopak zase provozně. Každopádně mé doporučení je teplovodní podlahovka ve spojení s elektrokotlem + nějaká klimatizace, případně bojler s vestavěným TČ. Nebo rovnou k teplovodní podlahovce připojit nějaké levnější TČ vzduch/voda. K tomu všemu si klidně pořiďte nějaký ten krb bez teplovodní vložky pro radost.

Datum: 10.03.2016 15:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za Vás čas.

navrhoval jsem si právě dům s tím, aby byl krb uprostřed domu jako základ pro vytápění. Obecně si myslím, že když v něm zatopím, bude tam takové vedro, že otevřu okna. Teplo by se mělo naakumulovat a budu topit ob den a podlahovku ani nezapnu.

Problém co vidím je TUV a klimatizace tohle by šlo řešit TC vzduch voda ? nechci zase dávat 100tisc za TC, mně přijde že všechno odejde po záruční době a byl bych rád, kdybych už nikdy neviděl žádného zedníka ani technika :)

Datum: 10.03.2016 16:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc hezká představa a hlavně ten komfort, kdy vám teploty v domě budou skákat nahoru a dolu a v každé části domu bude jiná teplota. K tomu ta práce a nepořádek, osobně si vůbec takto vytápění v moderním domě nepředstavuji, ale proti gustu žádný dišputát. Mimochodem ono to není tak jednoduché vyvětrat sálavé teplo od krbu. Vy si to představujete, jak někde na chalupě. Takže takový způsob vytápění bych viděl jako hodně velký problém v domě s TZ 5 kW.

Nevím, jaké TČ vzduch/voda za pár korun si představujete, ale když už byste nějaké pořizoval, proč byste s ním nemohl i vytápět do podlahovky ? Další věcí je, že by vám to ale vůbec neřešilo klimatizaci. Celá ta vaše představa je trošku zvláštní. Jestli chcete co nejlevnější TČ, zde máte inspiraci: http://topimklimatizaci.cz/

Takže znovu doporučuji, buď:
1) teplovodní podlahovku s elektrokotlem, ale jestli na tom trváte, klidně dejte elektrickou nebo si pořiďte přímotopy, k tomu klimatizaci, která bude chladit i vypomůže s vytápěním, k tomu el. bojler nebo bojler s vestavěným TČ
2) teplovodní podlahovku s TČ vzduch/voda + obyčejnou klimatizaci do největšího otevřeného prostoru v domě
Zapomeňte na to, že primárně budete vytápět nějakým krbem nebo krbem s teplovodní vložkou, pořiďte si naprosto obyčejný a levný krb s malým výkonem pro radost.

Datum: 11.03.2016 08:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Lidé komfort neřeší, oni chtějí "jen" "laciné" vytápění. Bohužel si kasždý musí nejdříve rozbít svoje ústa, aby no to přišel sám. Když mu poradíte to, na čem si již jiní ta ústa nabyli, tak tomu hold nevěří.
Příklad, Barák za 12,5 mega a 450 tisíc za kompletní instralace VZT, TČ, ohřev vody klimatizaci je moc Stačí plynový kotel kotel 24kW - pravil stavební dozor.

Datum: 11.03.2016 09:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, občas mne představy některých tazatelů udivují. TZ 5 kW jsou na vytápění pouze elektřinou už docela velké a není návratu, na vytápění nějakým krbem s vytápěním pouze do vzduchu jsou to už zase dost malé TZ, ale hlavně veškerý komfort je úplně někde jinde, než by mohl u novostavby s malými TZ být, takže za mě se jedná o naprosto nevhodnou kombinaci vytápění, ale jestli je jediný cíl co nejnižší cena topné soustavy, pak vesele do toho, ale to už se rovnou mohou pořídit přímotopy. Trochu zachránit už to může pouze ta klimoška, ale opět platí, že né každému vyhovuje teplovzdušné vytápění a opět se teplo rovnoměrně nedostane všude, a když se pořídí nějaký multisplit, cena zásadně roste nahoru.

Lidé jsou různí, nedaleko domu mých rodičů stojí novostavba, kde je to na zahradě samý trpaslík, nějaký děda mráz na saních, na průčelí domu kulaté sloupy z bůh ví jakého materiálu s různými ozdobami, k tomu brčálově zelená fasáda s dalšími doplňky, celé to vypadá šíleně kýčovitě, ale muselo to stát dost prachů, ale dům je vytápěn přímotopy.

Datum: 11.03.2016 20:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
měl jsem tuhle představu, Stavím první dům a je tolik technologií a tolik způsobil vytápění, že neznalý člověk nemá šanci si vybrat, proto jsem se s dotazem obrátil sem na názor.

měl jsem představu o tomto systému protože:
levné pořizovací náklady
bezstarostná údržba
nemá se téměř co pokazit
a nevýhoda krbu bordel smrad a obsluha

bojím se následovných věcí :
TC - značkové jsou drahé a nevidím v tom návratnost
Levné i drahé - nevím jak dlouho vydrží
absolutně nevím jaké si vybrat protože každé je nejlepší
jediné logické si myslím že je vrt a nebo kolektory ale cenově pro mě nedostupné

vodní podlahovka - oprava, ventily, termostaty a regulace = problém, výhodou je určitě komfort a příjemné teplo, taktéž napojit na jakýkoliv systém, ale na druhou stranu pokud někdo vymyslí levný ohřev vody vždy stejný systém bude umět vyrobit levnou elektriku. Dneska kdesi bylo že v UK uvádí na trh malé elektrárny pro RD. Nemyslím že bych v budoucnu topil peletama nebo něčím, ale spíš vidím cestu baterkách a samostatnosti. možná se pletu a nejsem elektroinženýr jestli je to možný.

solární ohřev vody - známý si psal po dobu x let (nakupoval ještě bez dotace) investice do systému kapaliny servis a nevím co všechno do sešitku a po době kdy to ze střechy sundal byl na nule.
Pro mě koupit plus instalace plus nádoby zapojení platit firmě a čekat až se to vrátí kdo ví kdy postrádá smysl, navíc logika nejvíc ohřívám v létě kdy teplou vodu nepotřebuji a v zimě vidím u našich na kolektorech .. včera 28 stupňů .. no nevím

rekuperaci jsme zvažovali ale opět problém vybrat dobře protože je tolik nejlepších a tolik názorů že jsem to vzdal. Navíc máme rádi otevřené okna a čerstvá vzduch a když jsem byl na pasivních domech se podívat připadlo mně to jak v myší noře zaprděné.

Asi tím naštvu nějaké lidi co některé systémy používají ale takto jsem na tento systém došel. Ptal jsem se na názory které by mou cestu nějak přerušily. Vím, že dnes zvažuji alespoň vodní podlahovku díky názorům s TC vzduch voda, ale narážím zase na problém jaké. Zkusím se podívat po netu zavolat na pár firem a uvidíme. Bohužel se bojím, že opět nebudu vědět jaké co vybrat a přestane mě to bavit vůbec něco řešit a spadne to zase k prvnímu názoru :))))
Díval jsem se na nějaký tatramat že se dělá bojler s TC ale nevím zda je to ok opět.

proto hledám inspirace a zkušenosti. Možná jsme divní ale spíš si myslím, že podobně přemýšlí většina lidí. cena vs komfort vs technologie. Někoho baví se vrtat v nastavování systémů a a sledování kolik stupnu mám na panelech a kolik mně tak krb a já nevím co a druhého to zase nebaví. A já patřím do té druhé skupiny :) jsem se nějak rozepsal ...

zobrazuji 1 - 30 z 58   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?