vedení odtahu digestoře

Autor: Jan Hrubý
Datum: 22.01.2017 12:26
uživatel: 124464

Plánuju rekonstrukci bytu a přemýšlím, jak vymyslet vedení dotahu digestoře.
Původně jsem měl v úmyslu využít nepoužívaný starý komín v kuchyni, ale zjistil jsem, že se nejedená asi o komín, protože to z 2. patra táhne někam dolů a směrem nahoru je to zaslepené.
V úvahu tedy přichází vyúžít světlík, který je vzdálen cca 2 metry. Jedná se o byt v činžovním domě s 6 patry, přičemž byt je ve 2. patře. Protože bych se rád vyhnul tomu, abych otravoval sousedy smradem, i když do světlíků ústí okna jenom od WC a koupelen, přemýšlím, jestli je reálné vytáhnout odtah světlíkem až nad střechu.
Otázka tedy zní, jestli to někdo tímto způsobem řešil, jestli je to reálné a jestli to digestoř utáhne. Probém s kondenzací by se dal vyřešit odtokem do světlíku, kam stejně normálně prší. Rozměry světlíku jsou cca 2 x 2 metry.
Díky za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
iva hruskova18.06.2017 12:17
Jozef Homola23.01.2017 16:39
Jan Hrubý23.01.2017 14:25
Jozef Homola22.01.2017 16:25

Datum: 22.01.2017 16:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Otázka odtahu digestoře až nad střechu je řešitelná a bude se se projevovat "několik vlivů".
- Kondenzace a paradoxně méně při odtahu strojním (jen za velkých mrazů) ale na 100% při pomalém odchodu vzduchu přirozeným (pomalé) prouděním mimo chodu digestoře, kterému se dá těžko zabránit
- Usazování mastnot, které by až tak nevadily, pokud nenastane samovolné (za určitých pomínek) opačné a pomalé proudění do bytu, to stašný puch
Izolace komínu kondenzaci potlačí ale neodstraní
Co se týká protlačení tak tam není obava na místě. Digestoř s radiálními ventilátory je schopna velké přetlaku a hlavně při vyšším otáčkovém stupni. Problém je ale hluk tedy decibely.
Poznámka:
U bytových domů bývá společná odtahová šachta, která vede vnitřním teplým prostorem (pak to nekondenzuje) na kterou bývají napojené sběrače pachů a par nad sporákem a koupelen ale bez přetlaku, protože by to jiným sousedům mohlo vnikat třeba do bytu (taky koupelny jsou napojené odtahovou mřížkou). Ventilátor odtahu je až na střeše a zapíná si jej každý uživatel pokud neběží od jiného zapnutí a má časový spínač aby neběžel zbytečně dlouho.

Autor: Jan Hrubý
Datum: 23.01.2017 14:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124464
reakce na ...
Děkuji za odpověď.
Odtahová šachta s ventilátorem v domě rozhodně není. Jedná se o dům z první republiky. V kuchyni je akorát komín (ventilační šachta) s tahem (když do něj dam zapalovač) někam dolů. Takže toto použít nepůjde.
Pokud není problém odtah vytáhnout až nad střechu, nerozumím jedné věci. Všude se doporučuje odtahové vedení max cca 3 metry. Vedení svisle nahoru cca 12 metrů nevadí?
Hluk by mi nevadil. Problém je ale samozřejmě přístup do světlíku. Takže pokud by se to potrubí muselo nějak udržovat, je to pro mě nereálné. Pokud to udělat takhle, potřeboval bych, aby se na to vedené ve světlíku nemuselo pak aspoň deset let šahat.
Smradu z potrubí, jak zmiňujete, nejde zabránit nějakou těsnící zpětnou klapkou?

Autor: Jozef Homola
Datum: 23.01.2017 16:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Zpětné klapky sice zabrání nějakém zpětnému proudění ale úplně to neutěsní a v případě opačného tahu je cítit kolem digestoře zápach. Vůbec digestoř je problematické zařízení. Nedávno jsem vyhodil nerezovou (a koupil nejlevněší a nový diagonální ventilátor dal až na konec potrubí ve zdi) protože po 15-ti letech používání nešla vevnitř vyčistit. Škoda, že jsem to nevyfotografoval. Ve všech škvírách a na plochách je usazen mastný a zapáchající film těžko rozpustitelný nějakou jarovou vodou. Každá digestoř není úplně těsná a nasává i mimo papírový filtr a to jak mastné výpary tak prach. Co se týká svislého vedení, tak je to nějaký odpor ale digestoř má hodně veliký přetlak.

Autor: iva hruskova
Datum: 18.06.2017 12:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125471
reakce na ...
Dobrý den,

mám stejný problém. Bydlím v přízemí bytového domu a potřebuji odvětrat digestoř do komína.
Potřebovala bych vést vlhký vzduch z digestoře 6m vodorovně a následně 22m svisle. bohužel na fasádu není možné digestoř odvětrat.
Jaké řešení mi doporučíte? Na ceně zas tak nezáleží, důležitý je odvod vlhkého vzduchu a co nejtišší chod.

Do komína zároveň bude odvětraná i koupelna a záchod, tam bychom chtěli časovač (po zapnutí světla se spustí i větrák, který po x minutách vypne. Zároveň bychom byli rádi, kdyby větrák nespínal v noci (bojím se hluku). Koupelna se záchodem je komínu blíž, takže zde josu jen 2m vodorovně a 22m svisle.
Jaké řešení byste navrhl tady?
Jak by se toto řešilo elektricky? (taháme teď kompletní elektřinu a neradi bychom na nějaký drát zapomněli...

Díky moc.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce SvětPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvatele