Odvětrání WC, sprchy a digestoře do jednoho vývodu?

Autor: Tomáš Czar
Datum: 06.07.2017 23:10
uživatel: 124724

Provádím rekonstrukci a chtěl bych nějak funkčně a jednoduše vyřešit odvětrání sprchy, WC a digestoře v kuchyni...situace je taková:

- vše je u jedné stěny;
- sprcha a WC jsou v jedné místnosti, kde je okno (je vůbec odvětrání třeba?)
- odvětrání ze sprchy a WC není možné realizovat úplně u stropu (je tam nosný železobetonový panel), ale cca ve výšce 30 cm od stropu - je možné vést trubky na odvod kondenzátu pod tímto panelem;
- od sprchy přes WC k digestoři až k vývodu ven je to cca 4-5 metrů

Máte nějaké tip, jak taková odvětrání vyřešit? Docela si s tím lámu hlavu už pěkných pár týdnů...Děkuji!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Václav Fígl15.07.2017 21:55
Jozef Homola15.07.2017 13:34
Tomáš Czar15.07.2017 13:01
Šalý Jaroslav15.07.2017 12:32
Jozef Homola15.07.2017 11:40
Tomáš Czar15.07.2017 09:56
Jozef Homola06.07.2017 23:42

Datum: 15.07.2017 09:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den, doplňuji fotky aktuálního stavu s popisem

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.07.2017 11:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Na dálku je to obtížné řešit ale dám náčrt jak by to eventuálně šlo.
V podstatě by to ošetřily kalhotové kuy se správným dynamickým účinkem proudu, uzavíratelné mřížky podle potřeby (existuje mnoho druhů) a digestoř pouze jako lapák s filtrem a střeva vymontovaná nebo bez. Na konci jeden snadno dostupný diagonální ventilátor možný spínat ze tří míst. Tento ventilátor se musí občas čistit jakož i potrubí. V mřížkách musí být i síto proti náletu masařek a komárů. Na výstupu je dobré mít zpětnou klapku proti opačnému natékání chladného vzduchu nebo možnosti vzniku opačného proudění a tím zanášení pachů zevnitř potrubí. Po čase to pěkně smrdí (oxidují tam mastnoty). Pro milovníky ticha doporučuji tlumič hluku.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 15.07.2017 12:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
A hlavně nezapomenout, že musím někde ten vzduch v baráku vzít - na na dostatečnou díru do baráku při chodu ventilátoru - otevřít okno? v mrazu?

Autor: Tomáš Czar
Datum: 15.07.2017 13:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za náčrt, ještě si říkám, zda ventilaci z koupelny (ve které je na jedné straně sprchový kout a na druhé WC) vůbec řešit, když tam mám poměrně velké okno - ale zase nechci za pár let bourat stěny, když teď dělám rekonstrukci...

Datum: 15.07.2017 13:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Mám také v koupelně okno ale lepší je po koupání nebo sprchování pustit na chvíli ventilátor než otvírat okno. Oknem se sice dá vyvětrat ale lepší je dát do pohybu vzduch a přisát si jej z jiných prostor domu, protože i ty se musí větrat.
Větrání je vždy o smysluplné koncepci odkud kam a kolik ale musí se dbát i na možnost údržby. Momentálně už mám po zkušenostech odděleno větrání přes digestoř a koupelny (nejde do stejného potrubí). Nebyl jsem s tím plně spokojen. Foto na ukázku jaký je stav dnes a co bylo dříve.

Autor: Václav Fígl
Datum: 15.07.2017 21:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122323
reakce na ...
Udělejte si odsávání přímo z mísy, je to naprosto jiný level.

Datum: 06.07.2017 23:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bude dobré to nějak načrtnout aby byla představa.
Měl jsem asi 10 let společné odvětrání koupelny a digestoře a i když to nějak fungovalo, tak se to potýkalo s nedostatky. Při vypnutém ventilátoru (zapínal se asi 10 až 15 minut po koupání) to větralo i komínovým tahem tedy přirozeně. Lépe to fungovalo při uzavřené klapce mezi digestoří a tahem z koupelny. Muselo to být vybaveno jímačem kondenzátu, který se obvykle tvořil při teplotách pod -10°C a samovolném proudění. Postupně jsem ještě udělal dvě obměny (diagonální ventilátor až na půde a společný jak pro digestoř, tak koupelnu) ale všechno je už jinak. Problémy zásadní byly dva, nadměrný hluk z digestoře a zanášení se potrubí mastnotami, které se velmi obtížně čistí (vyžaduje očistu tak raz za 5 let). Všechno zde můžete najít ve starších diskusích. Dnes mám trasy 2, oddělené a jedna je vybavena tlumičem hluku.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce SvětPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvatele