Demolice ZD a základů

Autor: Lubos Hanuš
Datum: 21.08.2017 14:50
uživatel: 125849

Zdravím,
mám specifický dotaz - chceme stavět na místě, kde již "stojí" základová deska. Není ale v požadovaném úhlu a je malá, proto ji budeme odstraňovat. Deska je stará cca 10 let. Projektant tvrdí, že to není problém a doporučuje odstranit i základy, které budou v prostoru nových základů. Části původních základů pod budoucím domem doporučuje ponechat. Zajímalo by mě, zda s tím někdo má zkušenosti. Zda nebude např problém nerostlý terén pro stavbu nových základů (nejspíš je asi bude nutné před vylitím ohraničit osb deskami), který tam zůstane, až odjede bagr, co odstraní starou desku a základy. Případně sedání budoucího domu.
Budu rád za každý komentář.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lubos Hanuš27.10.2017 08:07
Martin Hajtmar26.10.2017 10:31
Laďa Jaskva25.10.2017 13:39
Jozef Homola25.10.2017 11:57
vaclav Tomek25.10.2017 11:44
Jozef Homola24.10.2017 13:42
Lubos Hanuš24.10.2017 13:24
vaclav Tomek23.10.2017 12:44
Jozef Homola23.10.2017 11:01
Lubos Hanuš23.10.2017 10:01

Datum: 27.10.2017 08:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samozřejmě,že by bylo "nejlepší" stavět na zelené louce, ale to v našem případě bohužel nepůjde. Myslím, že to asi uděláme dle doporučení architekta - odstranit celou desku a ty základy, které bráním novým. Pokud půjde, použijeme i ten materiál (asi záleží, jak moc velké kusy z toho bagr udělá).
Jak již bylo uvedeno odvoz a hlavně i uskladnění suti (navíc obsahující armatury) něco stojí a stojí to celkem dost.
Dobrý kamarád mi bourání desky odhadl na práci těžkým bagrem na 1, max 2 dni a za opravdu rozumné peníze.

Autor: Martin Hajtmar
Datum: 26.10.2017 10:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126335
reakce na ...
Dobrý den, taky si myslím, že demolice původní ZD bude dost finančně náročná. O tom, jaký by byl vhodný postup s původní deskou bych se poradil se statikem. Můžete zkusit firmu Saron http://www.statickezajisteni.cz/staticke-zajisteni.html . Já jsem s nimi řešil praskliny na domě, problém vyřešili a já mám jistotu, že je vše ok.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 25.10.2017 13:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Stávající základová deska by se tam klidně mohla ponechat. Barák by se dal postavit na železobetonové desce silné cca 20 cm ( to musí spočítat statik ). Okolí stávající desky by se muselo výškově srovnat se stávající deskou a pořádně zhutnit. Tím by odpadly obrovsky náročné zemní práce. Pokud se rozhodnete pro nějaké dílčí řešení, tak lze také. Nicméně, stavba na zelené louce je nejlepší možnost, ale ve Vašem případě to bude asi drahé, pracné a zdlouhavé.
S pozdravem Laďa

Datum: 24.10.2017 13:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za komentáře.

S velkým bagrem se zbíjecím kladivem určitě počítám. Traktorbagr maximálně na převoz po pozemku pro urychlení...možná. Uvažoval jsem ale, že bych z toho materiálu něco použil pro "dosyp".

ad "prosekané pasy" - to je přesně to, co nám doporučuje i náš architekt. A nějaké problémy po stavbě se nevyskytly - myslím jako neobvyklé sedání domu apod? Ty nové pasy jste šalovali v místech "proseků" a původní "desky" (nebo jámy nejprve zavezli hlínou, zhutnili a pak vykopali znovu pro nové pasy)?

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.10.2017 13:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Všechny pásy byly šalované a to i pod příčkami. Kromě šalování tam bylo vtvořené v každé velké místnosti tzv. hrázdění. Do toho se házela vykopaná hlína spolu s drceným betonem a nakopaným kamením a postupně se to hutnilo. Když byly pásy vybetonované, tak se odstranilo bednění i hrázdění a dosypaly se úzké uličky (asi 30 až 40 cm) a taky dohutnily. Někde se dával k betonu polystyren jako izolace.

Autor: vaclav Tomek
Datum: 25.10.2017 11:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100747
reakce na ...
Něco ,co je v kusech znovu na místě bourat kladivem a zpět používat ,šalovat a hrázdit,láká lidi, kteří stavějí poprvé.Bagr vážící 12- 14 tun to vytrhá bez kladiva.Auto které to odveze,může zpět přivezt cokoliv bude potřeba .Není nic horšího než prosekávat pasy a není nic lepšího než stavět na znovu čistém pozemku.Místo architekta si na staveniště pozvěte zkušeného strojníka.Nejlépe 3 strojníky.Požadujte cenovou nabídku nebo doporučení,to je někdy lepší.

Datum: 25.10.2017 11:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano dělal jsem to poprvé a výhoda byla v tom, že jsem nemusel schánět nic a nestálo mne to ani korunu. Času jsem měl dosti ale peněz ne. U nás se platí i za každou odvezenou tunu a někam a uloženou.

Autor: vaclav Tomek
Datum: 23.10.2017 12:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100747
reakce na ...
Zvolte kolový otočný bagr o váze 12-14 tun a kompletně to vykopejte a odvezte .Traktorbagr by to nemusel zvládnout a s kladivem by mohl být drahý.Díry po betonu zavezete zahutníte a budete kopat nové základy jiných rozměrů na zelené louce.Zhutněné = rostlé,pokud zvolíte dobrou desku.

Datum: 23.10.2017 10:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemá náhodou někdo zkušenosti s tímto problémem?

Datum: 23.10.2017 11:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stavěl jsem na místě rozebrané velké stodoly, která měla základy z pískovce a "vybetonovanou podlahu". Všechno zůstalo pod barákem ale základové pásy nového domu byly vedené v "prosekaných" pásech ( v nezámrzné hloubce) a tudíž staticky odděleny od bývalé stavby. Nové základy byla doplněny do kóty udusanou vykopanou hlínou a vršek vyštětován kamením.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?