Rekonstrukce podlah

Autor: Roman Vápeník
Datum: 08.12.2017 10:19
uživatel: 126701

Dobrý den. Prosím vás o rady.
Činžak z roku 1914 byt ve 2. patře. 2 místnosti 5,5x4m
V současnosti rákosový strop, nosné trámy 250x130mm osově 90-100cm a rozpon cca 5,5m, prkenný záklop 25mm, škvára 90mm v ní 80x80mm trámy- polštáře, na nich prkna 25mm a parkety.
Současná podlaha vibruje, duní a u souseda je slyšet každé slovo.

Návrh : mezi nosné trámy vatu v rolích pro akustickou neprůzvučnost, na záklop 60mm liaporu, na liapor 40mm steprock HD, na to 2x15 (18)mm OSB a na to plovoučku vinil 7mm.

Je to tak správně? Nebude výsledek ještě horší?
Další věc je, že bych rád jednu místnost přepůlil pomocí SDK. Kam příčku uložit? Na záklop? Nebo na OSB desky? Děkuji za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Roman Vápeník18.12.2017 19:37
Laďa Jaskva16.12.2017 10:13
Jiří Kubíček14.12.2017 12:25
Roman Vápeník14.12.2017 06:20
Jiří Kubíček08.12.2017 13:19

Datum: 16.12.2017 10:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den Dělal jsem stejnou rekonstrukci podlahy. Ovšem důvod byl jiný - měl jsem tam parkety na roštu, který byl na polštářích ve škvárovém násypu. Neřešil jsem ani kročejový útlum, ani neprůzvučnost, protože pod stropem mám prodejnu. Nicméně, skladba stropu je naprosto totožná, neboť je to klasický polospalný strop. Osobně jsem pouze odstranil parkety a polštáře a celou plochu vyrovnal Liaporem. Na tom je roznášecí deska z OSB 2 x 15 mm celoplošně slepená a prošroubována. Lepeno i v perodrážkách. Druhá vrstva posunuta tak, aby spáry nebyly nad sebou. Ve Vašem případě bych to udělal tak, že postupně odstraníte škváru, vytrháte záklop, vložíte minerální vlnu, zaklopíte a vrátíte škváru na původní místo. Tato konstrukce stropu vyžaduje určitou setrvanou hmotnost, aby se právě omezilo kmitání. Pokud trváte na kročejové izolaci, tak budete muset část škváry odstranit. Liaporem bych šetřil a použil ho pouze na finální srovnání plochy pod OSB, případně pod kročejovkou. Co se týká té příčky, tak já jsem na jedné velké roznášecí desce z OSB vestavěl třípokojový byt a problémy nejsou žádné, ani akustické. Nicméně, já mam laminátovou podlahu 8 mm a pod ní je kročejovka 6 mm.
PS Ještě malé upozornění - v jiném bytě jsem odstranil celý škvárový násyp a stropní trámy se vyrovnaly do původního stavu, ve kterém byly zabudovány v roce 1936. ( dřevo má paměť ). Strop se uprostřed zvedl o cca 3 cm, což v důsledku znamenalo, že se utrhly příčky, které byly pod stropem dodatečně postaveny v roce 1970. Nicméně, mě to nevadilo, protože jsem je stejně boural. Čili, Vy si ale zkontrolujte, zda pod Vašim stropem nemá soused příčky. Tam by mohl eventuálně nastat problém, pokud by se strop odlehčil.
S pozdravem Laďa

Datum: 18.12.2017 19:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji Vám za odpověď.
Všude se bohužel setkávám s názorem, že škvára je svinstvo a musí pryč. Taky by se mi na jednu stranu líbilo ji tam nechat, už jen kvůli té práci s tím to vynosit.
K tomu kmitání. V jedné místnosti je to teď ve stavu, že projdu u okna a na druhé straně pokoje mi ve skříňce cinkají skleničky. Naučil jsem se chodit po špičkách a nedokážu si představit, že by to mohlo být ještě horší. Možná zkusit oslovit nějakého projektanta. Jestli je vůbec možnost nějak spočítat jak trámy zatížit. Nerad bych to celé udělal a pak zjistil, že to stojí za nic.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 08.12.2017 13:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, podle mne to tak klidně můžete udělat, jak z hlediska vzduchové neprůzvučnosti, tak z hlediska útlumu kročejového hluku by to mělo být podstatně lepší. Jinak příčka by neměla být kotvena k plovoucí roznášecí vrstvě, ale k záklopu, teprve mezi příčky se dává kročejovka a děla se s dilatací kolem stěn a příček plovoucí roznášecí rvstva.

Datum: 14.12.2017 06:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď.
Mám jen trochu strach aby po odlehčení nezačal strop kmitat ještě víc, ale to asi ukáže až výsledek. A OSB desky budou stačit 2x15mm nebo 2x18mm? Ještě jednou děkuji.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 14.12.2017 12:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, obě varianty jsou možné, můžete to taky udělal systémem akufloor s okrajovými pásky: http://stavba.tzb-info.cz/podlahy/5067-lehka-plovouci-podlaha-akufloor-zaklad-zvukove-pohody-v-interieru .

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?