Schéma zapojení kotle

Rubriky:

Reklama
LK Luděk Koňařík @ludek.konarik před 19 dny18.04.2024 11:32:34
Schéma zapojení kotle

Dobrý den,

po několika týdnech studia a pročítání veškerých možných informací, vzhledem k tomu, že jsem "panelákový člověk a vytápění pevnými palivy je pro mě novinka", jsem si konečně přišel pro radu. Chystám se u otce důchodce na vesnici měnit starý nevyhovující kotel na uhlí (H418 z roku 1980) a zároveň i otopnou soustavu. Dům je starý nezateplený, obdélníkový půdorys 6x20 metrů se sedlovou střechou, 2 třetiny nezateplená půda, zbytek podkrovní pokoj s chodbou. Je to částečně roubenka se zděnou přístavbou, zděné stěny tloušťky 600 mm, stěny roubenky mají 350 mm, stropy cca 2,2 metru, loni vyměněná všechna okna za izolační, v plánu je i zateplení půdy, zateplení stěn zatím neplánuji. Celková vytápěná plocha je cca 110 m2, tepelná ztráta je cca 15 kW, momentálně se zpracovává projekt vytápění.
Po delším rozhodování a zvažování všech pro a proti jsem se rozhodl pro automatický kotel na pelety Defro Evopell 15 kW společně s akumulační nádrží LMT 500 s průtokovým ohřevem vody. Vím, že je malá, ale vzhledem k nedostatku místa kvůli celkové dispozici domu si větší nemohu dovolit, navíc od ní nečekám zásobu energie na delší dobu, ale spíše snížení počtu zapalování kotle, možná nějakou úsporu energie a pelet a celkově větší možnost regulace. Navíc by mi zvolené řešení ušetřilo bojler a zjednodušilo celkové zapojení.

Představa funkce - maximální automatizace, chci aby otec musel jen doplnit pelety a občas vysypat popel, o případné změny nastavení apod. bych se staral já,
protože otec s moderními technologiemi není moc kamarád
- co největší jednoduchost neboť v jednoduchosti je síla
- v období mimo topnou sezonu by ohřev probíhal primárně pomocí topné patrony na elektřinu z FV panelů s případným přepnutím na síť
- na střeše jsou panely o výkonu 2,25 kWp pro FV ohřev vody, bojler by se dal případně připojit později, kdyby průtokový ohřev nefungoval (celkem
mě překvapilo, že i v prosinci, když přes den svítilo, tak panely dokázaly natopit bojler OKC 125 téměř naplno, takže myslím, že přes léto by to mělo
fungovat bez problémů a TUV by měl být dostatek)

Vytvořil jsem takové zjednodušené schéma, jak bych si to asi představoval a prosím o zhodnocení jestli by to vůbec mohlo fungovat jak si představuji, případně doplnění např. čerpadla ,TRV, klapek atd. Inspiroval jsem se schématem, které tu v hojné míře koluje už spoustu let a určitě ho spoustu lidí zde zná a které se mi velice líbí jak je jednoduché. Chci se spojit s projektantkou, protože pro variantu bez bojleru jsem se rozhodl až nyní.

Předem děkuji za konstruktivní komentáře a berte prosím v potaz, že jsem ve vytápění tuhými palivy úplný nováček a učím se od nuly :D

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

6 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.