Protherm rejnok 15kw

Autor: Pavel Čížek
Datum: 13.12.2008 00:02

Dobry den, chtel bych se zeptat na zkusenosti s problemovymi rele u kotle protherm rejnok, bratr si tento kotel koupil, jiz v zaruce se mu zacala opakovat zavada prehrati, servisni technik, k nemu jezdil porad dokola az nakonec vymenil celou desku. Tato zavada se opakuje nyni po roku. Servisni technik jiz nevedel co s tim tak jsem ho donutil zavolat primo do prothermu a tam mu rekli ze osazovali rele ktere nevydrzely tento napor. Kotel je po zaruce jiz rok, na vymenenou desku servisak dal zaruku jen pul roku - pres leto. A nyni je vse tam kde bylo. Nova deska pry cca 2500kc nemuzete poradit jakymi by se dal kotel osadit nahradnimi rele aby se toto neopakovalo. Ci nejak jinak poradit co s tim? Predem dekuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 170   starší >>
Datum: 19.12.2017 10:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126792
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
K vsetkemu co bolo popisane v diskusii:
http://forum.tzb-info.cz/108312-protherm-rejnok-15kw

Chyba u mna vznikla "specenym" rele. Ako to laicky identifikovat/spojaznit

1) priznaky - kotol sa prehrieva pocas aktivneho HDO vo vypnutom stave

2) detekcia vadneho rele:

- ODPOJTE KOTOL OD NAPAJANIA V ISTICOVEJ SKRINI
-Zlozte kryt kotla (vysraubovat dve skrutky na spodku kotla v lavom a pravom rohu pri stene a "vyhaknut" plechovy kryt)
- zatlacenim havarijneho termostatu odblokovat kotol (biely gombik termostatu - v hornej casti kotla-zatlactu dole sraubovakom az zacujete zretelne cvaknutie
- k odporovej skusacke pripojte vodice podla obrazkov 1 a 2. V zopnutom okruhu svieti dioda - toto je indikacia chyby rele.
- na riadiacej doske sa nachadza 9 rele (v mojom pripade. 18kW. Pocet sa lisi od vykonu kotla), po 3 rele na jeden vykonostny stupen. Obrazky 3 a 4. Jeden vykonnostny stupen ma 3 spiraly napojene na 3 rozne fazy.
- skusackou otestujte odpor medzi vykonovymi vystupami jednotlivych rele.(vyznacene. zelenou farbou pre 1 rele na obr 3) Jedno s uzavretym okruhom bude indikovane svietenim diody. Toto je vadne. Funkcne rele su v rozopnutom stave.

3)Oprava chyby

- z vadneho rele odpojte spodny vodic (chce to trochu sily - nic viac) a zaizolujte paskou jeho volny kontakt.
- zalozte kryt, zapnite kotol

ZAVER - rele odchadzaju a budu odchadzat. V mojom pripade odislo prve rele prveho vykonnostneho stupna. 18kW kotol - je tu 9 spiral po 2 kW, cize uvedenym riesenim sa vykon kotla znizil na 16kW. Z pozorovania viem, ze este mozu odist 3 rele a vykon bude stale dostatocny. Cize pokial mate predimenzovany kotol (co sa javi v svetle tejto skutocnosti ako dobry napad) a nechce sa Vam babrat s vymenou rele - nie je nutne objednavat vymenu dosky za cca 140EUR, a radsej pockat, kym nevypadne kriticky pozet rele, alebo neodide nieco drahsie a potom investovat rovno do noveho kotla - cca 600EUR.

Ako bolo spomenute v diskusii - z tohto pohladu - oplati sa nastavit kotol tak, aby sa minimalizoval pocet spinani rele - cize aktivovat len tolko vykonostnych stupnov, kolko staci na tepelnu pohodu v dome a obetovat rychlost nabehu kurenia na zvolenu teplotu vody.

Autor: Pavel Kolínský
Datum: 01.01.2018 23:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126865
reakce na ...
žádné měření odporu, stačí fáztužka, kterou má snad každej..
spodní vodič vlevo vedle relé je přívod fáze, tj. stále živý, horní vede k topné spirále (živý má být jen při sepnutí), tedy

k bodu 2 (diagnostika) - při zapnutém HDO stačí stáhnout termostat na minimum, ať standardně nespíná, pak je spečené relé to, které má fázi i na horním vodiči
k bodu 3 (oprava) - namísto předchozí instrukce odpojit horní kablík (ten, co vede ke spirále) - nemusíš pak nic izolovat

Autor: jan halfar
Datum: 28.04.2017 23:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125174
reakce na ...
Jak změřím relé, abych zjistil, že je poškozené?
Pokud mi na kotli nesvítí hdo a jenom oranžový trojuhelník, tak mám asi špatné relé v kotli (hdo mam proklamované s N a hdo nesvítí)

Díky za info

Autor: Jiří Vomáčka
Datum: 16.12.2016 22:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123861
reakce na ...
Dobrý den.U 12kw mě "odešly" 2ks relé (48V)vlivem "odporoučení" dvou spirál v topných tělesech. Kotel (prozatím) měl jen jednu závadu za 5 roků, vyměnil jsem optočlen.Nyní dělám úpravu. Spínání topných těles bude provedeno přes SSR relé, na ochranu relé při "proražení topné spirály" jsem chtěl použít rychlé pojistky pro ochranu polovodičových zařízení, ale upustil jsem od této alternativy, protože jsou velmi drahé. Raději vyměnit SSR relé, vyjde to levněji a jsou dostupné i lacinější verze, jen koupit 25ampérové nebo výš na jednu spirálu.Některé obchody(třeba z Číny) napíšou 25A, ale triak je tam třeba jen 15A. To ale nevadí, jsou v pohodě po funkční stránce.Jen jak píšu,je lepší koupit (pokud to není originál firma) 2x ampéry navíc. Mám také ty lacinné "FOTEK-25A", ale nevím jestli jsou originál "FOTEK". Rozhodně to vyjde levněji, než originál relé"JQX-115F-Q". Jen je problém umístění do původního "kotle", já jsem to neřešil, protože mám kotel ve sklepě, tak mám vedle něj malý rozvaděč a vše, včetně elektroniky, měření teploty,bojleru bude tam. Přitom ale si myslím, nebo i tak jsem jen trochu "měřil" vnitřek " kotle a vlezlo by to tam, myslím ty SSR relé. Snesou 2kw i bez chladiče. Takže by to nemělo zabrat tolik místa,ale to je třeba "nějak si změřit", já to nepotřebuji.Ještě k ovládání SSR relé. Píše se , že pro sepnutí potřebují 3-32V DC(usměrněné napětí), pokud deska "ovládací deska kotle" je v pořádku, relé"topných těles"spínají použít malé"trafo", za něj usměrnění (třeba i starší typ JESAN pro domovní zvonek),ale aby to bylo "trafo", ne spínaný malý zdroj třeba k mobilu. Relé potřebuje "SSRrelé" 3-32V "stejnosměrné tzn.DC.Doporučuji raději od 8V a víc, ale tak do 12V, protože to relé obsahuje také stabilizátor ovládacího napětí a "topí"takže není třeba "zahřívat" SSR relé.Je to maličkost,ale ....K věci "těch 8V usměrněných"z trafa,nebo kolik máte voltů, mínus na na "tvrdo" na všechny SSR relé. Plus pol , připojit ,propojit na hlavní kontakty hlavního "relátka", prostě místo 230V , bude jen 8V, nebo kolik si zvolíte a budete tím spínat SSR relátka na které budou připojené topné tělesa. Rozdělítte si je podle zatížení fází.Ještě takový "detail", na "originál" desce plošných spojů je pro spínání relé topných spirál použitý IO(integrovaný obvod, kdo neví,nechci nikoho urazit, ale třeba si to čte i "ne elektrikář") L604C, který má(pokud si pamatuju) asi max 400ma a 70V, asi..Tak možná by ještě šlo snížit spínací napětí na vstupu z 48V(ono je tam skoro 50V) na třeba těch 8V(nebo do 20V) a napětí přímo použít pro SSR relé, prostě "relátka vyhodit" to by šlo. Zbytečně složitá elektronika, možná to "nachystali pro propojování více kotlů". Na závěr bych jen dodal, že pokud máte kotel co já, jen 12kw ,stačí jen 2ks časový spínač(stejně spíná na "EX"jedno a potom druhé těleso, ne po jedné spirále), 2ks stykač, samozřejmě nevratná tepelná pojistka,teploměr a vylepšit si to podle "sebe", já jsem trochu"experimentoval".Když jsem zjistil, jak "funguje"ta elektronika,tak je jasné,že u kotlů s nižším výkonem je dá se říct stejná ,jak u vyšších výkonů. Takže zaplatíme zbytečnou elektroniku, místo vyměnění "blbého" časového spínače" nebo stykače, místo "relátek tvářících se jako stykač" ale pro delší provoz jsou bez šance.Pokud bude š mít zájem, mám "servis manual" pro Rejnok.Napsal jsem jak umím(za chyby v textu se omlouvám) a jestli se to "dalo" nějak pochopit, tak Vám děkuji a přeji hezký den. Jiří

Autor: spa spa
Datum: 12.01.2017 22:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124389
reakce na ...
Dobry den
Ja mamkotol RAJA 9kw 2008 rok vydania,
ked ze som menil relatka, lebo boli zlepene mam jeden problem.
Zopne obe vyhrievacie telesa, ale vypina iba jedno.
Jedno vyhrievacie teleso aj ked odpoji cerpadlo a vypne termostat aj HDo ostane stale zopnute, teda az sa zopne bezpecnostny termostat , vtedy ho odpoji,
Druhe teleso funguje bez problemov.
Viete mi niekto poradit , ktory clen rozpaja relatka? ked vypne termostat?
Dakujem

Autor: spa spa
Datum: 21.01.2017 22:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124389
reakce na ...
Tak kotol uz ide
Kedze nie som elektrikar musel som trochu postudovat vlastne ako to myslel autor riadiacej dosky.
Relatka boli v poriadku , hlavna chyba je U4 L604C , je to asi po relatkach dalsie kazitko ,
teda oprava bola ta ,ze sa prehodilo zapojenie spinania spiral na vyvod 17 co riadi U2 4015, je tam moznost to prehadzat kedze tento clen riadi cas zopnutia na U4 ,
U4 riadi vlastne relatka, odchadza tam tranzistor a pri poskodeni ostava stale v spicke ,teda neodpoji relatka a spirala ostava nadalej zapojena , hreje
Inak autor dosky to mohol aj jednoduksie riesit a integrace osadit aby sa dali lahko vymenit, doska je vyslovene spravena na spotrebak co sa posere po zaruke kotla,

a este jedna vec trafo som doplnil tepelnou pistkou kedze ju nema , na to tiez autor dosky pozabudol,

Autor: František Janíček
Datum: 29.02.2016 10:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122077
reakce na ...
Dobrý den já mám na rejnoku 15kw trochu jiný problém a to s čerpadlem jak je kotel nahřátý a teplota klesá pomalu tak se mi čerpadlo vypne a už nezapne protože kotel nahřátý a radiatory studené.Může mi někdo poradit co stím aby čerpadlo běželo dýl.

Autor: Petr Foto
Datum: 13.01.2016 18:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121589
reakce na ...
Dobrý den. Mohu poprosit o radu jak u kotle Protherm Rejnok 15kw funguje spínání II a III stupně? Kotel topí na první stupeň a když zmáčknu tlačítko II, nebo III, tak se nerozsvítí příslušná LED. Napětí 12V a 48V tam je. Předem díky za jakoukoli radu.

Autor: Pavel Konovalenko
Datum: 13.01.2016 21:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121593
reakce na ...
Dobrý den, no pokud vím tak pokud zapnete všechny tři tak se budou spínat postupně od prvního po třetí v intervalu cca 5sec. pokud ne tak nevím. Mám momentálně také problém na desce.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 13.01.2016 23:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
prekontrolujte zda nejsou slepeny rele na desce

Datum: 14.01.2016 12:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud budou slepená relé, tak se ani nerozsvítí LED příslušného stupně?

Datum: 14.01.2016 16:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Buď a nebo to jde jak je konektor někam dal do desky, tedy bych i odmeril stýkat zda se zapina

Autor: Petr Studeník
Datum: 23.01.2016 16:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102731
reakce na ...
dobry den,mam elektrokotel protherm rejnok 12kw,po zapnuti sviti jen zelena led kontrolka,nad ni cervene led 1,2,3 stupne nesviti.Cim by to mohlo byt?nad budikem pod odkrytovani. a cernou zatkou je zrejme havarijni termostat,nevim jestli ten bily cudlik mam byt vodorovne se zaviten,nebo schovany,po zmacknuti,nezustane dole.

Autor: Jan Romanovsky
Datum: 23.01.2016 18:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112712
reakce na ...
Dobry den, pokud nesviti oranzova kontrolka poruchy, tak bych to tipoval na to, ze nespina ovladani hodin nebo externi termostat pokud mate

reakce na ...
Dobry den, pokud nesviti oranzova kontrolka poruchy, tak bych to tipoval na to, ze nespina ovladani hodin nebo externi termostat pokud mate

reakce na ...

Datum: 23.01.2016 22:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
kontrolka nesviti,ale co jsem se dival na schema,tak elmer s hdo spina uvnitr kotle stykac hdo,bohuzel jsem koupil barak s timto kotlem a elmer s hdo byl demontovan puvodnim majitelem-daly mu jednosazbovy a zbyly jen privody 3f do kotle-funkcni,tak drat z hdo jiz neni funkcni,takze staci dat klemu z nektere privodni faze privodu na civku vnitrniho stykace hdo a melo by to fungovat,jestli se nepletu,protoze mi je divne ze prave sviti jen kotrolka siloviny,zadna porucha a nic se nedeje.

Datum: 24.01.2016 20:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Spojte klemou svorku na kotli "HDO" a "N" a měla by se rozsvítit

Datum: 25.01.2016 10:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
omlouvam se,ne fazi ale N dat klemu,pripadne jeste klemu PR1 a PR2.

Autor: Pavel Konovalenko
Datum: 15.01.2016 19:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121593
reakce na ...
Tak Pánové Ondřeji a Petře ! Klobouk dolů. Dnes jsem přijel domů a jdu ke kotli si opsat číslo relátek. Svítím si baterkou abych lépe viděl a přitom jsem si vybavil vaší radu Slepené relé ! tak jsem tou baterkou poklepal na relátkách a ejhle najednou se kontrolky jedna po druhé rozsvítily. A to už jsem si i dnes stihl sehnal na díly funkční 24kW Transkom :-) Tak ještě jedno velké díky za radu, A tak i pro ostatní kdo bude či má problém s rélátky ( Schrack) hi-quality relé ° zkuste na ně poklepat. :-) sjsem zvědav jak dlouho to vydrží :-)
S přátelským pozdravem pavel konovalenko

Datum: 18.01.2016 14:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Poradí někdo jaké napětí je na výstupu optočlenu, když je kotel sepnutý?

Autor: Jan Minařík
Datum: 25.01.2016 09:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110102
reakce na ...
Pokud máte ještě zájem, mohu vám to večer změřit multimetrem.

Datum: 26.01.2016 12:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano zájem mám. Děkuji předem.
Kotel nechce spínat II a III stupeň a problém je asi v té logice co zpožděně spíná další stupně a ten optočlen by měl dělat reset shift registru U2, tedy jestli to dobře chápu. Já na výstupu U2 (5,4,3) nemám žádné napětí, tak se snažím zjistit proč...

Datum: 28.01.2016 14:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkusím večer zěřit, mám ale 21kW variantu.

Datum: 28.01.2016 22:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tak jsem to měřil, nevím úplně jistě, tuším že optočlen je U5 (6 vývodů).
Pokud kotel běží (čerpadlo i spirála), tak je na levém horním a levém prostředním vývodu 270mV, na pravém spodním a prostředním 1158mV.
Pokud běží jen čerpadlo, tak levá strana 13,8V, pravá strana 440mV.
Snad to pomůže.

EDIT: Teď koukám, že píšete U2, ale u mě je U2 velký IO - viz foto desky, jak to vypadá u mě. Podle mě je optočlen úplně dole - U5.

Datum: 28.01.2016 23:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za info. Už mám opraveno! Moje deska vypadá trochu jinak, ale funguje vcelku stejně. Celou desku jsem si trochu nastudoval, celkem dost jsem si tam zaměřil :-) . Nakonec to byla taková blbost, že mi je hanba, že jsem na to nepřišel hned. Moje podezření se potvrdilo. Optočlen nebyl řádně sepnutý. A příčina byla v jednom odporu 100k, který byl přerušený. Po jeho výměně vše běhá jak má. Všem díky za rady i podporu!

Datum: 29.01.2016 07:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to gratuluju! Ta elektronika je vyhlášeně poruchová, ale většinou jen kvůli relé. Nechápu, proč se na tom tak šetří. Mě po výměně relé topí 5 let v pohodě. Stará relé se začala spékat snad po roce.

Datum: 29.01.2016 17:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Také jsem byl překvapen, že byl problém v odporu, ale na druhou stranu mne to donutilo nastudovat si a pochopit jak celá deska funguje. Člověk na všem musí vidět to dobré...

Datum: 25.01.2016 09:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mě odešly originál relé asi po roce provozu - klasický problém - relé se "slepilo" a kotel se vypnul na havarijní termostat.
Nakoupil jsem tedy nové relé Finder a všechny jsem vyměnil. Od té doby nemám žádný problém (cca 5 let).

Autor: Michal Kužma
Datum: 27.01.2016 21:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121754
reakce na ...
Dobrý večer, mohu poprosir, jaké označení má relé ?
Mám tam také
SCHRACK 0410 63 043 001, 48V, 16/2)A, 10/1)A
Finder má pouze v eschopu hodnotu 12V, ostatní vypadají tvarem jinak. Z el poznám vodič a žárovku, ale tento kotel už jsem tolikrát opravoval, že po obdržení typu jsem schopen si vyměnit sám.

Díky moc za info. Michal

zobrazuji 1 - 30 z 170   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvateleWC instalační prvky Nicol INEO pro mokrý i suchý proces zazdění