Predokenni zaluzie

Autor: Hříbal Tomáš
Datum: 19.03.2013 00:36
uživatel: 103424

Dobry den,

chtel bych podiskutovat o instalaci predokennich zaluzii. Chci stavet PD, jsem ve fazi provadeci dokumentace. S architektem jsme se dohodli, ze stineni jiznich oken budeme provadet predokennimi zaluziemi.
Domnival jsem se, ze aplikace predokennich zaluzii je jiz vyresena a pouzijeme osvedceny detail a overeneho dodavatele. Bohuzel ne. Diskuzi na toto tema je malo, navic se ruzni. Me zajima konkretne kastlik skryty ve fasade, na Centru pasivnich domu je zobrazen detail s vakuovym panelem, ktery neni jednoduse dostupny, tudiz mi to prijde jako teoreticka moznost.

Chtel bych poprosit o zkusenosti se staviteli PD.
Jakeho vyrobce zaluziovych kastliku jste pouzili?
Jak jste vyresili instalaci kastliku?

Tomas Hribal

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 80   starší >>
Datum: 15.02.2017 18:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124246
reakce na ...
Dobrý den. Omlouvám se,ale tohle téma momentálně řeším. Je nějaký typ na výrobce boxů,za rozumné = vyvážené peníze? Popřípadě,názor jak to celé řešit?
Děkuji

Autor: Jiří Vápeník
Datum: 16.02.2017 11:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101844
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den,

na dům jsem dával hliníkové kastlíky od Climaxu, nebyl to úplně běžný typový kastlík, na straně u okna je tam pár ohybů navíc, aby se vytvořil hečí přechod mezi kastlíkem a rámem okna a zároveň vznikl větší prostor pro izolaci mezi kastlíkem a stěnou. váhoda oproti kastlíkům z OSB je v tom, že nemusíte řešit povrchovou úpravu, ze všech stran je vidět jenom hliník. vodící lišta je pak ještě ze stran zalepená pěnou do extrudovaného polystyrenu.

Izolace za kastlíkem je z PIR desek, podložky pod kotvami z purenitu, z venkovní strany je tuším 4cm deska z EPS a celé pak přetažené fasádou.
Kastlíky vyšly zhruba na 20tis pro 9 oken (dohromady 15 metrů délky)

Autor: Martin Černý
Datum: 17.02.2017 05:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den.
Super,tak nějak jsem měl představu. Nechce se mi dávat 60 tis za purenitové boxy na 12 oken. Ty kastlíky, máte od Climaxu,a od nich i žaluzie? O nich jsem právě takyé uvažoval,nechal jste je i montovat,nebo jste koupil kastlíky a namontoval sám? Jak dobře drží,boční vedení v polystyrenu?
Moc děkuji za Váš čas a poznatky.

Autor: Jiří Vápeník
Datum: 17.02.2017 10:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101844
reakce na ...
Dobrý den,

od Climaxu máme i žaluzie, motory somfy, nechával jsem kastlíky i osadit. Ty vodící lišty drží zatím v EPS dobře, nijak se to neuvolnilo. lepený spoj mezi polystyrenem a hliníkem se jeví jako hodně pevný, stejně jako spoj mezi šedým EPS a XPS, který je nalepen z boků lišty.

Samozřejmě i u venkovních žaluzií jsou nějaké ty minusy:
-při svisle natočených lamelách a silném větru lamely trochu chrastí (sice je tam gumové těsnění, ale moc nefunguje). Bezpečnostní vytažení žaluzií mám nastaveno na 60km/h, ale to mě už dřív žaluzie probudí a vytáhnu je manuálně. Při lamelách naklopených vodorovně žádný velký hluk nevzniká.
-při rozjezdu je motor celkem hlučný

Datum: 17.02.2017 21:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O tom hluku jsem už slyšel. Jinak,vše je něco za něco. Ale to provedení se mi zdá v pohodě. Zkusím poptat přímo u Clomacu tedy. Ještě mi někdo dopučoval Euro Sun,tak je zkusím taky. Je to fajn věc,ale dle mě stále dost předražená :-(

Datum: 17.02.2017 23:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

já jsem instaloval žaluzie značky Hella (Rakušáci). Výrobek se zdá dobrý, montážníci nebyli úplně špígl-nýgl (jsem perfekcionista), ale dobrý.

Výrobce má kaslíky s integrovanou PUR izolací - různé tlouštky. Mám okna, kde rámy jsou zcela překryté izolací, tudíž původně jsem chtěl kaslíky přidělat integrovanou izolací přímo na okenní rám. Jenže po instalaci oken, která jsou instalována do předsazenách OSB kaslíků, jsme zjistili, že kaslíky nebyly osazeny všechny do stejné roviny. Přes rámy jsme tedy nalepili 2cm fasádního EPC, který se zbrousil do přesné roviny. Kaslíky jsou kotveny šrouby přímo do stěny domu.

Zdraví,
Tomáš Hříbal

Datum: 19.02.2017 05:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
koukal jsem na ně. Taky zajímavé,ale tam bude asi vyšší cena? Mohu se zeptat na cenu kastlíků? Budu řešit kastlíky předsazené,okno bude lícovat s venkovní zdí,a kastlík bude pouze v izolantu fasády.
Děkuji

Datum: 19.02.2017 22:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

vyšlo mě to 1600/metr kaslíku bez DPH, v ceně bylo 5cm PUR izolace a vodící lišty (mám to v jedné položce v nabídce). Měl jsem i cenovou nabídku od Climaxu a vycházelo to srovnatelně.
Okna mám instalované také tak - v OSB kaslíku lícuje vnitřní strana oken s vnější stěnou zdi a kaslík je plně schován v izolaci. Kaslík je kotven dlouhými šrouby skrz izolaci přímo do zdiva (viz obrázek, jen to okno tam není namalováno přesně, ale kaslík odpovídá).

Zdraví,
Tomáš Hříbal

Autor: Petr Kolařík
Datum: 26.08.2013 09:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104267
reakce na ...
Já jsem to vyřešil tak, že jsem kolem oken nalepil PIR(PUR) izolaci v tloušťce 120mm a na ní jsem umístil kastlík pro žaluzie hluboký 140mm. Kastlíky jsem vyrobil z OSB desek 18 a 15mm. Tyto kastlíky jsem vyrobil jak pro 2NP, kde je zateplení pomocí minerální vaty (330mm) v dřevěném roštu, tak pro 1NP kde je zateplení kontaktním polytyrenem 330mm.
2NP : http://www.mojezubarka.cz/rd/index.php/fotogalerie/category/59-montaz-zateplovaciho-rostu

1NP: http://www.mojezubarka.cz/rd/index.php/fotogalerie/category/61-zatepleni-a-fasada-1np

OSB desky jsem natřel barvou, tak aby se snížila možnost nasákání vzdušné vlhkosti.
Kastlíky jsem kotvil ke zdi pomocí dřevěných hranolů 50x50mm a rámových hmoždinek FUR 160mm.

Autor: Jaroslav Tachecí
Datum: 19.03.2013 16:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108146
reakce na ...
A co okna Internorm se čtyřmi skly a žaluzií mezi nimi?

Autor: Jan Martínek
Datum: 19.03.2013 17:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103770
reakce na ...
Zajímavé, ale ukrutně drahé řešení. Tyto okna v minulém roce stály myslím o několik desítek (30-40) procent více než standard Internormu. Myslím, že v tomto případě to byly nejdražší žaluzie co lze sehnat. Nehledě za celoročně citelně nižší g okna (prostup světla sklem).

Jan Martínek

Datum: 19.03.2013 20:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U techto oken mi nejvice vadi, pokud se zaluzie rozbije, nelze ji jednoduse opravit a muselo by se asi vymenit cele okno.

Autor: Jaroslav Tachecí
Datum: 20.03.2013 01:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108146
reakce na ...
Proč? K žaluzii je normálně přístup.

Datum: 19.03.2013 09:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím,
tento detail si většina lidí myslí, že je "nějak" systémově vyřešen. Ale opak je pravdou. Ani výrobce oken Internorm v rámci své systémové nabídky toto neřeší vhodně. Osobně doporučuji toto řešení (předpokládám tl. izolace 30cm):

- Box na žaluzie umístnit co nejdále ven. Zvenku překrýt např. Cetris deskou, tenkým plátkem EPS a pak jen omítka.
- Mezi box a obvodovou zeď použít PUR nebo PIR panel (např. Kooltherm), který je pevný a také má cca o 30% lepší tep. vodivost. pozn.: Dá se použit i např. aerogel, který je o něco lepší, ale také dražší.
- Box připevnit k montážnímu prvku z tvrzeného EPS Dosteba (ZyRillo, Rondoline), který bude usazen v PUR-PIR panelu.

Tento postup je již poměrně osvědčený a cenově optimální - použil se např. ve velkém množství pro pasivní administrativní budovu Otazník v Ostravě.

Jan Martínek

Autor: Petr Vorlíček
Datum: 19.03.2013 11:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100184
reakce na ...
Pane Martínku,
nevím, co myslíte tím "cenově optimální", prvky Dosteba s PUR panely jsou skoro ty nejdražší izolační prvky na trhu.
Nicméně bych Vás chtěl poprosit, zda můžete (s vaší významnou praxí) napsat, jestli máte zpětnou vazbu od uživatelů na spokojenost s venkovními žaluziemi v praktickém užití.
(tedy jestli je efektivně používají k letnímu stínění, nebo jestli jim vadí šero v místnosti a jsou-li doma žaluzie v létě nakonec ani moc ke stínění nepoužívají)...Díky.

Autor: Pavel Kříž
Datum: 19.03.2013 12:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109519
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,
ano - není to cenově optimální varianta. Prvky DOSTEBA jsou poměrně drahá záležitost a PIR izolace také. Jenže moc jiných a lepších řešení nebude...
K užívání žaluzií a šeru - život je kompromis a pokud jsou někde v pasivním domě potřeba použít žaluzie na odstínění slunečního svitu, máte dvě možnosti. Buď to je použít a akceptovat šero, nebo si užít plného slunečního záření včetně vysokých teplot v domě.

V příloze zasílám foto ( spíše pro tazatele) jak taková příprava na kastlík vypadá...

Datum: 19.03.2013 20:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z jakeho materialu je ta priprava - EPS? Jakeho dodavatele zaluzii a kastliku pouzivate?

Datum: 20.03.2013 10:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotevní prvky DOSTEBA a to růžové kolem je PIR izolace - ta nelze brousit, protože je pěněna mezi tkaninu, takže to chce trochu přesnosti při usazování okem a kotevních prvků...

Autor: Martin Polák
Datum: 05.06.2013 09:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103328
reakce na ...
dobrý den pane Kříž
mohl by jste mi prosím na Vás zaslat kontakt email popř. tel.

děkuji

Polák

Autor: Michal Lex
Datum: 19.08.2015 07:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109526
reakce na ...
Dobrý den p.Kříž,

můžete mi prosím na vás zaslat email.kontakt? mpavlorek @ seznam . cz

Předem děkuji.

Datum: 19.03.2013 13:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Cenově optimální myslím tím něco mezi "vykašlat se na tepelné mosty" a SCI-FI řešení s vakuovými panely.
PIR panely nejsou nejlevnější - to je pravda, ale spočítejte si, kolik jich budete potřebovat. Na běžný RD stačí několik desek a to myslím nikoho nezrujnuje.
U prvků Dosteba je to podobné. Pokud vezmu v potaz např. kaslík pro žaluzii na terasu dl.2,5m, tak nebudu potřebovat ani 1m2 PIR panelu a když to přeženu 5ks prvku Rondoline, což se dá sehnat do 2400,- vč. DPH. Vč. PIR desky celkem 3500,- na montáž takto velkého boxu není podle mne nijak předražené. Hlavně v porovnání ceny samotné žaluzie nebo okna.
Takovouto zpětnou reakci nemám, ale u svých projektů raději volím pevné horizontální žaluzie nebo přesah střechy, jejichž funkčnost je myslím vyšší a např. u terasy se nejčastěji použije bezproblémová pergola. Pokud to takto ale u některých oken řešit nejde nebo je požadavek na "čistý" design, tak jsou takovéto žaluzie jediná možnost. Se svými pozitivy i negativy. Pořád je totiž lepší mít v místnosti šero než např. 28st. (nebo i víc). Interiérové žaluzie nic neřeší.

Jan Martínek

Datum: 19.03.2013 13:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasím, proto mě zajímalo, jak si na to v praxi uživatelé zvyknou...
(interierové žaluzie jsou podle mě ideální - máte tmu i vedro .-)
Já jsem si venkovní žaluzie odpustil právě v podezření, že bych nakonec stejně nemohl našim květinám upřít slunce, na které čekaly celý rok, tak používám na stínění pětadvacetimetrové jedle. Má to samozřejmě také své nevýhody, jako dvacet kýblů bordelu ve žlabech ročně...

Datum: 19.03.2013 14:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moje stínídlo je asi 100letý ořešák. Obnáší to asi 8 120l pytlů listí každý podzim.
Každopádně si myslím, že v těch nejteplejších měsících je slunce poměrně vysoko a pár hodin po východu a před západem lze řešit nějakou popínavou, vhodně umístěnou zelení.

Datum: 19.03.2013 15:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jistě, také zejména po východu to slunce až tak nevadí, ale i ten pruh slunce, co se vloudí do domu přes den může být někdy zabijácký, zejména ve městě, kde jsou chodníky teplé ještě ráno, to si rozmyslíte i takovou věc, jako příprava teplého oběda a radši budete chroupat chleba...
Ořešák je prima, ale nebojíte se, že Vám izolaci sežerou myši? To je pro ně perfektní špajzka na zimu, kam si pěkně nanosí ořechy z Vašeho ořešáku, pak nemusí shánět potravu a místo toho šuškaj.-)

Datum: 19.03.2013 16:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přirozené "zelené" stínění je ideální. Ideální jsou různé pergoly s popínavkami nebo listnaté stromy. V zimě přes ně slunce projde a v létě se zazelenají a o stín je postaráno. A mimoto to také hezky vypadá.
Se stíněním se to ale nemusí přehánět - rozhodně ne tak, aby bylo v domě šero nebo tma. U svého RD mám přesně na J cca 14m2 oken momentálně bez jakéhokoliv stínění (pergola zatím nestojí) a i přes loňské letní tropy se interiér nějak dramaticky nepřehřival (je fakt, že mám velmi masivní EPD), resp. teplota se šplhala max. 26-27st. a to i při teplotách přes 35st.

Jan Martínek

Datum: 19.03.2013 16:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To mne celkem překvapuje. Při takové ploše už musí jít do domu nějaký ten kilowatt, a že si s tím spolu s odpadním teplem od lidí a spotřebičů dům poradí, to je až k nevíře...
Ono hrozně moc také dělá celkové místo okolo domu - já tam mám těch stromů víc, a když jdu v létě na zahradu k sousedce, která tam má jen pár ovocňáků + bazén s dlažbou okolo, začínám se během minuty vařit - evidentně i jednotlivé parcely mají své "mikroklima".

Datum: 19.03.2013 17:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ona právě v tom také výhoda velké akumulace zdiva, které pomáhá "chladit", resp. využije nižší teploty v noci k vyrovnávání teplotních špiček.
Na pozemku nemám zatím jediný strom nebo stavba - na dům svítí slunce naplno od 8mi ráno do západu slunce. Obývací pokoj otevřen na JZ. Mimo uvedené plochy na J fasádě ještě cca 6,5 m2 na Z. Teď přes zimu (pokud svítí slunce) je takto radost vytápět - např. o slunečném a mrazivém víkendu teplota kolem 24-25st. (v zimním období velmi příjemné) s vypnutým vytápěním.

Jan Martínek

Autor: metball iGIN
Datum: 19.03.2013 18:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Jj pánové,
dobře odpozorováno.
Akumulace, evaporace
a v případě Vzrostlé Zeleninky i Respirace
to jsou velké energetické "toky a setrvačné hmoty" ;-)

SFO

PS:
Leč i ta Tuhá Shrnovací reflexe je obousměrná, má i bezpečnostní ale současně Zvací Efekt...

Datum: 19.03.2013 20:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To me docela prekvapuje, ze se vam dum neprehriva. Ja naopak dnes povazuji za vetsi problem PD v lete vychladit nez v zime vytopit.
Mluvil jsem s jednim uzivatelem PD, ktery nemel zastineni, odjel v lete na 2 tydny na dovolenou, vratil se a mel v dome pres 30 stupnu. Pak to teplo po nocich dostaval z domu, protoze tam bylo naakumulovane, trvalo mu mesic, nez to ochladil na normalni teplotu.
A ted ke stineni. Probiral jsem x variant a i kdyz jsem zaluzie nechtel, tak jsem u nich skoncil.
1. Presah strechy - mam rovnou strechu a nechtel jsem delat ksilt
2. Slunolamy - problem uchyceni do fasady, vznika tepelny most, aby to fungovalo, musi to byt celkem masivni, pak to musi v zime unest snih a neni to levne reseni
3. Pergola s popinavou zeleni - na obrazku hezke, ale nechce se mi zelen udrzovat, drzi se v tom hmyz, kdyz to kvete, tak je hmyzu jeste vice, kdyz zaprsi, smyje to vsechnu spinu na fasadu a zem, zastini pouze prizemi, nikoliv okna v patre
4. Rostla zelen (stromy) - na pohled z okna hezke, v lete zastini, bohuzel zastini i v zime, kdy naopak jsou zisky zadouci
5. Rolety - nelze regulovat mnozstvi svetla (narozdil od zaluzii)

Tak jsem dospel k zaveru, ze v prizemi udelam pergolu s odnimatelnou stresni krytinou, kterou bych na zimu sundaval. V patre budou zaluzie, kastliky necham zaintegrovat radeji i do prizemi. Neni to levna zalezitost, tepelny most taky nejaky vznikne, ale chci, aby to bylo funkcni a s minimem udrzby.

Autor: petr kocina
Datum: 20.03.2013 08:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
vyresil jsem to mechanickymi markyzami 2x4m za 8 000kc a mam pokoj.
faktem je,ze i bez nich nedoslo nikdy k prehrati domu - akumulace vnitrnich sten (beton) se postaral.nikdy v dome nebyl mensi teplotni rozdil jak 5-6st.jednou jsem si v lete zkusebne zatopil do podlahy z duvodu funkcnosti podlahovky - zbavoval jsem se tepla asi 3-4 dny.

manzelka pozadovala elektricke rolety - obrecela je.cena byla tenkrat pres 100 000kc a to jsem nehodlal akceptovat.jak dlouho dokazou bezporuchove chodit?jen motor na jednu stoji 6 000kc.tepelnou usporu jsem v nich videl minimalni.

zobrazuji 1 - 30 z 80   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?