Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Venkovní roleta nebo venkovní žaluzie?

Autor: Miloš Matůš
Datum: 28.08.2006 22:12

Chtěl bych se zeptat na váš názor na venkovní rolety a venkovní žaluzie. U rolety je vyhodou zvyšení zateplení okna při zatažení a snad i větší bezpečnost. U žaluzie vidím velkou výhodu v možnosti regulace intezity světla a zaroveň už nemusím instalovat žaluzie vnitřní. Takže co je lepší volba a proč?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 75   starší >>
Datum: 14.12.2006 21:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zkusím oživit tohle vlákno.
Máte někdo zkušenosti s vnějšími "screen" roletami? Na stavebním veletrhu v Brně jsem potkal snad jen jednu firmu, která je dodává. Zajímavá by byla možná i cena za m2, doufám, že budou levnější než klasické vnější žaluzie nebo rolety, jinak postrádají smysl.

Autor: Filip Hering
Datum: 27.12.2006 20:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mám rolety screen, jedinným důvodem je zastínění jižního okna, fixní zasklení 2,5 x 8m a opravdu jsem nepochybil protoze screen i když je lehce průhledný zadrží téměř veškeré tepelné zaření, takze se neupečeme. Nevěřil sem tomu ale je to tak. Cenovou nabídku si musíte nechat udělat, byly v nich rozdíly až 80 %.

Autor: Martin Tesař
Datum: 27.12.2006 21:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Díky za reakci. Mohl byste prosím uvést nějaké odkazy na firmy, o kterých víte, že screeny dělají nebo jste u nich úspěšně poptával? Já vím jen o jedné - www.rakobrno.cz. Ostatní to buď neuvádějí nebo se o screenech jen matně zmiňují (a nebo jsem špatně hledal :) ). Předem díky.

Datum: 03.01.2007 15:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nechci nikomu dělat reklamu, zde 3 kvalitní firmy z nichž jedna byla překvapivě o hodně levnější než ty ostatní. Výrobce screenu je jen jeden, tuším v Belgii, všechny tyto firmy sreen "jen" zpracovávají.
www.maron.cz,www.starlux.cz,www.hella-czech.cz

Autor: Miloslav Benes
Datum: 16.02.2007 18:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Kvuli zjednoduseni, mohl byste sdelit, ktera z nich byla ve Vasem pripade nejlevnejsi?

Autor: Ladislav Trpák
Datum: 22.04.2009 20:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobry den,

mohu poprosit o mailovy kontakt. Resim nektere veci na stavbe, ktere uz jste vyresil, tak bych si rad nechal poradit - jestli je to mozne. Tyka se rolet, nadrze na destovou vodu, ci proskleni...
Diky,
Lada Trpak

Autor: Petr Halada
Datum: 28.12.2006 09:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Máte velké fixni zasklení. Na jak velké segmenty máte tuto plochu rozčleněnu? (přdpokládám, že to není v kuse). Jak hrubé skla jste použil? Máte fixní zasklení v nějakém rámu (Al) nebo se jedná o bezrámové provedení? Z jakého okresu jste prosím? Děkuji Halada

Datum: 03.01.2007 15:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Okno 8x2,5m je ze dvou kusu spojenych bez rámu speciálním silikonem, odolným UV zareni. Jde o dvojskla s hodnotou 1,1 o síle 10mm vnitřní a 8mm vější sklo. Montáž do polodrážky dřevěné konstrukce, zvenku přichyceno hliníkovou L lištou a "zalištováno" to proto že montáž nutná zvenku.

Autor: Petr Halada
Datum: 04.01.2007 10:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za info. Jsem z okresu Frýdek Místek, marně sháním firmu, která by zrealizovala bezrámové trosklo do dřevěných rámů jak máte Vy. Pokud jste náhodou někde blízko, pošlete mi prosím ještě kontakt na montážní firmu (proto můj dotaz odkud jste). Děkuji.

Datum: 04.01.2007 10:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ja bohuzel nem,am trojsklo ale "jen" dvojsklo. Uz tak to byla při montáži pěkná váha. Zkuste sehnat firmu která dělá skleněné fasády na kancelářských komplexech. I muj oknař v rozhodujícím okamžiku sáhnul po subdodavateli který toto dělá téměř denně. Sklo přijelo z Teplic, jeřáb ze stavebnin a subdodavatel si přivezl motorovou přísavku a za 2 hod. to bylo nahrubo namontováno. Dvě tabule á 2,5x4m.

Datum: 28.12.2006 11:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zajímavé řešení, díky za informaci. Jak to "funguje" v noci, když se uvnitř svítí? Zamezí to průhledu z venku do interiéru? Kolik stojí m2 plochy?

Autor: Jaroslav Špor
Datum: 02.01.2007 09:47 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Můžete uvést alespoň přibližnou cenu? Také jsem o nich uvažoval, ale protože jim (narozdíl od žaluzií) chybí schopnost regulace prostupu světla i tepla (pokud nepočítám možnost částečného stažení), mělo by to smysl jen kdyby byly cenově výhodnější.

Autor: Martin Tesař
Datum: 02.01.2007 21:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Špore, vy tuším máte venkovní žaluzie ;-) (pokud se pletu, předem se omlouvám), takže bych chtěl poprosit o radu či názor: Jaký je "kvalitativní" rozdíl mezi žaluziemi typu Z-90, C-80 a EXT-50? (Zatím jsem pochopil jen to, že EXT-50 má užší lamely, je na menší plochy a je výrazně levnější).
Máte ovládání elektromotorem? Jak by se mohlo případně řešit ruční ovládání u EPD (myslím z hlediska vzduchotěstnosti a parotěsnosti)? (Napadá mě jedině ovládání "z venku").

Datum: 03.01.2007 09:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zklamu Vás, žaluzie zatím nemám. Proto jsem dával předchozí dotaz - stále mám totiž možnost změnit rozhodnutí, i když to není moc pravděpodobné.

Co se týká srovnání typů, tak zde mohu sdělit pouze co jsem slyšel od výrobců/prodejců a svůj subjektivní pocit při prohlídkách jednotlivých systémů:

Klasické žaluzie (např. EXT-50) se mi jeví dost "chatrné" vzhledem k jejich předpokládanému namáhání větrem a prudkým deštěm či krupobitím. U malých ploch jsou možná ještě přijatelné, ale pro mé plochy (kolem 5 m2) nepřichází v úvahu. Na lamelách navíc není žádné dorazové těsnění, takže i v zavřeném stavu propustí relativně dost světla a ve větru předpokládám vyšší hlučnost.

Z a C žaluzie jsou výrazně bytelnější a pevnější, tj. použitelné i pro větší plochy. Lamely mají dorazové gumičky a v zavřeném stavu působí pěkně kompaktně. Podle výrobců jsou zetka bytelnější a v zavřeném stavu méně průhledná než céčka, ale já jsem v tomto směru žádný rozdíl nevypozoroval. Mám pocit že je to pouze marketingový tah. Asi jediný rozdíl mezi zetkem a céčkem vidím ve vzhledu (zetka jsou hezčí).

Asi nejzajímavější žaluzie, na které jsem narazil (a o kterých také uvažuji), jsou ale GM-200 od švýcarské firmy Schenker Storen:
http://195.162.150.148/infoglueDeliverWorking_schenker/digitalAssets/221_gm200.pdf
Jsou totiž ještě bytelnější než zetka a navíc namají žebříček - jsou kompletně ovládané z vodící lišty, takže je lze považovat v zavřeném stavu podobně jako rolety za bezpečnostní prvek.

Stejný výrobce má v nabídce ještě jednu zajímavou věc - žaluzie navíjené jako rolety nebo chcete-li rolety s možností sklápění lamel jako žaluzie:
http://195.162.150.148/infoglueDeliverWorking_schenker/digitalAssets/227_Roll_Lamellen_Solflex.pdf
Je to zajímavá možnost pro lidi, kteří nemají nad oknem prostor pro svazek žaluzií nebo původně uvažovali o roletách a mají zabudovanou schránku na rolety.

Co se týká ovládání tak vzhledem ke své velké ploše žaluzií jsem ani o jiném než motorovém ovládání neuvažoval. Nicméně myslím, že i ruční ovládání bude nějak realizovatelné, protože jsem viděl i dvojskla s integrovanou žaluzií v meziskelním prostoru ovládanou ručně - zde musí být naprostá vzduchotěsnost zajištěna. Zkuste se poptat u výrobců.

Datum: 03.01.2007 15:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zkusím odpovědět najednou.
Výhodu vidím v tom že i přesto že roleta je stažená není znemožněn výhled (záleží na kvalitě výhledu), regulace skutečně funguje částečným stažením.
Orientační cena za okno 1995x2700 včetne alu vodicích lišt a elektromotoru ca. 13000,- Na severní straně, kde mi jde i o to aby nebylo popř. vidět dovnitř mám Alu C žalusie a ty mě při stejném rozměru přišly na skoro 15 000,-
V noci je do osvětlené místnosti vidět i když jen velice nezřetelně.

Datum: 03.01.2007 17:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vámi uvedená výhoda je jenom proti roletám, u žaluzií ven vidíte taky. Nicméně cena je poměrně zajímavá a výhodou proti žaluziím je, že nezabírají nad oknem tolik místa. Neexistuje i provedení, u kterého by nebylo dovnitř vidět?

Datum: 03.01.2007 21:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Samozřejmě, to se ale vrátíme k normální markýzové tkanině, složení neznám, kde výhodou je že není vidět ani dovnitř ani ven ale právě ten efekt, který tkanina screen (existuje ještě podobná látka soltis) nabízí a sice že vidíte skrz a přitom látka nepropustí asi až 93% tepelných paprsků dovnitř dělá tu věc tak zajímavou. A ještě maličkost: já když stahnu roletu tak dosáhnu maximálního možného zastínění a přesto vidím ven ale u žalusie při maximálním stínění nevidím ven vůbec. :-D

Datum: 04.01.2007 09:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Těch 93 procent u screenů se ale týká pouze infračerveného záření, jenže v létě (kdy potřebujeme stínit) je dobrých 50 procent sluneční energie distribuováno ve viditelné části spektra, tj. fakt, že jsou screeny průhledné, znamená, že dovnitř i tak pustí poměrně dost energie. Každopádně není žádný problém žaluzie naklopit tak, aby zůstaly průhledné ve zhruba stejné míře jako screeny, a v takové poloze budou stínit přibližně stejně.
Je tedy rozdíl v rozsahu stínění. Zatímco žaluzie mají rozsah v podstatě 0 až 100 procent, screen rolety mají maximum odhadem tak na 75 procentech, tedy rozsah je 0 až 75 procent.
Je samozřejmě otázkou, nakolik je ten interval 75-100 procent, který screenům chybí, v praxi užitečný. Při rozumném rozměru prosklené plochy je jistě odstínění 75 procent energie dostačující, ale v případě mé celoprosklené fasády tomu tak být nemusí (počítám s tím, že v horkých dnech budu muset nechat některé části prosklené plochy zcela neprůhledné).
Další výhoda žaluzií je v zimním období, kdy při jejich úplném zavření dojde ke snížení zářivého přenosu mezi sklem a oblohou. To sice u screenu taky, ale protože je "děravý", tak v mnohem menší míře.

Nicméně v mém případě uvažuji o screenech na část prosklené plochy (cca 10 m2) orientovanou na jihovýchod a navíc v dopoledních hodinách stíněnou sousedním domem. Zde mám totiž problém s nedostatkem místa nad okny, takže bych využil výhody screenů v podobě nízké schránky. V této poloze by bylo stínění nabízené screenem víc než dostatečné. Vámi uvedená cena je také zajímavá. Odrazuje mě ale ta průhlednost při rozsvícení vevnitř, protože tato prosklená plocha je orientována směrem k oknům sousedního domu. Máte pravdu, že s tím se asi nic udělat nedá - pokud chci průhlednost ve dne, musím strpět i průhlednost v noci...:-( Asi tam zkusím přeci jen narvat ty žaluzie (schránka bude malinko zasahovat přes okna).

Datum: 04.01.2007 10:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Špore, vy tomu urcite rozumíte mnohem více než já, já jen mohu sdělit mé zkušenosti. Fakt je ten, že když v létě spustím screen do ploviny tak že trup a hlava jsou kryty nohy ozářeny sluncem tak cítíte ten značný rozdíl. No a ted v zimě screen nespustím protože slunce skrze 22m2 skleněnou stěnu vytopí téměř celý dům.
My už jsme si jednou psali když jsem se zajimal o AL okna třeba máte můj email, nebydlíte tak daleko ode mne tak až to bude zase pálit tak se přijedte podívat.
Ve finále je to tak že hlavní rozhodovací faktor u mne byla estetická stránka. Pochopitelně subjektivní rozhodnutí.

Datum: 05.01.2007 17:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A nebyla by nějaká estetická fotka :-) ?
S těmi screeny jste mne trochu nahlodal, díky za to. Už jsem měl vybrané venkovní žaluzie, ale mám před oknem jen cca 6 cm, takže kastlík se musí přiznat. Ty venkovní rolety mají menší nárok na prostor. Bude to ale chtít instalovat i vnitřní žaluzie na stínění v noci. Mimochodem, jakou dávají záruku na ty screeny? Nějak si říkám, že PVC a UV záření se nemá moc rádo, takže to musí časem degradovat. Ale výrobci na webu tváří, že je to věčný materiál. To bych se u Al žaluzie nebál.

Datum: 05.01.2007 17:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za nabídku, ale v létě už je pozdě - mám od manželky ultimátum že toto jaro musí stínění už být. Zkusím dohledat Váš e-mail a pokud to bude možné, přijel bych se podívat už teď.

Datum: 05.01.2007 23:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Klidne domluvime se, zkusim si vas taky najit a kdyz najdu napisu vam.
Prikladam amatersky pohled proti slunci.

Datum: 08.01.2007 08:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mohl byste to vyfotit zvenku v noci s tím, že se vevnitř bude svítit a uvnitř bude stát nějaká osoba? Mám pocit, že ta průhlednost by nemusela být tak hrozná.
A ještě jeden dotaz - jak se chovají v případě silněho větru nebo prudkého deště?

Datum: 08.01.2007 15:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nevim kdy se k te fotce dostanu ale uvidim co stihnu. Vsechny rolety jsou propojene s centralou která obsahuje jasove a vetrne cidlo. Takze kdyz prepnu na automatiku tak se po urcite (nastavitelne) dobe slunecniho svitu automatisky spusti, kdyz prijdou mraky tak opet vytahnou a nadrazeno je vetrne cidlo ktere od urcite sily vetru (nastavitelne) rolety vytahne. Toto cidlo nejde z pochopitelnych duvodu vypnout. V nabidce byl i destovy sensor ale povazoval jsem to za zbytecne.

Datum: 08.01.2007 16:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Od jaké rychlosti větru je nutné rolety vytáhnout? Jak je to tedy s jejich odolností vůči dešti? A co čištění?

Datum: 10.01.2007 01:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jak rikam je to nastavitelne a logicky to nastavim na vetsi citlivost pac nechci riskovat. Pri opravdu vetsim vetru asi nepocitam s tim ze zaroven pere do oken slunce.Jeste jsem je nemyl, neusazuje se na nich nejak zvlast spina. Vyrobce doporucuje ostrikat hadici, naopak Wapku nedoporucuje.

Autor: Petr Malíšek
Datum: 26.02.2007 14:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chtěl bych se zeptat,zda screen dobře propouští vzduch? Mám ložnici obrácenou na východ a budu muset roletu zatáhnout už večer,aby mě nebudilo ranní slunce. Zároveň chci,aby se pokoj během noci dobře provětral. Takže hliníková roleta nepřipadá v úvahu a žaluzii nechci kvůli chrastění. Jak je to se screenem? Děkuji za odpověď.

Autor: Dušan Križan
Datum: 20.05.2012 22:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103429
reakce na ...
Také plánujeme screenové rolety. Díval jsem na parametry tkanin Soltis 86 a 92 a jsou v nich značné rozdíly v propustnosti světla a záření celkově. Proto bych se rád zeptal jakou přesně tkaninu máte a zda jste s ní spokojen, případně zda byste nyní volil tkaninu, která pustí více světla nebo naopak méně.

Pro ukázku Soltis 92 černý pustí pouze 3% celkového záření, naopak světle modrá Soltis 86 pustí až 32%. Nevím podle čeho se rozhodnout, aby to na jednu mělo smysl, tedy aby se interiér v létě nepřehříval. Ale zároveň, aby to nebylo přehnaný a nechodili v zimě v "kožichu".

Předem děkuji za odpověď

Autor: Martin Polák
Datum: 02.05.2018 10:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103328
reakce na ...
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na jednu praktickou věc u Screenové rolety.
Jak je to v noci, pokud je budu mít stažené, jak moc je videt do domu pokud je rosvicené svetlo ?

Děkuji za info

Autor: Dušan Križan
Datum: 02.05.2018 17:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103429
reakce na ...
Jednoduše řečeno, jako ve dne ven. Tedy dovnitř jde vidět. Není to náhrada závěsů.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 75   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama