Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Seřízení otopné soustavy po zateplení objektu

Autor článku: Ing. Vladimír Valenta
Plné znění článku: Seřízení otopné soustavy po zateplení objektu
Anotace článku: Seřízení vytápěcí soustavy je nutno provádět ve dvou stupních. V prvním stupni jde o teplotní seřízení, které se týká centrálního řízení dodávky tepla do objektu. Ve druhém stupni jde o hydraulické (průtokové) seřízení, které se týká lokálního řízení dodávky tepla do místnosti.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Směšovací zařízeníVladimír Křen03.11.2013 06:31
Směšovací zařízeníPetr Stoll29.10.2013 14:49

Příspěvky
Předmět: Směšovací zařízení
Autor: Petr Stoll
Datum: 29.10.2013 14:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100221
reakce na ...
Pokud v zatepleném objektu není provedeno směšovací zařízení, dostává se do otopných těles i přes termostatické radiátorové ventily (TRV) větší tepelný výkon, než je zapotřebí.

re:
Vážený pane inženýre, pokud je otopná soustava seřízena na základě termohydrauliky, jejímž autorem je pan Jiří Ráž, nemůže docházet k přetápění místností i v případech, kdy není v OS provedeno směšovací zařízení.

Ve vašem článku postrádám vyčíslení konkrétních úspor tepelné energie, a také, jakým způsobem zajistíte, aby TRV fungovaly automaticky v pásmu proporcionality uváděném výrobcem.

Jaké skutečné výkony jsou předávány jednotlivými otopnými tělesy. pokud není OS vyregulována termohydraulicky?

Předmět: Re: Směšovací zařízení
Autor: Vladimír Křen
Datum: 03.11.2013 06:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Teoreticky je článek podpořen docela slušně. Jenom mi trochu schází živé údaje. Když budu mít topnou soustavu seřízenou před zateplením a provedu zateplení je evidentní že je nutno přeseřídit po zateplení. Seřízení topné soustavy na nové parametry vyžaduje určité vybavení řídícího a regulačního systému zdroje tepelné energie. To v našich podmínkách zásadně není realizováno. Nic nenutí provozovatele zdroje tepla k rekonstrukci zařízení aby bylo schopné dostát požadavkům na optimalizaci celého systému. Výrobce tepelné energie dál bude tlačit do systému topnou vodu o nevhodných parametrech, případně provozovat zařízení mimo jeho regulační oblast se zhoršenou účinností a k tomu má zákazník platit za již nevyužitelné zařízení. Dokud tato ekonomická zvěrstva budou používána bude efekt ze zateplení nulový nebo zanedbatelný.
Příměr k nárůstu cen za vodu od poklesu spotřeby je úplně mimo. U vody stačí otevřít kohoutek a už to teče. Pokud se zateplí tak je zateplení nedělitelnou součástí obvodové konstrukce a je to děj nevratný.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama