Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zatepleni dřevostavby polystyrenem

Autor: Cyril Tichý
Datum: 03.01.2008 10:46

Dobrý den,
Stavím dřevostavbu systémem Two-by Four. Tloušťky 14 cm + OSB3 (PD) z každé strany, vnitřní OSB3 je ještě posichrována parozábranou (uvnitř zdi pod OSB3) – snad jsem to dobře vysvětlil. + v domečku bude fungovat rekuperace

Chci dělal další venkovní zateplení domečku.
Nejdříve jsem uvažoval o vatě (18 cm ORSIL UNI), která by stála asi 65.000,- Kč + obložení celého domečku plastovými nebo dřevěnými palubkami. Cena těchto palubek + práce by byla asi 250.000,- (domek má půdorys 14x9 m, přízemí + podkroví).

Proto začínám uvažovat nad zateplením polystyrenem.
A teď nevím, zda bych měl použít
1. obyčejný fasádní nebo stabilizovaný ve dvou vrstvách (9 cm+9 cm), cenu polystyrenu bych viděl tak na 70.000 Kč, nebo
2. navrtat OSB3 desky, aby eventuální vlhkost z vnitřku „zdi“ mohla pronikat k polystyrenu a tam použít pouze jednu vrstvu systému BAUMIT OPEN (18 cm) (90.000 Kč) + perlinka a lepidlo k tomu určené

Co byste navrhli? Je mi jasné, že vata je nejlepší řešení, ale také nejdražší (včetně palubek).

Fasádu z polystyrenu bych si dělal sám.
Ještě nevím, jak „bych polystyren přidělal na OSB desky, zda lepidlem nebo přidělal plastovými „skobami“ (co dělat, když přichycení polystyrenu „skobou“ bude pouze do OSB desky, která má tloušťku 12 mm?, čili NE do trámu)

Jaké byste použili „skoby“ na přichycení polystyrenu k OSB desce? Ja bych to viděl na hmoždiny do sádrokartonu, co se rozvíjení jako květina, jen nevím, zda se vyrábí i plastové a zda jsou dlouhé natolik, aby mohly fixovat polystyren o tloušťce 18 cm.
Pokud tu již někde takový dotaz je, tak mi dejte, prosím, do odpovědi link na ten dotaz, asi špatně hledám.

Díky Cyril

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 37   starší >>
Datum: 04.03.2008 12:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
EPS by sa na OSB nemalo lepit cementovym lepidlom, ale disperznym. Viem, ze pan Kocina je antinormovy a antipredpisovy, ale myslim, ze je vhodne drzat sa pokynov vyrobcov. Pokus s cementovym lepidlom mohol dopadnut dobre, ale zivotnost po niekolkych sezonach je otazna. OSB ma prilis velke objemove zmeny na to, aby ich cemetove lepidlo (hoci aj flexibilne) preklenulo. To dokaze oficialne iba disperzne, ale mozno najdete vyrobcu, ktory Vam da zaruku aj na cementove - ja takeho nepoznam. Ja som drevostavbu oplastoval sadrovlaknitymi doskami Knauf Vidiwall, ktore su objemovo stalejsie ako OSB, preto vyrobca povoluje pouzivat aj cementove lepidlo. EPS som lepil celoplosne na hreben, bez kotvenia lepidlom Knauf Klebespachtel. Dosky som predtym napenetroval pripravkom Tiefengrund. Daval som 15 - 20 cm EPS v jednej vrstve, niekde 10+10. Vic foto na www.domcek.multiply.com

Datum: 04.03.2008 16:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
HM, takže veliké dilema.
1. OSB penetrovat nebo nepenetrovat?
2. OSB provrtat nebo neprovrtat (zvýším paropropusnost OSB desky z 150 difůzního odporu na xx)
3. lepit disperzním lepidlem
4. lepit nízkoexpanzní PUR pěna

ach, jo
čím lepit, čím více návrhů, tím horší rozhodování
Cyril

Autor: petr kocina
Datum: 04.03.2008 19:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
OSB ma prilis velke objemove zmeny - pokud tomu tak je,tak se mate na co tesit.vrzat by vam mel cely barak a nebudete vedet kde to je :-(
bezne tohle dela drevene schodiste na jare a na podzim.

kazde lepidlo je na bazi cementu.uz jste videl,ze by se cement casem rozpadnul na prach???ja to jeste nevidel.to se spis rozpadne ta OSB deska,pak uz je ale jedno cim to mate prilepeny.
tohle mi aspon rika logicka uvaha.

Autor: Tomas Gunis
Datum: 04.03.2008 20:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Netvrdim, ze sa cement rozpadne na prach. Len vravim, ze standardne lepidla vyrobcovia neodporucaju pouzivat na materialy na baze dreva. Samozrejme, ze ePS "neodskoci" od OSB vzdy, ale ked sa to stane, je to nereklamovatelne, pretoze vyrobca na to upozornoval.
Preco by mal dom "vrzat", ked som nepoutil ani jednu OSB? Roztaznost sadrovlakna je 3x mensia nez u OSB.

Datum: 04.03.2008 20:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ted jsem si vsimnul,ze to asi lepite na SDK.
nemyslim vas,ale tem druhym.taky nerikam,ze hned.
nekdo uz tu psal o podobnych domech jen stoji v USA.

Datum: 04.03.2008 21:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ja mam domek z OSB, takže to bylo na mne.
Proste než začnu davat zatepleni, tak chci vyslechnout několik názorů. Bohužel, co domek, tak to použité jiné lepidlo (viz popsane body).

Datum: 06.03.2008 00:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
delal jsem s nekolika lepidly.nejlepsi bylo zatim SOPRO.
v kazdem kraji maji taky jiny stavebni material.treba na Morave vubec neznaji MULTIBAT.ja tenkrat koukal jak jelen,ze to neznaj.

Autor: Kejko, Kejko
Datum: 12.03.2008 11:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Lepil jsem na VPC a i na OSB. Na OSB jsem lepil disperznim lepidlem od Baumitu cena za 25kg byla snad kolem 2000 coz je darda na druhou stranu spotreba byla shodna s vypoctenou. Je to lepidlo tak trochu jako bílá lepici pasta s nejakým pískem (po zaschnutí) takze je taková houzevnata, dá se ohybat a trochu stlacit a porad drzi pohromade. To jsou asi rozdily od normalnich lepidel, ktere jsou preci jen tvrde a OSB neni cihla. U tech OSB muze dojit ke zmene struktury povrchu absorbci vody a poruseni te stykove casti lepidlo deska. Alespon si tim vysvetluji proc vyrobci delaji ruzne lepidla na OSB a cihly. Asi problem neni ihned ale mozna casem. Zjistete si kolik by vas stalo tohle lepidlo na vas baracek a pak uvidite. Ja nastesti potreboval necele dva kbeliky tak jsem to koupil. Lepil jsem 33cm a ve vysce od 4 do skoro 8m bez kotveni. Tu nizkoexpanzni penu nevim i ta se roztahne a kdyz ji naprskate na desku a priklopite tak se zase splacne do hrozne tenke vrstvy (netusim jak byste fixoval desky). Co jsme jeste uvazovali bylo polyuretanove lepidlo na EPS - ceny jsou fantasticke a lepidlo drzi uplne bajecne (lepi se tim panely K-kontrolu) problem je ze je to medovite konzistence i barvy a zase je problem s tou fixaci desky v kolme poloze. Pokud koukate na penize tak nesmíte zapomenout i na omítku na ten EPS to jsou tez dardy. Zkuste si vse znovu propocitat. My na zbytek fasady pouzily system rostu (16cm vaty) a modrinove palubky cena vychazi nizsi nez u EPS a nejake sterky.
Preji stastnou ruku pri vyberu

Autor: Cyril Tichy
Datum: 12.03.2008 18:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
jak jste delal rošt na vatu 16 cm? To jste asi použil fošnu a naštorc ji přidělal na OSB, že?
Když se podíváte na cenu EPS F tloušťky 20 cm (cca 198 Kč za m2) a vatu ORSIL UNI 20 cm (380 Kč za m2),
Ten rozdíl v ceně je naprosto strašný.
EPS bych musel omítnout. Cena 150 Kč za m2
Vatu bych musel obložit. cena 250 Kč za m2

Cyril

Datum: 13.03.2008 12:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ne pouzil jsem stresni late 4*6, kdy jsem lati (kouskama) prodlouzil dutinu steny (OSB mam zevnitr) a pak na plocho jednu radu a na stojato druhou oblozeni mam vodorovne. Vatu jsem kupoval pred 2roky - byl to "materiál ORSIL HARDSIL tl.60mm 50m3, což představuje cca 835,2m2 (min.závozové množství je 30m3=cca 500m2) Vám můžeme dodat za 3 dny po zaplacení proformafaktury za cenu 74,-Kč/m2 bez DPH vč.dopravy po celé ČR" a pak "ORSIL UNI tl.120mm v množství 27m3 je taková, že je možno dodat nejdříve 3.11.2006 při rychlé objednávce a platbě (za 98,-Kč/m2 bez DPH.)" (mail od dodavatele). Ceny opravdu rostou. Modrinova palubka sirka 143mm a tloustka 19mm byla za asi 200Kc/m2. No rozhodnuti je na vas.
Pokud se EPS rozhodnete lepit lepidly na to urcenymi tak zjistite ze ceny jsou celkem vysoke. EPS F70 jsem mel asi neco kolem 1000/m3 coz by bylo asi u tloustky 120mm 120KC/m2 takze tenkrat to bylo cenove srovnatelene s vatou samo ze +- ale bylo to tak. Taky mozna popremyslejte nad spravnou skladbou (u zdiva je to celkem jedno ale u dreva - tady na tzb byl nekde clanek ohledne bilance vodnich par - pokud si dobre vzpominam tak tam snad psali, ze se pocita na prubeh celeho roku (tedy co v zime v konstrukci zkondenzuje musi se pres leto odparit - pak to dle norem vyhovuje, ale treba to nebude vyhovovat te drevene konstrukci mit nekde vlhke ne moc vetrane drevo treba 3-4mesice). Moje skladba sten kdyz nebyly zdene ale drevostavba byla zevnitr sadros- 5cm Orsil -parozabrana(pro lepsi pocit) -OSB -30cm orsil -vodoodpudiva paropropustna folie -palubky.
Tam kde jsem lepil EPS je parozabrana -dutina (konstrukce steny) -OSB -EPS33cm -perlinka. Fasada jeste neni - z cenovych duvodu porad koukam po stuku na KZS a nejakem nateru.

Datum: 13.03.2008 20:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
koukam po stuku na KZS a nejakem nateru. - taky zacinam uvazovat o tehle variante.bude to ale silene pracne :-(
predpokladam,ze vysledek bude stat za to :-)

jevi se mi vyborny stuk pro vnitrni i venkovni pouziti HASIT 160 .je s nim vyborna prace.
nebo mate jine materialy a zkusenosti ?

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 14.03.2008 06:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na KZS nemůžete použít klasický štuk (což je asi ten zmiňovaný Hasit). Pro KZS se musí použít pro to určená stěrka, která má dosti odlišné vlastnosti.
-musí být pevná, ale pružná. Stlačitelný podklad a vysoké namáhání dilatací.
-mít dobrou přídržnost na stěně i EPS
-nebýt příliš alkalická, tj. nepoškozovat ani tkaninu, ani nátěr.
Dopuručuji použít stěrku a další vrstvy směrem ven od jednoho výrobce.

Datum: 14.03.2008 10:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Hasit jsem nemyslel. Saint-Gobain Weber Terranova ma ve svych tistenych materialech nabidku stuku primo urcenou na KZS na webu to bohuzel nejsem schopen najit - cenikova cena je myslim asi 2nasobek venkovniho stuku. Predpokladam ze pokud to inzeruji v pouziti stejne jako tenkovrstevne omitky tak to snad ma patricne vlastnosti (teda chemicke). U mechanickych si nejsem az tak jisty. Na druhou stranu mam uzivatelsky problem - V sousedstvi mame strakapoudy - nez jsem to na podzim zasterkoval tak mi do steny delali diry - vzdy jsem zapenil a oni se prestehovali kousek vedle. Kdyz padla zima tak nic. Dle pozorovani sousedu to dela sem tam nejakej strakapoudi "magor". Sousedce se pustil do jiz zaperlinkovane fasady a vedle jim rozebira drevene podbiti stitu. No a za dalsi mame male deti. Takze na tom stuku a malbe me laka moznost oprav - snad neviditelnych - coz u tenkovrstevnejch omitek si nejsem tak dalece jist. Jinak sousedka tam dala normalni kerastuk (po prvni zime je to OK - tim chci rict ze to nepraska). Az najdu ten nazev tak to sem napisu.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 14.03.2008 10:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Je to možná nejasností pojmů, ale podle mne je:
štuk - určen na klasické omítky, případně stěrky, ale na pevném podkladu. Pojivo převážně vápno. konečná úprava většinou filcováním.
stěrka na KZS - pojivo převážně cement se značným podílem disperze
stěrky speciální - třeba vnitřní sádrové ap.
lepidla, lepicí hmoty - další kategorie

Datum: 14.03.2008 15:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nevim, jedine na co bych prisahal je to, ze to nazyvaji stuk. Az dorazim domu tak to v tech papirech najdu a skusim najit i na webu a dam link

Datum: 14.03.2008 22:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
http://www.terranova.cz/files/kzs%20lepidla/Technicke%20listy/Stukova%20sterka.pdf
Na teto adrese je to co jsem myslel tim stukem, presny nazev je štuková stěrka (omitka na zateplovaci system se stukovou strukturou). Zkuste se na to kouknout a reknete zda tam vidite nejaky zasadni problem. Podle popisu by to chemicky melo byt obdobne lepidlum.

Datum: 15.03.2008 00:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
vypada to zajimave.jeste jsem s tim nedelal.
zatocit se da i lepidlo.taky pisou po zavadnuti hmoty.

zajimalo by me jestli s tim ma nekdo zkusenosti.
takova fasada muze byt super,ne ty klasiky se zrnama co se vsade delaj.

Autor: Jiří Vondrouš
Datum: 15.03.2008 08:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
hádal bych, že to bude hladké...to se mi moc nelíbí...navíc bude vidět sebemenší boulička

Datum: 15.03.2008 01:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jinak ti camraci uz tu byly diskutovani v jiny diskuzi.

Datum: 15.03.2008 20:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jo ja vim, skouknul jsem kde co. Proc to delaji nevim - byla to hruba stavba bez elektriny, brouku, bez perlinky, a proste z nudy si tam delal diry. Jednou jsem ho nechal at kuta, ze si tam treba udela hnizdo - to bych zkousnul - jedna jedina dira o ktere vim to bych bral. Ale on ci ona kdyz meli tak 20cm hloubku toho nechal a dal se do jine. Uvidime jak to bude letos.

Datum: 13.03.2008 12:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ted jsem si vzpomnel, ze jsem si rikla zda ten rost nedelat tak jak ho delali v Hostetine ??? (ty ekologicky aktivisti) kde se da vybudovat financne nenarocne dutina libovolne tloustky. My to resily tim krizenim aby nam to vyslo dle tloustky toho orsilu 6cm.

Datum: 13.03.2008 14:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za popsání.
Já vím, že vata je lepší, ale ta cena.
No, uvidime, jak to u mne vlastně dopadne. Zase jsem malinko nahlodaný, zda vatu nebo EPS.
S tim kondenzováním máte pravdu
Cyril

Autor: Jan Neuwirt
Datum: 07.09.2019 13:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130793
reakce na ...
Osobně bych dřevostavbu již po zkušenostech znovu polystyrenem nezateploval. V létě je bydlení v takovém domě nesnesitelné. Trochu dražší řešení, nicméně zatím se zdá, že o mnoho funkčnější jsme zvolili dřevovlákno. Dobře vysvětlené je to třeba zde https://www.drevostavitel.cz/clanek/izolacni-materialy-4-dil--drevovlaknita-izolace-hreje-i-chladi

Datum: 03.01.2008 11:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Aha, takže čtu další příspevky a někdo je pro kotvení a někdo je proti kotveni polystyrenu kotvama.
Hlavně pro nekontvení hovoří velká tloušťka polystyrenu (15 a více).
Všichni jsou pro lepení, někdo na bochánky, někdo celoplošně, ale čím lepit polystyren na OSB desku a co když bych izoloval ve vice vrstvách kvůli eliminaci tepelných mostů.
Cyril

Autor: Aleš Rampák
Datum: 02.03.2008 13:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dobrý den, už jste našel něco čim přichytit polystyren na OSB? bude mě čekat stejný problém a nejsem si jistý, jestli lepidlo dobře přilne k OSB. Možná ale existuje nějaké speciální lepidlo. Jinak jak budete řešit požární odolnost stavby? bylo mi řečneo, že OSB jelikož je hořlavá tak nelze použít, tak jsem z toh trochu zmatený, bylo mi doporučit použití sádrovláknité desky, ale ta je s cenou trochu jinde a to asi tak 2x proti OSB a to mi při 120m2 přijde dost, pokud tam být nemusí.

Datum: 02.03.2008 14:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zkuste to sam jako pokus :-)
natahnete lepidlo na OSB desku a pritlacte EPS.nechte tak tyden uschnout a pa zkuste odthnout.garantuji vam,ze kdyz pouzijete jakekoli stavebni lepidlo,tak to proste neodtrhnete.

Datum: 02.03.2008 14:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dík moc za další informaci od vás, to jsem potřeboval, aby to vyzkoušel někdo jinej a dal mi vědět jak na to ;o))

Datum: 02.03.2008 18:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravim,
tak jsem zkusil nasledujici.
Vzal jsem OSB3 12mm a polystyren EPS 100S o velikosti asi 20 x 20 cm. našel jsem doma lepidlo, kterým jsem lepil komin (nejobycejnejsi flexibilni lepidlo). Udelal jsem dva pokusy, nalepil jsem polystyren (Dva kusy) na jednu OSB a druhy den jsem jeden polystyren odlepil bez problemu.
Druhy kus polystyrenu jsem nechal asi tyden, mozna osm dni. Pak jsem v pritomnosti manželky provedl odtrhnutí polystyrenu. Docela ostuda, když jsem zabral, abych polystyren odloupnul. Odtržení se nekonalo, drzel jak přibitý. Pak jsem konečně rozdrtil polystyren (úderem z boku, a to jsem si i na polystyren zhora stoupnul, no něvěřil jsem tomu, co vidím) s konstatováním, že to dost dobře drží. Ted se již nebojím, přilepit polystyren na celý domek.
Ještě jsem četl, že na OSB jsou lepší disperzní lepidla, ale to jsem zatím nezkoušel.
Cyril

Datum: 02.03.2008 18:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dík moc za další pokus. a lepil jste to celoplošně, nebo na buchtu? i když na takovym kousku je to asi jedno. každopádně je důležitý, že to drží a typ lepidla už asi nebude složitý sehnat.

Datum: 02.03.2008 19:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
25 kg stálo asi 108 Kč. Nejobyčejnější.
Jelikož jsem v té době zatím ještě neměl žádné hladítko s hřebenem, tak jsme vzal standardní zednickou lžíci a pokusil jsem se dělat rohem lžíce zub o velikosti 6 mm :-(. Takže celoplošně.

zobrazuji 1 - 30 z 37   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama