Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Stavba bazénu svépomocí

Autor: Andrea Titěrová
Datum: 09.01.2008 19:46

Dobrý den všem.
Přemýšlíme o stavbě bazénu svépomocí (betonový bazén ze ztraceného bednění). Má někdo s takovou stavbou zkušenosti? Poradíte mi např. nějakou odbornou publikaci? Jakou tloušťku ztraceného bednění použít? Je možné bazén zevnitř izolovat polystyrenem na stěnách i na dně? Je možné použít polystyrenové bloky, které se vylévají betonem? Čím a jak zajistit, aby z bazénu neutíkala voda? Je lepší pro povrchovou úpravu použít bazénovou folii nebo obkladačky? Kde koupit bazénovou folii? Je třeba zakoupit obkladačky s nějakou speciální (protiskluzovou) úpravou? Jak vycházejí cenově tyto bazény? Máte někdo foto takového bazénu? Předem děkuji za jakoukoliv informaci k tomuto tématu.
Hezký den, Alia.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
Příspěvky
Autor: Milan ToJeJedno
Datum: 07.08.2019 09:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119170
reakce na ...
Připojím se s dotazem. Vzhledem k nemožnosti dostat na zahradu mix, ani připravený bazén (sklolaminát, plast) chci postavit bazén ze smaltovaných plechů.
Do bude betonové, bazén na něm bude částečně stát, částečně jím bude vylitý (tzn. cca 15cm budou stěny podkopané a zbylých 5cm betonu bude nad spodní hranou desky).
Stále přemýšlím nad tím, čím upravit dno. Bazén by měl být rozměru 6x3,4m, ovál. V návodu je uvedené potažení plachtou, ale uvažuju i o jiných řešeních. V úvahu připadá nátěr, ale tam se bojím životnosti, nebo kachličky, ale tam zase nevím, jestli by vzhledem k tvaru nebyl velký prořez a jestli 100% zabrání úniku vody (počítám s voděnepropustným betonem).
U té folie nevím, jestli půjde dobře přivařit k tomu smaltu, chci jí potáhnout jen to dne.
Pokud máte prosím někdo s realizací takového bazénu zkušenosti, děkuji za rady.

Autor: Jan Mrskoš
Datum: 13.08.2019 18:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126515
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Když už se opatří beton na dno, tak proč ne na stěny? Stěny se dají postavit z tvárnic slepených betonovou maltou, může se pro sicher přidat ocelový drát 3 mm pod každou 2. , 3. vodorovnou vrstvou na zesílení. Bazén 140cm hluboký nedává žádný velký tlak na stěny, jinde mají vyšší nádrž na vodu z cihel. Je dobré spojit dráty ze dna do stěn, zabudovat do tvárnic.

Dlaždičky se dají zaříznout, proč ne? A nebo radši ten bazén dělat obdélníkový, plave se líp do délky než do šířky. Do cementu přidat vodní sklo na lepší držení vody, nebo jiné chytré přídavky co se dnes dostanou. Radši velkoplošné dlaždičky, nejlépe co se pasují bez drážky k sobě (u mně bohužel ne).
Ale jinak s obyčejnými tvárnicemi z chudého betonu a normálních dlaždiček a normální nejlevnější beton trochu přidaný vodním sklem, funguje to už 14 let.

Autor: Milan ToJeJedno
Datum: 13.08.2019 19:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119170
reakce na ...
Děkuju, ještě pouvažuju. Ale jak jsem psal, je problém s dopravou betonu a celkově s logistikou. Nemám ani kde na ulici a bez další škody na zahradě a opraveném dvoru ani kde složit písek, nebo beton. Dům je v zástavbě, ulice opravná/upravená. To samé dvůr a z něj pak vjezd na zahradu jen brankou šířky tak na kolečka. Prostě se dělalo při rekonstrukci to nejnutnější a teď se dostává pomalu na zahradu.

Autor: Jan Mrskoš
Datum: 14.08.2019 04:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126515
reakce na ...
Je možno zvolit tvárnice, co nepotřebují tolik malty, zapadají pěkně do sebe. A ta příslušná malta se dá nakoupit v pytlích namíchaná. Totéž pak s materiálem na přilepení dlaždic.

Důležité je pak zhutňování zásypu za stěnami, po menších částech jak roste zeď, rozhodně ne v celku až je zeď postavena.

Autor: Milan Švaříček
Datum: 23.07.2019 21:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112466
reakce na ...
Dobrý den, pročítám zdejší diskuze ohledně bazénu a je to tu samý dohad a tak bych rád poprosil zdejší stavebníky o nějaké zkušenosti které sebrali při stavbě bazénu, a nebo až po dostavění......

Představa je o stavbě bazénu o velikosti cca 5x3x1,5 metru .

Díru zhruba na tento rozměr bazénu máme vykopanou, a nyní mě čeká ještě betonáž nádrže na dešťovku tak bych udělal rád základ pro bazen i nádrž najednou. Ruzně se tu řeší tloušťka tvárnic, jestli 20,25......a pak typ, jestli polystyren nebo beton. Pak taky jestli zateplovat nebo nezateplovat. Naše vidina je nejlépe v bazénu, který by se dal provozovat při použití vytápění a termokrytu i přes zimu.
Mělo by to být něco jako samodomo swimspa s protiproudem.
Rozměr bazénu jsem připraven zmenšit na rozumný rozměr aby se zajistil kompromis mezi energetickou náročností, a tím aby se tam dalo plavat a člověk si neokopával končetiny.
Dá se samodomo udělat bazén přelivový, nebo spíše jen skymerový? Technologie a přípojka vody z řádu, by měla mít dno ve stejné úrovni jako je dno bazénu, nebo může být mimo, třeba i na povrchu v nějaké pergole v boxu? Povrchovka uvažuji těžkou folii, jak by jste řešily samotný skelet a jeho izolaci? Děkuji všem za ohlasy a rady.

Autor: bob svaton
Datum: 24.07.2019 08:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
tvarnice 20cm jsou dostacujici. 1,5m hloubka je zbytecne moc, staci 1,3-1,2 ve spadu ke guli. mam 1,5 a po 10 letech bude generalka a budu navysovat dno.
XPS 20-30mm zevnitr. 5m na delku je malo, alespon 6-7 jestli se vejde. cerpadlo protiproudu sigma, bazenovky jsou moc drahe.

Autor: Milan Švaříček
Datum: 24.07.2019 21:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112466
reakce na ...
Kolik stojí ten protiproud? Když to budu stavět jako nové, mám už pod desku na štěrkový kufr dát nějakou izolaci? Mám ze stavby zbylý xps 60mm , tak bych ho mohl dát pod to, nebo klidně i víc, ale abych třeba nedal zbytečně moc....ale rád bych jej vytápěl i přes zimu.

Nicméně je zajímavá možnost koupací jezírko, ale nevím přesně jaké to má výhody a nevýhody vůči klasickému bazenu.

Autor: Jan Mrskoš
Datum: 13.08.2019 18:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126515
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Nejlepší bazén na plavání je s přepadem, mnoho výhod. Největší: plave se bez vody do nosu, neb se vlny vyžehlí na přelivové ploše. A ta má být se sklonem nahoru ven (já mám dlaždičku 40cm), takže něco se přelije, něco sklouzne zpátky. Velký rozdíl při plavání, když hladina poklesne pod hranu a tak tím trpěj ti co maj skimmer.

A přeliv odnese nečistoty z hladiny, jak dlouho by jim trvalo se dostat do skimmeru. A ten musí mít pak silné sání. Přeliv stačí i jen na jedné straně, rovnou pak do nádrže, stačí 1,2 x1.2m, hluboké jako bazén (při stejném výkopu do strany, dá se spojit se schodami a pod schodami), anebo může být i méně hluboká.

Žlábek může být 15-20cm široký ve spádu, já mám otevřený, vybetonovaný do kulata, nic tam nezůstane, ani když tam přechovávám vakuovací hladici, stále zaplněná vodou odděleno zavřeným ventilem. Pro luxování přešoupnout hadici do bazénu, otevřít ventil, ostatní sání zavřít a jde to bez problému bojovat se vzduchem v hadici.

Vodu napouštět přes bazén, až dokud se přelívá do nádrže a tam má dostatečnou hladinu (ale ne moc), tak to stačí, nechat prostor na déšť, který rychle nádřž pak naplní výškou v poměru ploch bazénu a nádrže. Myslet na samovolný odliv při zaplněné nádrži při velkém dešti.

Minimální hladinu hlídat plovákovým spinačem, který přeruší čerpadlo proti suchému chodu. Při plavání se voda přelívá a znovu čerpadlem dostane zpět, to nedělá víc než 200 - 300 l.

1,3 - 1,4 m stačí i pro habána, izolace stěn nic nepřidá, únik tepla je hlavně povrchem. Pro plavání pro zdraví pro starší lidi nejlépe co nejdelší délka já mám 12m, šířka stačí i 2,5m, ušetří se voda a údržba, kouty zaoblit.

Autor: Jan Mrskoš
Datum: 14.08.2019 04:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126515
reakce na ...
Připomínám ještě vhodnost sání na dně bazénu 2 - 3 vývody.¨Ty pak odsávají dno společně s nasáváním z přepadové nádrže, asi 50:50 podle škrcení příslušných ventilů.

Vlastně nesají samotné dno - co leží na dně se nikdy nehne, ani malé smítko, pokud se do toho nestrčí - ale pomáhají odsávat drobný prach rozptýlený ve spodních vrstvách vody, co se mu už nechtělo plovat na hladině a padá dolů. A také co se rozvíří ze dna při plavání. Při kartáčování dna je možno shrabovat nečistoty směrem k vývodům, aby to šlukly - potom pilně pročistit filtr zpětnou vodou.

A má to další výhodu: pokud nemáme plný bazén (čekáme na další vodu) a voda tedy nepřepadá do sběrné nádrže - takže pumpa nemůže nasávat ze sběrné nádrže, tedy voda stojí a nefiltruje se - můžeme recirkulovat a tedy i filtrovat po tu dobu. Za tím účelem zavřeme ventil sání z nádrže a přemostíme tam plovák minimální hladiny (nebo prostě ho vytáhneme výše).

Autor: Marcel Novotný
Datum: 07.02.2010 20:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: zdenek lesner
Datum: 19.04.2017 19:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121324
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Já jsem stavěl bazén loni,ztracené bednění a prokládané armaturou.Beton jsem si dělal sám a přidával do každé míchačky plastifikátor.Není to žádná věda,to klidně zvládneš.

Autor: Lukáš Procházka
Datum: 02.08.2017 08:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119223
reakce na ...
Dobrý den,
na kolik Vás to cca vyšlo. Chci dělat něco podobného, ale všichni mi tvrdí že když koupím laminátový bazén že mě to vyjde nejlevněji???
Děkuji za odpověď.

Autor: Karel Šír
Datum: 14.09.2008 19:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Právě scháním bazénovou folii a dostal jsem se k Vašemu dotazu.
Tento problém jsem řešil také. Pouze podotýkám, že bazén stavím vnitřní, ale to se neliší od vnějšího.Nečerpal jsem z odborné publikace, ale z dotazů v odborných firmách.a z vlastní logiky.
Co se týče skeletu v bazénové firmě Marimex mi doporučili ztracené bednění o síle 25 cm prokládané jak vodorovně, tak svisle armaturou průměr 10 mm v každé řadě a sloupci.(foto postupu je na stránkách marimexu¨.)Doporučili z vnější strany bednění polystyren o síle 5 cm.Já osobně jsem upřednostnil folii, jelikož je měkčí než dlaždičky a dá se v případě problémů snadněji vyměnit než jaká-koliv jiná technologie.
Polystyren přímo pod folii, byť tvrzený nedoporučují,to kvůli možnému promáčknutí tlakem, třeba nohy nebo jinou částí těla potom je povrch nerovný.Bednění z polystyrénu by bylo dobré pod keramickou dlažbu,zvýšila by se tím tepelná izolace.Bazén mám ve výstavbě, provádím si stavbu z bednění sám .
S pozdravem K. Š.

Autor: Vlastimil Wenig
Datum: 07.02.2016 21:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121878
reakce na ...
Dobrý den, je to sice doplnění po hodně letech, ale třeba se bude někomu hodit. Mám zkušenost s bazenem který si stavěl před mnoha lety tchán. On si dělal oválné bednění ze dřeva a bazén lil z betonu. Do bazénu nalepil 1sm silné desky polystyrenu. Ta se časem stlačily na cca 3mm, ale určitě je doporučuji pod folii. Zmenší se riziko proděravění od kamínku uvolněného z betonu a navíc je kontakt s folií příjemnější-měkčí. Takže určitě alespoň slabý polystyren doporučuji. Hlavně si nejprve najděte dodavtaele standardní velikosti folie a podle toho rozměru stavte. Nejlépe když stejnou velikost dodává více výrobců.Folií myslím takový ten bazénový igelit používaný pro plechové bazény. Ze zkušenosti 15 let vydrží a nová folie byla kolem 5 tisíc.(bazen 20 kubíků ovál). Jediné co nebylo úplně dořešené byl okrajový lem. Zde bych doporučil použít řešení vyráběné spolehlivým výrobcem. My jsme řečili rozříznutím jedné stěny vodovodní trubky, která se nacvakla přes filii ohnutou přes plechový lem.
Fungovalo to dobře, ale každá trubka se za 3 až 5 let rozpadla vlivem UV záření. Možná najdete stabilnější materiál. Ztracené bednění je vhodné pro hranaté bazény. Pro ovál bych volil litou stěnu, ale zase je to náročnější na výrobu šablony. Otázkou je jestli nekoupit plechový bazén komplet a ten vsydit do země a obetonovat. Odpadne tvorba šablony, nebo stracené bednění a podle mě to vyjde cenově nastejno. Hlavně tím ušetříte čas.

Autor: Květoň Zahájský
Datum: 25.03.2008 20:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
bazén formou ztraceného bednění vyvařený fólií je podle mého názoru nejlepší volbou i když pravděpodobně dražší než obyčejný plastový bazén, v podobné cenové relaci jako bazén ze sklolaminátu. Bednění je možné vystavět z klasických KB bloků a zateplit polystyrénem (pozor pouze stěny, dno nedoporučuji)cca 3-5 cm, nebo je možné stěny vystavět ze ztraceného bednění z polystyrenových tvárnic, což je dražší varianta ovšem méně pracná s a namáhavá. Komponenty jako trysky, skimmery, světla lze zakoupit pohodlně na internetu např. www.eshop-bazeny.cz a vyvaření hotové vany fólií je dobré svěřit odborné bazénové firmě. Ceny za vyvaření by se měly pohybovat od 700,-Kč/m2 materiál a práce.

Autor: Radek Vácha
Datum: 09.06.2010 08:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Prosím proč nedopručujete izolaci dna a proč jen 3cm na stěny?

Děkuji

Autor: Radek Vácha
Datum: 18.06.2010 20:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak dnes jsme rozjeli stavbu betonového bazénu s těžkou folií. Na doporučení bazénářské firmy, která nám dělá odborný dohled při pracích, které děláme sami a také pak bude dělat montáž vybavení a fólie, jsem dno izolovali 3cm EPS (rada byla 2cm ale 3cm nebyl cenový rozdíl velký a do stěn z venku dáme to samé.

Autor: Radek Vácha
Datum: 09.07.2010 22:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100084
reakce na ...
Tak nakonec jsme na stěny z venku použili 5cm fasádního pol. (fasádní z důvodu ceny)

Autor: pavel Stepar
Datum: 17.07.2011 00:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105553
reakce na ...
dobrý den pan Vácha, nevím, zda se jiště díváte do fóra, chci se jen zeptat: budu stavět zapuštěný bazén z betonového ztraceného bednění,vylít betonem, následně geotextilie + 1,5 mm folie. stěny budou ze 30 cm tlustého bet. ztr.bednění. chci se zeptat, zda lze obvodové stěny bazénu (vnitřní rozměr 7,5x3,5 m) stačí postavit na dobře proarmovanou desku 250 mm vysokou, či je nutné pod obvodové zdivo vylít pasy, jako když stavím klasickou stavbu. Jak lze řešit izolaci dna-jak tepelnou, tak proti vlhkosti? mám odlít slabou desku poté IPA + silnější deska. či slabá deska, na ní 30 mm EPS a silnějíš deska? čtu, že Vám radila bazénářská firma, děkuji moc za Vaši radu. pavel Štěpař

Autor: svaton tesko.cz
Datum: 17.07.2011 02:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100030
reakce na ...
bazen mam postaven stejnych rozmeru a je z ZB 20. armovana deska tl. 15cm. idealni je uz pri betonazi mit zabudovana svetla, trysky, skimer a pripadne protiproud. steny zevnitr vylozeny XPS, ktery je na vysku 120cm idealni. rohy je dobre mit kulate. k bedneni jsem pouzil kanalizacni troubu 400mm. pote geotextilie a folie. Jestli muzu neco doporucit, tak to je to UV lampa. letos zatim uplne bez chemie.

Autor: Radek Vácha
Datum: 18.07.2011 09:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100084
reakce na ...
Zdravím,
my jsme použili ZB o síle 20cm v pohodě to stačí, míň to stojí a je to i o trošku méně betonu. Jediné s čím mám dnes "jakoby problém" je lem bazénu, neboť okolo bazénu nemáme betonovou desku nalepenými dlaždicemi, ale jen volně položenou dlažbu. A lem lze tedy přilepit jen na obvodovou zeď ze které po přetažení folie zbude cca 16cm. Takže by hrozilo ušlapávání lemovek. Ale jisté řešení této situace už v hlavě mám.
Jinak dnes bych asi použil ZB 20cm a poslední vrstvu bych dal 30 (ale to jen proto že okolo není ta betonová deska)
Co se týče dna, tak bohatě stačí jen deska bez pasů, vybagrovat jámu dát vrstvu kačírku, do ní položit odvodňovací trubky, zalít betonem (srovnat), na desku postavit již ztracené bednění, do vzniklého rámečku vložit izolaci a zalít betonem jako čisté dno, ale již mít připravené drážky pro pozdější umístění sacích výpustí, popřípadně pro vzduchovač. Obě desky pořádně proarmujete.

Hydro izolaci jsme neřešili, nikde jsem o ní nic nečetl, a přeci jen ona ta vlhkost nemá moc kam stoupat.

Jinak jak psal pan Svatoň, nejřív si opravdu dobře rozmyslete co od bazénu čekáte, dnové výpusti, vzduchovač, světlo? Uvažujete o protiproudu? Na vše se dá udělat příprava, stojí to sice nějakou korunu, ale pokud to neuděláte teď tak pak už nikdy, bourat nikdy už nic nebudete a při tom na vše existují prostupy, a přípravné prvky. Mě třeba dnes mrzí, že nemám přípravu na umístění podhladinového motoru pro zakrytí hladiny pomocí lamel a musím to řešit klasickým navijákem. Prostě slovy klasika .. chybama se člověk učí.

Autor: pavel Stepar
Datum: 17.07.2011 00:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105553
reakce na ...
dobrý den pan Zahájský, nevím, zda se jiště díváte do fóra, chci se jen zeptat: budu stavět zapuštěný bazén z betonového ztraceného bednění,vylít beton, následně geotextilie + 1,5 mm folie. stěny budou ze 30 cm tlustého ztr.bednění. chci se zeptat, zda lze obvodové stěny bazénu (vnitřní rozměr 7,5x3,5 m) stačí postavit na dobře proarmovanou desku 250 mm vysokou, či je nutné pod obvodové zdivo vylít pasy, jako když stavím klasickou stavbu. Jak lze řešit izolaci dna-jak tepelnou, tak proti vlhkosti? mám odlít slabou desku poté IPA + silnější deska. či slabá deska, na ní 30 mm EPS a silnějíš deska? děkuji moc za Vaši radu. pavel Štěpař

Autor: Žabička Zdeněk
Datum: 10.01.2008 08:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zkuste:

publikace/9-bazeny-2-vydani
publikace/200-jak-spravne-vybrat-bazen

A doporučuji velmi opatrně postupovat. Zejména bude špatně vybetonovat vanu a pak přemýšlet nad technologií.

Autor: Tomas Kubat
Datum: 05.10.2008 20:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Proc se nedoporucuje tepelne izolovat dno..???zbytecne se pak zvysi naklady na vyhrivani bazenu a casem se to urcite nevyplati

Autor: Tomáš Štemberk
Datum: 02.09.2014 21:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117239
reakce na ...
Předpokládám, že hlavním důvodem proč dno neizolovat je velký tlak od vody který na dno působí

Autor: Michal Tenopír
Datum: 08.09.2014 13:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117274
reakce na ...
Dobrý den,

celkem nechápu proč dávat zateplení na boky bazénu a už vůbec proč dávat na dno .Jelikož nejvíc tepla uniká hladinou a země jak je známo je nejlepší izolace.

Autor: Radek Vácha
Datum: 08.09.2014 13:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100084
reakce na ...
Máte naprostou pravdu, pokud však berete nevytápěný bazén. Od postupně, sluncem nahřívaného, bazénu se ohřeje i zem a ztráty Vás nijak netrápí
"Problém" bude ve chvíli kdy chcete 1/4 zahájit koupací sezónu, což znamená tak týden až dva před tím nahřívat vodu ze 7 na 27.
Zem je tou dobou ještě hodně prochladlá někde dokonce promrzlá a tam by jste měl pak obrovské ztráty právě stěnami a dnem. A na co vyhřívat 1-1,5 zeminy okolo bazénu, když stačí jen nahřát vodu.

Osobně bych dnes zateploval slabším extruďákem dovnitř.

Autor: Michal Tenopír
Datum: 08.09.2014 14:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117274
reakce na ...
Jo máte celkem pravdu díky za názor

Autor: David Voboril
Datum: 23.02.2015 12:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107599
reakce na ...
dobrý den , je možná nějaká fotodokumentace když jste stavěl bazén.. ? Stavět budu letos a přeci jen některé výrazy mi nejsou s popisem totožné a pod. Velmi děkuji za jakoukoliv foto nebo ilustr.foto
D.Vobořil

Autor: František Rezek
Datum: 08.09.2014 13:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Třeba proto,že je to měkké a příjemně se po tom chodí.Další věc je bezpečnost v případě pádu nebo skoku je to lepší než tvrdý beton atd.

zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama