Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Jak se prakticky dělá deska?

Autor: Petr Halada
Datum: 06.04.2008 20:55

Prosím o radu jak se prakticky dělá základová deska. Mám zateplené základy (pásy) 20cm EPS 100Z s přesahem = bednění pro základový pás. Vše mám připravené, karisítě, atd. Na EPS mám z vnitřní strany čáru = výšku desky. Základovou desku jsem v životě nedělal. Chci použít následující postup:

- použít tekutější beton (S3), zrnitost 16mm nebo 22mm?
- vyklopit jej na více místech najednou
- dlouhé rovné desky na stahování
- do protilehlích spár EPS (jsou na sraz) zaříznout provázek a natáhnout = výška po celé délce desky

Nebo to je špatně a mám dát do váhy hranoly po kterých pojedou stahovací latě? Vím, že existuje vibrační lať. K čemu je a jak se používá? Na co si dát pozor? Snažím se o maximální rovinatost (kvůli již na jiných místech zmiňovanému monolitu).

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 86   starší >>
Datum: 02.06.2010 12:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den
Chtěl jsem se zeptat jaký použít beton na základovou desku, když do základu byl použitý beton B15.V technicke zpáve nic nemám a řidič mixu mi řikal že se na základovou desku používá pevnější než do základu tedy B20 Měl pravdu nebo mi bude stačit B15
Děkuju za všechny odpovědi co mi pomůžou :-)

Autor: Jirka Jiroš
Datum: 02.06.2010 14:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Typ betonu a výztuže by měl stanovit projektant. Vidím, že nejsem sám, kdo to v technické zprávě nenašel! :-) Nicméně já jsem si beton do základových pasů namíchal sám a na desku jsem použil beton B20 z betonárky + kari sítě 100x100x8. Vrstva betonu byla 15cm.

Autor: Pavel Kříž
Datum: 02.06.2010 15:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, nejprve je potřeba si ujasnit pojmy. Co rozumíte základovou deskou - původně plošná konstrukce na které se zakládá stavba, dnes většinou podkladní beton mezi (někdy na )základovými pasy.

Autor: Jozef Homola
Datum: 02.06.2010 16:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Souhlasím s panem Křížem, tady se zaměňují pojmy nebo odborné definice. Základová deska je obvykle něco kolem 60 cm tlusté (pro běžné domy) a stojí na tom stavba. Jen tak pro ilustraci. Větší a těžší stavby mají desku 1 m a v případě haly JE jsou to 2 m. Takže nezaměňovat podkladní beton podlah za základovou desku. Nicméně existují i přechodné kombinace základových pásů s deskou ale tomu se již nedá říkat základová deska.

Autor: Jiří Přibyl
Datum: 02.06.2010 21:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, "když do základu byl použitý beton " tak tady je jasné, že se jedná o desku. Pro běžný dům 60cm? Já mám od statika desku 26cm dvojitě proarmovanou pro dvoupatrový dům. Ale je otázka co je běžný dům :) Hezký večer JP

Autor: kocina petr
Datum: 03.06.2010 09:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
me to taky udivilo.vim o jedne stavbe bez zakl.pasu a jen na 2x proarmovane desce o sile 30cm.taky patrovy.

Autor: Jan Šulc
Datum: 02.06.2010 17:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100023
reakce na ...
Musím se smát. Řidič mixu má vždycky pravdu! :-))) To mi připomíná toho mého: "Nechcete to trošku naředit, ať vám to líp teče?"
Každopádně, jak již bylo řečeno, musí vám to navrhnout projektant. Pokud se jedná o potěr mezi pasy tl 10-15 cm, nikoli nosnou desku, pak mohu posloužit citací ze svého projektu (pasy + potěr mezi nimi na ŽB základ sklepu): C 20/25 XC2.
A jelikož se jedná ve vašem případě o beton s ocelovou výztuží pod hydroizolací, je velmi vhodné, aby byl s patřičnou antikorozní ochranou, tedy právě XC2. A jelikož betonárky míchají XC2 od třídy 20/25 (některé od 25/30), což jsou už dost kvalitní betony, je volba jasná.

Autor: Guznar Jaroslav
Datum: 02.06.2010 21:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím.
Na betonárce Vám namíchají beton z různou konzistencí a řidič mixu Vám dává dodák a vidí co to je za směs a kam se dává. Existuje přípravek na stekucení betonové směsi a deci je jako 10 litrů vody. Otázka na řidiče byla zda B15, nebo B20= C20/25, takže odpověď je stejná jako Vaše s tím, že jste velice správně poukázal na ochranu výstuže.

Autor: kocina petr
Datum: 03.06.2010 08:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
me spis udivuje proc to nemel v technicke zprave od projektanta,proto je logicke,ze se alespon zeptal ridice jaka je obvykla praxe.
nevidim na tom nic spatneho co by bylo k smichu.

Autor: Tomas Strnadel
Datum: 22.05.2008 09:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Před týdnem jsem dělal desku a neni to tak hrozný jak se zdá. Měl jsem na to betonpumpu, protože jsme to dělali ve dvou. Rozhodit beton se podařilo tak nějak od oka. Pak jsem měl půjčenou motorovou vybrační lištu a pomalu jí jen nechal klouzat po těch načerpanejch hroudách. Vyrovnalo se to celý samo. Než přijel druhej mix, tak jsem už viděl, kde chybí, takže jsem to tam nechal dohodit ještě trochu a dolil se zbytek. Pak jsem to tou lištou dohladil selý a bylo hotovo. 100m2 asi za 2 hodiny. Výsledek je v pohodě, po dešti se mi drží uprostřed kaluž na cca 6ti m2 hluboká tak dva centimetry. a v jednom z rohů (kde se končilo) je toho trochu víc (cca 5m2 hrbol) V místě kaluže mi to utíká cca 2cm dolu, ten hrbol sem doměřil asi 10 - 15mm. Myslim, že na 114m2 plochy je to solidní výsledek.
Bohužel jsem to u toho moc nestíhal fotit, ale něco málo s dalším infem tady : http://fantomazz.blog.cz/

Autor: Štěpán Leština
Datum: 15.04.2008 23:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, taky bych poprosil o radu. Jak bych měl provést dotěsnění prostupů KG potrubí základovou deskou, pokud je deska pod úrovní terénu cca 30-40cm. Jde jen o zemní vlhkost ne o vodu. Na netu jsem našel různé bobtnavé pásky a pod. Něco jako SikaSwell®S2. Nebo je nějaké jiné - lepší řešení?Dík za pomoc nebo nasměrování.

Autor: Marek Spurný
Datum: 16.04.2008 22:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Nevím ,jaké myslíte dotěsnění? Já mám okolo prostupů přesně vyřízlou IPU. Pokud to nešlo, tak jsem to přeplátoval odřezkem IPY, případně ještě přelil rozehřátým asfaltem. Proti vzlínání by to mělo stačit. Jestli tam máte nějakou malou mezeru napadá mě kartušový střešní bitumenový tmel.

Autor: jaro mlynar
Datum: 21.05.2008 20:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
proti vode su bobtnave pasky vyskusane.Tesnime s tym tunely.

Autor: petr kocina
Datum: 24.05.2008 11:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
budou asi pekne drahy :-((
co je to za typ.

Autor: Petr K...
Datum: 02.06.2010 20:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jakákoliv bobtnavá páska na těsnění betonové pracovní spáry
zadejte si do vyhledávače třeba SIKA SWELL 2507 H

Datum: 15.04.2008 03:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak základovou desku mám již hotovou, dělala se v pátek. Nakonec jsem na ni sehnal zedníky. Žel je deska trošku ujetá, po krajích je ok, ale ve středu je boule cca 3cm :-( Nějak se s tím budu muset poprat.

Klasicky se asfaltové pásy dávájí s přesahem jen pod budoucími zdmi, celoplošně se dovaří poději jak se dělají podlahy, což obnáší nejprve základovou desku pracně vyčistit a napenetrovat. Někteří stavebníci mi doporučovali, abych asfaltový pás navařil na základovou desku hned celoplošně. Co si o tom myslíte?

Stěny nebudu zdít, tedy izolaci nezatížím kolečky apod. Eventuelně mohu na exponovaná místa položit vyhozené koberce od popelnic. Mám i v tomto případě základovou desku nejprve napenetrovat (Penetral ALP)?

Základy mám již izolovány 20cm EPS. Jak velký přesah asfaltového pásu mám po obvodu udělat? 10cm mi přijde dostačující, celých 20cm raději nechci kvůli tepelnému mostu. V blízkosti EPS nechci asfaltový pás nahřívat, aby se mi EPS neroztopil - nebude v tom problém?

Datum: 15.04.2008 21:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Aspoň Vám tam nebude stát voda. :-)))))
Já jsem pokládal izolaci celoplošně, protože jsem dával i radonovku.Nepřebetonovával jsem to už a jen dal na to silné kartony. Výhodou je , že se vše pěkně překreje bez prořezu. Nevýhoda, že jsem neubránil asi na čtyřech místech poškození.Nic vážného na opravu, ale stane se.Jinak kolečkem jezdím po IPě bez problémů a jen tak se nezničí. Z toho strach mít nemusíte.
Ipu jsem dal zároveň se základy bez přesahu.
Určitě napenetrovat.Pokud budete dávat jen pod nosné zdi, tak je zbytečné penetrovat celou plochu. Stačí napenetrovat před pokládkou.

Datum: 16.04.2008 08:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dík za info. Je to už asi 4. doporučení pro celoplošnou hydroizolaci, tak jdu do toho a budu sbírat u popelnic staré koberce :-)

Budu to mít trošku zkomplikované tím, že mi z desky čouhá asi 15ks velkých šroubů (pracovní, pro bednění monolitu), které později odřežu a hydroizolaci na místě vyspravím.

PS: Voda tam opravdu nestojí, stéká ke krajům a v 1mm spárám mezi betonem a EPS stéká po základech do drenáže. Tímto dávám za pravdu panu Vintrovi, že beton B20 na EPS jen tak lehce nedrží a musí se tedy něčím natřít (pro monolit použiji thin set speciál). Na druhou stranu jsem byl velmi mile překvapen, jak rychle lze talířové hmoždínky zamlátit do zářezů na stranách EPS a jak perfektně v tom drží.

Autor: Jiří Vondrouš
Datum: 16.04.2008 10:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
doporučuji taky, to čištění bylo nic moc...

Datum: 12.04.2008 03:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
bednici tvarnice jsem mel osalovany prkny v rovine a potom to stahnul dlouhym rovnym prknem.pokud si clovek neni jisty a nema dostatecne dlouhy profil na stahovani,muze si udelat betonovy platle a stahovat to podle nich zaroven se salovanim.

u brachy jsem pred tydnem delal desku 14 x 4,5m.to byla ale brnkacka.mel na stahovani 5m hlinikovy profil.slo to jak po masle.

Datum: 06.04.2008 23:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já jsem dělal desku taky poprvé a to tak,že jsem natloukl kousky roxoru do země v budoucí desce a na to navařil podélně 8mm roxor v rovině desky na délku 3m stahovací latě.Pravdou je, že okraje a výšku desky tvořilo ztr. bednění, takže jsem kraje stahoval do něj. Samotná betonáž proběhla naprosto bez problémů a hlavně rychle. Beton B20 S3 výška 15cm a 100m2.Po přeměření byl na celé desce rozdíl okolo 5mm díky né vždy stejné konzistenci betonu

Autor: Tomáš Svoboda
Datum: 12.04.2008 15:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pardon, jsem na začátku, takže možná blbý dotaz. Píšete, že výšku vám dalo ztracené bednění. Já si představoval spíš rozhodit sítě i nad bednění základů a desku lít i přes něj??? Tzn. dát nízké šalování zvenku ke stěně ztrac. bednění ...

Datum: 12.04.2008 21:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
takto by se to delat melo,aby byla deska s armovanim provazana se salovacimi tvarnicemi,potazmo s pasy.

Datum: 14.04.2008 21:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Tak to uděláno i mám viz.foto.Bednění je seříznuto o 15cm z vnitřní strany přesně na výšku desky. Sítě tedy leží na zákl. pasech. Nechtěl jsem šalovat a zvedat stavbu ještě o 15 cm

Autor: Lukas Lukas
Datum: 17.04.2008 15:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obr. 3
Dobrý den,
Příprava pro lití betonu úplně dokonalá, od vás by se mohli učit všichni "rádoby odborníci" na betonáž desek RD, kteří jsou často vidět na stavbách - nemluvím o profíkách a bednících systémech.Jak dlouho jste to připravoval do stádia fotografie ?
Nemáte tam ještě nějaké další fotky z přípravy pasů a dalších prací ? A smělý dotaz závěrem jak jste daleko - může být další foto ?

Autor: Jarek Jarek
Datum: 17.04.2008 21:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jj,pěkně jste si s tím vyhrál.Pokud udržíte takovou kvalitu po celou dobu výstavby,tak bych se přimlouval taky za další obrázky.Prostě radost pohledět :-)Jen tak dál!

Datum: 17.04.2008 21:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
děkuji za pochvalu.To amatéra potěší.Minulý rok v květnu jsem začal dělat ZR. Od června základy,od září hrubou,od října krov a tak jsem skončil. Jde to pomalu, protože dělám po chvílích a hlavně sám (až na betonáže),ale nestěžuju si. Chodím si na stavbu odpočinout :-)))(tedy duševně). Dnes jsem dodělal komín a začal dozdívat štíty. Čeká mě teď ještě střecha. Fotek je spoustu.Od zakoupení pozemku až po současnost.Snažil jsem se a snažím se fotit vše do detailu.Problém je, že jich je teď již okolo 2000.Je to spíš na webovky. Otázkou je jestli by to někoho zajímalo. Bohužel dělám spoustu věcí poprvé a tak než se to naučím tak to trvá. Když vidím všechny okolo jak jedou rychle, tak se musím stydět. Ale co žádnej učenej z nebe nespad.Dávám poslední obrázky co mám z prosince. Foťák je na stavbě a fotky stahuju jen když už není místo. Pokud Vás zajímá nějaká konkrétní fotka něčeho konkrétního není problém. Rád poradím a podělím se o zkušenosti i když zas tolik o proti ostatním jich nemám.

Autor: Lukas Lukas
Datum: 18.04.2008 15:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak jestli si vzpomenete, tak prosím přidejte průřez fotkami z přípravy betonáže desky a provádění pasů, jak jste hlídal rovinu ztr.bednění ? nivelák ? provázek mezi lavičkami ?
Co zemní registr jakou máte délku a jak jste si poradil z průchodem pod zákl.pasy ? hutnil jste pak zásyp po výkopu v místě přechodu pasu nebo jste tam dal nějakou průchodku (oc.trubku)?
Děkuji

Datum: 18.04.2008 21:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7
Pasy jsem vykopal na hrubo bagrem a pak růčo začistil ve spádu vně základů a vše vyspádoval do jednoho místa.Po obvodě jsem dal drenáž,zasypal štěrkem a zahutnil.Na to jsem vybetonoval 60cm širokou a 20cm vysokou betonovou desku armovanou kari sití. Ta zárověň roznáší tlak nad ZR, který je pouze hutněn. Na této desce jsou postaveny zákl.pasy ze ztr.bednění.První řadu jsem dal do roviny na bet.maltu( používal jsem lavičky,které držely hlavně směr i nivelák).Bohužel ztr. bednění bylo nepřesné jako pr....,tak jsem musel vyrovnat i poslední řadu.Probetonoval jsem ztr.bednění, dohutnil do výšky budoucí desky,kari a 15cm deska.
ZR má cca 40m.Snad jsem Vám zodpověděl vše.

Autor: Jarek Jarek
Datum: 19.04.2008 11:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Musím říct,že takhle pečlivě zpracované základy jsem ještě neviděl,Zajímalo by mě čím jste řezal poslední šár ztraceného bednění a jak jste zajišťoval spoje zemního registru proti případnému průniku při netěsnostech spojů.

zobrazuji 1 - 30 z 86   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama