Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Optimalizace fotovoltaického systému pro přípravu teplé vody

Autor článku: Ing. Petr Wolf, prof. Ing. Vítězslav Benda CSc., ČVUT Praha, Fakulta elektrotechnická, Kat. elektrotechnologie
Plné znění článku: Optimalizace fotovoltaického systému pro přípravu teplé vody
Anotace článku: Fotovoltaický systém lze připojit k zátěži přímo nebo pomocí regulátoru se sledováním bodu maximálního výkonu (MPP). Bylo zjištěno, že přímým zapojením lze získat maximálně 77 % elektrické energie oproti systému se sledovačem MPP.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
bez MPPVladan Marcalík19.10.2015 10:08
vliv teplotyVladan Marcalík19.10.2015 09:31
Re (2): Optimalizace fotovoltaického systému pro přípravu teplé vodyBronislav Bechník19.12.2013 02:18
RegulátorPetr Zíka18.12.2013 19:58
Re: Optimalizace fotovoltaického systému pro přípravu teplé vodyTomáš tom16.12.2013 18:30
Pokročil výzkum Hybridních systémů TermoVoltaických?metball iGIN16.12.2013 13:46
Optimalizace fotovoltaického systému pro přípravu teplé vodyMiloslav Mužík16.12.2013 11:43

Příspěvky
Předmět: bez MPP
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 19.10.2015 10:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116931
reakce na ...
při návrhu jsem v roce 2009 vycházel z hodnoty dopad slunečního záření 500W/m2 a dospěl k závěru 7x270Wp. Zapojení MPP do obvodu v případě směřování energie odporového drátu je zbytečné. V obvodu bez MPP dojde ke snížení dodávaného výkonu tzn. odporový drát bude hřát jen méně. MPP má velký význam v případě dobíjení aku. Za oblačných dnů dochází při dobíjení k úplné ztrátě "dobíjecího výkonu" přechodem stínu přes FV panely.....závěr: MPP u spirály NE(stačí NEINSTALOVAT 6ks panelů, ale INSTALOVAT 7ks popřípadě zvýšit výkon na 8ks 270Wp. MPP u dobíjení bateriíí JEDNOZNAČNÉ ANO!

Předmět: vliv teploty
Autor: Vladan Marcalík
Datum: 19.10.2015 09:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116931
reakce na ...
..autoři uvádějí, že se jedná o SIMULACI při níž nevzali v potaz vliv teploty. Článek je jen vodítko, protože v něm nejsou reálné hodnoty. Nenašel(možná přehlédl) jsem jaký počet nebo výkon FV panelů simulovali. Z praxe vím, že minimum je 7x270Wp a ideální je 8x270Wp. První ohřev z FV jsem montoval v 2009. 7x270Wp panelů přímo na spirálu s jednoduchou elektronikou proti opalování kontaktů termostatu. MPP zvýší efektivitu o 10%. Pokud vezmu v potaz jeho cenu pak za cenu MPP mám 2ks panelů a MPP jako možný zdroj poruch vůbec nepotřebuji. Prakticky je MPP ve filmu "ohřev vody" drahý statista bez hereckého nadání.

Předmět: Regulátor
Autor: Petr Zíka
Datum: 18.12.2013 19:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100057
reakce na ...
Jen námět pro výrobce: Pokud namotám topnou spirálu se šesti odbočkami a tyto odbočky budu zkratovávat šesti obyčejnými tranzistory v závislosti na dodávaném proudu, pak se musím pro výkony do 4kW vejít do 1000 Kč včetně ceny té spirály. Dokážete spočítat, na kolik procent MPP bych se dostal pro tři, čtyři, pět a šest odboček? Konstrukce vychází směšně jednoduchá.

Předmět: Pokročil výzkum Hybridních systémů TermoVoltaických?
Autor: metball iGIN
Datum: 16.12.2013 13:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104998
reakce na ...
Ave,
s ohledem na nekonečné diskuze o tom,
kdo má povinnost publikovat
TEPLOTNÍ závislosti
účinnosti přeměny
Slunečního záření
na elektrickou energii FV panely,
bych se rád zeptal,
co nového na poli výzkumu "využití odpadního tepla pod expozimetrovými články ;-) ..."?

Schola Ludus by SFO

Předmět: Optimalizace fotovoltaického systému pro přípravu teplé vody
Autor: Miloslav Mužík
Datum: 16.12.2013 11:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104055
reakce na ...
Dobrý den. Tento příspěvek je jistě přínosem k diskusím v akademické rovině. Beru s povděkem, že autoři přiznávají, že oba systémy, jak termický, tak fotovoltaický, mají své výhody i nevýhody. Nakonec jde o zdroje, které jsou závislé na slunečním svitu a jeho intenzitě, takže se musíme smířit s tím, že fungují jen když to sluníčko svítí. Poněkud bych se zastavil u některých tvrzení, která si myslím zasluhují určitého doplnění, protože čtenář, který není zcela zasvěcen, může být uveden nechtěně v omyl.
Například tvrzení:
Vyšší účinnost v zimních měsících, kdy je nedostatek energie (účinnost FV panelů roste s klesající teplotou), tímto je zaručen rovnoměrnější energetický zisk během roku. Tady je třeba upozornit na skutečnost, že sice tato účinnost roste, ale bohužel v této době rapidně klesá intenzita slunečního záření a protože nejsme v laboratoři ale v otevřeném terénu a v ČR je většina území pod sněhovou pokrývkou, tak je toto tvrzení hodně zavádějící. Fotovoltaické systémy se navíc montují s nižším sklonem než termika, takže sníh z těchto ploch hůře sjíždí.
V komentáři k obrázkům 6. a 7. autoři uvedli také takovou drobnou poznámku, že Opět není uvažován vliv teploty. To je ale v praxi opět trochu jinak. A na závěr si dovolím ještě jednu zásadní připomínku. V článku je počítána účinnost. Je třeba však přesně specifikovat a rozlišovat o jakou účinnost se jedná. Bylo by tedy také vhodné uvést, že pro vlastní přeměnu světelné energie na elektrickou se účinnost panelů pohybuje v reálu někde kolem 15-17%. Také proto je třeba o tolik větší plochy fotovoltaických panelů proti termickým. Věřím, že toto mé doplnění autoři vezmou jako objektivní připomínku. V ostatních tvrzeních jim dávám plně za pravdu. Montáž termiky je podstatně fyzicky náročnější a z hlediska provedení komplikovanější. Na závěr si dovolím ještě jednu technickou poznámku. Pokud stavíte tato zařízení v blízkosti lesa (často i v obcích, kde by to běžně člověk nečekal), velmi dobře zajistěte kabeláž proti přístupu hlodavců. Zejména kuny jsou v tomto případě dost nebezpečné a dokáží rozvody zlikvidovat.

Předmět: Re: Optimalizace fotovoltaického systému pro přípravu teplé vody
Autor: Tomáš tom
Datum: 16.12.2013 18:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Nevím proč se podle vás montují fotovoltaické panely s nižším sklonem než termika? Montoval jsem FVE od skonu 7° až po 90°a vždy bylo splněno očekávaní. Pro maximální výrobu energie (do sítě) je optimální sklon v ČR kolem 35°. Ale každému je asi jasné že pro ostrovy a ohřev vody to neplatí, protože by tento systém generoval vysoké letní přebytky a v zimě by byl nedostatek energie. Proto je optimální sklon pro ostrov nebo ohřev vody 60°. A se sněhem to potom také není tak strašné. Ovšem cena fotovoltaických panelů je už tak nízká že sklon a podpěrné konstrukce nikdo neřeší a když není požadovaný sklon, tak se přidá pár panelů a požadovaný zisk energie se tímto dožene.
Jinak montuji také termické solární ohřevy, takže rozdíly jsou mi jasné.
Nevím proč se to tu ale tak hrotí. Kdo má málo místa pro montáž solárního zařízení a spokojí se s pouhým ohřevem vody, tak ať jde to termiky. Kdo má dost prostoru na solárko nebo mu stačí nižší pokrytí energetických potřeb sluncem (menší instalovaný výkon vlivem omezeného prostoru), tak se mu vyplatí fotovoltaika.

Předmět: Re (2): Optimalizace fotovoltaického systému pro přípravu teplé vody
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 19.12.2013 02:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Myslím, že podstatné je, že termika i fotovoltaika na šikmých střechách kopírují jejich sklon a na plochých střechách se montují ve sklonu podle zamýšleného použití.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.