Základní problémem přechodu na legislativu EU je pro mne ten, že některé instituce se odvolávají na normy, které jsou k dispozici pouze v angličtině. Podle mne to je neoprávněný požadavek (i když si ji mohu přečíst a přeložit sám). Normy jsou jsou ve stejné právní síle jako některé jiné předpisy a měly by být v češtině. Základní otázkou je - musím se řídit normami, které ještě nejsou přeloženy do češtiny nebo jsem povinen se jimi řídit a na vlastní náklady nebo sám si je amatérsky přeložit a řídit se jimi.
Děkuji za odpověď, případně odkaz, který je závazný pro mne nebo instituce, které mne takto "vytáčí".
Taktéž jsem tu snahu zaregistroval. Jen aby tam nebyla poznámka jako v příručce za kterou jsem řádně zaplatil a hned…
před 4 roky
Tak po dlouhé době se konečně ledy v oblasti volného přístupu k normám pohnuly. Parlament to začíná projednávat a…
před 4 roky
Ave, zdroje DAT jsou DE JURE VŽDY zpoplatněny. Zdroje DIGITÁLNÍCH (jedině "pravých dat") jsou zhusta…
před 4 roky
48 odpovědí
Zobrazit všechny reakceTak po dlouhé době se konečně ledy v oblasti volného přístupu k normám pohnuly. Parlament to začíná projednávat a určitě se vynoří nějaké lobingové skupinky, které se to budou pokoušet zvrátit- jde přeci jenom o penízky. Technici a další osoby, pro něž je náhled do některých norem nezbytný, jásejme aby se to konečně podařilo.
VB Vladimír Buk @vladimir.buk549Taktéž jsem tu snahu zaregistroval.
Jen aby tam nebyla poznámka jako v příručce za kterou jsem řádně zaplatil a hned na druhé straně je napsané:
"Publikace a její části nesmí být publikovány ani šířeny jakýkoliv způsobem a v jakékoliv podobě bez výslovného svolení vydavatelství."
Co kdyby se soused zeptal můžu mu něco "prozradit" nebo nedejbože udělat kopii.
Je to již starší diskuse, ale asi pořád aktuální...
CNI již neexistuje (alespoň te jejich web "cni.cz" ne). Teď to dělá Česká agentura pro standardizaci (ČAS): http://www.agentura-cas.cz/
S normami nepracuji pravidelně ani často. Potřebuji se podívat na 1 (jednu) informaci v 1 (jedné) normě ČSN 1 (jednou) za půl roku. Kde tu informaci získat? - zní ona stará zoufalá otázka.
Zaslal jsem dotaz na ČAS. Cituji z odpovědi, kterou mi zaslala paní Ing. Ivana Kolínská,
vedoucí oddělení péče o zákazníky:
"Technické normy jsou dokumentované dohody, které pro všeobecné a opakované použití poskytují pravidla, směrnice, pokyny nebo charakteristiky činností nebo jejich výsledků, které zajišťují, aby materiály, výrobky, postupy a služby vyhovovaly danému účelu. V dnešní společnosti jsou technické normy kvalifikovaná doporučení, nikoli povinná nařízení. Jejich používání je dobrovolné, avšak všestranně výhodné.
Normy tedy na rozdíl od právních předpisů nejsou dostupné zdarma a to nikde na světě. ČR je členem evropských a mezinárodních normalizačních organizací (míněny jsou především organizace CEN-CENELEC, ISO a IEC), přejímá jejich normy do své soustavy ČSN (v současné době se vydávají normy z 95% převzaté a pouze v 5% původní české) a musí respektovat povinnosti, které se týkají rozmnožování a rozšiřování těchto technických norem. Tyto organizace jsou financovány prostřednictvím členských příspěvků. Jednoduše řečeno - tvorba norem je financována z příjmů z prodeje norem.
Distribuce (prodej) norem se tedy řídí nejen naším zákonem č. 22/1997 Sb., ale zejména pokyny a směrnicemi vydavatelů norem EN, ISO, IEC, které jsou pro členy závazné. Tato pravidla stanoví, že členové nesmějí poskytovat technické normy zdarma. Člen může přístup k normám některým cílovým skupinám zvýhodnit, ale nikdy je nesmí poskytnout zdarma.
Abych byla konkrétní, řídíme se především dokumentem Guide 10 (vydává CEN-CENELEC a vztahuje se na normy s označením EN).
O cenách norem můžeme vést nekonečné debaty, nicméně lze říci, že cena přístupu ke kompletní databázi ČSN je tak nízká, že ji nelze ani řádově srovnávat s cenou obdobné služby u jiných evropských poskytovatelů."
FT Ferdinand Tóth @ferdinand.toth:-)
až na ty stále častější případy,
kdy
Z Á K O N O D Á R C E
do právně závazného NORMATIVU
opublikuje
UNIKÁTNÍ IDENTIFIKÁTOR
odkazující na technickou normu.
A tam už je PT Zákaznická Pečovatelka
vedle jak ta jedle.
SFO
PS:
Pointr na Pointr, pointrující pointr ...
PPS:
... a to, že Zákon nikdy nebude odkazovat na TY odstavce normy,
kde technici správně zmiňují, že každé prokazatelně lepší řešení nemusí být v souladu s normami...
PPPS:
... NATOŽ ABY SE ZÁKONODÁRCI BYŤ JEN OKRAJOVĚ
zajímali o tak nudnou část normativů, které se říká
DEFINICE POJMŮ !!!
Douška?
Tak nevím, kdo by měl platit komu. Nejspíš politici soudcům?
Asi jo, jiné "logické a současně právně čisté" řešení neexistuje.
Nebo přiznat, že
N E D O S T U P N O S T _ Z Á K O N Ů _ V Y V I Ň U J E .
Nejvyšší správní soud přisvědčil argumentaci stěžovatele a rozsudek městského soudu zrušil. Zákon o technických požadavcích na výrobky sice dává Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví oprávnění vybírat za poskytnutí technických norem úplatu, nevylučuje však možnost žádat o jejich poskytnutí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle stavebního zákona musí být technické normy, které jsou podle tohoto zákona nebo jeho prováděcích vyhlášek závazné, zpřístupněny bezplatně a veřejně. Tomu podle soudu nebrání ani mezinárodní nebo unijní závazky České republiky. Zdroj: https://www.tzb-info.cz/12781-nejvyssi-s…
Návrh veřejného ochránce práv na zrušení vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb
Vyhláška v obecné rovině upravuje technické podmínky požární ochrany pro navrhování, provádění a užívání stavby, upravuje počty přenosných hasících přístrojů, zakotvuje povinnost vlastníků vybraných staveb vybavit stavbu zařízením pro autonomní detekci a signalizaci, přičemž podrobnosti jsou obsaženy v přílohách vyhlášky. Tyto přílohy však v naprosté většině odkazují na české technické normy, které nejsou běžně dostupné veřejnosti, především však nejsou dostupné bezplatně.
Ochránce v této souvislosti vyslovil, že vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb, je v rozporu jak s čl. 1 a 2 Ústavy či čl. 1, 2 a 4 Listiny základních práv a svobod, tak se zákonem o Sbírce zákonů, upravujícím zveřejňování právních předpisů. Jakékoliv ustanovení právního předpisu, které má normativní charakter, totiž musí být dostupné veřejně a bezplatně. Jestliže stát v právním předpisu odkazuje na technickou normu, je potom jeho povinností zajistit veřejnou a bezplatnou dostupnost takové normy. V opačném případě nejde o stanovení právní povinnosti ústavně konformním způsobem. Vzhledem k tomu, že napadená vyhláška v naprosté většině svých ustanovení odkazuje na české technické normy a lze říci, že bez nich nemá její samostatná existence význam, předložil ochránce Ústavnímu soudu návrh na její úplné zrušení.
Ústavní soud návrh ochránce zamítl. K otázce využívání odkazů na české technické normy Ústavní soud dovodil následující:
„Existence technických norem a odkaz na ně v právních předpisech jsou nezbytné pro to, aby právní předpisy České republiky nebyly neúčelně zatěžovány množstvím detailních právních požadavků. Právní předpis nemůže jít do podrobností (způsobů výpočtů různých hodnot apod.) uvedených na mnoha stránkách norem. Právní předpis stanoví pouze základní podmínky s tím, že na příslušné české technické normy odkazuje, čímž informuje osoby způsobilé k navrhování staveb a řešení technických podmínek požární ochrany staveb (autorizovaný inženýr a autorizovaný technik), kde naleznou podrobné řešení dané problematiky.
K námitkám navrhovatele ohledně absence veřejného a bezplatného přístupu k českým technickým normám, lze uvést následující: Do technických norem je možno v pracovních dnech nahlédnout na hasičských záchranných sborech krajů (krajských ředitelstvích, územních odborech) či za poplatek v technických knihovnách krajských měst.
České technické normy je rovněž možno si zakoupit u Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, kam se mohou občané obrátit i s žádostí o poskytnutí základní informace. České technické normy je možno dále zakoupit v kontaktních místech Hospodářské komory po celé republice. Od roku 2009 byla tištěná podoba technických norem o polovinu zlevněna. Průměrná cena českých technických norem je (a byla i před jejich zlevněním) nižší než je průměr v EU.
Přístup ke všem platným technickým normám v elektronické podobě je dále možný prostřednictvím internetu, kde je možné si tyto normy za poplatek stáhnout (pro jednoho uživatele má služba stát 1 000,- Kč na 12 měsíců, za zvýšenou cenu možnost i vytisknout).
Je ovšem třeba také podotknout, že technické normy nejsou primárně určeny pro řadového spotřebitele, i když jedním z úkolů technických norem je jeho ochrana, nýbrž především pro odborníky profesionály. Technickými normami z oblasti požární bezpečnosti jsou vybaveni především autorizovaní technici a inženýři, posuzující technické podmínky požární ochrany (kteří je používají při své práci), což představuje další možnost přístupu a nahlédnutí do nich. Problematiku navrhování staveb mohou řešit pouze k tomu způsobilé osoby, jak vyplývá z ust. § 158 zákona č. 183/2006 Sb., o územním řízení a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů. Tyto osoby musí ke své činnosti získat autorizaci podle zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů. Navrhování staveb (projektování) mohou vykonávat jako podnikatelské subjekty, z čehož vyplývá, že pro vykonávání této činnosti musí vynaložit určité náklady související s touto činností. Mezi tyto náklady lze řadit i pořízení technických norem.
Je tedy možno konstatovat, že přístup k českým technickým normám, uvedeným v příloze č. 1 vyhlášky č. 23/2008 Sb., je veřejný a bezplatný. Zásada veřejného a bezplatného přístupu českých technických norem, uvedených ve vyhlášce č. 23/2008 Sb., není porušena, neboť podmínka veřejného a bezplatného přístupu technických norem občanovi je zajištěna u státních institucí, tj. hasičských záchranných sborů krajů. K porušení základního principu demokratického státu, tj. rovnosti před zákonem (čl. 1 Ústavy, čl. 1 Listiny) tedy v důsledku existence odkazů na technické normy obsažených v předmětné vyhlášce nedochází.“
http://www.ochrance.cz/dokumenty/dokumen…
241
NÁLEZ
Ústavního soudu
Jménem republiky
Ústavní soud rozhodl dne 26. května 2009 v plénu složeném z předsedy soudu Pavla Rychetského a soudců Stanislava Balíka, Františka Duchoně, Vlasty Formánkové, Vojena Güttlera, Pavla Holländera, Vladimíra Kůrky, Dagmar Lastovecké, Jiřího Muchy, Jana Musila (soudce zpravodaj), Jiřího Nykodýma, Miloslava Výborného, Elišky Wagnerové a Michaely Židlické o návrhu veřejného ochránce práv JUDr. Otakara Motejla na zrušení vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, alternativně o návrhu na zrušení částí vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, za účasti Ministerstva vnitra jako účastníka řízení
takto:
I. Návrh na zrušení vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, se zamítá.
II. Návrh na zrušení ustanovení § 2 odst. 1 písm. e), § 2 odst. 2 písm. b), § 3 až 9, § 10 odst. 1, 2 a 6, § 11 odst. 1 a 2, § 12 až 14, § 15 odst. 1 a 5, § 16, § 17 odst. 1, 7 a 9, § 18 odst. 1, 2, 4, 5 a 6, § 19 odst. 1, 2, 3 a 9, § 21 odst. 1 a 4, § 22 odst. 1 a 4, § 23 odst. 1, § 24 odst. 1, 2 a 4, § 25 odst. 1 a 4, § 26 odst. 2, § 28 odst. 2, § 30 odst. 2, 3, 4 a 10, § 31 a příloh č. 1, 4, 5, 7, 8 a 9 vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, se zamítá.
http://www.lexdata.cz/lexdata/sb_free.ns…
http://www.gov.cz/wps/portal/_s.155/696/…
Závaznost a platnost ČSN
Datum: 17.11.2000
Autor: Alois Matěják místopředseda ATZ
Mezi odbornou veřejností v Čechách se stále vedou diskuse na různých seminářích a setkáních zda jsou ČSN závazné a platné. Není ojedinělý názor, že se normy nemusí vůbec respektovat nebo dokonce , že jsou neplatné. Záměrem tohoto článku je upřesnit platnost a závaznost norem.
Moto : Dodržování normy je nejjednodušší způsob prokázání, že činnost nebo výrobek je bezpečný.
http://www.tlakinfo.cz/t.py?t=2&i=26…
K tomuto tématu ještě uvádím několik názorů z jiných diskusí, jak ohledně bezplatnosti, tak i co se týká diskutované závaznosti :
Našel :
Kdo, kde a jak zajišťuje bezplatný veřejný přístup k ČSN podle § 196 odst. 2 ?
V novém stavebním zákoně č. 183/2006 Sb. bylo ustanovení odstavce 2 § 196 do návrhu zákona doplněno až v závěrečné fázi legislativního procesu.
Uvedené ustanovení zní: „ Pokud tento zákon nebo jiný právní předpis vydaný k jeho provedení stanoví povinnost postupovat podle technické normy (ČSN, ČSN EN), musí být tato technická norma bezplatně veřejně přístupná.“
Stavební zákon v současné době nestanoví povinnost postupovat podle konkrétní technické normy (ČSN, ČSN EN). Z jeho prováděcích předpisů pouze vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, v § 20 odst. 5 písm. a/ odkazuje na příslušnou českou technickou normu týkající se projektování místních komunikací ( ČSN 73 6110:2006).
Slova „bezplatně veřejně přístupná“ je třeba vnímat jako možnost (oprávnění) bezplatně se s technickou normou seznámit, nikoliv takovou normu bezplatně zveřejňovat nebo dokonce bezplatně ji získávat. V stavebním zákoně není specifikováno, kdo má tuto přístupnost prakticky zajistit, jak má být tato bezplatná přístupnost prakticky zajištěna. Není ani jednoznačně stanoveno, co je míněno pod pojmem „ bezplatně veřejně přístupná“. Nejasnosti týkající se bezplatné veřejné přístupnosti jsou v současné době řešeny mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu, resp. Českým normalizačním institutem, Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví a Ministerstvem pro místní rozvoj.
Podle § 5 odst. 8 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a o doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, platí, že české technické normy nebo jejich části vydané na jakémkoliv nosiči smějí být, pokud zvláštní zákon* nestanoví jinak, rozmnožovány a rozšiřovány jen se souhlasem pověřené právnické osoby nebo za podmínek stanovených v odstavci 6 se souhlasem Úřadu.
Nadále platí, že české technické normy nebo jejich části mohou být rozmnožovány a rozšiřovány jen se souhlasem Českého normalizačního institutu (ČNI) a tento princip nebyl zpochybněn ani stavebním zákonem. Nejde tedy o narušení závazků k evropským a mezinárodním normalizačním organizacím.
Z tohoto důvodu ČNI i po 1. lednu 2007 postupuje v oblasti prodeje, distribuce a povolování a rozmnožování a rozšiřování norem v souladu s dosavadní praxí opřenou o zákon č. 22/1997 Sb.
*)Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/to…
Vážení kolegové, zasílám pro zajímavost:
Dotaz: (na CSNI)
Jakou formou budete realizovat od 1.1.2007, dodržování zákonů této republiky!?!?
Viz:
STAVEBNÍ ZÁKON č.183/2006, § 196
(2)Pokud tento zákon nebo jiný právní předpis vydaný k jeho provedení stanoví povinnost postupovat podle technické normy (ČSN, ČSN EN)
, musí být tato technická norma bezplatně veřejně přístupná.
Děkuji za odpověď
Kofroň Josef
Dobrý den,
Vámi citované ustanovení nového "stavebního zákona" je v rozporu s povinnostmi ,
vyplývajícími z členství Českého normalizačního institutu v evropských a
mezinárodních normalizačních organizacích. Z tohoto důvodu ČNI spolu s MPO a
MMR podniká patřičné kroky k modifikaci tohoto ustanovení.
Zdarma dostupné budou pouze normové hodnoty z některých norem, bližší informace
podá Ministerstvo pro místní rozvoj - tam také směřujte případné dotazy.
S pozdravem
Hana Štěpánová
oddělení informací
Český normalizační institut
Biskupský dvůr 5
110 02 Praha 1
Tel: 221 802 130
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/to…
Dovolte můj názor.
Pokud ten zákon o veřejně a zdarma přístupných ČSN u nás platí, pak prostě platí a je úplně jedno jakých je ČNI členem. Já mohu být členem pionýrů, ale daně platit musím a zákony dodržovat také.
Takže, minimálně po dobu dokud bude tento zákon platný, jsou povinni ČNI ze zákona tyto normy poskytnout a zdarma!!! Jinak porušují zákon! Pokud bychom to dali k soudu, nemají šanci! Kecy o členství v nějákých spolcích EU jdou úplně mimo a v žádném případě nejsou nad Zákonem!
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/to…
Technické normy jsou ilegálně na prodej
17. 02. 2007 19:43
Podnikatelé ve stavebnictví si stěžují na nový stavební zákon. V něm totiž stojí, že alespoň některé technické normy, podle kterých musí podnikatelé při práci postupovat, musí být bezplatně veřejně přístupné. Jednoduše řečeno, musí být zadarmo. Skutečnost je ale jiná. Úplně všechny technické normy jsou pouze na prodej. Podle některých právníků tak stát porušuje zákon.
http://www.nova.cz/zpravy/?83c=%7Eekon%7…
Norma se stává závaznou tehdy, pokud ji někdo zezávazní jiným dokumentem. Příklad, pokud přijmete zakázku a podepíšete kontrakt na dodávku zařízení, ve kterém se zavážete provést instalaci podle platných norem. Pak jsou pro vás všechny normy závazné ve vztahu k té konkrétní zakázce.
Samozřejmě je na vás, zda chcete přijmout požadavek klienta. V takovém případě vás opravdu nikdo nenutí abyste takovou zakázku přijal. Máte stále možnost vzít zakázku jinou, kde takový požadavek není. Zakázku pak nemusíte udělat podle normy, však v případě jakéhokoliv problému budete muset prokázat, že vaše řešení bylo na stejné nebo lepší úrovni ve vztahu doporučení ČSN.
Z toho vyplývá, že normy musíte znát tak, jak, tak. Ať jsou závazné či nikoliv.
Tyto dotazy jsou opravdu třeba vyjasnit. Z uvedeného textu není vůbec nic jasné. Tedy myslím, že chápu, že autor tohoto textu si přeje, aby si jeden člověk koupil normu a udržoval ji v sobě jako velké tajemství.
Bohužel právníkovi, který by chtěl tyto statě přesně dodržet, zde chybí definice, co to je "část".
My si umíme odpovědět. Budeme přemýšlet.
Čím je norma cennou? Svým textem? Hmmm, ten se naučíte pro ITI nazpaměť a můžete libovolně, komukoliv odříkat. I toto je šíření. Ale bohužel to není šíření toho co je cenné. Skutečná cena normy je cena dokumentu!
Dokumentu s logem ČNI. Tedy právně závazného dokumentu doporučené normy.
Uvedu příklad.
Pokud si uděláte ve studovně výpisky normy a uvedete je v citaci svého dalšího materiálu, jde o šíření myšlenky a také svým způsobem části normy. Ale protože nesedí všichni revizní technici ještě ve vězení za to, že jejich revizní zprávy obsahují slova obsažená v normách (tedy jejich části), tak i ostatní mohou ve svých pracech použít to, co nastudovali!
A co se to vlastně nesmí?
Jak již bylo uvedeno žádná část normy! A jakoukoliv cestou! A tak se dostáváme konečně k jádru "pudla" co to je ta část. Částí normy se myslí taková část, která je prokazatelně v nezměněném tvaru z originální normy, tedy z dokumentu, který vydává stát a je právně závazný.
Jaký je rozdíl mezi právně závazným textem a nezávazným?
Opět ze života. Pokud si místo normy koupíte knihu, kterou jiný autor napsal (možná zcela opsal) dle normy, pak jste si pořídili nezávazný dokument o nezávazné normě. Tedy dokument na který nelze odkazovat. Vždyť autor té knihy nikomu negarantuje, 100% shodu s ČSN. Pokud budete dělat práci na základě nezávazného dokumentu, pak mu musíte věřit, že nemá chybu. V případě soudních rozhodnutí nebudou brány nějaké opisy a paměti "Lojzy z Horní Dolní", ale právně závazný dokument doporučené technické normy.
A tedy kdo je zloděj?
Ten, kdo vytvoří 100% kopii originálu kterékoliv části tak, že je z kopie prokazatelné, že jde o originální (nezměněné znění). Tedy žádné opisy, synonyma a podobně. V takový případech jde o jasné porušení zákona. Tedy kopírování obrazu nebo šíření pdf.
Toliko z odpovědí mnoha právníků, kterým jsem pokládal podobné otázky. Tedy pokud máte doma jedinou kopii normy, která není kopií vašeho zakoupeného originálu, porušujete zákon.
Nebo najde se někdo, kdo podá jiný výklad?
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/to…
Zdravím
Diskuse k normám ale přeci není jen tak jednoduchou záležitostí. Asi je třeba se podívat na základní právní principy v naší zemi.
Nejsem právník, ale přesto si myslím, že:
Tak tedy „ ústava a listina lidských práv“, „zákony“ , „nařízení vlády“ a některé další.
Teď to tedy rozdělím na veřejné právo a soukromé. Tady je rozdíl v tom, že ve veřejném právu se nařizuje činnost, kdežto v soukromém se činnosti zakazují. A to zákony atd.
Platí, že státní a veřejné instituce mohou či musí jen to co jim stanoví zákon a ostatní nikoliv a u soukromého práva se smí vše co není zakázáno.
Z toho mi pak vyplývá, že obecně mi nemůže nikdo nařizovat co mohu nebo mám dělat, ale může mi jen zakazovat.
Proto prakticky všechny tzv. normy jsou nezávazné a nelze jejich plnění vynucovat ze zákona.
Normu či návod na použití atd. pak nemohu považovat jinak než za dobrou radu vydavatele a někdy může jít i o součást kupní smlouvy na nějaký výrobek či službu. Snad by se mohlo jednat i o učebnice, ovšem je v případech kdy v těchto normách nebudou chyby.
Obecné normy ve vztahu k příkazům nemají tudíž oporu v zákoně a nelze je vynucovat a ani se na ně odvolávat při řízeních před státem či státní institucí. Tyto odvolávky pak jsou porušením zákona a ústavy.
Soukromě pak tyto věci jsou věcí dohody soukromých subjektů.
Myslím, že pokud je to nutné tak lze zprovoznit vyhlášky, zákony či nařízení tak aby tedy odpovídaly obecným právním normám. To ale nedělají normy ČSN ani DIN a tak nejsou právními povinnostmi.
A to hlavní je, že všechny zákonné dokumenty musí být ze zákona volně a zdarma přístupné, snad jen jejich formu lze zpeněžit, nikoliv obsah. To by se pak týkalo i norem a jiných.
Dělat si kšeft, a to docela dobrý, z vydáváním norem a jejich oprav považuji za činnost trubců, zvláště v případech, kdy se jedná o obecné zkušenosti mnohdy sto let i více let staré a běžně akceptované.
Je mi smutno když porovnám škody na majetku a životech z různých činností pod tzv. normami a například z provozu na silnicích, kde je vše stanoveno a jasně dáno platnými zákonnými normami. O jiných zákonech nemluvě.
S pozdravem
Harry Brendl
www.sweb.cz/breindl
Sakra, normy ČSN jsou skutečně na ho..o a budou do doby než budou zdarma dostupné, pokud jediná norma stojí bežně i několik set korun (včetně těch na než se odkazují platné zákony) a těch norem je velmi mnoho, je to blamáž našeho právního systému, abych splnil zákon, musím nejdřív zaplatit, abych se dozvěděl co mám splnit?? no fuj bleju hnusem
AM Adam Malý @adam.malyTo máte pravdu, je však možné některé normy získat za poplatek 700 kč /náležející do tříd ČSN 06 (tepelná technika), ČSN 07 (kotle), ČSN 13 (potrubí a armatury/ :
AKTUÁLNÍ INFORMACE
TOPENÁŘSKÉ NORMY PŘES INTERNET
CTI ČR ve spolupráci s Českým normalizačním institutem zajistilo dostupnost českých technických norem na internetu. Jedná se o normy třídy 06 (ústřední vytápění), 07 (kotle) a třídu 13 (potrubí a armatury) ve formátu pdf. Od 1. června 2007 můžete využívat naši nabídku.
Závaznou přihlášku včetně technických podmínek vstupu k ČSN získáte
na www.cechtop.cz nebo na sekretariátu CTI ČR.
http://www.cechtop.cz/PDF/zavazna_prihla…
http://www.cechtop.cz/Aktuality_vice_3.h…
Závazné jsou pouze normy harmonizované, tj. normy na které je odkaz v některém legislativním dokumentu (zákon, vyhláška,...). Ostatní normy jsou kvalifikovaná doporučení, nikoli příkazy. Jejich používání je dobrovolné, avšak všestranně výhodné.
Např. v případě veřejných zakázek může být striktně požadováno dodržení kterékoliv normy, čímž jsou zajištěny stejné podmínky pro všechny. V žádném případě nemůže však nikdo chtít, aby byla dodržena norma, která nebyla přeložena do češtiny a vydána Českým normalizačním institutem. Již proto, že technický překlad není nic jednoduchého a navíc je často nutné normu lokalizovat a sloučit s jinými národními normami. Více se dočtete na www.cni.cz , kde si můžete případně normy i objednat.
JS Jaroslav Stoklasa @jaroslav.stoklasaPane Stoklaso, nezlobte se, ale to trochu posouváte význam termínu harmonizovaná norma. To slovo "harmonizovaná" znamená, že je sladěná s požadavky EU.
Harmonizovaná česká technická norma je česká technická norma, která plně přejímá:
1.) požadavky stanovené evropskou normou anebo harmonizačním dokumentem, který byl uznán orgány Evropského společenství jako harmonizovaná evropská norma, nebo
2.) požadavky stanovené evropskou normou, která byla v souladu s právem Evropských společenství stanovena společnou dohodou notifikovaných osob46 jako harmonizovaná evropská norma, a která je jako taková oznámena ve Věstníku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.
Takže to, jestli je norma harmonizovaná nebo není, vůbec nesouvisí s tím, zda má vazbu na konkrétní zákon či vyhlášku, a zda je závazná nebo není.
Jako příklad bych uvedl zásuvky pro 230V~ v EU. Na ty neexistuje harmonizovaná norma (taky na žádné zásuvce vyrobené solidním výrobcem nenajdete značku CE), přesto jednotlivé národní normy pro ně jsou závazné.
V současné době jsou technické normy ČSN kvalifikovaným doporučením, nejsou závazné a jejich používání je dobrovolné.
Jak jsou mezinárodní technické normy přejímány do ČSN?
* překladem - asi 60% z celkového objemu
(Tento způsob převzetí znamená, že v české normě za jednou či několika národními titulními stranami s potřebnými informačními údaji v českém jazyce následuje vlastní text v českém jazyce. Tento text může být v případě potřeby doplněn o národní přílohu.)
* převzetím originálu
(V tomto případě následuje za národní titulní stranou nebo stranami text anglického (případně i francouzského) originálu opět v případě potřeby doplněný o národní přílohu.)
* schválením mezinárodní normy k přímému používání
(Ve Věstníku Úřadu pro normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví je vyhlášeno přímé používání evropské normy a v případě zájmu obdrží zákazník text anglického originálu vložený v obálce s názvem a označením normy v českém jazyce.
http://www.technicke-normy-csn.cz/normy-…
SP Stoll Petr @stoll.petr414> V současné době jsou technické normy ČSN kvalifikovaným doporučením, nejsou závazné a jejich používání je dobrovolné.
S tou výhradou, že povinná aplikace některých norem je stanovena zákonem.
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.