Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jak naložit s výsledky průzkumu vlhkosti zdiva?

Autor: Vít Pivoňka
Datum: 20.01.2009 11:29

Dobrý den, tzb-info využívám pasivně i aktivněji, nicméně ani zde ani jinde se mi doposud nepodařilo získat odpověď na výše uvedenou otázku "Jak naložit s výsledky průzkumu vlhkosti zdiva"? Je mi jasné, že návrh sanace jako takové se odvíjí od konkrétní situace stavby a nelze obecně stanovit postup, nicméně bylo by možné (najde se někdo ochotný..) popsat alespoň zhruba základní "mezní" hodnoty vlhkosti zdiva pro nejtypičtější případy staveb? Tato problematika zajímá předpokládám hlavně kolegy jenž chystají rekonstrukci starších RD, rozdělil bych zájemce do 3 kategorií, historické budovy = bez hydroizolace nebo s již nefunkční, smíšené či kamenné zdivo, stěny okolo 60 - 80 cm; starší stavby = stavby okolo války budované t.j. převážně plnéá cihla, nevyhovující hydroizolace, a třetí kategorie novější stavby s poruchamy hydroizolací a pod. Mne osobně v tuto chvíly zajímá jak naložit s výsledky měření vlhkosti zdiva (sám jsem použil metodu měření rozdílu hmostnosti). Nejsem schopen zjistit, jaká čísla jsou varující, jaká se dají lehce odstranit, jaká jsou "v pohodě" - jediné číslo které znám je 5% jako hranice such0 / vlhké zdi. Většina lidí ale naměří v každém místě jinou vlhkost, rozdíly u mne jsou obrovské, někde je supersucá, někde vlhká, ale jak se laik jenž nechce "krmit rádoby-profíky" pěnězi dopátrá rozumného výsledku? Věřím, že nasměrování v tomto ohledu uvítá nejeden čtenář vašich příspěvků. Předem děkuji (pakliže pochopíte můj rychlý a zmatený dotaz..).

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Bohuslav Vintr23.01.2009 07:22
Vít Pivoňka22.01.2009 15:33
Laďa Jaskva21.01.2009 16:07
Bohuslav Vintr21.01.2009 07:05
Laďa Jaskva20.01.2009 16:06

Datum: 20.01.2009 16:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Váš příspěvek je zárověň dotaz i odpověď. Jelikož
řešení sanace vlkého, případně již mokrého zdiva je specifický
problém té určité situace, je ve Vašem příspěvku asi obecně
správná hranice 5%.Co je nad by se mělo řešit. Pouze podotýkám,
že možná není ani tak důležitá ta abslutní hodnota, jako tendence v časové ose, protože všechno je provázáno v uceleném
systému, kde změna jednoho parametru může změnit parametr jiný.
Metoda vážení je možná dostupná ,ale pro praktické použití
a zjištění skutečnosti v jednom konkrétním kontrolním bodě je
velmi těžko použitelná.
S pozdravem Laďa.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 21.01.2009 07:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vyhodnocení vlhkosti za celou stěnu, když v jednotlivých místech je hodně rozdílná je složité, ale to nemá nic společného s použitou metodou měření. Z hlediska bezpečnosti je nutno uvažovat hodnoty v horní části rozsahu naměřených hodnot.
Klasická metoda vážením a sušením je sice pracná a pomalá, ale je to pořád metoda nejpřesnější. Je to metoda referenční používaná v laboratořích a normy se obecně odvolávají na ni.
Přístroje na které tu také někde byly odkazy se snaží vlhkost s větší, či menší přesností odvodit měřením jiné veličiny. Kromě toho měřením sondami zapíchnutými několik mm do zdi tlusté 45 a více cm těžko postihneme vlhkost v celém profilu zdi.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 21.01.2009 16:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Naprosto souhlasím, jen jsem podotýkal, že měření v jednom konkrétním kontrolním bodě v časové ose, pro zjištění tendence zda dochází ke změně ať již v jakémkilov směru, je to metoda zdlouhavá a pracná.Samozřejmě se používají metody, kdy se měří vodivost, ( odpor ) stěny a převádí se to ihned na jednotky vlhkosti. Nemusí se jednat pouze o vpichové sondy, které měří povrchovou vlhkost. Mohou se použít kartáčové sondy, pomocí kterých se měří vodivost ve vyvrtaném otvoru, který má dostatečnou hloubku pro objektivní změření hodnot v průřezu stěny a umožňují opakované měření.Jedinou podmínkou je
tento otvor mezi jednotlivým měřením dokonale utěsňovat.
S pozdravem Laďa.

Autor: Vít Pivoňka
Datum: 22.01.2009 15:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
První ze série mých měření - prvních 18 vzorků (váženo v laboratoři na kalibrrované laboratorní váze, sušeno v peci s odtahem), vzdálenosti cca každých 1,7 m, vždy dva vzorky - první cca 20cm od podlahy a druhý cca 60cm od podlahy. Začal jsem od nejhorších míst, tedy místnost kde byla umístěna vodárna (netěsné čerpadlo + rosící se nádrž + "hlavní rozvody vody" s odkápáv. kohoutky...prostě ta nejhorší) - u země od 4,5% až maximum přes 7%, horní vzorky 5% a méně.. Další místa nejhorší výsledky okolo 5% a méně, horní vzorky okolo 1 - 2,5%. Když vezmu v potaz že dvě stěny byly silně namáhány vlhkostí od vodárny a vzlínání zemí bylo podpořeno přívodem neizolovaného potrubí ze studně, a dále že tyto stěny jsou z vnější strany do cca 90cm výšky místo omítky nahozeny velmi kvalitním betonem (a tedy propustnost špatná), řekl bych že výsledky jsou příjemné. Jaké jsou vaše názory? Děkuji!

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 23.01.2009 07:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já v první vrstvě cihel nad kamennou podezdívkou zjistil až 11%.
Taky se zvenku už některé cihly rozpadávaly. Postupně vše vybouráno, nová izolace z asfaltových pásů a první vnější řady cihel dozděny odolnými ostře pálenými. Uprostřed zdi kombinace betonu a 10 cm EPS (snad to omezí tepelný most přes podezdívku).
Klesání vlhkosti s výškou nad terénem je přirozené. V běžném zdivu bývá výška zamokření cca 130 cm. Bývá to na zdech pěkně vidět.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.