Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Bioplyn v koncích?

Autor článku: Ing. Jan Matějka, místopředseda, Česká bioplynová asociace o.s.
Plné znění článku: Bioplyn v koncích?
Anotace článku: Aktuálně panuje „bouřlivý“ stav plošného ukončení provozní podpory výroby elektřiny z OZE pro nově postavené zdroje. Kromě zastavení provozní podpory pro nové bioplynové stanice uvedené do provozu v roce 2014 přinesl loňský rok další nároky na provozovatele BPS.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: PotravinyJosef Novák05.04.2014 20:06
Re: PotravinyRadim Polášek29.03.2014 07:00
Využívat energie v místěTomáš tom24.03.2014 16:57
Retroaktivní?????Jiří Svoboda24.03.2014 14:46
PotravinyVladimír Křen24.03.2014 11:39

Příspěvky
Předmět: Využívat energie v místě
Autor: Tomáš tom
Datum: 24.03.2014 16:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
"Využívat energie v místě"
Nevím jak bioplyn, ale u ostatních nepodporovaných OZE, musí výrobce platit za výrobu vlastní elektřiny 0,752378Kč/kWh s DPH distributorovi a státu.
Toto "výpalné" za vlastní výrobu elektřiny bylo zohledněno? Ono se to s tím výpalným moc nevyplatí, zvláště když mají velké firmy smluvní tarify pokud odeberou určité minimální množství energie. A snížením spotřeby vlastní výrobou elektřiny se jim zpravidla prodraží nákup energie ze sítě.

U FVE se tomu poplatku dá vyhnout, když se elektrárna postaví bez vědomí ERÚ a dalších úřadů, není na očích závistivých spoluobčanů a zamezí se dodávce energie do distribuční sítě.
Jenže bioplynovou stanici těžko schováte. Ta se asi bez licence nedá postavit.

Předmět: Retroaktivní?????
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 24.03.2014 14:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105443
reakce na ...
Píšete: "Plošná pochybení mohou navíc aktivovat snahy o retroaktivní změny (jako např. formou již existujících solárních srážkových daní)"

Pro výši podpory výroben z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu před rokem 2013 je určující zákon 180/2005 a v něm je jediné ustanovení §6 odst. 1 písm. b bod 1 vyjadřující kvantitativně výši podpory. Pokud byla podpora nastavena v rozporu s tímto ustanovaním, je třeba podporu korigovat odvody do státního rozpočtu. Zde rozhodně nejde o retroaktivitu, nýbrž o nápravu dřívějšího pochybení. Problém je však v tom, že tu nápravu nikdo nechce řádně provést a je tím okrádána společnost 10 milionů bezbranných lidí o stovky miliadr Kč, které jdou nezákonně do soukromých kapes.

Bohužel, zde jsme právnímu státu na hony vzdáleni.

Předmět: Potraviny
Autor: Vladimír Křen
Datum: 24.03.2014 11:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Proti pěstování energetických plodin na nevyužívaných plochách nemá nikdo žádné připomínky. Jak je zajištěno aby nebylo pěstování energetických plodin na úkor potravin?

Předmět: Re: Potraviny
Autor: Radim Polášek
Datum: 29.03.2014 07:00 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Energetické plodiny pěstované pro zpracovávávání v zeleném stavu na výrobu bioplynu se vždycky pěstují na běžných polích, to znamená vždycky na úkor plochy pro výrobu potravin. Ovšem je otázka, jestli má dnes cenu uvažovat o potravinové soběstačnosti, když od objednávky mám na dvoře kamión s obilím dovezený kdekoliv z Evropy teoreticky do 4 dnů, dovezený vlakem do 8 dnů, z Kanady nebo USa do měsíce a z Austrálie za dva měsíce.
Spíš by se v dnešní době mělo uvažovat s pracovní soběstačností neboli dovážet co nejméně hotové výrobky s vysokým podílem lidské práce, ty si dělat doma a platit tak za tu výrobu své lidi. Je potom otázka, co dá víc práce, jestli výroba obilí, abychom byli potravinově soběstační anebo na stejných plochách výroba energetických plodin a jejich zpracovávání v bioplynkách. Přirozeně musí to být ekonomické, nesmí to být práce podporovaná jen pro pracovní místa, to je jen cesta k plýtvání, odklánění peněz do těch podporovaných subjektů a zbytečnému zdražování.
Specifický problém je potom kukuřice, která v produkci zelené hmoty pro bioplyn je oproti jiným povoleným plodinám zdaleka nejlepší a tudíž bude pro tuto produkci asi jako jediná využívána. Pole pro pěstování kukuřice musí být rovinatá nebo téměř rovinatá, protože kukuřice po celou dobu pěstování prakticky vůbec nechrání před erozí půdy. Jenže rovinatá pole byla u nás na většině míst už z velké části zastavěna a zemědělcům zbyly jen ty svažité pole. Tam by pravidelným pěstováním kukuřice došlo k rychlé degradaci půdy, taková pole by potom na dalších minimálně 100 let byla vhodná tak maximálně k extenzívnímu trvalému zatravnění anebo k zalesnění.

Předmět: Re: Potraviny
Autor: Josef Novák
Datum: 05.04.2014 20:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115279
reakce na ...
V zemědělství se vždy významná část osevných ploch využívala na pěstování "energetických plodin". Známý je příklad Anglie v 18.století, kdy třetina osetých ploch byl oves, pěstovaný čistě jako energeticky vydatné krmivo pro tažné koně.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama