Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Hurdiskový strop....co s tím?

Autor: marek gajdo
Datum: 19.05.2009 22:35

Fotogalerie:

zdravím, potřeboval bych poradit jak řešit rekonstrukci hurdiskového stropu stávající stav je:

- desky hurdis ( okrajové položené na stěně ujíždí, desky mezi nosníky jsou OK) chtěl jsem je zabetonovat do věnce ovšem my bylo řečeno, že hurdisky nesmí být ve styku s betonem jedině s vápenou maltou

- násyp (všechno co doma bylo - struska, obilí, písek, atd.)-odstraněn

- betonový potěr 2cm poraskaný prolezlý o myšma- také odsraněn

takže nyní mám strop pouze nosníky s hurdiskami- na ně bych dal -separační potěr z vápenné malty
-vyrovnal strop pomocí eps - nosníky jsou každý jiněho rozměru..je možné dát EPS i na tyto noníky na něj potom kročejovou izolaci a až na ni udělat betonovou podlahu? Nebo musí podlaha ležet na nosnících?
Takže hlavní otázka zní mohu provést rekonstrukci podle přiloženého obrázku? za odpovědi dekuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola27.10.2017 11:24
Adam Koutný27.10.2017 10:41
marek gajdo22.05.2009 21:31
Laďa Jaskva22.05.2009 20:46
marek gajdo22.05.2009 17:52
Laďa Jaskva22.05.2009 16:54
Radek Novák22.05.2009 16:42
Radek Uchytil22.05.2009 16:14
Laďa Jaskva22.05.2009 13:07
marek gajdo22.05.2009 12:24
Jozef Homola22.05.2009 11:02
Laďa Jaskva22.05.2009 10:17
marek gajdo22.05.2009 09:14
marek gajdo22.05.2009 09:11
Radek Uchytil21.05.2009 23:26
Jozef Homola21.05.2009 23:03
marek gajdo21.05.2009 21:24
Laďa Jaskva21.05.2009 19:29
marek gajdo21.05.2009 18:32

Datum: 27.10.2017 10:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125688
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobry den, obracim se na Vas s zadosti, zda-li mohu dle obrazku udelat strop ve sklepe na zeleninu pod terasou. Sklep rozmeru 3,5 x 3*5, u prostred sklepu nosna pricka (jednak kvuli oddeleni zeleniny a taky vyuziti u traverz icek). Mohu dle obrazku takto postavit strop? Hurdisky me dal tchan, ktere nevyuzil, ale nelibi se me jeho predstava " na hurdis vylej beton a neresto apod. Staci si vyhledat obrazky hurdis a hned vidim, ze to tak delat nejde. Jedna se me spis o tu separacni vrstvu (musi být pod eps)? a co izolace, staci udelat izolace az nad betonem? Pripominam, ze na strope bude asi 0,75m zeminy - sklep pod terasou. Dekuji za odpoved.

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.10.2017 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Stavěl jsem strop přesně podle brožury dodané od Hudisu. Levý obrázek ukazuje jak to má být podle nosníků (vpravo je mé provedení). Konce na zdi mohou být zality věncem. Musí ale na velkých délkách být cca 1 cm separační vrstva vápeno cementové malty. Pak je obvykle vrstva izolantu. Pro stropy neochlazovné, tam byla vložena vrstva (nad maltou) ze sypkého materiálu např. antuka a pak až beton.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 21.05.2009 19:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Protože se v době nedávné řešilo několik problémů
s hurdiskovými stropy, je nutné dodržet následující postup.
Styk hudisky a patky, případně hurdisky a stěny musí být prostřednicvním min. 5 mm vrstvy vápené malty.Malta se musí nanášet i na podélné spáry hurdisek. Je dokloženo, že pokládka na sucho snižuje únosnost stropu na 50%.
Váš jediný a zásadní problém je, že hurdiska ležící na stěně
ujíždí. Zkuste tam zabudovat patku na maltu a hurdisku fixovat
mezi 2 patky. Dle mého přesvědčení, je možno na fixování použít i maltu vápenocementovou. Drtivá většina stavebníků
tuto maltu používala a zřejmě to není na závadu. Viz :
http://tirelia.sweb.cz/zneuzite_hurdisky.htm
Zásadní chyba se ovšem dělala, když se přímo na hurdisky udělal
betonový potěr, či přímo silnější vrstva betonu.
Váš postup je zřejmě správný a já bych pouze místo EPS použil
ekostyrenbeton objemové hmotnosti cca 400-500kg/m3. Pokládka
samozřejmě na separační vrstvu, v tomto případě by stačila
PE fólie. Ekostyrenbeton je dobrý materiál pro srovnání výšek
do nejvyššího profilu. Na tuto rovinu položit kročejovou izolaci a udělat betonovou desku. Pozor - musí být plovoucí - nesmí se dotýkat obvodových stěn.
S pozdravem Laďa.

Datum: 21.05.2009 21:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
za odpověď děkuji, ještě jsem byl upozorněn že na spodní stranu hurdisek se nesmí kotvit žádné předměty nevíte jak bych měl přichytit rošt pro SDK ten plánuji z dřevěných latí

Autor: Radek Uchytil
Datum: 21.05.2009 23:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já jsem natáhl strop lepidlem a přilepil fasádní EPS na něj perlinku a přeštukoval. Vypadá to skvěle. V místě svítidel jsem přilepil pur lepidlem do vydlabaného otvoru dřevoštěpkovou destičku

Datum: 22.05.2009 09:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
to v měm případě nejspíš použít nepůjde strop je plný velkých nerovností ať už vlivem sesednutí hurdisek nebo tím že strop byl až prasácky křívě postaven

Autor: Radek Uchytil
Datum: 22.05.2009 16:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak ukotvěte konstrukci skrz strop

Autor: Radek Novák
Datum: 22.05.2009 16:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já na Íčka přivařil(stačí bodový svár z každý strany) kousky vinglu asi 2 cm dlouhý s dírkou a skrz ní vrutem přišrouboval latě.
Aha, koukám že to tady asi nepůjde, já neměl hurdisky na patkách, ale rovné zastrkané do Íček.

Datum: 22.05.2009 16:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Pánové, zkuste jít cestou nejmenšího odporu. Zkuste
se smířit se skutečností, že i když už vymyšlené a ověřené
systémové řešení je poněkud dražší, výsledek je i pro
naprostého laika bezesporu nejlepší. Rozhodně kovové profily
jsou lepší a rovnější konstrukce, jak střešní latě. Já jednoznačně doporučuji samonosný SDK podhled Knauf D 131.
S pozdravem Laďa.

Datum: 22.05.2009 17:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
čím dál tím víc se mi zamlouvé možnost nalepit na strop eps tl.20a30mm s kterýmy bych strop srovnal vzhledem k tomu že je křivý "pravidelně" jsem totiž limitován výškou a tak bych chtěl použít co nejtenčí kci směrem od hurdisek dolu zatim mam vysku 255 cm.

Datum: 22.05.2009 20:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Podle předchozích údajů jsem měl dojem, že spodní část stropu je podstatně křivější. Pokud to srovná EPS síly
2 a 3 cm, není co řešit. Poze bych dopuručil použít sílu
4 a 5 cm, protože zde jde o tuhost desek, které ještě navíc
budete lepit v neobvyklé poloze a srovnávat do roviny budete
až větší plochu. Vy nemůžete lepit celoplošně , jako kolega, ale musíte použít systém " buchta-pásek ". Celý strop nejdřívě řádně očistit a napenetrovat. Stejně by se EPS měl kotvit,
protože zde proběhlo na diskuzi několik příspěvků, že takto zateplené stropy, vesměs sklepů, spadly. Podumejte o lepení PU
pěnou. Ta je schopna eliminovat i 3 cm rozdíly a drží jako čert
na všem ( soudržném a bezprašném ). Potom by se dala použít pouze jedna tloušťka EPS.
S pozdravem Laďa.

Datum: 22.05.2009 21:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nejspíš budu muset použít více tlouštěk, Ještě to pořádně přeměřím. Za všechny odpovědi vam dekuji Marek

Datum: 22.05.2009 10:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Přesně, jak to popsal pan Homola se dle montážního
listu firmy Flachs Hurdis dělá stropní konstrukce. Bohužel
firma je v likvidaci a tento list jsem na internetu nenašel.
Beton kolem válcovaných nosníků je v celé vrstvě od patky.
Pro SDK strop můžete použít samonosnou konstrukci od Knaufu http://www.knauf.cz/wpimages/other/art1094/D131.pdf
S pozdravem Laďa.

Datum: 22.05.2009 11:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ještě jsem si vzpomněl, že prospekt řešil různými způsoby zalití nosníků když budou pochozí a není třeba izolovat. V tom případě zásadně doporučoval lehčené betony, které ani nemusí mít velkou pevnost ale hlavně aby staticky co nejméně zatěžovaly strop. Byl tam popsán vyčerpávající postup se škvárou. Jaká musí být, co v ní nesmí být, jak dlouho uležená a co přidat. Velmi byl doporučován beton z antuky (což bylo pro mne novinkou)a taky ji měli v nabídce.

Datum: 22.05.2009 12:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
vzhledem k tomu ze budu nad tímto stropem budovat podkroví tak podlaha bude pochozí tak použij mezi nosníky jako výplň deskový EPS na ten přijde betonová deska vyzt. kari sítí - včetně zalití nosníků v šířce patek. teď ale kam umístít kročejovou izolaci? na eps ale to by potom nebyla nad nosníky tím pádem pochybuji nad jejim smyslem, nebo až na desku dát kročejovku a na ni finalní podlahu ( beton popípadě osb desky a na ni laminatovou plovoucí podlahu)?

Datum: 22.05.2009 13:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den. Zasílám návrh řešení v grafické podobě. Toto řešení
je podle mě nejsnadnější a výsledný efekt bude dokonalý.
S pozdravem Laďa.

Datum: 21.05.2009 18:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nikdo nic?
mohli by jste mi alespoň poradit jakou mate skladbu na hurdiskách?

Datum: 21.05.2009 23:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Hurdiskový strop (pouze půda) byl v roce 99 dělán přesně podle prospektu firmy HURDIS, myslím že z Hodonína. Tam bylo určeno jak vysoký nosník vzhledem k šířce pažení místnosti a vše ostatní. Tak např.ve větší půlce domu to bylo I 18. Po nalepení patek a hudisek na maltu doporučenou (dnes nevím jakou)přišlo zalití 1 cm potěrákem betonem a velmi přesné srovnání zařezanou šablonou taženou po nosnících. Pak po vytvrzení byly uloženy doprostřed pole bloky polystyrenu 10 cm tlusté tak, aby po stranách byly mezery asi 10 cm. Na to všechno byla položena deka asi 4 -5 cm betonu, samozřejmě u nosníků to bylo po celé výšce + 4 cm. Obvod stropu (věnec)byl tvořen speciálními hurdiskami (60 cm) na stojato, které měly nalepeno takové "L" z polystyrenu směrem dovnitř (L proto aby je asi beton trochu přikotvil proti vyvrácení)a to se taky při betonování deky zabetonovalo, včetně dvou ocelových prutů přivařených na stoinu nosníků dokola. U paty nosníků byly přivařeny pracny pro kotvení budoucích pozednic. Jelikož beton u nosníků tvořil zkrat, tak jsem nad každý nosník nalepil pásy z lignopóru široké 0,5 m a obložil dřevem aby se po tom dalo v případě potřeby chodit. Protože od té doby šly ceny plynu závratně nahoru, tak jsem přidal po celé ploše deky 2x 5 cm polystyrenu a udělal takové pochozí podlážky z falcovaných desek ze starých truhlíků na náboje. Tím pádem mám celkem 200 mm PS. Dodatečné přidání izolace snížilo spotřebu plynu asi o 400 až 500 m3 ročně. Typ domu bungalov 11,5 x 9,75 m.

Datum: 22.05.2009 09:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
chápu vás správně že kolem nosníků nemáte EPS ale beton?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama