Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Výsledky ankety k problematice odtahů spalin od plynových spotřebičů

Autor článku: Ing. Milan Bechyně, redakce
Plné znění článku: Výsledky ankety k problematice odtahů spalin od plynových spotřebičů
Anotace článku: Anketa navazuje na sérii článků a souvisejících diskuzí publikovaných v poslední době na TZB-info. V nich byly předloženy technické argumenty, které dokládaly, že pravidelné kontroly spalinových cest u plynových spotřebičů, (nikoliv u spotřebičů na tuhá paliva), nejsou účinnou prevencí ani proti požáru, ani proti otravám oxidem uhelnatým. Výsledky ankety přesto ukazují na velký rozptyl názorů na tuto problematiku.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: kontroly spalinových cestMilan Bechyně15.05.2014 21:22
kontroly spalinových cestJan Novotný15.05.2014 20:55
anketaOndřej jjj21.04.2014 23:24
Prevence otrav oxidem uhelnatýmMiroslav Burišin20.04.2014 11:09
anketaJiří Buchta20.04.2014 07:47
Re: anketaJozef Homola19.04.2014 17:50
anketaBohuslav Vintr19.04.2014 16:28
Re: Zveřejnění e-mailuMilan Bechyně19.04.2014 09:07
Zveřejnění e-mailuJozef Homola19.04.2014 08:15

Příspěvky
Předmět: kontroly spalinových cest
Autor: Jan Novotný
Datum: 15.05.2014 20:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114910
reakce na ...
Vážený p.Bechyně jako reprezentantovi odborného informačního portálu
bych Vám doporučil ,aby jste se před uvedením nového tématu maximálně
vzdělal a připravil na diskuze na dané téma.
Některá Vaše vyjádření působí ,že jste doposud nebyl ochoten toto učinit.
TZB-info by mělo zabezpečit ,aby zástupci odborných sekcí nepodléhali určitým vlivům a neztratili svoji nestrannost.
Jelikož se bavíme o riziku smrtelné otravy ,nebo otravy s těžkými následky na zdraví jsou některá Vaše neodborná vyjádření na hranici
obecného ohrožení všech uživatelů plynových spotřebičů.
s pozdravem J.Novotný

Předmět: Re: kontroly spalinových cest
Autor: Milan Bechyně
Datum: 15.05.2014 21:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 111724
reakce na ...
Vážený pane Novotný,

Váš příspěvek je především naprosto nekonkrétní a také odporuje pravidlům diskuzí na TZB-info. Proto na něj nebudu odpovídat.
P.S.
Pravidla jsou k dispozici na https://www.tzb-info.cz/pravidla-pro-zadavani-prispevku-do-diskuse-na-portalu-tzb-info. Doporučuji nastudovat.

Předmět: anketa
Autor: Ondřej jjj
Datum: 21.04.2014 23:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110009
reakce na ...
první otázka šla chápat i tak že kominík dokáže zkontrolovat zda Bčko má přívod vzduchu a zda je někde poblíž odtahový ventilátor->pokud to zkontroluje a případně zapíše zavady dá se říct že Bčko je o něco víc bezpečnější(samozřejmě neberem teď fakt že kominíci neví)

ad. otázka 3,4- myslím že řiká jasně i pro obyčejný lidi, je to zbytečnost

Předmět: Prevence otrav oxidem uhelnatým
Autor: Miroslav Burišin
Datum: 20.04.2014 11:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114921
reakce na ...
Zajímavý je odkaz pana Homoly na statistické údaje z USA. Na vysokém počtu otrav způsobených grily (mají pod tímto pojmem na mysli i trouby s grilem) se podílí i poměrně vysoký počet provizorních příbytků známých z řady filmů. Přesto průměrný počet otrav 1,5 osoby na 1 milión obyvatel je výborný výsledek (ve Velké Británii je to asi 0,3 osoby na milión, u nás asi 30!!!). A co za ním stojí? Mimo jiné i pokyn uvedený v rámečku pod statistickými údaji:
"Nechte si provést jednou ročně servis spotřebičů k vytápění, ohřívačů vody a dalších spotřebičů na plyn, kapalná paliva nebo uhlí kvalifikovaným technikem".
O kominíkovi tam není, ani v jedné z uvedených zemí, ani zmínka.

Předmět: anketa
Autor: Jiří Buchta
Datum: 20.04.2014 07:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116350
reakce na ...
Proč reakce na otázku č.1 není jednoznačná, lze vysvětlit tím, že většina odpovídajících reagovala na nepříznivou statistiku otrav a spatřuje tím tak v kontrole odvodů spalin určitou možnost v zábraně těchto událostí. Zajímavá by tak mohla být odpověď na tu stejnou otázku, ale s doplněním z výsledků šetření, kde by se mohla většina hlasujících rozhodnout na základě skutečné příčiny otrav a skutečných úkonů, které mohou účinně a preventivně čelit otravám. Neoddiskutovatelnou realitou je prostě tvorba CO ve spotřebiči se zanedbaným servisem a je nutné řešit příčinu. Tu odstraní pouze servis a ne kominík, který ani nemůže do spotřebiče zasáhnout!!

Předmět: anketa
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 19.04.2014 16:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Sám jsem se nakonec ankety zůčastnil, ale od počátku jsem měl pochybnosti o její účelnosti ve formě, jak byla provedena. Výsledky to jen potvrzují.
Bohužel od většiny běžných čtenářů nelze očekávat odborné stanovisko, kterým bychom se měli řídit. Dokonce ani nelze předpokládat, že si většina účastníků alespoň pozorně přečetla články na toto téma, které hlasování předcházely.
Nehledě na obecné povědomí, že každoroční kontroly jsou prostě nutné a mimo jiné dané vyhláškou, což bylo mohutně šířeno (převážně s dobrým úmyslem) též médii.
V povědomí lidí se prostě usídlilo, že každoroční kontrola je nutná, nebo přinejmenším vyžadována předpisem. Málo kdo rozlišuje komíny pro spotřebiče na pevná paliva a komíny, nebo odkouření pro kotle plynové, případně pro kotle plynové kondenzační. Podobně rozdíly mezi spotřebiči A,B a C. V jejich poddruzích se často nevyznají (dohadují se kam patří) i plynaři a kominíci.
Mnohem přínosnější by byla podobná anketa mezi lidmi, kteří vyšetřují požáry a otravy CO způsobené plynovými spotřebiči.

Předmět: Re: anketa
Autor: Jozef Homola
Datum: 19.04.2014 17:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm5650a1.htm
V Česku nám chybí statistika, která by odlišila otravy na CO pouze od plynových kotlů nebo karmy. Jinde ve světě se to rozlišuje na otravy chtěné a nechtěné a dále otravy v průmyslu při výkonu povolání nebo související s motorovými vozidly a pak otravy související s požárem. Zde jsem uvedl článek pro počet otrav CO v Americe a to těch co nesouvisí s požárem, tedy pouze s provozem plynových spotřebičů. Paradoxně tam oblíbený plynový gril má taky hodně na svědomí. V jiném článku jsem našel údaj o 50-ti úmrtích ročně na CO v GB a to i přesto, že mají KK. Jinak počet intoxikací ten je 5 až 10 x vyšší ovšem drtivá většina se z toho dostane.

Předmět: Zveřejnění e-mailu
Autor: Jozef Homola
Datum: 19.04.2014 08:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Přesto, že počin pana ing Bechyně chválím, tak toho zveřejnění e-mail adres jsem se obával a to se potvrdilo. Proto jsem anketu nevyplnil. Nicméně dodám. Škoda, že tam nebyly otázky.
- Má se kontrolovat stav kotlového výměníku každý rok?
- Jste za povinnou instalaci CO alarmu?

Předmět: Re: Zveřejnění e-mailu
Autor: Milan Bechyně
Datum: 19.04.2014 09:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 111724
reakce na ...
Děkuji za upozornění i za námět pane Homolo. Máte pravdu, že zveřejnění mailové adresy by některému z výherců mohlo vadit - neuvědomil jsme si to. Zveřejnění e-mailů bylo proto zrušeno.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama