Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Bytové vodoměry a jejich význam (II)

Autor článku: Prof.Ing. V. Skokan, DrSc.
Plné znění článku: Bytové vodoměry a jejich význam (II)
Anotace článku: Platnost údajů bytových vodoměrů, užívané druhy vodoměrů, možnosti ovlivnění údajů bytových vodoměrů konečným spotřebitelem a další, jsou témata druhého dílu seriálu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Velký rozdíl bytových a patního vodoměru.Kutil Tom18.12.2011 01:07
Podružné vodoměryHynek Mikušek15.12.2008 14:57
Bytové vodoměryIng. Miroslav Los02.10.2002 08:22
Bytové vodoměry v bytovém družstvuEvžen Novák17.09.2002 16:30

Příspěvky
Předmět: Velký rozdíl bytových a patního vodoměru.
Autor: Kutil Tom
Datum: 18.12.2011 01:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100778
reakce na ...
Dobrý den, již několik let řeším s výborem společenství vlastníků měření spotřeby studené vody. V každém ze 44 bytů je měřič SV a na přívodu vody do domu mají vodoměr vodárny. Součet měřičů v bytě je o 30% nižší jak spotřeba na vodoměru vodáren. Výbor společenství prohlásil vodoměry v bytech za poměrové a spotřebu přepočítává poměrově. Díky tomu ale za 1m3 neplatíme 55Kč (jak si účtují vodárny) ale skoro 90Kč. Ten rozdíl je jako kdyby každou hodinu po celá rok odteklo 80litrů. Ale takové množství vody není nikde vidět. Vodoměr vodáren byl měněn před cca 3mi roky.

U teplé vody byl v roce 2009 rozdíl 2% a v roce 2010 již 4%.

Předmět: Podružné vodoměry
Autor: Hynek Mikušek
Datum: 15.12.2008 14:57 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Připojuji se do diskuze.
Již 6 let mám zkušenost s nainstalovaným vodoměrem, který je jako podružný. Za vodoměrem mám zapojen filtr s redukcí a zpětným ventilem. V praktickém provedení je zapojení vodoměru na přímý tlak, který se pohybuje od 4atp - 6 atp. Za účelem úspory jsem si zredukoval výstup vody na 2,4 atp. V každém případě se projevila úspora na spotřebě. I když se to nezdá, zredukovaným výstupem se spoří množství vody, jenom se projeví časová délka napouštění. Rodina si už zvykla s časovou prodlevou. Vyšší tlak vody, zvláště při umývání,sprchování je výtok někdy nekontrolovaný. Spojím -li význam úspory i s TUV, kterou si trojcestným ventilem ohřívám z plynového kotle do zásobníku(60 l), je zde touto úpravou tlaku úspora největší.
K otázce nepřesnosti podružného vodoměru od hlavního - pokaždé máme rozdíl.Provádíme rozpočet podle možství odebrané vody od každého podružného vodoměru ,pak rozdíl rozpisujeme v procentech podle odebrané vody. I když někteří nájemníci chtěli rozdíl počítat na rodinu, bylo podotýkáno, že jedna rodina má 2 osoby, další i 6 osob.V dnešní ceně za vodu si už nemůžeme odběr počítat velkoryse ale podle opravdové spotřeby.

Předmět: Bytové vodoměry
Autor: Ing. Miroslav Los
Datum: 02.10.2002 08:22 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den
Chtěl bych upozornit, že elektronika postupuje i v oblasti bytových vodoměrů a uživateli lze dát vodoměr, který měří nejen kvantitu (množství odebrané vody) ale také kvalitu u TUV, tedy teplotu (respektive rozlišení teploty vody menší nebo větší jako 45°C). Jedná se o bytový indukční, tedy bezpohybový vodoměr, s vlastnostmi jako je dlouhodobá životnost a stálost metrologických parametrů (nezastavuje se), registrace malých průtoků - rychlé kapání ( cca 7,5 l/hod ), dálkový odečet bez vstupů do bytů (snadná kontrola součtů z bytů s patním měřidlem) atd.
Jde o vyráběný český výrobek v přijatelné ceně a instaluje se jako součást Centralizovaného měřicího systému pro měření spotřeby tepla, SV a TUV v bytech. Bližší informace lze nalézt na www.lomex.cz.


Předmět: Bytové vodoměry v bytovém družstvu
Autor: Evžen Novák
Datum: 17.09.2002 16:30 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Některé samosprávy samostatných bytových objektů (v majetku družstva - SBD), které mají vlastní plynové kotelny a TUV si ohřívají sami, odmítají ověření vodoměrů na TUV a SV (poměrových měřidel). Prohlašují, že je to jejich věc kdy a za jakých podmínek si vodoměry ověří. Posuzují pouze velikost rozdílu spotřeby vody mezi fakturačním měřidlem (hlavní vodoměr na vstupu do objektu) a celkovým součtem všech bytových vodoměrů. Termín pro ověření překročily vodoměry pro SV a TUV již o několik let (3 a 6). Přitom požadují vyúčtování záloh na SV a TUV stále podle údajů těchto vodoměrů. Mají na to právo, existuje nástroj "jak je přinutit" dodržovat zákon, popř. jsou v tomto případě vodoměry stanovená měřidla? Děkuji za vaše názory.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama