Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Jaderná energetika po zrušení tendru na nové bloky v Temelíně

Autor článku: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Plné znění článku: Jaderná energetika po zrušení tendru na nové bloky v Temelíně
Anotace článku: Za účasti zahraničních expertů proběhla v úterý 29. 4. 2014 v Praze odborná konference s názvem Ekonomické limity jaderné energetiky. Kromě ekonomických a legislativních otázek souvisejících s jadernou energetikou byly prezentovány energetické koncepce Německa a Horního Rakouska.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 67   starší >>
Příspěvky
Předmět: britský CfD a smlouva Maďarska s Rosatomem
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 11.06.2014 23:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Na úvod několik rozdílů, které zastánci JE přehlížejí:
- Podpora FVE je drahá díky chybě Fischerovy vlády, mohlo to být několikanásobně méně. Výsledek však je tak levná fotovoltaika, že se vyplatí ji pořídit i bez dotací (pokud ne teď, tak během několika let určitě). To je důvod, proč si FVE pořídí čím dál více lidí.
- Naproti tomu podpora JE by byla možná ještě dražší, na mnohem delší dobu, s plným vědomím vlády a výsledkem by byla jen drahá elektřina. A to v době, kdy by cena elektřiny mohla klesnout, protože skončí podpora FVE.
- Jenže drahá elektřina by znamenala, že FVE si pořídí ještě více lidí, takže v létě se vůbec nevyplatí JE spustit.

Na to je však v britském CfD pamatováno - výkupní cena bude vyplacena nikoli za skutečně dodanou elektřinu, ale za celé množství elektřiny, které by JE byla schopna vyrobit, pokud by o elektřinu z ní byl zájem.
Pokud k tomu dojde, budou Britové 35 let každé léto a navíc vždy, když bude hodně foukat, platit za nic. Takže výsledná cena skutečně dodané elektřiny může být mnohem více, než uváděných více než 100 €/MWh, klidně se může dostat k úrovni 200 €/MWh.

Bude někdo ochoten uzavřít kontrakt s ČR za méně výhodných podmínek?

Možná by bylo dobré se podívat na smlouvu Rosatomu s Maďarskem, kterou v diskusi zmínil Jan Haverkamp. Podle té například začne Maďarsko splácet úvěr od Rosatomu k určenému datu, které je podle harmonogramu až po spuštění elektrárny. Jenže Maďarsko má začít splácet bez ohledu na skutečnost, zda v uvedeném termínu bude elektrárna v provozu.

Předmět: Řazení
Autor: Vladimír Křen
Datum: 09.06.2014 10:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Jak jsou řazeny příspěvky v diskusi? Celkem nikoho nezajímá příspěvek o vlastnostech (škodlivosti) odpadů ze spalování a přitom je stále na prvním místě. Je zde mnoho dalších témat které jsou nějakým způsobem zajímavé a přitom se stále posouvají do zapomění. Může tento stav redakce TZB objasit?

Předmět: Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Radim Polášek
Datum: 22.05.2014 08:17 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Inu, jak asi mohla dopadnout konference o jaderné energii pořádaná fanatickými odpůrci jaderné energie - sdružení Jihočeské matky, Calla a Hnutí DUHA ? A jak mohl dopadnout článek o této konferenci napsaný autorem, který je podobného zaměření ? Dovedu si představit to překrucování a tu propagandu opomíjející základní fakta.
Kdysi hodně dávno skutečně mít něco společného se zelenými znamenalo skutečně chránit přírodu a prospívat společnosti. Nyní víc než 90 % zelených aktivit není nic jiného než tunely, jejichž prostřednictvím se má bohatství z kapes lidí přelévat na ty správná konta všelijakých zelených a obnovitelných OZE baronů, taky vědců , příslušně zabarvených propagandistů a dalších, nebo které mají ničit příslušná ekonomická odvětví, zpomalovat ekonomiku, zvyšovat nezaměstnanost, případně plnit další cíle vytyčené kdysi Římsklým klubem.
Dalo by se říct, že kam dneska šlápne zelený, tam 100 let zelená tráva neporoste. Či jak dlouho že má trvat EnergieWende v Německu? Ostatně už dnes, kdy nutné investice nejsou ani v polovině, je v Německu cena elektřiny téměř dvakrát vyšší než je u nás . A to ještě není "energetická dálnice" nutná k dopravení OZE elekřiny do průmyslového Bavorska , coby náhrady produkce bavorských jaderných elektráren vůbec zainvestovaná a postavená a majitelé německých pozemků , přes které mají ty dráty "Energetické dálnice" jít, jsou většinou proti tomu projektu. Přitom pokud se má dodržet termíny vypínání jaderných elektráren v Bavorsku, do 2 - 3 let musí ta "energetická dálnice" prostě fungovat. Atd Atd.....
Znova vyjadřuji údiv nad tím, že takový původně technický server TZB - INFO uveřejňuje takové propagandisté netechnické články a že tak dobrovolně dává svoji technickou důvěryhodnost a svou solidnost všanc.

Omlouvám se redakci TZB- INFO , že ve svém příspěvku nesdílím žádnou technickou informaci nebo technické řešení, viz Pravidla pro zadávání příspěvků do diskuse na portálu TZB-info, nicméně na takové články nelze žádným relevantním technickým řešením či technickou informací reagovat. A na druhé straně zase nelze nereagovat , pokud člověk nemá jen nečinně přihlížet neustálému množení a šíření takových a podobných článků .

Předmět: Re: Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Josef Zapletal
Datum: 22.05.2014 16:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Jen bych chttěl dodat , že TZB se výrazně proměnil pod zavedení rubriky obnovitelná energie. Jinak máte pravdu s hodnocením zelených hnutí. Před 10 lety jsem na to upozorňoval v různých diskusích a lidé tomu vesměs nesouhlasili, bohužel vývoj mi dal za pravdu. Stejně jako v roce 2005 , když se schválila podpora OZE tihle lité tvrdili, že zdražení energie bude marginální i když je to matematický nesmysl. Nakonec nejlépe jsou na tom v "Dánsku" Mají el. energii za 8kč kWh díky odmítání jádra a podpoře OZE. Jeinné pozitivní na tom všem je, že zelené hnutí je u nás definitivně u konce. Opět se mu dostala role jaká mu patří - extrémistů a fanatiků s minimální podporou veřejnosti.Je zajímavé, že ekofanatici mají fakticky identické názory a znalosti.

Předmět: Re (2): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 22.05.2014 18:29 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Dovolím si citovat:
"Dnes o sobě mnozí prohlašují, že oni jsou ti nejlepší, kteří všechno věděli nebo se snažili něco dělat. Většinou se však jedná o prázdná prohlášení bez jakýchkoli důkazů."
Zdroj: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/9698-byly-vykupni-ceny-elektriny-z-fotovoltaiky-stanoveny-primerene

Přesto, že to úřednická vláda v roce 2009 zpackala
https://energetika.tzb-info.cz/energeticka-politika/10355-kdo-a-jak-se-snazil-v-roce-2009-zastavit-boom-fotovoltaiky
vzrostla cena elektřiny díky podpoře OZE o 50 haléřů, tj. o desetinu.
Mohlo to být méně, ale zajímalo by mě, který zelený s tím mohl něco udělat, když žádný nebyl ve vládě a Poslaneckou sněmovnu zablokovaly obstrukce ODS.

Myslím, že jen fanatik může toto přehlédnout:
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/5983-jaky-je-primereny-pokles-vykupnich-cen-pro-fotovoltaiku
problém je, že pokud to snad někoho zajímalo, stejně s tím těžko mohl něco dělat.

Zkuste přemýšlet, proč to nikdo v té době nechtěl poslouchat, a jestli měli větší vliv Zelení nebo Rittig se svou Amun.Re

Kdyby na konferenci vystupovali členové pořádajících organizací, pak bych výlevy Vaše i předchozího diskutujícího chápal. Jenže oni tam přednášel profesoři z univerzit v Británii nebo Německu a známý lobbista Michal Šnobr, kterého lze sotva obviňovat ze zeleného fanatismu.

Podle mého názoru hlavní sdělení konference je, že jádro je tak drahé, že se bez podpory vůbec nevyplatí. To ovšem v tomhle státě už nezpochybňuje nikdo, takže vliv pořádajících organizací na závěry konference je nulový. Původně zřejmě měla konference v probíhající diskusi zdůraznnit právě toto téma, jenže v podstatě přišla už s křížkem po funuse. Ona totiž taková konference se přirpavuje delší dobu, takže než vůbec začala, vláda už rozhodla, že výstavbu nových bloků nepodpoří a ČEZ následně tendr zrušil.

Jak správně poznamenal v závěru svého příspěvku pan Polášek, jeho příspěvek (i ten Váš) jsou v rozporu s Pravidly diskusí. Tak se napříště, prosím, držte tématu.
Tj. je například záznam z konference v něčem chybný? Jsou data, která prezentoval Mycle Schneider zkreslená? Můžete rozporovat konkrétní tvrzení některého z přednášejících, které je chybné, nebo alespoň nepodložené?
Atp.

Předmět: Re (3): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Vladimír Křen
Datum: 22.05.2014 23:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
To se to počítá bez podpory na OZE. To je ve výsledku taky jenom 0,5 Kč?

Předmět: Re (4): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 23.05.2014 06:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Tj. je například záznam z konference v něčem chybný? Jsou data, která prezentoval Mycle Schneider zkreslená? Můžete rozporovat konkrétní tvrzení některého z přednášejících, které je chybné, nebo alespoň nepodložené? Atp.

Předmět: Re (5): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Vladimír Křen
Datum: 23.05.2014 07:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Máme se připravit na zvýšení ceny elektřiny ...
Výkyvy výroby el. energie mají dorovnávat zdroje na biomasu a pod.
Vadí mi klid diskutujících vzhledem k dožívání stávajících zdrojů. 5-10 let bez zásadních rozhodnutí. Přitom výstavba nových zařízení nebo alespoň retrofit jsou časově značně náročné.

Předmět: Re (6): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 23.05.2014 09:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Je nutno doplnit, že je nutno se připravit především na růst ceny SILOVÉ elektřiny.
Přičemž vyšší cena silové elektřiny znamená snížení nákladů na podporu OZE.
https://oze.tzb-info.cz/114579-podpora-obnovitelnych-zdroju-skoncila-v-roce-2013-v-prebytku

Biomasa v Německu zahrnuje i bioplyn a biometan, který lze skladovat v podzemních zásobnících.

Všechny, skutečně VŠECHNY předchozí prognózy vývoje spotřeby elektřiny v ČR byly vždy, opravdu VŽDY nadhodnoceny (dokonce spotřeba byla většinou nižší, než scénář "nízký"). Takže ten klid je celkem oprávněný. Navíc při obrovském množství nejistot a očekávaném dopadu na cenu elektřiny je opravdu lepší 5 let počkat, než seknout vedle. Pokud někdy bylo vhodné spěchat, pak s fotovoltaikou v roce 2009.

Předmět: Re (7): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Vladimír Křen
Datum: 23.05.2014 11:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Zásadně je cena el. energie na účtu za ní. To znamená že je naprostý nesmysl cenu pitvat na nějaké podružnosti. Zaplatím něco a to podělím počtem kWh. To je skutečná cena. Ať se vám to líbí nebo ne vždy bude nutno vyrábět nějakou el. energii pro pokrytí "base load". Není možné zastavit například elektrifikovaný provoz železnice protože momentálně nic nefouká / nesvítí. To jsou otázky na které uvedená diskuse neodpověděla. Nejsem proti příplatku ale pokud zdroj není schopen krýt 24 hod musí potřebný výkon dodat někdo jimý a proč má jiný dodavatel krýt vlastní zvýšené nákady když požadavek na zvýšené náklady není na jeho straně?

Předmět: Re (8): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 23.05.2014 12:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Při vysokém podílu OZE žádný Base Load nebude. Naopak budou potřeba rychle reagující zdroje, ale možná taky rychle reagující spotřeba. Osobně sázím na to, že poptávka bude v budoucnosti pružnější = mnohem více než nyní bude reagovat na cenu, která zase bude mnohem proměnlivější.

Pravděpodobně budou období, kdy bude elektřina levná, někdy dokonce téměř zadarmo, naopak jindy může být velmi drahá. To ovšem může být příležitost pro mikrokogenerační jednotky, plynové elektrárny a možná dokonce i akumulátory, jejichž provozovatelům se proto vyplatí krýt své zvýšené náklady.

Předmět: Re (9): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Vladimír Křen
Datum: 23.05.2014 12:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Jaký je výhled? Kdy nebude třeba "base load"? Kdy bude k dispozici možnost ovlivňování spotřeby dle ceny el. energie? Zatím je to z říše snů.

Předmět: spotřeba podle ceny elektřiny
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 23.05.2014 13:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Řízení spotřeby podle ceny elektřiny je technicky vyřešený problém. Je to tak primitivní úloha, že ji zvládne i ten nejjednodušší procesor.
Co chybí, je cenová informace, na kterou by odběratelé mohli reagovat. Máme pouze dvousazbové tarify a HDO.
Přesto už dnes mnozí žijí z Vašeho pohledu v říši snů a například pračku nebo myčku pouštějí v době nízkého tarifu.

Předmět: Re (11): spotřeba podle ceny elektřiny
Autor: Vladimír Křen
Datum: 23.05.2014 13:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
To chcete tvrdit že HDO se zapíná podle ceny? Mě zajímá kdy to bude odpovídat cenové relaci. Na levnější sazbu mám zapnuté všechny důležitější spotřebiče ale určitě časové rozložení neodpovídá ceně, pouze je zde cena za levnější tarif. Vámi zmiňovaný procesor musí být instalován do nějakého zařízení (spotřebič, el. hodiny) které podle ceny bude pracovat. To je ta říše snů.
O této problematice není v článku ani zmínka.

Předmět: Re (9): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Petr Slezák
Datum: 26.05.2014 18:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104808
reakce na ...
Musím se přiznat, že jsem poněkud zmaten... Předpokládám, že Base Load představuje konstantní dodávku elektrické energie každý den (24 hodin), a to po celý rok... Jak dokáže vysoký podíl OZE tuto dodávku zajistit? Kde vezmete rychle reagující zdroje - třeba přečerpávající elektrárny - jaké máme podmínky pro výstavbu dalších?

Předmět: Re (10): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 26.05.2014 18:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Base Load je skutečně konstantní dodávka. Je to původně označení zdroje. Vše, co se donedávna v elektroenergetice dělalo, směřovalo k vyrovnání spotřeby tak, aby podíl Base Load zdrojů mohl být co největší. Bylo to logické, protože tyto zdroje vyráběly elektřinu nejlevněji.
To už však neplatí, elektřina z nových/plánovaných JE je dnes dražší, než elektřina z nových/plánovaných fotovoltaických (FVE) a větrných (VTE) elektráren (i při započtení případné podpory). FVE a VTE však nejsou Base Load, jejich výroba je proměnlivá. Takže logicky by měl vývoj směřovat k flexibilní spotřebě.
Kromě toho však máme biomasu, bioplyn, vodní a přečerpávací elektrárny...
Určitě dost pro zajištění provozu společnosti.

Předmět: Re (11): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Vladimír Křen
Datum: 31.05.2014 01:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Kdo má investovat do výstavby přečerpávaček? To bez podpory státu taky nepůjde. Elektřina z nových FVE a VTE je levnější protože v ceně není dotace ale spotřebitelé dotaci platí. Pokud má mít flexibilita smysl musí být možnost odběru minimálně po dobu provozu spotřebiče. Vodních elektráren se asi už moc nepostaví (není kde) biomasa pro výrobu el. energie je zvěrstvo když každý kotlík na biomasu topí s výrazně větší účinností než když se bude topit el. energií. Bioplyn pro velké výkony se také neobejde bez dotací. Tak že hlavně odstranit všechny výroby z našeho území. To potom není velký odběr ale životní prostředí stejně zapláče.

Předmět: Re (12): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 31.05.2014 08:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Bylo by hezké, kdybyste alespoň reagoval na předchozí text.
Je tam jasně napsáno, že elektřina z nových/plánovaných FVE nebo VTE je levnější, než z JE i při započtení případných dotací.
Výkupní cena elektřiny z nových VTE by byla dnes kolem 2 Kč/kWh, pokud by nebyla zrušena podpora, přičemž do budoucna by stále klesala. Výkupní cena z nových JE bude minimálně 3 Kč/kWh, ale spíš něco přes 4 Kč/kWh (stačí se podívat, jakou cenu v britském kontraktu CfD uváděl Stephen Thomas na konferenci, o níž je tento článek). Jenže než (pokud vůbec) bude JE postavenacna poroste cena minimálně o míru inflace, a tak to bude až do konce kontraktu za 35 let od spuštění.

Ještě "lepší" to mají Maďaři, ti dostanou půjčku od Rosatomu, kterou začnou splácet bez ohledu na to, zda Rosatom elektrárnu dostaví včas (Jan Haverkamp v diskusi).

Předmět: Re (13): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Vladimír Křen
Datum: 02.06.2014 07:20 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
I vdyž je v článku pěkný graf o poklesu instalovaného výkonu s poklesem výroby v JE. Schází zde dost podstatná informace o instalovaných výkonech s výrobou el. energie konvenčních zdrojů a to samé z OZE. Je to docela důležitá informace o tom v jakém období se nacházíme.

Předmět: Re (14): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 02.06.2014 08:03 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Téma konference bylo JE a jejich ekonomika, přednášející se toho vesměs drželi.
Stejně tak by to mělo být i v této diskusi.

Předmět: Re (15): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Vladimír Křen
Datum: 02.06.2014 11:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
O ceně el.energie z fotovoltaiky píšete stále vy.

Předmět: Re (16): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 02.06.2014 11:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Buďte, prosím, konkrétnější a uveďte, kde to podle Vás bylo mimo téma článku a mimo rámec odpovědi na předchozí příspěvek.

Předmět: Re (17): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Vladimír Křen
Datum: 02.06.2014 12:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Jednoznačné téma článku je diskreditace jaderné energie. Vy v každém okamžiku propagujete OZE. Proto se ptám jaká je alternativa a hlavně v jakém časovém horizontu je přeměna energetiky v potlačení klasické energetiky a přechod na OZE. Abych přeměnil zdroje el. energie na něco jiného musím mít přehled v jakém okamžiku se nacházím. Proto se ptám jaký je podíl OZE na výrobě el. energie. Jinak je celý článek pouze tendenční a bez jakékoliv perspektivy.

Předmět: Re (18): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 03.06.2014 21:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Konference se nezabývala otázkou, co bude. To je samozřejmě důležitá otázka, ale nejdříve je nutno si uvědomit, jaké jsou možnosti:
1) nové JE se všemi problémy
2) nové OZE se všemi problémy
3) nové fosilní zdroje se všemi problémy
Nejdražší je varianta 1), mimo jiné o tom byla uvedená konference. To není dehonestace, ale docela seriózně podložený názor hned několika přednášejících.

Předmět: Re (19): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Vladimír Křen
Datum: 04.06.2014 07:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Tak když se to shrne je to jako setkání v hospodě kde se na vše jenom nadává, ale nic to neříká. Děkuji za vysvětlení.

Předmět: Re (11): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Petr Slezák
Datum: 04.06.2014 16:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104808
reakce na ...
Takže:
a) k přečerpávajím elektrárnám - pokud vím, tak dle dostupných údajů jsou pro výstavbu přečerpávajících elektráren vhodné například lokality Spálená a Velká Morava v Jeseníkách, v Červené jámě a Šumném dole v Krušných horách, ve Slaviči v Beskydech nebo v oblasti Smědavého vrchu v Jizerských horách. Ekologové, kteří tvrdí, že v principu proti stavbám těchto elektráren nejsou, nicméně tyto lokality odmítají - třeba v Šumném dole kvůli cykloturistům či ptákům, jinde stojí v cestě vzácní brouci, jinde zase lidé (zcela pochopitelně), kteří v oněch lokalitách bydlí, atd. Takže možností pro výstavbu nových přečerpávajích (ale i klasických vodních) elektráren mnoho není.

b) k biomase - zde je třeba vzít do úvahy produkci potravin a ochranu krajiny, u bioplynu jistě všichni známe "nadšení" lidí, u jejichž domovů je záměr postavit bioplynovou stanici.

b) neustálo je zdůrazňováno, že elektřina z FVE/VTE je levnější než ta z JE. Samozřejmě že cena elektrické energie hraje velkou roli a je třeba s ní také počítat. Ovšem mají dnešní ceny elektřiny vůbec něco společného s reálnými náklady na její výrobu? Díky různým dotacím asi ne. Dále je ovšem také nutné vzít do úvahy otázku energetické bezpečnosti státu. Dnes sice máme elektřiny dost, dokonce ji vyvážíme - zde by bylo možné omezení výroby elektřiny z uhlí snížením jejího vývozu, což ovšem z hlediska akcionářů ČEZu rovněž těžko průchodné. Nicméně bude elektřiny dost i za 10 či 20 let?

c) k tématu konference - samozřejmě že vím, že tématem konference byly JE a jejich ekonomika a že přednášející se toho vesměs drželi - nakonec to byla jejich konference. Nicméně, protože vše souvisí se vším, nelze podle mě vyžadovat, aby se diskusní příspěvky týkaly přesně jen a jen daného tématu.

d) tvrdí se, že vývoj by měl směřovat k flexibilní spotřebě. Dobře, ale jak dalece je flexibilní spotřeba v běžném životě použitelná? Dovedu si představit, že mi bude celkem jedno, zda prádlo budu mít vyprané za tři hodiny nebo až druhý den, ale u jiných činností už mi to asi tak jedno nebude...

Takže abych to shrnul - konference byla podle mě jen potlachem spřízněných duší, jen s minimálním přínosem pro praktický život obyvatel této země.

Předmět: Re (12): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Vladimír Křen
Datum: 09.06.2014 06:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Nejzajímavější je že si diskutující nevzali na pomoc základní matematiku. V současné době stojí instalace 1 kWp okolo 60000 Kč. To znamená pro pokrytí běžné domácnosti v RD při denní spotřebě 10 kWh bych potřebovat asi tak 2 kWp.To znamená 120000 na pouhé pokrytí spotřeby. Bohužel tato energie není vyráběná plynule ale musím jí někde skladovat pro rozložení k denní spotřebě. Nebudu brát cenu za akumulaci. Budu pouze transportovat el. energie k akumulaci a stratím cca 10% tam 10% zpět a najednou jsem na velice divných cenách. Aby bylo dosaženo rovnováhy musím instalovat výkon za cca 200000 Kč a potom budu celkem v pohodě vegetovat. Když to vynásobím trvalým výkonem jaderného zdroje 1200 MW vychází mi to šul nul. Budu mít bez problémů dostatek el. energie, nebudu muset investovat do vlastního zdroje. Stejně bych potřeboval se o nějakou síť opřít protože i obyčejný mrazák 300W se neumí rozběhnout se střídačem 1,2 kW, záběrový proud je tak velký že střídač padne. Vlastní zkušenost.
Rád bych věděl kde při výpočtu dělám chybu.

Předmět: Re (13): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Petr Slezák
Datum: 11.06.2014 07:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104808
reakce na ...
Oni ti diskutující základní matematiku samozřejmě ovládají, ale tak nějak se jim to nehodí do krámu.... Tak třeba na netu jsem našel stavebnici FV elektrárny 2,94 kWp, se střídačem 3 kW + nějaké ty držáky panelů, vodiče, konektory apod., za cenu okolo 400 000.- Kč s DPH, s předpokládaným ročním energetickým ziskem 2,94 MWh. Součástí stavebnice není akumulace. Takže finančně dost náročné.
Nyní opět ke konferenci - jeden z přednášejících, hornorakouský zemský rada pro energetiku Rudi Anschober tvrdí, že do roku 2030 by u nich výroba elektřiny z biomasy měla dosáhnout 100 procent. I když vezmu do úvahy možné úspory, tak se pořád jedná na o velká množství suroviny, která by byla potřeba pro výrobu požadovaného množství elektřiny. Kde ji brát? Tak třeba elektrárna Hodonín, která má kromě jiného i kotel na biomasu, v něm spotřebuje okolo 1200 tun štěpky denně (výkon generátoru 30 MW).
On vůbec pan Rudi Anschober stojí v čele boje proti Temelínu který jeho vláda podporuje i finančně. Podle zprávy zemského účetního dvora investovala spolková země Horní Rakousko od července 2006 do konce roku 2008 do kroků proti jaderné energii, Temelínu či vzniku úložiště jaderného odpadu v Česku celkem 996 000 eur. Českým organizacím z toho připadlo 519 200 eur. Bez zajímavosti také není to, že post protiatomového zmocněnce nyní zastává Dalibor Stráský, který v Temelíně pracoval. Nyní má v Linci kancelář, do které jednou týdně dojíždí vlakem z Českých Budějovic - to vše za měsíční plat 4300 eur (údaj agentury APA).
Aby bylo jasno, nejsem horlivým zastáncem výroby el. energie v atomových elektrárnách, ale bohužel, je to v současnosti jediný stabilní zdroj energie nezatěžující životní prostředí. Nebo budeme následovat Německo, kde nedávno, po dlouhém projednávání zvláštní výbor pro těžbu hnědého uhlí spolkové země Braniborsko schválil rozšíření povrchového dolu Welzow-Süd v Lausitz o novou těžební zónu o rozloze cca 1900 ha. Po kladném vyjádření výboru se v nejbližších týdnech očekává souhlas zemské vlády. Pak může nastat přesídlování až 800 obyvatel dotčených obcí. O rozšíření dolu dlouhodobě usiluje energetický koncern Vattenfall, který plánuje z lokality vytěžit a následně ve svých elektrárnách spálit 200 milionů tun hnědého uhlí, především v elektrárně Schwarze Pumpe. Obdobné diskuze probíhají i v dalších spolkových zemích. V Severním Porýní–Vestfálsku probíhá rozšiřování dolu Garzweiler (elektrárny Frimmersdorf a Neurath), kde ale zemská vláda částečně omezila rozlohu území vyhrazeného pro rozšiřování těžby. Kladné stanovisko v březnu sdělila vláda spolkové země Sasko, která i přes řadu protestů odsouhlasila rozšíření dolu Nochten (elektrárna Boxberg).
Takže od takových konferencí, jako byla ta zmíněná v úvodním článku, bych očekával komplexnější přístup - ne jen jednostrannou glorifikaci OZE, které jistě jsou a budou důležitou součástí energetického mixu, nicméně ne samospasitelnou.

Předmět: Re (14): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 11.06.2014 08:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Doporučuji číst pečlivěji.
Konference upozornila, že elektřina z JE je dražší, než z OZE. Což je dobře podložený fakt. Glorifikaci jste z toho udělal až Vy.
Co se týče Vašeho komentáře k vystoupení hornorakouského rady, zamějil jste 100 % OZE za 100 % biomasy. Jistě chápete, že to je něco zcela jiného.
Je smutné, že hornorakouská vláda musí vyvažovat informační jednostrannost, která v ČR v oblasti informování o jaderné energetice panuje.
Údaj o ceně FV systému pochází nejspíš z webu, který již několik let není udržován, současné ceny jsou kolem 50 tis. za kWp i méně. Ale hlavě: stále klesají. Na rozdíl od cen JE, které vytrvale rostou už od dob, kdy byly první JE postaveny.

Předmět: Re (15): Výskledek konference je daný pořadateli konference
Autor: Petr Slezák
Datum: 11.06.2014 11:34 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104808
reakce na ...
Děkuji za Vaše upozornění na moji záměnu OZE a biomasy. No nevím, kde jsem se dopustil glorifikace OZE, to je spíš Vaše parketa :-)
Cenu FV elektrárny jsem čerpal z e-shopu, který je docela "živý". Jistě by se FV elektrárna dala pořídit levněji, otázkou je ale kvalita panelů a dalších komponent.
Hezký den.

zobrazuji 1 - 30 z 67   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama