Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Nejčastější chyby projektů vytápění – připojení VZT na soustavu UT

Autor článku: Ing. Jindřich Matějka
Plné znění článku: Nejčastější chyby projektů vytápění – připojení VZT na soustavu UT
Anotace článku: Článek podrobně popisuje jednu z častých projekčních chyb při zapojení vzduchotechnických jednotek do otopné soustavy. Chyba bývá způsobena rozporem mezi snahou o "jednoduché" řešení od projektanta topného systému a obchodním zájmem dodavatele vzduchotechniky, který nezná hydraulické souvislosti topného systému.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Obdobný problém s radiátoryJosef Vávra04.07.2014 10:54
Řešení Petr Bohuslav23.06.2014 13:36

Příspěvky
Předmět: Obdobný problém s radiátory
Autor: Josef Vávra
Datum: 04.07.2014 10:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114474
reakce na ...
Podobně nepochopitelné je navrhování sestavy radiátorů ve spojení s kondenzačním kotlem. Obvyklý topný režim 50/42 lze pouhým snížením průtoků na čtvrtinu změnit na 65/33 s nárůstem účinnosti spalování z 94 na 97%. Nové konstrukce kondenzačních kotlů mnohdy pro snížení hydraulických ztrát přímo ve spalovací komoře užívají režim 80/30 a požadovanou výstupní teplotu OV mixují. Důsledkem je významné snížení energetických nároků oběhových čerpadel. Dobře tuto myšlenku popisuje firma http://www.gruppoimar.cz/usporny-kondenzacni-kotel-zaruka-uspornosti/ a samozřejmě platí pro všechny výrobky, nejen pro uváděnou firmu. Osobně mám ověřeno na několika topných sestavách. Perfektně regulují i termoventily. Sestavou lze i s vysokou účinností průběžně ohřívat TUV v zásobníku, k dispozici je teplotní spád OV 80/65 v sérii s radiátory.

Předmět: Řešení
Autor: Petr Bohuslav
Datum: 23.06.2014 13:36 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 113541
reakce na ...
Souhlasím s autorem za předpokladu, že zdroj je z nějakého důvodu definován dle schématu uváděným autorem článku. Celá problematika je totiž komplexní a nezáleží pouze na sekundární části, ale i na primární části hydraulického zapojení. Volbou vhodného zdroje lze zajistit vysokou účinnost například využitím teplé a studené zpátečky. Další možností zůstává ekvitermní regulace...

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama