Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rekuperace tepla z použité teplé vody???!!!

Autor: Karel Plaček
Datum: 22.03.2010 14:08

Dobrý den, rozhodujícím spotřebičem energie se stává získání teplé TUV. Náklady na energii na TUV již v mnohých domácnostech překračují náklady na topení. V EPD náklady na energii na TUV překračují náklady na topení několikanásobně. Rekuperace tepla z použitého "odpadního" vzduchu je rekuperační jednotkou realizováno. Tak tedy prosím o informace, jak lze realizovat rekuperaci tepla z odpadní "šedé" použité TUV a jiných odpadních teplých vod v obytném domě? Je v tom šíleně peněz!!!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 43   starší >>
Příspěvky
Autor: Milan Erlebach
Datum: 20.09.2013 13:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104813
reakce na ...
Dobrý den, tady jsou výsledky měření účinnosti nezávislou laboratoří v Kanadě.

Testovány byly výrobky firem EcoInnovation Technologies Inc. (ECO-GFX), Renewability Energy Inc. (Power-Pipe ), Watercycles Energy Recovery Inc. (WatercycleTM)

http://oee.nrcan.gc.ca/residential/personal/retrofit/13302

Autor: Adam Čečák
Datum: 29.08.2012 15:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110465
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

letos jsme uvedli na trh nový výrobek. Dnes po přečtení diskuze vidím, že podobný návrh již někdo popisoval. Jde o jednotku AKIRETHERM. Jednotka byla testována více jak rok vynálezcem. Předehřátá voda z jednotky se pohybuje mezi 28-39 stupni. Byly simulovány různé průběhy spotřeby vody a úspora byla znatelná, záleží na počtu užívajících členů. Obavy ze zanesení jednotky byly zbytečné.

Nyní je nainstalována v řadovém domě v Praze a čekáme na první období pro vyhodnocení dat z měřící jednotky.
Druhá realizace proběhne během října v penzionu v Krkonoších, kde očekáváme díky několikanásobně vyšší spotřebě teplé vody vyšší úsporu.

Co vy na to?

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 29.08.2012 15:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
No já na to snad jen tolik že v nějakém průmyslovém provozu nebo balneoprovozu s velkým množstvým teplé odpadní vody by to svlojí energetickou a hlavně ekonomickou funkci odvedlo.
V rodiném domě tomu ale asi určitě tak nebude.

Autor: Adam Čečák
Datum: 29.08.2012 15:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110465
reakce na ...
Ano máte pravdu, hodně záleží na počtu osob. Při pokusech pro pěti člennou rodinu je návratnost již reálná v uváděných datech tj. kolem 7-8 let.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 29.08.2012 15:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Nezlobte se na mně, ale tomu v žádném případě nemohu věřit.
Ani když nám tady budete psát že "Jednotka byla testována více jak rok vynálezcem".

K tomu abych nevěřil mi stačí vyúčtování od vodáren, elektroměr pro ohřev TUV a kalkulačka. Jsme čtyřčlená rodina a kalkulačku máme.

Autor: Adam Čečák
Datum: 30.08.2012 12:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110465
reakce na ...
Možné to je, opravdu záleží na spotřebě vody a používání pračky a myčky na nádobí, které účinnost náležitě ovlivňují.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 30.08.2012 19:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Myčku bohužel zatím nemáme a tím pádem je při mytí nádobí odběr teplé vody větší. Ani tak se to nevyplatí.
Krom toho neznám dům kde by si někdo dělal dvojí rozvody odpadů, kde by toto bylo jednoduše použitelné. Předělávání, pokud to vůbec jde, potom přináší další nemalé finance které nevýhodnost tohoto řešení ještě více podtrhuje.

Ale jak jsem psal dříve. V průmyslovém prostředí nebo balneoprovozu kde jsou odpadní rozvody pro toto řešení přizpůsobené to ekonomicky fungovat možná trochu bude. V rodiném domě určitě ne! Asi ze mně nemáte radost že?

Autor: Adam Čečák
Datum: 31.08.2012 10:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110465
reakce na ...
Třeba máte pravdu vy, třeba my. Jednotka se uvádí na trh, vyzkoušené to je. Řešení do balneoprovozu se vůbec nebráníme. Jednotka ovšem musí být větších rozměrů. Úspora někde musí být vidět, když do bojleru, pračky a myčky vpustíte vodu o 30 stupních a né o řekněme 12 stupních.
Je to první výrobek, který řeší teplo odpadní vody pro celý dům, nevyžaduje další energeticky náročné přístroje, které by se mohly v budoucnu porouchat.
Do již postaveného domu, či částečné rekonstrukce máte naprostou pravdu, že nepřichází v úvahu zdvojovat potrubí. Jednotka musí být již v projektu nové stavby, nebo kompletní rekonstrukce a myslím, že pár plastových trubek navíc při stavbě domu už není taková investice.
Každý má na toto názor jiný. Prozatím se setkáváme se zápornými názory velice zřídka a za každý příspěvek jsme rádi.
Mohu se zeptat odkud jste, mohli bychom se sejít a probrat, kde vidíte slabiny.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 31.08.2012 11:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
No jak tak pozoruji tak si asi moc jistý v kramflecích nejste když píšete "Třeba máte pravdu vy, třeba my".
Když to vezmu od základu a nastíním takovou modelovou situaci.
Rekuperátor je vychladlý, napouštíme vanu na koupání, do boileru přitéká studená voda z řadu a odpadem nic neodtéká, nic teplého ani studeného, nic tuto vodu z radu nemá čím ohřát, úsora nulová. Vykoupu se, vanu vypouštím, do rekuperátoru odtéká voda dejme tomu cca 30st., žádná voda do boileru nepřitéká, nemá se co ohřívat. Odpadní trochu teplá voda zůstává v rekuperátoru a čeká, domnívá se že bude využita. Pokud v nejbližší době nebude znovu vana napouštěna tak se teplo nemá kam předat a pomalinku voda v rekuperátoru vychladne. Totéž platí i pro myčku a pračku.
A rád bych viděl jak ten výměník ohřeje pár litry vody z myčky nebo pračky vodu na 30st. v rekuperátoru o objemu cca 1m3 co má dejme tomu 12st..
Další úskalí vidím v tom že pokud nebudete mít i dvojí rozvody vody pro myčku a pračku tak nastane další nepříjemná situace. Kdyby náhodou shodou okolností nastala modelová situace kdy vypouštíte vanu a manželka si bude chtít natočit sklenici chladné vody vyteče jí voda oražená .... no fuj. Asi by mně s tím doma honem rychle hnaly.
Takže kromě dvojích rozvodů odpadů by bylo potřeba i dvojích rozvodů vody a aby jste dosáhl aspoň trochu slibovaných úspor, musel by jste doma na nástěnce vyvěšovat časové plány kdy a kdo se bude koupat a hlavně vypouštět vanu a současně v té stejné chvíli musí druhý člen domácnosti začít prát či pouštět myčku.
Odku jsem není podstatné a setkávat se nemám potřebu. Zdarma rady podnikatelům nerozdávám, taky musím z něčeho žít.

Autor: Jiri Horacek
Datum: 19.09.2013 13:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114162
reakce na ...
To zni logicky. Vyplyva mi z toho, ze by rekuperace mohla mit smysl pouze pro sprchovani, a to pro primy predehrev studene vody, ktera jde do sprchy. Asi bych predpokladal nutnost termostaticke baterie.

Na internetu jsem nasel tohle:
http://www.ivarcs.cz/cz/rekuperace-odpadni-teple-vody-ivar-bee

Nemate s tim nahodou nekdo zkusenosti? Neni tam moc technickych informaci, podle kterych by se dala spocitat navratnost. Poslal jsem vyrobci mail... zatim zadna odpoved.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 19.09.2013 14:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, když se dívám na tu cenu takového zařízení, tak pro běžnou rodinu je to absolutně nenávratná záležitost. Jednak se to dá použít jenom někde (v místech, kde se déle pouští teplá voda), nejlépe ve sprše a když vezmu, že např. naší rodinu stojí ohřev TUV tepelným čerpadlem cca 200,-Kč měsíčně a ještě se často koupeme, navíc to vodu jen předehřeje, tak úsporu takovým zařízením vidím maximálně kolem 50,-Kč měsíčně (při ohřevu TUV elektřinou by to bylo kolem 150,-Kč měsíčně). Návratnost tedy šílená. Vyplatí se to jen tam, kde je z nějakého důvodu stálá a vysoká spotřeba TUV, v domácích podmínkách asi sotva.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 19.09.2013 14:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Jak jsem už psal tak rekuperace odpadních vod co tu původně pán prezentoval tak stejně i toto řešení je v domácnosti nezaplatitelné a jediné uplatnění bych viděl v balneoprovozech a bazénech.

Autor: Jiri Horacek
Datum: 19.09.2013 15:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114162
reakce na ...
No jo, ... nas je doma sest. A vetsinou se sprchujeme. Nerikam, ze je to suprvec. Rikam jenom, ze by to chtelo spocitat a neodhadnout...
Samozrejme jsou tam i dalsi sporne vecijako napr instalaci pod dlazbu v koupelne. V pripade nejakeho problemu by to byl asi docela prusvih.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 19.09.2013 15:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Ani pro šest.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 19.09.2013 17:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, přesněji to spočítáte asi těžko, musel byste vědět spotřebu TUV celé rodiny pouze na sprchování např. za měsíc. Taky by to předpokládalo jen jednu sprchu na celou rodinu. Též nepíšete, jakým zdrojem tepla ohříváte TUV, cokoli jiného než elektřina ještě návratnost prodlužuje. Nebude to jednoduché určit, ale určitě by se dalo dopočítat nějakého přesnějšího výsledku, jen to chce přesná vstupní data. Myslím si však, že i při tak velkém počtu lidí v rodině, jedné sprše a ohřívání TUV elektřinou se asi sotva dostanete pod nějakých 5 let.

Autor: borivoj kafka
Datum: 31.12.2013 03:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114759
reakce na ...
Dobrý den,
tak jsem našel na netu cenu té RJ šedých vod a ta je 107.000 + dph + dvojí rozvody tj. součtem cca 150.000,- kč s roční kolísavou energetickou návratností cca 1000 kWh/rok tj. úspora cca 2500,- kč/rok.

JEŠTĚ DOPLŇUJI ODKAZ:
rekuperace-rekuperacni-jednotka.cz

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 03.01.2014 15:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
... a to se vyplatí :-)

Autor: Petr Lukáš
Datum: 16.04.2010 10:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Šlo by to udělat, tu rekuperaci, výměníkem, kdo 1. okruhem by natékala odpadová voda, a v protiproudu 2. okruhem by natékala voda z vodovodního řadu přímo do bojleru.
Krásně by to fungovalo, protože při odběru teplé vody se zároveň dopouští i voda do bojleru.

Je ale otázkou, zda by se to finančně vyplatilo. Odpadová voda je teplá obvykle tak max. 30-40st.C, voda z vodovodního řadu obvykle 5-15st.C.
Ta účinnost výměníku asi nebude nic moc (odhaduji přinejlepším tak 60%), navíc hrozí riziko, že by se bude zanášet bordelem z odpadní vody.

Autor: Jirka Vlček
Datum: 15.04.2010 21:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý večer. Pokusím se poposunout diskusi shrnutím základních typů úspěšných realizací rekuperace tepla z šedé vody:
SAKAL: www.sakal-ovt.cz/eng/shower.htm ( http://urge4lessenergy.blogspot.com/2008_11_01_archive.html )
RECOH: http://shower-save.com/pdfs/Recoh-vert
GFX, RETHERM a POWER-PIPE: http://gfxtechnology.com ; www.retherm.com ; http://www.renewability.com/video.html
ECO-DRAIN (vodorovná aplikace): http://thenauhaus.com/blog/index.php/2009/06/ecodrain-wastewater-heat-exchanger/ ;
ECO-DRAIN (svislá aplikace, ta radost pro oko) www.indexaward.dk/index.php?option=com_content_custom&view=article&id=113:ecodrain&catid=10:finalists-2009&Itemid=229

Inspirativní jsou taky platné patenty:
www.google.cz/patents?id=bE40AAAAEBAJ
www.google.cz/patents?id=lHQ5AAAAEBAJ
www.google.cz/patents?id=WEAwAAAAEBAJ
www.google.cz/patents?id=5UA2AAAAEBAJ
www.google.cz/patents?id=Mx11AAAAEBAJ
www.google.cz/patents?id=1c4bAAAAEBAJ
www.google.cz/patents?id=dcahAAAAEBAJ
www.google.com/patents/about?id=dcahAAAAEBAJ
www.google.cz/patents?id=tUYBAAAAEBAJ
a dva užitné vzory přihlášené u nás: http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/portlets.pts.det?xprim=948578&lan=cs

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 15.04.2010 18:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
thermocykle WRG, Forstner-Speichertechnik
www:a-invent.cz

Autor: Karel Plaček
Datum: 15.04.2010 19:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To není na rekuperaci tepla VODY!!!!!!!!!!!!!!

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 15.04.2010 20:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
vy jste nezadal Forstner
http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=de&u=http://www.speichertechnik.com/&ei=C1nHS-zACIeCOIzj-JsN&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CAgQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dforstner%2Bspeicher%2Btechnik%26hl%3Dcs%26lr%3D

Autor: tomas bernatek, architekt
Datum: 04.04.2010 00:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobry vecer,
dovolim si dat k tomuto "napadu" par osobnich poznamek:

- nejlepe vyuzitelne ve sprse
- potrebujete termostatickou baterii
- nejlepe "instalovatelne" v koupelne ve 2.NP, kdyz se dostanete k odpadnimu potrubi v urovni 1.NP
- vhodne pro "domaciho kutila" = za jedno odpoledne s nakladem nekolika set Kc vyrobitelne

Funguje to opravdu velmi dobre a je to naprosto "bezudrzbove" zarizeni .... doporucuji

Autor: Jirka Vlček
Datum: 14.04.2010 15:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vřele děkuji za váš příspěvek k rekuperaci tepla z odpadní sprchové vody. Souhlasím s vaším postojem, chci se ale zeptat, jaký typ výměníku, pořízeného za několik set Kč, považujete v tomto případě za bezúdržbový. Deskový? Trubkový? Jak vypadají trubky, které dokážou čelit snížení účinnosti dík nánosu mýdel a mastnot v kombinaci s vlasy? Děkuji za případnou odpověď. Jirka

Autor: jiri holub
Datum: 14.04.2010 21:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
trubka PP-HTklasika DN40 nebo DN50 a uprostřed protažený nerez vlnovec nebo měděná trubka omotaná elektrikářským drátkem pro zvýšení üčinnosti, trošku to chce si pohát s t-kusy, nebo tak nějak?

Autor: Petr Šavrda
Datum: 03.04.2010 15:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Podobný výměník na využití tepla z odpadní vody jsem si sám zrealizoval v amatérských podmínkách domácí dílny. Není to vůbec drahé a ni příliš složité. Hlavně to dobře funguje. Pro představu uvedu několik čísel. Odpadní voda ze sprchy má asi 35C, čístá voda přitékající do výměnílu má 4-5C a voda ohřátá výměníkem, která natélá do elektrického boileru má 25C. Tedy výměník přidá 20C. To je však ideální vyrovnaný stav při sprchování. Nutno je však poznamenat, že všechna spotřebovaná teplá voda v domácnosti se takto nevyužije k rekuperaci, Celková úspora elektrické energie v mém případě činí podle mých měření asi 2kWh každý den po 365 dní v roce


Autor: vlado mich
Datum: 28.03.2010 21:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Celkom dobry napad stou rekuperaciou.ja momentalne riešim šedu vodu.To je voda z pračky a s kupelne zachytená a dodaná do nádržky wc na splachovanie.Určite tam zabudujem aj nejaký výmennýk.

Autor: jiri holub
Datum: 23.03.2010 20:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dá se použít bežně k dostání plastový rekuperační výměník stojí kolem 6litrů myslím, nevím vozí to nějaký chlapík ze šumavy a myslím jsou z anglie(nebo číny), existují i kovové měděné varianty.
samozřejmě 99% rekuperací se vyplací velice těžko i ty samodomo jsou naštíru s ekonomikou.

Autor: Karel Plaček
Datum: 23.03.2010 20:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nikdo o tom tady neví, dejte nějaký kontakt!!!

Autor: jiri holub
Datum: 23.03.2010 21:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
tady je jasný důkaz, jak je hlava děravá , žádná čína žádná šumava
prostě klasika rekuperace od severu asi viz:
http://www.sakal-ovt.cz/kontakt.htm

zobrazuji 1 - 30 z 43   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.