Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

zkušenosti s kan.kamny Vista classic

Autor: zelenka karel
Datum: 07.04.2010 12:44

Na sezónu 09/10 jsem si pořídil do neizolované staré chalupy na Šumavě,která má metrové kamenné zdi a má výměru 100m2(220m3-vyhřívaný prostor)nové krbové dvouplášťové kanadské kamna VC-11kW .Na chalupě se žije celoročně.Tuto sezónu,kdy byla tuhá zima,se topilo od rána do noci.Přesto však byla ve všech místnostech tepelná pohoda(23stupňů),neboť tyto kamínka topí i za roh,aniž by musela mít nějaké rozvody.Dále velký plus nastal v úspoře paliva(dřevo)Od března 2009 do března 2010 se spálilo pouze 10m3 - (800,-/m3) = 8.000,-Kč.Tyto parametry mi kotel na dřevo nikdy nesplnil.Byla vždycky daleko větší spotřeba.
Máte někdo lepší zkušenosti?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
jozef kovac28.07.2010 15:37
Stehlik Jan23.05.2010 21:08
Stehlik Jan23.05.2010 21:04
Tom. Brno23.05.2010 12:14
Stehlik Jan07.04.2010 20:18

Datum: 28.07.2010 15:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100592
reakce na ...
Dobry den. Tie kachle Vam vykurili celu chalupu cez otvorene dvere alebo mate aj nejaky ventilator.Ako casto Ste vyberali popol a ako casto prikladali. A ako to kurilo v noci, vydrzalo to do rana , ked Ste vecer nalozili. Kolko im trva, aby bolo citit teplo. Maju z Vasho hladiska aj nejake,,muchy... Dakujem

Autor: Stehlik Jan
Datum: 07.04.2010 20:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No ja se připojuji taky :-) .Sice mam jotulky 602 cb ale ty se vyvažej do ameriky a musí splnovat stejne EPA normy-maj stejnou technologii.Hodně o tom bylo napsano na energoportalu.Jinak stejne velke topeniště ma jotul 3cb a taky Morso 2110cb.Ještě bych vam doporučil spalinovy teploměr.Mam ho na plotně a optimalní teplota kdy dochazí k sekundarnímu spalovaní je 200- 300°C.Je to zakladní pomucka k regulaci kamen a k efektivnímu spalovaní.
Jinak stejne plechače vyrabí v americe desitky firem a maj je rozděleny do třech velikostí- topeniště 1 krychl.stopa(vista, jotul 3cb morso 2110) to vytapej do 100m.Potom topeniště 2 kr.st (super 27, jotul f 500cb) to je do 100- 200m.No a 3kr.st. topeniště (sumit,Jotul 600cb) nad 200m. Samozřejmě to pak taky zaleží na zateplení.
Třeba tam si chvalí Englander nc 13(topeniště jako vista) a cenu tam uvaděj 600-800 dolaru a ještě maj zelenou usporam- danovej odpočet 30% z ceny kamen.Holt dovozci si vybrali drahe firmy- asi aby měli pěknou marži :-)
Nejhorší je že tady lidi maximalně maj zkušenost z topení bud v Petrach a nebo v kotli.A když tak si pořídí nějakou okrasu- nejlepe vložku s oboustranym prosklenim a potom furt čistí skla :-)

Autor: Tom. Brno
Datum: 23.05.2010 12:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den
Píšete tady že máte jotul 602 CB. Uvažuji taky o koupi těchto kamínek. Chtěl jsem se zeptat, jak jste s nimi spokojen? Kolik metrů s tím vytápíte. Já bych chtěl vytápět podkrovní byt. Asi 80 metrů při výšce 2,4 m. A máte teplý vzduch rozváděn potrubím nebo stačí otevřené dveře?
Díky za pdpověď.

Datum: 23.05.2010 21:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím.Tyto kamínka mam na chatě asi 35m2.Chate je dřevostavba - 2 místnosti.V podlaze 10cm,stěna 15cm,strop 20cm izolace.
Chtěl jsem litinu a naši vyrobci takoveho nic nevyrabí. Dale jsem považoval za vyhodu velikost polen až 40cm.Plotna je taky dobra - ohřivam vodu na čaj,kafe.
Při roztopení plotny na 200°C pomalu ve 2-3krocích po 5 min pomalu stahuji primar až na malou mezírku.Kamna pomalu hoří a teplota na plotně pomalu stoupá vlivem předehřatého sek. vzduchu až na 300°C.
http://www.youtube.com/watch?v=Qw54bqVh8uo&feature=channel
Musel jsem se zbavit syndromu hořícího ohně.Kamna mají třeba 200 °C, ale už tam nic nehoří.Až v místnosti klesne teplota třeba na 20°C potom přihrnu žhave dopředu.Takovym hrablem,jakoby motyka(plochá ) s kovovym 60cm držatkem.Potom přiložím 3-4 polínka.Vzadu je to docela nízké tak polínka mají pruměr 6-8cm.
Proto nepočítejte s dlouhou dobou hoření.NEní problem přiložit po 4-6 hod - maj bezroštove topeniště a dlouho tam vydrží žhave.Tudle jsem přiložil v 10 večer a rano v sedm tam bylo par žhavych uhlíku.Za nevyhodu považuji , že kamna jsou salavá.Teplo je více u stropu a chladněji je u země.Lepší jsou teplovzdušna kamna ty topí takzvaně za roh.Teplo by šlo více i do druhe místnosti.
VE vašem připadě bych šel do těch pacific vista,mají větší topeniště.Date 3 polena až 15cm v pruměru a tím padem mate delší dobu hoření. PE vista jsou teplovzdušné a teplo vam lepe rozleze po bytě. Nebudete litovat :-)
Je jedno jestli jsou kamna plechače,litina nebo mastek atd.Kilo dřeva vam dá asi 3kw tepla.Takže je věcí estetiky co se komu líbí.Duležité je aby topeniště bylo dobře izolované. Visty tam maj izolační cihly(asi vermikulit).Jotul ma mezi lit. deskami izolaci.Další duležitou vlastností je předehřaty vzduch pod deflektorem.To vam umožní dobře a čistě hořet i při zavřenem pimaru (musí byt víc jak 200°C na teploměru na plotně při plně naloženych kamnech).Kamna mají třeba 300°C a na kouřovodu pul metru nad kamnyje asi 150°C.Proto nepočítejte , že kamna zadusíte.Když mam moc teplo Přiotevřu pudní schody :-)
http://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/jotul-f3-td-alebo-cb-5268-491/?stranka_oblast=2
http://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/jotul-f3-td-alebo-cb-5268-491/?stranka_oblast=2
Tady je schema topeniště jak ho maj visty.Ty mají pouze horní kouřovod a proto mají více místa v topeništi, při stejnen vykonu(plašt kamen).Tím padem mužete zvednout deflektor a date více dřeva - delší doba hořeníhttp://www.krbova-kamna.cz/cz/technologie/technologie-horeni.html
Jsou to všechno logicke věci, žadne perpetum mobile.
Tady je sekundarní hoření - při zavřenem primaru http://www.youtube.com/watch?v=vuSwPVsnv_E

Datum: 23.05.2010 21:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ještě jsem tam popletl jeden odkaz
http://www.kutime.cz/forum/kamnarske-a-kominicke-prace/kanandska-krbova-kamna-108683-32-134/?stranka_oblast=

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama