Diskuse ke článku: Větrání budov v minulosti a současnosti

Autor článku: Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, Ing. Pavlína Charvátová, VŠTE České Budějovice
Plné znění článku: Větrání budov v minulosti a současnosti
Anotace článku: Větrání domů je značně přehlíženou součástí života, ačkoli má velký význam nejen pro naše pohodlí, ale i pro naše zdraví. Mnohé zdravotní problémy vyplývající z nedostatečného větrání jsou dobře známy, ale je pravděpodobné, že existuje i řada dopadů, o kterých toho moc nevíme, nebo o nich dokonce nemáme žádnou představu. Příspěvek je věnován některým aspektům, které v běžné technické praxi neřešíme, i když jsou dobře známy.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: reakceRoman Šubrt14.08.2014 15:38
reakceMartin Múčka31.07.2014 12:22

Příspěvky
Předmět: reakce
Autor: Martin Múčka
Datum: 31.07.2014 12:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110556
reakce na ...
Vážený pane Šubrt,to co uvádíte a píšete ohledně oken je skutečně k pobavení. Myslím si, že je lepší kvalita článku nad kvantitou. Nebudu se vyjadřovat ke všem skutečnostem, které uvádíte, ale zajímalo by mě, kde jste vzal údaj, že na spálení 1kg paliva je potřeba 9-12 m3 vzduchu a dokonce uvádíte, že u dřeva je potřeba asi o 1/3 míň vzduch v závislosti na vlhkosti. Tak bych mohl stále pokračovat. Vaše články jsou skutečně lidovou mluvou.

Přeji pěkný den

Martin Múčka

Předmět: Re: reakce
Autor: Roman Šubrt
Datum: 14.08.2014 15:38 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102634
reakce na ...
Vážený pane Múčko, domnívám se, že větrání jsem spočítal objektivně. Vzal jsem rovnici hoření, jak pro uhlí (dá se říci z podstatné části tvořené uhlíkem) tak dřevo ( tvořené především celulózou, ligninem a pryskyřicemi), dosadil obsah kyslíku ve vzduchu a dosadil obrovský přebytek vzduchu při hoření (nelze mluvit o 3 % tak, jako u špičkových plynových kotlech, ale o mnohokrát větším přebytku odpovídajícím kamnům na tuhá paliva bez možnosti regulace či s minimální možností regulace). A výsledky prezentoval. Pokud se domníváte, že jsem se zmýlil, tak uvítám váš výpočet s uvedením podstatných proměnných. Jistě by bylo mžné do nuceného větrání započítat i komínový efekt u klasických kamen, který působí i v době mimo vytápění.
Roman Šubrt

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czWebinář: Otázky a odpovědi z Wienerberger fóra 2018 - Tepelná technikaČisté tržby mezinárodního koncernu Lindab v roce 2017 vzrostly na 826,6 mil. EURBřeclavská nemocnice vsadila na energetické úspory. Ročně na energiích ušetří okolo 40 %Luxusní a inteligentní bydlení ze staré prádelny vzniklo v Brně