Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

POkládka podlahového polystyrenu

Autor: Jana Žeravíková
Datum: 03.10.2010 09:44
uživatel: 100602

Dobrý den, mám dotaz k pokládce izolace podlah.
Podobné dotazy už jsme pročetla, ale většinou se pouze strhla hádka, tak zkusím znovu:

Na IPU máme v plánu pokládat cca 12-18cm polystyrenu, na to celoplošně lepit 22mm OSB se zámkem. Podkladní beton s ipou není zrovna nejrovnější- beton do 1cm výškový rozdíl na 4metrech místnosti, spoje ipi jsou hrbolaté.

Takže dotaz č. 1 je následující - je možné jako spojnou a zároveň vyrovnávací vrstvu IPA-polyš použít nějakého lepidla, např. lepidla na porobeton naneseného hřebenem na celou plochu? (Desky jsou velké 1x2,5m, proto předpokládám celoplošně nejen na housenky PU lepidlem)

Dotaz č.2: 12cm polystyrenu budeme skládat ze zbytkového polystyrenu, tedy mix 1-3cm desek - lepit tyto vrstvy celoplošně mezi sebou, případně prosím doporučit čím?

Moc děkuji za rychlé odpovědi - rozsekneme to za týden.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Drong19.10.2018 13:22
Martin Drong19.10.2018 13:18
Mirek Svejda19.10.2018 13:05
Jan Jílek19.10.2018 10:27
Martin Drong16.10.2018 11:49
Jozef Homola16.10.2018 11:06
Martin Drong16.10.2018 08:39
Martin Černý03.03.2017 20:32
Michal Řehák03.03.2017 20:21
Martin Černý03.03.2017 20:09
Michal Řehák03.03.2017 19:59
Jozef Homola12.04.2011 09:19
Laďa Jaskva12.04.2011 08:59
melkor unlimited12.04.2011 07:59
Petr Vorlíček11.04.2011 10:08
Michal Koudela10.04.2011 16:33
Jan Kaprhál08.11.2010 15:46
Marie Rafajová08.11.2010 14:55
matej kastner08.10.2010 14:23
Jan Kaprhál03.10.2010 20:12
Jozef Homola03.10.2010 17:46
petr kocina03.10.2010 17:11

Datum: 19.10.2018 10:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126068
reakce na ...
Já větší nerovnosti řešil cementovym mlékem a všechny spoje lepenky vybrousil do polystyrenu a mam jistotu že mi deska sedí celoplošně. Bylo to pracnejsi ale ušetřil jsem nějaký peníz. Lepit 225m2 na lepidlo by něco stálo.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 19.10.2018 13:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Já jsem Liapor použil na podsyp pod prkenné podlahy. Pod EPS bych ho po těchto zkušenostech určitě nepoužil.
Pod EPS jsem plochu vyrovnával pískem smíchaným s cementem. Rozhrnul jsem směs. Pak jsem kostkou EPS strhnul přebytek směsi tak, aby výškově seděla proti předchozí řadě + občasná kontrola laserem. Mezery (předevžím kolem zdí) jsem pěnil PUR pěnou. Při pokládce druhé vrstvy jsem plochu prošel a kde to výškově nevycházelo jsem plochu dorovnal brusným hladítkem.

Autor: Martin Drong
Datum: 19.10.2018 13:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127569
reakce na ...
Přesně tak, až na použití cementu jsem to dělal i já stejně. Plus jsem měl celou dobu puštěný laser a s kusem metru jsem prošel vždy všechny rohy a střed desky, jestli je stejná výška - pošlapal jsem, kde chybělo, jsem dosypal, případně odhrnul a jelo se dál. Koupil jsem jemný křemíkový písek - zásypový a s tím byla nejlepší práce. Podlaha je pevná při došlapech na EPS. Ale samozřejmě při stropu, který pruží a vibruje - na prknech, bych ho nepoužil.

Autor: Jozef Homola
Datum: 03.10.2010 17:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nerovnosti od svařování izolace jsem řešil různě. Někde jsem použil samonivelační hmotu, je drahá. Jinde jsem natřel vyrovnávající potěr asi 1,5 cm cementové malty. Nevadí že nějak ještě před pokládkou chozením třeba popraská ale rovina je. Jinde jsem dělil polytyren na menší kousky a velkou zubovou stěrkou a lepící maltou každý individuálně osadil aby zkrátka se "nekinklal" nebo zatížením pozdějším nebořil hlouběji. Měl jsem tu výhodu, že horní úroveň roviny nemusela být dodržena. Ve vašem případě to je horší, musíte mít pro pokládku OSB rovinu a pak se ani nemusí lepit ale to není jednoduché dosáhnout ze skládaných kousků EPS nad sebou, které navíc můžou sedět s nějakými milimetrovými mezerami a pak zatížením se můžou desky OSB prověsit , tedy prohnout. Je tu i jiná možnost (i tak se to dělá) a to na izolaci rozhrnout nějaký centimetr suchého písku a perfektně urovnat před položením EPS.

Autor: Jan Kaprhál
Datum: 03.10.2010 20:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100914
reakce na ...
Pisek je dobra varianta, ale musi byt ipravdu suchy a MUSI se rozhrnout tak, aby dukladne vyplnil veskere mezery, spary a kaverny v podkladu.

Jinak tohle asi resi kazdy, nerovnosti lepene ipy. Ja to planuju nijak zvlast nehrotit, protoze podlahovka nemusi byt na stoprocentni rovine a pak se to zalije betonem/ahydritem.

Autor: Marie Rafajová
Datum: 08.11.2010 14:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101520
reakce na ...
byl byste tak hodny, a popsal mi jak rozhrnout na IPU pisek aby byla dosazena idealni rovina? pouzit hodne dlouhou vodovahu? úrivazat na rovnou dlouhou lat? dela se cela mistnost najednou? ale to si to pak pri osazovani polystyrenu poslapu a rovina bude v haji...ne? dekuji!

Autor: Jan Kaprhál
Datum: 08.11.2010 15:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100914
reakce na ...
Strhnout vodovahou nebo lati s bublinkou a to po takovych usecich, abyste na to hned dokazala dat EPS a neznicila si rovinu. Pak zas kousek strhnout a polozit EPS. Nebo strhnout od nejvzdalenejsiho mista , u dveri skoncit a od dveri pokladat EPS. Na tohle uz neni treba byt inzenyr:-)

Autor: Michal Koudela
Datum: 10.04.2011 16:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104787
reakce na ...
Písekje samozřejmně dobrý z hlediska ekonomického,ale z hlediska vhodnosti je to už mnohem horší nápad.Toto řeší liapor lehké kameninové kuličky,ty budou jak dobře izolovat proti chladu tak i uděláte dobrou rovinnost pokud to umíte a rovnou na to můžete dát polystyrém na podlahové topení a pak to zalít

Autor: Petr Vorlíček
Datum: 11.04.2011 10:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100184
reakce na ...
A můžete nám osvětlit, na co potřebujete nějaké kuličky s izolačními vlastnostmi (které budou mít při vrstvě 8mm tepelný odpor nejméně jako 10 cm polystyrenu, že?), když na nich leží 20 čísel podlahového polyše?
Jěště napište, že mají ty kuličky uvnitř vakuum a odrážejí chlad!

Autor: melkor unlimited
Datum: 12.04.2011 07:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100033
reakce na ...
Nemusíte být až tak ironický.
Nikdo o liaporu netvrdí, že má tepelný odpor jako 10 čísel polystyrenu, obsahuje vakuum a zlepší prokrvení Vašeho mozku ....

FYI: liapor se používá jako vyrovnávací podsyp při skladbách suchých podlah (viz. Knauf, Rigips, ...) už dost dlouho a má své výhody i nevýhody. Jeho vlastnosti jsou popsané a odpovídají realitě bez reklamních okras.

I když při vrstvě 0-8 mm je jeho použití poněkud "diskutabilní".

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 12.04.2011 08:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Pan Vorlíček měl včera ostře nabroušenou tužku. Také mě trochu zarazila jeho reakce. A mohu potvrdit, že ty kouzelné expandované hliněné kuličky jsou fakt dobrá věc. Dával jsem to na vyrovnání podlahy ( 100 m2 ) pod plovoucí desku OSB ( 2 x 14 mm ), na které je vestavba bytu ze sádroše. Ovšem vrstva se pohybovala od 40 do 60 mm. Frakce 0 - 4 mm. Moc dobře si nedovedu představit tím rovnat 0 - 8 mm. To by chtělo frakci 0 - 0 mm ( cha.cha.. ). Asi bych to nalepil na hřebínek a horní plochu eventuelně obrousil tím struhadlem, jak brousí fasádu. Dovolím si zde dát odkaz : http://www.liapor.cz/cz/zasypy-stropu
S pozdravem Laďa

Datum: 12.04.2011 09:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U kuliček bych měl strach z přílišné snahy někam odtéci při zátěži a pak tam vznikne "vangl". Kdyby to byly velké a nějak semleté, tak to ano. I v betonu vyšších pevností musí být drcené kamenivo aby roznášení sil bylo bez toho "postranního" toku. Pro zpestření uvedu takovou událost z jiné oblasti kuliček. Jako malý kluk jsem slyšel o "utonutí" chlapa ve velkém zásobníku jáhlí (slovensky pšeno).

Autor: Michal Řehák
Datum: 03.03.2017 19:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124798
reakce na ...
Dobrý den,

je nějaká možnost použít něco jako vyrovnávací stěrku?
Pokud ano, tak jakou?

Autor: Martin Černý
Datum: 03.03.2017 20:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124246
reakce na ...
Použijte podsyp. Nebo změřte rozdíly výšek. Nakreslete si na podlahu výškové rozdíly. Doložte si prohlubně 1 cm polystyrenem,přechody obsypte drceným polystyren pro lepší přechod a přesto proveďte samotnou pokládku. Pokud je nerovnost celoplošná,proveďte podsyp polystyrenem celoplošně,stáhněte latí. Jen si udělejte kvůli chození,vždy jen část mísnosti.

Datum: 16.10.2018 08:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

snažil jsem se hledat zkušenosti lidí s LIAPOREM. Dával jsem EPS na svařovanou IPU. Plus původní nerovnosti to udělalo místy 3-4cm rozdíly. V rozích a ve svárech to prostě lítalo.

Upřímně. Chtěl jsem si koupit jemný křemičitý písek a pouze s donucením kvůli hmotnosti dát do patra něco lehčího. Ve stavebninách, zřejmě díky pravidelné práci obchoďáka, kroutili hlavou nad pískem a řekli jedině liapor frakce 1-4mm - TO JE NA PODLAHY.

Koupil jsem liapor a pro jistotu také písek.

Výsledek. Pokládat na LIAPOR jako na podloží přímo si nedokážu představit. Nebo že to bude dělat živnostník. Už tak je pokládka EPS na podlahu do roviny nejdelší proces - ať už s jakýmkoli vyrovnáním na celé podlaze. Nechápu tedy cenové nabídky firem na zhotovení anhydritů nebo potěrů případně podlahového topení, pokud už je EPS položený. Včetně systémové fólie a dilatace. To už je pak největší motivace si to celé dodělat sám, protože dát 170 tisíc jen za nastřílení hada podlahového topení a napojení do rozdělovačů (bez zalití) jsem považoval za špatný vtip (170m2 :-) ). Ale zpět k tématu.

Dokážu si představit dávat liapor pouze jako výplň mezi latě. S tím, že otázka, jestli není lepší pořádný izolant než pseudo izolant LIAPOR. LIAPOR se sesypává, do polystyrenu se zatlačuje, zašlapává, odskakuje na všechny strany, schválně si ho nasypejte mezi latě a trošku i na lať a pak stahujte. Odtřeluje, lať přizvidhne atd. Nebo další pokus nasypejte si hromádku na polystyren a zkuste začít zametat - odkočí všude. Každé šlápnutí do hotové vrstvy je skoro kráter. I kdyby měl člověk dusadlo, trvá to fakt dlouho, pokud člověk nechce surfovat po podlaze a musí si s tím neuvěřitelně dlouhou hrát. Liapor je pytlovaný v pytlích, kdy 2 z 10, když se budu hodně mírnit, prasknou (tvrdý, křehký svár) a liapor pak najdete všude nebo dovezete domu půlku. Je zbytečně drahý (EPS, písek,) a práce mi sebrala hodně energie.

Jemný křemičitý písek je sice těžší, ale dáte si desku do laseru podsypete pískem, který se dokonale dostane všude a po došlapu jste schopni vyhodnotit nebo vidět, kde ještě chybí. Desky drží stabilně, písek najdete, kde jste ho dali a deska se dále neprošlapává , vůbec, je pevná. Liapor si srovnáte celou místnost do laseru, stahujete to 4 metrovou vodováhou, hrajete si jako pako. Udusáte desku a ta pak po došlapu ulítitává +-0,5 cm určitě, liapor se vytlačuje ve velké ploše a utíká. A uteče Vám kam jinam než do předtím stažené vyrovnané plochy, ze které to jen tak nezahladíte jako písek nebo nerozhrnete do stracena, protože se hýbě všemi směry a nikdo neví kam. Je to dokonalý očistec. Dělali jsme 4 lidi 2 patra a nikdo s LIAPOREM nechtěl dělat a všichni mi brali pytle s pískem. Měl jsem 100 chutí zavolat technikovi, ať nám přijedete tento dokonalý, nezávadný materiál budoucnosti představit přímo na stavbu, ale běžel čas. Už zavání velkou hořkostí, tak nebudu dále pokračovat.

Máte někdo podobné nebo jiné zkušenosti?

Datum: 16.10.2018 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://forum.tzb-info.cz/141363-dreveny-strop-krocejova-a-akusticka-izolace
Protože má LIAPOR setřesitelnost, tak se vibruje a povrch se stabilizuje zalitím cementovým mlékem.

Datum: 16.10.2018 11:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výrobce liaporu by měl vyloženě upozornit při aplikaci suchého procesu, že se musí sypat jako výplň a že není pochozí. A když už teda mezi latě nebo trámy, to bych tam dal rovnou izolant

Že můžu povrch nivelovat, to mě napadlo bez úvahy liaporu. Ale 2 dny stát a navíc umožnit schnutí v prostředí, kde dosychají omítky není žádoucí. Cena liaporu by měla při jeho užitných vlastnostech být pro koncového uživatele poloviční ze současné velkoobchodní ceny, abych si ho kdy koupil znovu.

Takže Vy byste v mé situaci liapor klidně použil, ale zalil cementovým mlékem. Vibrovat čím a jak třeba na hurdisovém stropě?

Uvažuju, že si ze zbytku udělám beton a vyleju parapety (pokud do té doby nepřijdu na něco lepšího) a ostatní použiju někde na zahradě.

Autor: Martin Černý
Datum: 03.03.2017 20:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124246
reakce na ...
Dobrý den.
Použití písku,je nejhorší varianta podsypu. Nebavím se o vlhkosti,tam je to jasné. Ale jde zejména o degradaci pevnosti polystyrenu. Je třeba si uvědomit,že polystyren po písku bude "jezdit ",čímž bude degradovat. Tento jev je nejčastější příčinou,následného praskání potěrů. ( zejména cementových ).
Takže,použít drcený polystyren,polystyrenbeton,liapor....

Autor: Michal Řehák
Datum: 03.03.2017 20:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124798
reakce na ...
Písek jsme zavrhly hned na začátku, ale nejsem si moc jistý jak se bude chovat Ipa, která bude mezi dvěma vrstvami betonu.

Datum: 19.10.2018 13:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechápu, nerozumím. Jakože po liaporu deska jezdit nebude? Co to je drcený polystyren. Ten se musí deformovat tlakem úplně nevěřitelně, ne? V písku deska sedí a písek se nemá kam odsypat. Kdežto liapor si sesedá skoro nekonečně douho a pořád se posouvá a vytlačuje - i nahoru.

Autor: matej kastner
Datum: 08.10.2010 14:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100143
reakce na ...
uložení polystyrenu se běžně používá
- jak písek (vyschne po pár dnech)
- tak lepidlo na vysoký zub
- variantou je i pur pěna, ale té bych moc nevěřil z dlouhodobého hlediska

Po položení musíte dokonale vyrovnat do roviny kvůli těm OSB. Určitou variantou je konečné dobroušení EPS, ale je to nechutná práce.. Sám jsem to dělal asi týden a nikomu to nedoporučuju, podlahový EPS je dost tvrdý.

Já být vámi, tak mix polystyrenu nedávám.. Raději koupím nový, podlahový, ale v potřebné tloušťce. Vím, že to je o penězích, ale až vám bude na některých místech celý život vrzat, tak si vzpomenete..

Důležité také je u OSB dát do perodrážky pružný tmel, ať nevrzají..

MK

Autor: petr kocina
Datum: 03.10.2010 17:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
bod 1) vam nereknu.

bod 2) desky bych nelepil pokud na ne prijde OSB a podari se vam dodrzet rovinatost EPS.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.