Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Větrání Atrea - jsem zklamán

Autor: Maxim Cihlář
Datum: 22.12.2010 12:29
uživatel: 100698

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Před zahájením stavby domu jsem se v diskusích zde a na jiných webech dočetl, že větrání s rekuperací u zateplených domů je skoro nutnost, že budu mít doma čistý vzduch, nebudou se mi rosit okna a ještě ušetřím za topení. Nechal jsem si tedy zpracovat projekt a při stavbě domu jsem vzduchotechniku dle projektu a montážních návodů namontoval. Celé to stálo přes 100tis, nyní po roce a půl provozu shledávám že to není zas takový zázrak. Co mě trápí:
1. Při vaření jede vzduchotechnika na plný výkon (330m3/h) sání v kuchyni je hodně otevřené, stejně se mi ale pachy z kuchyně šíří do obýváku, následně po schodech až do podkrovních pokojů. Pokud se smaží něco na pánvi je to pak v domě cítit až do druhého dne. Nevím kde je chyba proto přidávám scháma potrubí z projektu, možná to není chyba ale normální stav.
2. WC se mi taky neodvětrá ani za 7min. plného výkonu.
3. Jsem citlivý na zimu u podlahy a když běží větrání v mrazech tak mám u podahy 20st, topíme ale na 23st. tak je ten chlad na nohy cítit, dohřev vzduchu který spíná cca 1x za 6min. ten vzduch nedohřeje. Očekával jsem něco trochu jiného.
4. když vlezu do domu, v zádveří mě praští do nosu takový divný pach a to se říkalo že domy s větráním nejsou cítit.

Ještě dodám že nemáme podlahové topení a mimo vaření a použití WC jede jednotka na nejnižší výkon, tedy 50m3/h. Nemáme zemní registr.
Jako pozitivní vidím fakt, že se nerosí okna, ale to bude i tím že máme trojskla. A tím že neotvíráme okna, nemáme problém se hmyzem. A pravděpodobně i méně protopíme, když nevětráme v topné sezoně okny.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 88   starší >>
Datum: 13.11.2012 15:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100591
reakce na ...
Dobry den.
Chci se zeptat, zda se Vam podarilo Vami uvedene problemy od te doby nejak vyresit?
Dekuji

Datum: 14.11.2012 15:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
moc se mi to vyřešit nepodařilo, s pachy při vaření je to marný boj.
Ale WC je po 10 minutách odvětrané.
V mrazech jede jednotka většinou jen při vaření a přes noc, nepouštím ji nonstop i kvůli namrzání výměníku.
Zápach v závětří už ale necítím.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 14.11.2012 16:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
jen se optám máte cirkulační digestoř?
Vy z kuchyně podle projektu osáváte pouze 60m3/hod.
Jak odvídíte vzduch z obýváku? Máte mřížku na chodbu?

Datum: 16.11.2012 08:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano mám cirkulační digestoř. Z obýváku odvádním vzduch právě přes kuchyň, která je propojena s obývákem, vyústka v kuchyni je hodně otevřena, takže odvádí určítě víc než 60m3.

Autor: Mir Pol
Datum: 14.11.2012 17:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak mate WC velke? Jake jste nasel reseni? My mame zachodokoupelnu a odvetrani trva kolem pul hodiny - pokud zvysim odtah, tak se to casove moc neprojevi.
V mrazech strojni vetrani omezuje (dle diskuzi) hodne lidi.

Datum: 16.11.2012 08:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
WC je asi 3,5m2, řešil jsem to hodně otevřenou vyústkou.

Datum: 16.11.2012 10:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
OK, diky za info - taky to tak resim. Jeste delam nejake pokusy.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 16.11.2012 11:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Předpokládám, že rekuperaci ovládáte originálním ovládačem CP 8 . Potom si můžete v servisním menu nastavit spoustu věcí. Musíte si to ale sám probrat, neboť z hlavy to zná asi tak jeden servisák ze stovky. Vstup do servisního menu je trojčíslí, kdy první číslo je pořadové číslo toho dne a postupně dál. Například dnes je pátek, tak kód je 567, v pondělí bude 123.
Jinak v kuchyni já osobně mám vyústění digestoře nad skříňky a fouká to skoro směrem na sací otvor, který je na protější stěně ( průměr 100 ). Že by se pachy nějak zásadně šířily a že by se kuchyň za chvilku nevyvětrala zásadně vylučuji. Taktéž WC je vyvětráno za dobu nastaveného doběhu.
Jedinná záležitost, která mě zatím vadí je nemožnost nastavení menšího větracího výkonu. Důvod je jasný, v domě nejsme nepřetržitě a jsme tam pouze 2 osoby.
Ve sprše jsem vyhodil čidlo vlhokosti a zapojil jsem to přímo na vypínač, kterým jsem ovládal původní ventilátor. Toto mě zabezpečilo, že se zrcadlo nerosí, protože větrám hned, jak to zapnu.
Taktéž na WC jsem to předělal z pohybového čidla na spínání od světla. Čidlo to spínalo někdy i přez pootevřené dveře. Čili rožnu a hned se to sepne a vypnu a nastavený doběh to spolehlivě vyvětrá.
S pozdravem Laďa

Autor: petr kocina
Datum: 16.11.2012 12:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
konecne neco z praxe.diky

Jedinná záležitost, která mě zatím vadí je nemožnost nastavení menšího větracího výkonu. - jake je tedy minimalni nastavene mnozstvi dane vyrobcem?

Datum: 16.11.2012 12:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
konecne neco z praxe.diky

Jedinná záležitost, která mě zatím vadí je nemožnost nastavení menšího větracího výkonu. - jake je tedy minimalni nastavene mnozstvi dane vyrobcem?
jak tak na to koukam a sleduji tak by jste potreboval rekuperaci pouze s objemem vzduchu 50m3/hod.bohuzel to vam vase masina asi neumoznuje ze ? proto ten extremne suchy vzduch v dome minulou topnou sezonu.
jak to tak vidim bylo rozhodnuti vystavby YTONG velice pragmaticke a spravne reseni.
no aspon nemate problemy s rosenim oken :-), otazkou je, co na to rekne zdravi pri vlhkosti pod 30% - zrejme to nebude to prave orechove.

Datum: 16.11.2012 13:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A jak dlouhe mate ty dobehy? Diky.
PS. mensi vetraci vykon lze vyresit i tak, ze jednotka bude cyklovat - napr pul hodiny pobezi a dalsi pul hodinu bude zastavena - ale nevim, zda to vase ovladani umoznuje.
PSII. Nevim na koho reagujete, ale ja mam Nilan ECO.

Datum: 16.11.2012 14:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tuším že mám ovladač CP 1, podívám se.
Když to máte propojené se světlem na WC tak větráte i když jdete na malou? Já mám samostatný vypínač na ovládání, všude.

Datum: 16.11.2012 15:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Nejdříve to spínalo při každém zapnutí, ale protože to bylo zbytečné z výše uvedených důvodů, tak jsem to uděll samostatně a zapne se to pouze když člověk chce.
S pozdravem Laďa

Autor: Luděk Novák
Datum: 16.11.2012 20:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100530
reakce na ...
tak si tam udělejte spínač který sepne větrání dle délky svitu osvětlení..(délky sedu..) :) časové relé které sepne až po určité době...

Datum: 16.11.2012 21:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Jestli je to rada pro mě, tak díky. Ale jak jsem psal, už je to vyřešeno a žádné další zásahy nebudu dělat. Nicméně pro příští život si to budu pamatovat. Díky.
S pozdravem Laďa

Datum: 17.11.2012 07:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
a ze to tak ma kocina celou dobu bylo nekterym jednotlivcum proti srsti,vcetne vas.
modernejsi je preci automatizace vseho - nejak se ale v praxi neosvedcila.reseni je jeste nejaky pachovy detektor.

me se osvedcil vypinac vedle zachodove misy - levne,bezporuchove a prakticke reseni.v lete je v dome nastaven podtlak.

Autor: Marek Spurný
Datum: 21.12.2012 22:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102240
reakce na ...
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se nechá někde sehnat co znamenají jednotlivé parametry v servisním nastavení Atrea CP 08, tedy servisní manuál? Potřebuji nastavit VZT do mírného přetlaku kvůli občasnému zatopení v krbových kamnech (což jsem myslel, že např. řeší parametr "KRB"), ale jaksi ne. Doposud fungovala VZT v pohodě, ale najednou před měsícem se zasekla a běžela jen v režimu větrání a na nic nereagovala. Reklamoval jsem a po výměně elektroniky zase funguje, jen ji nemohu nastavit do předchozích parametrů.
Potřebuji tak nějak i vyřešit souběh VZT a centrálního vysavače, což při znalostech jednotlivých parametrů v servisním nastavení by se nechala třeba jednotka nastavit do většího přetlaku automaticky při zapnutí vysavače. To ani nemluvím o souběhu krbová kamna spolu s vysavačem.
Mrzí mě, že je u VZT v zimě blokována funkce přetlaku. při zatápění by se hodila.
Děkuji za každou radu

Datum: 22.12.2012 08:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. V servisním menu se dá sice nastavit spousta věcí, ale co, kde a jak nevím a já ten manuál nemám a ani netuším, kde by se dal sehnat. Osobně jsem měl také spoustu problémů s uvedením do provozu. V podstatě vlastně technik měl ty problémy. Nejdříve ovládač měl jinou verzi programu a vůbec s jednotkou nemluvil ( 2 x výměna ) potom sice mluvit, vlastně komunikovat začal, ale zase to divně fungovalo. Výměna dvou desek v jednotce, které řídí ventilátory. Pak to šlo všechno nastavit. Nicméně, pro mě je to španělská vesnice.
Potom to fungovalo podle mých představ. Když jsme malovali, tak jsem rozbil displej a po opravě ( asi mě poslali jiný ovladač, vlastně desku ), to bylo zase jinak nastaveno. Zase musel dojet ten technik, protože na mě je to vyšší dívčí. Nicméně, záhadná anomálie - někdy to nevypne intenzivní větrání a nemohu dojít na to, čím to je. Stačí to celé restarovat a je klid. Nicméně to je otrava. Dneska bych šel do daleko jednodušší a i lacinější jednotky Sentinel, kterou dodává Regulus, kterou jsem stejně původně chtěl. Jenže jsem byl v časové tísni ( Zelená úsporám ). Takže závěrem - sorry já poradit neumím.
S pozdravem Laďa

Autor: Marek Spurný
Datum: 22.12.2012 22:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102240
reakce na ...
Dobrý den, díky za odpověď. Tak jak to čtu, tak jsem na tom ještě dobře. Já akorát po namontování jsem zjistil, že mi nefunguje by-pass a to jen díky měření, jinak to doposud asi nezjistil nikdo (zaseklé táhlo). Myslím, že spousta lidí, co to vlastní ani neví jestli to funguje tak jak má.
Jinak jsem vcelku spokojen. Líbí se mi u tohoto typu možnost navýšení odtahu z kuchyně, automatické ovládání zemních klapek, možnost rozdělení do větracích zón a hlavně cirkulace, což v té době uměla snad jen atrea
Zkusím jedině, jestli se na tato zařízení nenechá absolvovat nějaké školení přímo u Atrey.
S pozdravem Marek

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 16.11.2012 14:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
Jestliže otevřete více výustku na záchodě, automaticky snížíte ostatní odtah -kuchyň. Porušíte zaregulování systému. Vše je o kvalitním projektu. Jestliže je počítáno s max výkonem již pro větrací systém, navržený podle normy z hlediska větrání, tak žádnou krátkou odezvu čekat nemůžete.

Datum: 16.11.2012 14:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohužel má vzduchotechnika nebyla nikdy zaregulována, technik firmy Tepsol řekl, že se to u čistě větracích jednotek nedělá, že to nejde.
To že byl špatně nakreslen i projekt jsem tehdy i řešil s Atreou. Největší problém spočíval v umístění 90st. kolen hned na výstupu z jednotky, což pak způsobuje vyšší hlučnost.

Datum: 15.11.2012 02:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
doufam,ze se nesiri zapach po dome kdyz jsou zavrene dvere do obyvaku?
maximalni vykon 150m3/hod pouzivam pri vareni (zavrene dvere - mam zasupovacky 1,4m) - vetsinou je otevrena jeste ventilacka v kuchyni - do 2-3hodin je odvetrano.tedy musi se umejt i panev po smazeni rizku,jinak se to line celym barakem.

jinak rekuperaci v topnem obdobi nevypinam,jedu na 50 a 100m3/hod - zhruba půl na půl za 24 hodin.

Autor: Petr Nes
Datum: 26.12.2010 22:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100040
reakce na ...
Chtěl bych nejdříve poděkovat zde diskutujícím za inspiraci při stavbě domu . Pár měsíců už bydlím a proto bych se chtěl podělit se zkušenostmi s teplovzduchem
Dům je jednopodlažní s obytným podkrovím 9,3 x 14 m v přízemí kuchyn , obyvák ,šatna ,vchod,koupelna se saunou,technická místnost. V podkroví 2 dětské pokoje , koupelma, ložnice , galerie.
Základy jsou zatepleny 10cm perimetru do hloubky 90cm,
Podlaha 25cm eps 100z 4 cm anhydryt .
Obvodové zdivo Medmax 450 ,okna profil 92 Pražák Uw 0,8, stropy trámové pohledové z lepených trámů. Krovy jsou pohledové z lepených hoblovaných trámů na nich jsou natlučeny palubky a krov je otevřen až do štítu. Střecha 22 cm deskovéhoEPS+ 15cm thermodach.
Vytápění teplovzdušné s rekuperací Atrea RC,zemní registr 28m , při výběru vytápění jsem si byl vědom všech jeho vlastností , spolupracovník měl 2 roky v provozu ATREA RB. Deskové solární kolektory 3ks 7m2 ,interierová kamna na pelety Ecoidro ,nerezový ext.komín , akumulační nádrž regulus 750l. Vypočtená potřeba tepla 18 kwh/m2 bez výpočtu tep. vazeb s koef.0,3 , BD test 0,26
Při pročítání tzb jsem narazil na tyto problémy uživatelů a musím přiznat , že jsem měl docela strach před zprovozněním jestli jsem zvolil dobře
Nemožnost vytopení domu na pož. teplotu: špatně vypočtené TZ domu ,špatně odvedená práce při stavbě domu / vzduchotechniky
Pomalý náběh požadované teploty:při vnitřním zateplení jsem schopen zvednout teplotu o 1,5C za hodinu. Při velké akumulaci to bude asi větší problém, ale nevidím důvod velkých teplotních změn.
Nemožnost rozdílných teplot v místnostech: termostat mám nastaven na 21,5 C po celý den ,od 22 do 6 hod na 20,5C noc.
V koupelnách na 24 C od 6 do 8 a od 18do 22 hod , protože mám kamna v obyvákokuchyni , zde je vždy když kamna jedou o 1až2 C více proto natápíme akum. nadrž večer od 18 hod. V dětských pokojích je také o 1C více zde dohřevu pomáhají asi zapnuté počítace s osvětlením. V ložnici 21.5C jak už jsem někde psal tak manželka už nechodí spát ve flanelovém pyžamu a teplých ponožkách.
Rozvod pachú po domě :Nasávání v kuchyni mám asi 2 m od cirkulacní digestoře s cirkulačním max. výkonem 900 m3/hod s automatickým startem při vaření.. Odtah vzduchu z toalet mám i z mísy (mohu doporučit funguje velmi spolehlivě i po salátu s kaprem) Ovládaní spínání odtahu je napojeno na část světel v koupelně a samostatné tlačítko vedle záchodu s okamžitým startem a doběhem. V domě se nekouří ,obvykle nic nenatíráme ani nemáme žádné další zdroje smradu které by se mohli při cirkulaci roznášet.
Ochlazování koupelen při zapnutém odtahu: Při sprchování a koupání řeším zapnutím odtahu až při odchodu z koupelny tlačítkem u WC
Hlučnost : u mě není nic slyšet ani v noci mimo spodní koupeleny při zapnutém max. výkonu
Nízká vlhkost: máme velké množství kytek momentální vlhkost 45%
Cena :Dodávka vzduchotechniky bez napojení z akum. nádrže 161000 kč konec roku 2008
Pokud zde někdo píše,že samostatná RJ z přímotopy vychází levněji tak má pravdu,při RJ s podlahovkou to už bude naopak. Předestava, že mám doma 10 přímotopů okolo kterých běhají moje děti by mě jako profesionálního hasiče nenechala v noci vyspat.

Měl bych i pár nedostatků , zatím mám ovladač CP 05 to není opravdu pěkný interierový doplněk, cirkulace funguje dobře pokud je zapnutá bez ohledu na tepolotu vzduchu a běží neustále , pokud mám zapnut režim 3 cirkulace v závislosti na teplotě tak cirkulace nesepne při ohřátí interieru od solárních zisků a je v obyváku i v mrazech nad 25 C a podkroví je i pod nastavenou teplotu na term.
Když jsme doma zapneme ručně, ale ve všední den jsme v práci a děti ve škole tak by musela běžet cirk.neustále což je zbytečné pokud nejsou solární zisky.Představoval bych si , aby třeba při překročení nastavené teploty o 2C cirkulace sama sepla.
Ruční přepínéní režimů jednotky bez nastavení času není taky ideální , něco řeší ovladač CP 07 , ale ještě jsem nedostal od atrei podrobnou specifikaci( i přes 2 telefonáty a 1 mail)
Na vstupu čerstvého vzduchu do RJ jenom filtr z tahokovu – doplnil jsem tkaninový.

Pro pana Kocinu spotřeba od 29.7 do 26.12. tarif d 25
Celková VT 973 kwh
Celková NT 1579 kwh
Z toho ohřev vody NT 1212kwh od 29.7 do 11.11vypnuty el. patrony
Spotřeba RJ 210 kwh od 1.7
Spáleno peletek 240 kg od 11.11 i ohřev vody
Solárka dodáno 156 kwh od 21.10. montáž solárek
Spotřeba čerpadla solárek 1,6 kwh
Všechno je odečteno z podružných měřidel, spotřeba pelet podle počítadla na kamnech -kontrolováno množstvím pytlů-rozdíl 14 kg

Toto jsou zkušenosti s našim domem někomu to nemusí fungovat ,ale podle mě je základem kvalitní projekt s přihlédnutím na mnoho dalších okolností a ještě kvalitnější provedení jak domu tak vzduchotechniky

Přeji krásné svátky, veselého silvestra a štastný Nový rok
PS: omlouvám se paní profesorce češtiny Jirsové , že jsem zapoměl všechno co mě naučila

Autor: Jarka Černá
Datum: 26.12.2010 23:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100025
reakce na ...
Pekne.

Datum: 26.12.2010 23:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Gratuluji. Neuvěřitelně těsné. Dal jste si opravdu záležet. A výpočtově je to zralé na dotaci 250.000 Kč. Doufám, že jste si ji vyřídil. A skutečné spotřeby ukazují, že jste to postavil zřejmě dobře a pravděpodobně by jste se umístil ze všech zde publikovaných domů na 1. místě. Ten výpočet a pečlivá příprava, včetně dokonaléhpo projektu se bude zúročovat každým okamžikem. Ještě jednou gratuluji. Už znám jenon jeden domeček, který bude také velmi dobrý a je na Slovensku. Tímto Vás zdravím paní Jarko.
Tedy - ať Vám domeček slouží k plné spokojenosti, ať máte spotřeby menší jak malé a ať si ho ve zdraví užijete.
S pozdravem Laďa

Datum: 26.12.2010 23:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stihl jsem dotace na solárka a kamna 80000+95000+20000 dotační bonus a 20000na projekty . Na pasiv bohužel neměl jsem výpočet letní stability

Datum: 27.12.2010 00:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. To je opravdu k breku. První dům, který by to hravě splnil a zasekne se to na takové prkotině. Ajajaj. Škoda. Mohl jste koupit manželce nějakou motorovou nákupní tašku. Jak říká jeden můj kamarád: Co už včil ( přeloženo - co už teď ). Ale aspoň ty obnovitelné zdroje. Dobré něco.
S pozdravem Laďa

Autor: svaton tesko.cz
Datum: 27.12.2010 00:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100030
reakce na ...
to vypada velice hezky. spotreba je s provozem sauny? predpokladam el. topidlo.

Datum: 27.12.2010 00:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Sauna je hotová ale kamna ješte nejsou ,čekalo se na dotace 21.12 byly připsány na účet

Datum: 27.12.2010 09:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
slusnej dum co se tyce spotreb.rozmer 9,3x14m je vnitrni nebo vnejsi?jaka je vypoctova TZ?

trochu to prepocitam na rocni spotrebu pouze v kWh.

973+1579= 2 552kWh
240kg x 3,5kWh = 840kWh
https://oze.tzb-info.cz/biomasa/6263-naklady-na-vytapeni-drevnimi-peletami
840 + 2552 = 3 392kWh za 151 dnu.
3 392 / 151 = cca 22,5kWh/den
22,5 x 365 = 8 212kWh/rok

spotreby pristi rok citelne klesnou diky solarnim panelum.zalezi tedy jakou mate spotrebu vody.pokud to bude pouze 50m3/rok uspora neni tak citelna jako v pripade vyssich spotreb.

zobrazuji 1 - 30 z 88   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.