Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Topení v akumulačních kamnech s tahovým systémem

Autor: Petr Nevola
Datum: 27.12.2010 21:22
uživatel: 103210

Zdravím,

nechal jsem si postavit ve starším RD akumulační kamna s tahovým systémem.

V obývací místnosti je vložka (Olsberg Profi K 12kW) obestavěná šamotovými deskami Sath. V obestavbě je schovaný i lehký nerezový komín). V chodbě (za zdí, která je za vložkou) je umístěn tahový systém (Roth), propojený s vložkou/komínem kouřovody skrz zeď (nad vložkou je dvoucestná klapka - odvod spalin je buď přímo do komína nebo napřed do tahů a až potom do komína). Tahový systém je také obestavěn šamotovými deskami. Vzduch vložka samozřejmě nasává zvenku.

Můj dotaz na radu se týká správného topení, resp. cyklu hoření.

Topím výhradně dřevěnými briketami s tím, že regulace přívodu vzduchu je manuální.

Akumulace energie kolem vložky funguje bezvadně, šamotové stěny mají teplotu určitě kolem 50°C. Problém ale zatím mám s tahovým systémem, který se mně nedaří "roztopit".

První věc je cyklus hoření briket a správná regulace přívodu vzduchu - vložka má možnost jednak uzavíráním omezovat přívod zvenku a nakonec jej téměř uzavřít s tím, že přiváděný vzduch je před spálením předehříván. V praxi brikety napřed hoří plamenem až do rozžhavení (trvá max 1 hodinu), potom žhnout i několik hodin. Bohužel dochází ke špinění skla vložky (dehtování?), i když brikety by neměly mít víc jak 8% vlhkosti.

Druhá věc je tahový systém. Mám pocit, že když brikety v první fázi hoří plamenem s max. přívodem vzduchu, jsou spaliny dost horké a tahový systém "nabuzují". Bohužel to trvá tak hodinu a když brikety už jenom žhnou, subjektivně už se tahový systém skoro neohřívá a jeho vnější stěny se mně zatím nepodařilo vlastně pořádně roztopit. Nezkoušel jsem teda vložku krmit brutálním přísunem paliva - systém jsem si pořizoval mimo jiné proto, aby maximálně využil energii získanou z dřeva a tu postupně uvolňoval do prostoru.

Napadlo mě, jestli bych spíš neměl nechat dávku briket spálit s max. přístupem vzduchu, aby spaliny byly po tuto dobu co nejvíc horké a nabudily se tahy - místo škrcení přívodu vzduchu a pomalého uvolňování energie, která však zůstane v obestavbě vložky a vůbec se do tahů nedostane. S tím souvisí možnost regulace výkonu do vložky (obývák), resp. do tahů (chodba) - podle potřeby.

Předem děkuju za rady a postřehy. Budu rád i za tip na nějakou odbornou publikaci nebo link na zahraniční weby.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Nevola16.01.2020 23:17
Roman Tejkal16.01.2020 22:51
Petr Nevola06.01.2011 12:35
hetzer hetzer28.12.2010 01:13

Datum: 16.01.2020 22:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131696
reakce na ...
Dobrý den, chtěl bych se Vas zeptat jak jste dopadl a jestli je systém nakonec funkční. Přemýšlím nad stejným způsobem stavby krbu.
Děkuji za odpověď.

Datum: 16.01.2020 23:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, systém je nyní perfektně funkční. Ale dalo mně to zabrat. Původní jsem nechal kompletně odstranit a postavit to celé znovu opravdovým expertem na bázi Brunner/Ortner s automatickou regulací. Ten nový je dokonalý a je radost v něm topit. Ten původní měl tolik vad, že ve finále nebyla jiná možnost.

Autor: hetzer hetzer
Datum: 28.12.2010 01:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100064
reakce na ...
jak to popisujete tak vase topidlo neni akumulacni ale spis hybridni, takze tahovy system je predimenzovan. druha vec je ze brikety jako palivo pro tyto kamna nebudou asi nejvhodnejsi, zkuste drevo.

Datum: 06.01.2011 12:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkouším si s tím hrát různými způsoby. Kvalitní dřevo letos nemám k dispozici ve větším množství, ale to, co jsem zkoušel, se chovalo stejně nebo spíš hůř než brikety (velký kus hořel sice pomaleji než brikety, ale subjektivně ne za tak vysokých teplot).

Externí přívod vzduchu nechávám teď zcela otevřený a zdá se, že tahy fungují mnohem lépe :-)

Na vložce mám ve specifikaci teplotu plynů 720/270 °C - bohužel nikde není popsáno, co to znamená. Takže se zkusmo musím naučit sám, jak pouštět do tahů maximálně horké spaliny. Zatím to vypadá, že když moc uzavřu přívod vzduchu, zpomalí se proudění spalin přes tahy a i když teplota ve vložce (resp. spalin) bude zřejmě vyšší než při silném přívodu externího vzduchu, tahový systém se nestačí nabudit dost, aby ohřál svoji aku obestavbu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama