Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Proč je málo pravděpodobné, že by břidlicový plyn mohl vyřešit energetickou otázku

Autor článku: Ing. Jan Kozderka
Plné znění článku: Proč je málo pravděpodobné, že by břidlicový plyn mohl vyřešit energetickou otázku
Anotace článku: Ačkoliv je břidlicový plyn propagován jako perspektivní zelená energetická alternativa, zkušenosti z USA ukazují, že dynamika tohoto odvětví spíše připomíná bublinu. Evropa má rozdílnou geologii, legislativa není připravená a samotná technologie s sebou nese podstatná rizika pro životní prostředí a lidské zdraví.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
článekJosef Zapletal09.11.2014 20:45
Finanční bublina?Jan Schindler07.11.2014 10:01
FrakováníJiří Babača27.10.2014 11:52
AgentStefan Energy24.10.2014 17:41
Dobrý textPetr Strejček22.10.2014 11:03

Příspěvky
Předmět: článek
Autor: Josef Zapletal
Datum: 09.11.2014 20:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
velmi špatně napsaný článek , autor evidentně nemá rád břidlicový plyn a je zastáncem OZE. Což ho poněkud deformuje při reálném pohledu na energetiku. Problémem břidlicové těžby není nedostatek zdrojů ropy v USA , ale cena , která je vyšší než u konvenční těžby , ale zatím nižší než je cena ropy na světových trzích. Samozřejmě masové nasazení technologie nese také pokles jejich cen a proto se cena ropy z břidlic bude ještě snižovat. Zásoby břidlicové ropy v USA stačí k tomu aby američani pokryli svojí poptávku a to zhruba ve středním horizontu tj. na desítky let. Jen v letošním roce poroste těžba pravděpodobně o dalších 15% a USA překonají nebo vyrovnají těžbu Saudské Arábie. To jestli se skutečně přestane do Ameriky vozit ropa nebo ne záleží jen na ceně ropy na světových trzích. Pokud se cena udrží pod 70 USD za barel bude Americká produkce klesat, při ceně přes 80 USD barel bude produkce růst. Jinak v delším horizontu bude ropa čím dál více nahrazována a pokud by za několik desítek let v USA měli problém s poklesem produkce vlastní ropy z důvodu úbytku břidlicové ropy , nahradí postupně tuto ropu jinými alternativami. Hybridní a el. auta budou mít za 20 -30 let většinový podíl na prodeji nových vozů a právě cena ropy bude rozhodovat o volbě spotřebitelů mezi hybridním a el. vozem. Ropa v USA je stále hodně nadužívána mimo dopravu, trendy nahrazování ropy mimo dopravu jsou jednoznačné, proto také poptávka ze strany Američanů přes růst populace a životní úrovně neporoste.

Předmět: Finanční bublina?
Autor: Jan Schindler
Datum: 07.11.2014 10:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115116
reakce na ...
Nesouhlasím s odstavcem, který pojednává o finanční bublině. Mylím, že těžba břidlicového plynu není finanční bublina. Důsledky pociťuje celý svět a jsou patrné i u nás. Například horníci z Ostravska by mohli vyprávět.

Nesouhlasím s názorem na evropské důchodové fondy. Rozhodně neinvestují tam, kde by byl extrémní risk. V Evropě hodně investují do obnovitelných zdrojů.

Nikdo nezpochybňuje nesmyslnost těžby b. plynu u nás, asi by se nenašel žádný investor, který by do těžbyv ČR šel. Když by náhodou něco vytěžil, kolik by plyn stál po započtení nákladů?

Jan Schindler

Předmět: Frakování
Autor: Jiří Babača
Datum: 27.10.2014 11:52 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100297
reakce na ...
Děkuji za kvalitně zpracovaný článek, čtenářům pak doporučuji také shlédnout i tento pořad ČT:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/212562248420036

Předmět: Agent
Autor: Stefan Energy
Datum: 24.10.2014 17:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 109453
reakce na ...
Plány a záujmy CFR "Council on Foreign Relationsgent" kde nasadený agent Kličko a spol,odviedli svoju špinavú robotu na ukrajine skôr nahráva do budúcna na dovoz LNG do EU z USA,len je najskôr potreba odrezať prísun zemného plynu do EU z Ruska....aby dopyt po plyne zvýšil cenu na trhu na úroveň LNG.Kapacitne ťažobne ,pôjde EU zásobovať z USA naskôr do dvoch rokov...

Předmět: Dobrý text
Autor: Petr Strejček
Datum: 22.10.2014 11:03 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116194
reakce na ...
Stručný a výstižný článek mapující rizika nové těžby. Díky za nové podněty a uvedené zdroje.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama