Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Tlumící páska na sádrokarton

Autor: zdeněk kožela
Datum: 06.04.2011 23:25
uživatel: 102593

Dobrý den, stavím RD svépomocí. Na sádrokartonářské práce (podhled ze sádrokartonu) jsem si zavolal kamoša. Namontoval rošty, ale dnes jsem se dozvěděl (od jiného stavařa), že asi udělal chybu a nepoužil mezi konstrukci a zeď nějakou tlumící pásku. Je to zásadní chyba? Konstrukce je už namontována a nevím co mi bez těch tlumících pásek hrozí. Poraďte. Má smysl konstrukce demontovat a nalepit tu pásku? díky za rady....

Zdi jsou z Ytongu a sádrokartonová konstrukce je připevněna na dřevěný strop, ketrý je pochůzný, ale jen zřítka - odkládací plocha na bungalovu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
david mara12.12.2018 04:12
Petr Stoll12.04.2011 09:59
svaton tesko.cz08.04.2011 07:10
Laďa Jaskva08.04.2011 00:14
zdeněk kožela07.04.2011 23:34
Laďa Jaskva07.04.2011 23:10
Petr Stoll07.04.2011 09:43
zdeněk kožela07.04.2011 00:09
zdeněk kožela07.04.2011 00:08
Laďa Jaskva06.04.2011 23:59

Datum: 12.12.2018 04:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122022
reakce na ...
Resim ted ten samy problem. Sarokartonar mi uz udelal v jedne mistnosti UD profily na zed - v koupelne. Jenze ty akusticke tesnici pasky tam nedal. Je to zasadni problem nebo ne ? Nevim jestli ho to mam nechat predelat nebo by to udelalo vic skody nez uzitku kdyby to zas cele sundal ? Pripadne cim ty drobne mezery mezi profilem a stenou vyplnit ? Nejakym vodeodolnym pruznym tmelem ? On je problem ze nektere ty mezirky jsou tak male ze tam ani zadny tmel uz nedostanu, nekam kde je mezera vetsi ano. Tak co myslite ?

Autor: Petr Stoll
Datum: 07.04.2011 09:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, koukněte na :
http://books.google.cz/books?id=9GPxmLjV8vgC&pg=PA133&lpg=PA133&dq=dilatace+s%C3%A1drokartonu&source=bl&ots=3yYJmRokbq&sig=C-8YwyJ_3h313Y1X5j17uucoAME&hl=cs&ei=T2edTbK5H5CahQfL4vCjBA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCsQ6AEwAA#v=onepage&q=dilatace%20s%C3%A1drokartonu&f=false

Jaké jsou zásady pro správnou dilataci sádrokartonových konstrukcí?

Odpovídá ing. Robert Hošek
Hlavní zásady ohledně dilatování konstrukcí Rigips jsou:

Vždy je nutno respektovat dilatace objektu – hlavní stavební konstrukce. Dilatační posunutí zde mohou dosahovat několika milimetrů až centimetry – v sádrokartonové konstrukci je tedy nelze překrývat plastovou dilatační lištou, obvykle se řeší stínovou spárou v opláštění.
Vlastní konstrukci Rigips je bez ohledu na hlavní konstrukci objektu třeba rozdělit při dosažení hranic dilatačního úseku – tj. plochy max. 100 m2 nebo přímé délky konstrukce v jednom směru max. 15 metrů.
Podhledy s plochou větší, než je polovina dilatačního úseku (50 m2), se doporučuje montovat ke stěně dilatačně nezávisle (desky se nešroubují k obvodovým profilům UD).
Při lepení desek na zdivo či jinou podkladní konstrukci žádné požadavky na omezení velikosti lepeného obkladu stěn (délkové ani plošné) nevznikají.
Dle nároku na požární odolnost či akustiku je třeba volit jak správné provedení dilatační spáry v jednotlivých konstrukcích, tak i správný detail návaznosti na okolní stavební konstrukce.

Jak se u sádrokartonových konstrukcí provádí dilatace?

Dilatace se v sádrokartonových konstrukcích provádí ze dvou důvodů:

V místech dilatačních spár v nosné konstrukci budovy. V tomto případě je nutno v sádrokartonové konstrukci umožnit stejnou dilataci konstrukce, jakou připouští dilatace v nosné konstrukci objektu.
Při překročení plošných, popřípadě délkových limitů sádrokartonových konstrukcí: - maximální délka dilatačního úseku přímé sádrokartonové konstrukce je 15 m a maximální plocha dilatačního pole sádrokartonové konstrukce je 100m2.

V těchto případech se neočekávají výrazná vzájemná posunutí dilatačních úseků. Postačí proto pouze přerušení podkonstrukce a sádrokartonového opláštění.

Dále je nutno provést dilataci v místech náhlých změn průřezu, popř. tvaru pohledové plochy (výrazné výškové úskoky u stěn; půdorysné odskoky, náhlé změny půdorysného tvaru u podhledů).
http://www.rigips.cz/otazky-a-odpovedi/

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 07.04.2011 23:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Nechci se Vás pane Stolle dotknout, ale dotaz zněl na těsnící pásku mezi UD profilem a stěnou. A ta páska omezuje
akustický most a těsní ( vyrovnává křivost stěny ) , aby tam nebyla mezera. Někdy se to řeší podmazáním sádrovým tmelem.
Takže dilatace v tomto případě se neřeší. Samozřejmě, že je nutné dilataci brát v úvahu, ale to je trošku odlišná kapitola
( napojení podhledů na stěny, délková roztažnost, kluzné zakončrní příček u stropů atd.....).
S pozdravem Laďa

Datum: 07.04.2011 23:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže myslíte, že to nemusím nechat demontovat? Místnosti jsou o rozměrech +- 15m2. Největší je obývací pokoj 33m2. Konstrukce je zavěšena v každé místnosti zvlášť. Vůbec tomu jako nerozumím, ale myslel sem si, že kamarád ano :-(

Datum: 08.04.2011 00:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Pan Stoll Vám dal 2 odkazy. V tom prvním je na straně 148 popsáno v jedné větě, k čemu ta samolepící pěnová guma slouží. Já osobně bych s tou Vaší konstrukcí už nic nedělal.
Ono to asi za předělávku nestojí.
S pozdravem Laďa

Autor: svaton tesko.cz
Datum: 08.04.2011 07:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100030
reakce na ...
budte v klidu. 95% provedeni je bez teto pasky.

Autor: Petr Stoll
Datum: 12.04.2011 09:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Pane Jaskva, děkuji za upozornění, nějak jsem to přehlédl :-)

Datum: 07.04.2011 00:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, Sádrokartonová konstukce se dělal před omítkami, takže proudělní vzduchu by měla omítka podle mně zabránit. Nad podhledem bude 28cm vaty. Ale prý se to tam dává hlavně z důvodu omezení praskání. Tak já teda nevím :-(

Datum: 07.04.2011 00:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, Sádrokartonová konstukce se dělal před omítkami, takže proudělní vzduchu by měla omítka podle mně zabránit. Nad podhledem bude 28cm vaty. Ale prý se to tam dává hlavně z důvodu omezení praskání. Tak já teda nevím :-(

Datum: 06.04.2011 23:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Asi máte na mysli takovou černou samolepící těsnící pásku z pěnové gumy. Tak ta slouží jednak k utěsnění proti proudění vzduchu a tím snižuje prostup hluku a zárověň slouží jako vyrovnávací vrstva pod UD profilem, aby se při montáži nedeformoval. Je sice chyba, že tam není, ale asi to spraví nějaký trvale pružný tmel .Já bych ho napatlal na horní stranu styku UD profilu se stěnou. Dal bych tam bytylkaučuk, čili medvědí hovno.
S pozdravem Laďa

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.