Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Směrnice o Ekodesignu pro kotle a kamna na tuhá paliva

Autor článku: Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Plné znění článku: Směrnice o Ekodesignu pro kotle a kamna na tuhá paliva
Anotace článku: V polovině října 2014 proběhlo závěrečné jednání a hlasování regulačního výboru pro Ekodesign o podobě výsledných parametrů části Směrnice o Ekodesignu. Ta určuje, jaké parametry musí splňovat kotle a interiérová topidla uváděná na trhy Evropské unie. V druhé části článku je popsána kombinace aktuální legislativy vedoucí k doporučení, jaké kotle pořizovat.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Certifikáty vs. akreditované zkušebnyRoman Borový20.07.2015 10:30
Certifikáty vs. akreditované zkušebnyVladimír Stupavský07.11.2014 09:54
Re (2): kotle na uhlí 5 emisní třídyJosef Zapletal06.11.2014 23:51
Re: kotle na uhlí 5 emisní třídyKarel Bradáč06.11.2014 22:21
kotle na uhlí 5 emisní třídyJosef Zapletal06.11.2014 20:46

Příspěvky
Předmět: Certifikáty vs. akreditované zkušebny
Autor: Vladimír Stupavský
Datum: 07.11.2014 09:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115315
reakce na ...
Dobrý den,
vidím, že se zde otevřela diskuse nad certifikáty udělujícími emisní třídy kotlům. Platný certifikát může vystavit pouze mezinárodně akreditovaná zkušebna, která má akreditace pro veškeré zkoušky spadající do předmětu zkoušené normy, v tomto případě EN 303-5. U nás je to pouze Strojírenský zkušební ústav v Brně, na západě je jich vícero, na východě (Polsko, Ukrajina, Bělorusko, ...) žádná. Problém neoprávěně vystavených (falšovaných) certifikátů se u kotlů z východních dovozů vyskytuje ve značné míře. Jenom SFŽP kvůli tomu odmítlo desítky kotlů zapsat do Zelené úsporám. Obyčejně šlo o certifikáty vystavené zkušebnou, která smí např. z 20 požadovaných zkoušek zkoušet jen jednu.
Řekl bych (odpověď na prvního diskutujícícho), že mám v oboru přehled, v ČR první kotel na uhlí 4. třídy uvedl na trh Benekov, první kotel 5. třídy (na pelety) OPOP, jako první se dostala s celým sortimentem do 5. třídy firma Ponast (peleťáky), pak už to šlo rychle. Co je napsáno v článku, platí.

Předmět: Re: Certifikáty vs. akreditované zkušebny
Autor: Roman Borový
Datum: 20.07.2015 10:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120229
reakce na ...
Dobrý den, jen Vás zkusím trochu poupravit v tvrzení, že na východě není žádná mezinárodně akreditovaná zkušebna. V Polsku má tuto akreditaci zkušební úřad ve Varšavě. http://www.udt.gov.pl/

Předmět: kotle na uhlí 5 emisní třídy
Autor: Josef Zapletal
Datum: 06.11.2014 20:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Článek je zajímavý , jen autor se poněkud neorientuje v nových nabídkách výrobců kotlů. Ne jen že kotle pro 5 emisní třídu jsou na trhu , ale jsou i za stejnou cenu jako kotle 4 emisní třídy.
http://www.ekologicke-kotle.cz/ekologicke-kotle/eshop/39-1-KOTLE-5-emisni-tridy

Pokud se podíváme na současné znečištění prachovými částicemi , tak se v celorepublikovém průměru na nich podílejí domácnosti asi 40% mimo topnou sezonu je to 0 a v topné sezoně je to cca 75%. Pokud to porovnám s osobními auty , ty se podílejí na znečištění prachem jen cca 5%. Je s podivem , že v současné době je ještě povolen provoz kotlů 1 a 2 třídy , které mají velký podíl na tomto znečištění a také , že je ještě možné kupovat kotle třídy 3 , které jsou jen o málo lepší. Tyto kotle navíc majiteli nepřináší žádné výhody kromě toho , že zamořuje svoje okolí a musí pravidelně přikládat a pokud je kotel předimenzovaný což většinou je , má ještě 1/3 vyšší spotřebu paliva než v moderním automatu, co lze tedy ušetřit na kotli to majitel zaručeně vydá za palivo

Předmět: Re: kotle na uhlí 5 emisní třídy
Autor: Karel Bradáč
Datum: 06.11.2014 22:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117826
reakce na ...
Tento kotel je dovoz z Polska, certifikaci má vystavenou u neakreditované zkušebny, kde se dá za peníze koupit jakýkoliv parametr. Známá věc v případě polských kotlů, to byste měl vědět. Stěží to bude 4. emisní třída, spíše 3. - viděl jsem konstrukci.

Předmět: Re (2): kotle na uhlí 5 emisní třídy
Autor: Josef Zapletal
Datum: 06.11.2014 23:51 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
To je skutečně závažné obvinění. Vaše tvrzení je určitě k zamyšlení. Nejsem odborník na kotle, ale osobně bych byl v hodnocení mnohem opatrnější. V každém případě kdybych si dnes měl kupovat kotel (jakož to , že uhlím netopím) , koupil bych si ten, který má třídu 5, protože kotel s certifikátem pro 5 třídu bude mít před sebou bezproblémový provoz z hlediska revizí a nakonec bude i prodejný po roce 2020 a to i v případě že získání tohoto certifikátu bylo v době výroby kotle řekněme choulostivé.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama