Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Rekuperace - účinnost a kde je pravda?

Autor: Jozef Homola
Datum: 07.08.2011 17:42
uživatel: 100172

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
"Někde dělám asi chybu" a nemůžu na to přijít jak je možné dosahovat u rekuperátoru vzduchu účinnost mezi 70 až 90%-ty. Stále rozvažuji něco koupit nebo netradičního udělat tak s výkonem okolo 100 m3/hod a když se podívám na odkazy firem a jejich obrázky co se tam odsává a co vhání, tak mne po zanesení mých vlhkostí do diagramu a po výpočtu podle entalpií nevychází podle těch jejich hodnot ani 50%. Může někdo podat vysvětlení.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 147   starší >>
Datum: 12.12.2011 13:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102810
reakce na ...
Zdravím,

jenom jeden aktuální postřeh, se kterým se chci podělit.

Mám rekuperaci Stiebel Eltron LWZ 270+ a rozvody vzduchu Sonoflexem na nezateplené půdě.

Nedávno jsem přidal k původním 10 cm vaty dalších 15 cm vaty kolem všech rozvodů a najednou má rekuperace účinnost 90 a více %!

Např. dnes jsou venku 3,5° , uvnitř 22° a z výdechů u stropů jde 20,2° (měřím trvale digitálními teploměry s drátovým čidlem viz. http://www.dealextreme.com/p/digital-compact-lcd-thermometer-with-outdoors-remote-sensor-15553 ). Větrám 2x denně hodinu na 100 m3 s mírným podtlakem a do 2 minut od spuštění je teplota konstantní.

Snad ta informace někomu pomůže, předtím jsem měl v zimě max. účinnost 40 - 50%, jak bylo pod 5° jsem rekuperaci raději vůbec nepouštěl.

Takže izolace rozvodů je pro účinnost rekuperace zcela klíčová.

Autor: Marek Květoň
Datum: 12.12.2011 13:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103283
reakce na ...
Dobrý den, zeptám se i Vás. Jak jste zjistil, že účinnost je 90 a více %? Jak jste to spočítal?

Autor: Petr Petr
Datum: 12.12.2011 13:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tabulka zde

Autor: Marek Květoň
Datum: 12.12.2011 14:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103283
reakce na ...
Promiňte, možná špatně hledám, ale nemohu najít ani vaši tabulku ani výpočet.

Datum: 12.12.2011 14:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
odkaz na výpočet účinnosti zřejmě smazal editor, nevím jak ji sem dát aby to zase nesmazal... je na www.rekupera...cz

Co se týče měření CO2 tak digitální měřič mám zrovna taky (umí zároveň carbon monoxide i carbon dioxide a mám i měřič radonu ;-) ) a je vše v pořádku, hodnoty jsou silně pod normou. Větrat jen 2x za den musím z důvodu bydlení na vesnici a topení sousedů různým odpadem. Odloučení pachu na přívodu bude další krok.

Teplo ventilátorů nevím jak zohlednit, pro mě je důležité že z toho nejde 8° ale 20°.

Příspěvek jsem napsal proto, abych ostatním pomohl, ne abych se s někým přel o přesnosti či nepřesnosti výpočtu.

Autor: Ladislav Polášek
Datum: 12.12.2011 14:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100401
reakce na ...
Tak to mě trochu nejde do hlavy. Rekuperaci sice nemám, ale vím (měřím) jak lítají hodnoty CO2 po kompletním vyvětrání. I když údaje jsou dost citlivé na obsazenost domu. Pokud ráno zmizíte do práce a pak je dům skoro celý den prázdný - může být. Ale i tak mě to nesedí v noci. Pokud vyvětráte před spaním a celou noc se nevětrá (samozřejmě nyní v zimě) tak zůstat pod 1000ppm snad není možné.
V žádném případě se nechci s vámi přít - jen mě to dost zajímá.

Datum: 12.12.2011 16:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teplo ventilátorů zhodnotíme snadno. Díval jsem se na výkon a ten je 230 W. Dejme tomu, že budou zatíženy na 200 W, tak každou vteřinu dávají 200 W.s nebo-li Joulů. Za hodinu je to x 3600 a už máme 720 000 J na na zvednutí kubíku suchého vzduchu o 1°C potřebujeme 1300 J. takže těch 100 kubíků je to schopno zvednou o 5,5°C navíc. To vylepší účinnost významně akorát to není pouhou rekuperací.

Autor: Mir Pol
Datum: 12.12.2011 17:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100591
reakce na ...
Na 100m3 neni urcite zapotrebi 200W. Mam Nilan ECO - druhy stupen dava okolo 100m3 a cela jednotka bere 12W!!!!!

Datum: 12.12.2011 17:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tato jednotka (Stiebel Eltron LWZ 270) má uvedeno 230W. Samozřejmě bych uvítal ventilátorovou charakteristiku, hydraulický odpor rekuperační jednotky a hydraulický odpor rozvodů. To ale asi těžko získám. S 12 W se toho do nějakého rozvodu včetně výustků a filtrů neprocpe na takové zázraky nevěřím.

Autor: Jiří Mitáček
Datum: 12.12.2011 13:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100188
reakce na ...
Nezapoměl jste na vlhkost?

Datum: 12.12.2011 13:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co myslíte s vlhkostí? Mám trvale kolem 50 - 55% jak kde, v obyváku kolem 50% nahoře 55%...

Datum: 12.12.2011 14:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když tam odpočítáte teplo ventilátorů (v tom vzduchu) bude to zajímavější.

Autor: Jiří Mitáček
Datum: 12.12.2011 17:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100188
reakce na ...
A venkovní? Ono je totiž velice snadné ohrát vzduch který má dalekomenší tepelnou kapacitu. Taky jde o to kde to budete přesně měřit. Započítat ztátový výkon ventilátoru a jiné "drobnosti" které vám ten výpočet pěkně rozhodí

Autor: Ladislav Polášek
Datum: 12.12.2011 13:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100401
reakce na ...
Vy máte rekuperaci a větráte jen 2x denně hodinu? K těm digitáním teploměrům si ještě kupte měřič koncentrace CO2 - asi se budete divit.

Datum: 12.12.2011 15:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi se bude u vas skutecne jednat o zazrak, protoze nad 90% ucinnost u pasivni rekuperace neni mozna. Vzdyt i vyrobce udava DO 90 a vy pisete, ze je dosahujete i vic. Pravdepodobne spatne merite. Zkuste zmerit i teplotu odpadniho vzduchu. Realna ucinnost je do 70%. Nemate nahodou nejaky (elektricky ci nechteny) dohrev?
A nebo me jeste napadlo: zeby skryta reklama?

Datum: 12.12.2011 17:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi se bude u vas skutecne jednat o zazrak, protoze nad 90% ucinnost u pasivni rekuperace neni mozna. Vzdyt i vyrobce udava DO 90 a vy pisete, ze je dosahujete i vic. Pravdepodobne spatne merite. Zkuste zmerit i teplotu odpadniho vzduchu. Realna ucinnost je do 70%. Nemate nahodou nejaky (elektricky ci nechteny) dohrev?
A nebo me jeste napadlo: zeby skryta reklama?

O zázrak se nejedná, zázrak by to byl kdyby byla účinnost nad 100%.

Tak ještě jednou popíšu jak měřím. Neberu hodnoty, které ukazují teplotní čidla v rekuperaci. Tedy asi 1 metr od venkovního sacího otvoru (talíře) mám venkovní čídlo digitálního teploměru (odkaz na typ v předchozí zprávě). Ten aktuálně ukazuje 4,5° C. Další teploměr mám ve vnitřním výdechu u stropu v pokoji. To ukazuje aktuálně 20,5°C. Rozdíl teplot přiváděného vzduchu v 6 místnostech je +-0,1°C. Teplota odpadního vzduchu ve 2 hlavních místnostech odkud odsávám nejvíce t.j. kuchyň s obyvákem celkem 50m2 a horní koupelna s wc 8m2 je 22,5°C (odsávání je celkem ze 4 místnostní). Teploměry jsem zkoušel vedle sebe a měří všechny stejně.

3 roky jsem se snažil přijít na to, jak účinnost rekuperace zvednout, psal jsem o tom zde v jiném vlákně. Předloni jsem koupil v německu i dohřev 2 kW za 6000,- , teplota přívodního vzduchu do rekuperace byla konstantní 15° a to i při mrazech -10°. Akorát než ohřátý vzduch přišel nezateplenou půdou do pokojů, měl telpotu kolem 5°C. Spotřeba proudu byla taky perfektní. Nyní je dohřev trvale VYPNUT a hodnoty, které píšu jsou samozřejmě bez dohřevu.

Skrytou reklamu v tom opravdu nehledejte. Jenom mám radost, že po letech něco funguje jak má.

Doposud byly rozvody v sonoflexu omotané 10 cm skelnou vatou, nyní jsem přidal důkladně na celé rozvody 15 až 20 cm vaty, utěsnil všechny mezery, kde předtím koukal sonoflex. No a teplota se zvedla.

Firmu, která rekuperaci a rozvody realizovala patří kopnout dopr...

Datum: 12.12.2011 18:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobře si prostudujete tento výpočetní štítek. I když zadáte natvrdo účinnost 90%, tak zatím v šedém políčku vyjde 59%. Pokud je to křížový výměník. Když porovnáte energetický obsah do rekuperátoru a z něj. tak to je ta správná účinnost. Samozřejmě tento výpočet neuvažuje teplo navýšené ztrátovým teplem ventilátorů.

Datum: 12.12.2011 20:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ony jsou uz divne teploty co uvadi. Skutecnou ucinnost ted muzem pominout.

Datum: 12.12.2011 21:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
a co je podle Vás na těch teplotách divného?

Datum: 12.12.2011 21:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kdyz se podivate do starsich diskuzi, tak nikdo takovych teplot u pasivnich jednotek nedosahuje.

Datum: 12.12.2011 22:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
a to že to tady nikdo nepíše je podle Vás měřítko, že to není možné po zateplení dosahovat? máte pocit, že si tady honím triko? z jakeho důvodu bych to asi tak dělal!? všechno co jsem napsal je 100% pravda, věřte nebo ne...

Datum: 12.12.2011 23:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nikdo vas tu neobvinuje, ze to delate umyslne.
Take je mozne, ze to dela ten podtlak.
Takovych teplot lidi nedosahuji ani kdyz maji rozvody ve vytapenem protoru.
Jakou teplotu vam ukazuji cidla zabudovane v jednotce? jakou teplotu ma odpadni vzduch?
Nicmene se divim, ze jsem sam, kdo na vas reaguje. Prectete si tuhle diskuzi http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=659 .

Datum: 13.12.2011 14:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tak jsem měřil teplotu na výstupu z domu (jedu v režimu podtlaku)

- čerstvý vzuduch co jde dovnitř, měřeno u vstupu do domu 4,5°
- odpadní co jde z domu, měřeno na výstupu 13°
- odtah koupelna nahoře 23°
- odtah kuchyň 22,6°
- čerstvý co jde do pokojů 20°

rekuperace ukazuje: vstup 3°, výstup 20°

potom jsem nastavil rovnoměrný tlak a změnilo se:

- odpadní co jde z domu, měřeno na výstupu 10°
- čerstvý co jde do pokojů 19°

Pokud jsem tedy podle Vás chybně uvedl účinnost 90%, kterou ukazuje tabulka na www.rekup....cz tak beru zpět, PODSTATNÉ pro mě však je, že čertvý vzduch do pokojů má přes 20° proti loňským 8° při těchto venkovních teplotách.

A poslední věc, příkon při tomto stupni větrání je 12W (ukazuje měřič spotřeby).

Datum: 13.12.2011 14:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dekuji za udaje

"""""tak jsem měřil teplotu na výstupu z domu (jedu v režimu podtlaku)

- čerstvý vzuduch co jde dovnitř, měřeno u vstupu do domu 4,5°
- odpadní co jde z domu, měřeno na výstupu 13°
- odtah koupelna nahoře 23°
- odtah kuchyň 22,6°
- čerstvý co jde do pokojů 20°

rekuperace ukazuje: vstup 3°, výstup 20°""""""""""

Kdyz zadam vase udaje do kalkulatoru na rekuperace .cz, tak me v tomto pripade vychazi ucinnost 53%. Teplota odpadniho vzduchu ma vetsi vypovidajici hodnotu, nez teplota privodniho. Ten podtlak totiz "zajistuje" ze se do domu prisava netestnostmi studeny vzduch z venku, takze je sice pekne, ze vam rekuperace pousti vzduch o teplote kolem 20 stupnu, ale je zapotrebi zohlednit ten falesny studeny co neprochazi rekuperaci.

""""""potom jsem nastavil rovnoměrný tlak a změnilo se:

- odpadní co jde z domu, měřeno na výstupu 10°
- čerstvý co jde do pokojů 19°""""""

Tady jsme na 80%, ale stale tam nejaky podltlak bude, protoze odpad by mel mit cca 8 stupnu, aby jste mel na privodu tech 19.

"""""A poslední věc, příkon při tomto stupni větrání je 12W (ukazuje měřič spotřeby). """""

jo, pri vetrani okolo 100m3 mam take takovy prikon, pouze pan Homola stale neveri :-)

Datum: 13.12.2011 17:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Rád bych věřil. Tak zkuste mne říci, zda 12 W je pro jeden ventilátor nebo 2 ks. Jaký to je typ ventilátoru a já si jej někde najdu a uvidíme. Samozřejmě neznám hydraulický odpor rekuperace a rozvodů ale jedno vím. Ventilátorová charakteristika a její graf začíná s množstvím do nulové tlakové ztráty. Jo a poslední pochybnost. Jak víte, že vám právě protéká 100 kubíků?

Datum: 13.12.2011 18:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V zadnem pripade nejsem odbornik na vzducharinu. To, ze Nilan ECO dava na prvni stupen 60m3 a na druhy 100 vim od pana Sperla (zcela urcite ho znate). Spotrebu merim watmetrem (mam ji overenou i ampermetrem, jsem elektrotechnik) - 1 stupen 8W, druhy stupen 12W. Nejvyssi stupen by mel davat 330m3 a bere 130W. Spotreba je komlet cela rekuperacni jednotka. Motory EC.

Datum: 13.12.2011 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
http://www.nilan.cz/images/logo2/eco_katlist.pdf
A zde na grafu bere necelých 40 W při 330 kubících. Potom se spolehnout na nějaké údaje.

Autor: petr kocina
Datum: 16.12.2011 08:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105454
reakce na ...
neuvedl by jste vase teploty nilan ECO pri 100m3/hod

uvadim svoje.
10.12. venkovni teplota -0,3st (sonoflex 125mm dlouha do bedny cca 2,5m.technicka mistnost cca 22st).
cisty vstup 8st vystup 20,6st
spinavy vstup 23,6 vystup 14,9

11.12. venkovni teplota -4,6st
cisty vstup 4,1 vystup 19
spinavy vstup 22,6 vystup 12,1

Autor: Miro Mih
Datum: 16.12.2011 09:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100212
reakce na ...
Ako sa moze vstupny vzduch oteplit z -0,4 na 8°C?
Ja mam tiez asi 1,8m dlhy privod cez sonoflex, ale teplota privodneho vzduchu sa od vyustky az pri vstup do rekuperatora sa zvysi maximalne o necely 1°C. Musis tam mat nejake netesnosti, cez ktore taha aj vzduch z technickej miestnosti. Sonoflex nema sice nejaku zazracne hrubu izolaciu, ale take oteplenie vzduchu iba cez steny vylucujem.

Autor: petr kocina
Datum: 16.12.2011 09:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105454
reakce na ...
rekuperacni bedna neni rovnez izolovana.
zrejme budu muset teplomery dat primo do proudu vzduchu.

prisavani je nemozny.dotazeno paskami.

zobrazuji 1 - 30 z 147   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama