Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Fotovoltaika v České republice v roce 2014

Autor článku: Mgr. Oldřich Sklenář
Plné znění článku: Fotovoltaika v České republice v roce 2014
Anotace článku: Tento příspěvek si klade za cíl informovat o stavu českých fotovoltaických elektráren, a to v spíše v rovině technické, nežli politicko-ekonomické.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Reálné využití instalovaného výkonu Oldřich Sklenář08.01.2015 16:56
Reálné využití instalovaného výkonu David Rais08.01.2015 11:01

Příspěvky
Předmět: Reálné využití instalovaného výkonu
Autor: David Rais
Datum: 08.01.2015 11:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118539
reakce na ...
Díky za přehledový článek. Trochu mi chybí vysvětlení zkratek, které autor používá a je potřeba trochu hádat jejich význam. Zajímá mě také, jak velkou dodanou elektrickou energii lze očekávat z instalovaného 1 MWp. Autor se pozastavuje nad tím, že instalovaný výkon představuje 10 % spotřeby v ČR, kdežto reálně dodaný výkon je na úrovni 2 %, nijak však tento rodíl nevysvětluje. Znamená to cca 20 % využití instalovaného výkonu? Jak je tomu např. v Německu, kde je FVE instalací daleko více.
Díky za případné reakce.

Předmět: Re: Reálné využití instalovaného výkonu
Autor: Oldřich Sklenář
Datum: 08.01.2015 16:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117647
reakce na ...
Dobrý den,

pro jistotu přikládám význam použitých zkratek, popř. slovních spojení:

ERÚ - Energetický regulační úřad (http://www.eru.cz/ )
OTE, a.s. - Operátor trhu s elektřinou (https://www.ote-cr.cz/ )
FVE - Fotovoltaické elektrárny
TUV - Teplá užitková voda
on/off-grid systém - systém připojený/nepřipojený na (veřejnou) elektrickou distribuční soustavu

Zbytek případně zde:
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/11772-nejpouzivanejsi-pojmy-ve-fotovoltaice

Pokud jde o objem výroby z jednotky instalovaného výkonu, tak ten je závislý na množství faktorů. Jedná se především o (geografické) umístění vlastní elektrárny s ohledem na množství dopadajícího slunečního záření v průběhu roku, orientaci jednotlivých panelů a jejich technický stav. Orientace může být navíc optimalizována jak s ohledem na maximální výkon v průběhu celého roku, tak pro maximalizaci zisků v určitém období (např. pro zvýšení zisků v zimě, pro účely ohřevu TUV). Některé elektrárny jsou poté vybaveny tzv. trackery (tj. "sledovacím zařízením"), které zajišťují změnu orientace panelů dle potřeby. Na tuto otázku tedy neexistuje triviální odpověď.

Ze statistického hlediska se pohyboval průměrný roční koeficient využití v rozmezí od 10,08 % po 11,83 % v závislosti na sledovaném kraji, což je také v příslušné kapitole zmíněno. V praxi tedy jeden instalovaný MWp dle této statistiky ročně generoval od cca 883 MWh po 1036 MWh. Zdůrazňuji ale, že se jedná o zprůměrované hodnoty a výkony jednotlivých instalací se mohou výrazně lišit.

V Německu činil roční koeficient využití FVE za rok 2013 v průměru 9,5 %. Jeden instalovaný MWp zde tedy (opět zdůrazňuji že v průměru) ročně vyprodukoval 832 MWh. Podíl FVE na celkové výrobě elektrické energie zde v roce 2013 potom činil 6,6 %.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama