Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jak vyrovnat trámovou podlahu v kuchyni?

Autor: Roman Sajfert
Datum: 17.03.2012 17:31
uživatel: 105312

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
V cca 100 let starém RD renovuji kuchyň (2x4m) a potřeboval bych aby nová podlaha byla pokud možno rovná.
Podlaha je trámová, trámy na výšku cca 20cm, na šířku 16-20cm, jak který, vzdálené od sebe 60-80cm, opět jak který, vypadají zdravě. Na dvou, ze tří trámů jsou z vrchu přibité fošny, asi kvůli vyrovnání?
Na trámech jsou přibitá prkna tl. 3cm, místy prošlapaná až o 1cm, zespodu vypadají zdravě.
Na trámech jsou z boku přibité hranoly, na kterých jsou mezi trámy položená prkýnka, na nich je nasypaná hlína.
Pod trámy opět prkna, zespodu nahozený rákos.
Na tuto podlahu byla přitlučená dřevotříska, místy vyrovnaná kousky sololitu, na tom lino, pak vrstva "papíru" a opět lino - tyto vrstvy jsem již odstranil. Bylo to křivé a vrzalo to.
Průhyb podlahy jsem se snažil změřit pomocí nataženého provázku a největší byl cca 2,5cm.
Samotná prkenná podlaha nevrže, vrzala dřevotříska na ní.

Zatím po několika dnech hledání a čteni na webu je můj plán:
- vyndat všechna prkna
- vybrat z prostoru mezi trámy všechnu hlínu (abych podlahu odlehčil)
- odstranit prkýnka mezi trámy
- vyrovnat trámy shora přišroubovanými "podložkami"
- prostor mezi trámy vyplnit minerální vatou
- přišroubovat zpět původní prkna

a měl bych mít "vyrovnanou", ale prošlapanou podlahu a jak dál si nejsem moc jist

Finální povrch by měl být zase lino. Pod to OSB Desky - 2x18 prošroubovat křížem, jenže co mezi prošlapanou podlahu a OSB desky? Vysypat perlitem, to se asi sešlape?

Prosím o rady, či nápady, jak to nejlépe vyřešit.

Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Libor Kniezek26.05.2020 12:02
Jan Brus24.05.2020 12:51
JAKUB ČERNÝ13.02.2013 20:53
Roman Sajfert06.04.2012 12:33
Roman Sajfert02.04.2012 21:07
Jozef Homola02.04.2012 20:41
Roman Sajfert02.04.2012 19:42
Jozef Homola02.04.2012 18:49
Roman Sajfert02.04.2012 18:11
Laďa Jaskva02.04.2012 17:32
bob svaton02.04.2012 17:12
Roman Sajfert02.04.2012 16:55
Roman Sajfert20.03.2012 17:06
Roman Sajfert20.03.2012 17:03
Milan Jakovec20.03.2012 16:04
Laďa Jaskva20.03.2012 14:34
Roman Sajfert20.03.2012 13:53
Laďa Jaskva17.03.2012 17:56

Datum: 17.03.2012 17:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Já s tímto postupen celkem souhlasím, ale mám několik připomínek. Z hlediska praktické realizace a naprosté přesnosti je lépe rovinu udělat pomocí fošen, které se do stávajících trámů přitlučou z boku. Stačí fošny 40 mm. V místech, kde by se napojovaly prkna záklopu je možno udělat příložky z obou stran trámu. Celou dutinu vyplnit minerálem k odtlumení vzduchové průzvučnosti. Další změnu bych udělal tak, že se prkna záklopu dají obrácene, čili prošlapanou plochou dolů. Tím docílíte dobrou rovinu pro následné práce. Pokud by se prkno propadalo, nebo bylo nakřivo, je potřeba to vypodkládat a fixovat tak, aby to v budoucnu nevrzalo. Na takto vyrobenou rovinu položíte minerální kročejovku 3 - 5 cm a na to položíte roznášecí desku 2 x 14 mm OSB křížem. Ty dvě vrstvy je dobré celoplošně slepit , slepit v PD ( pero - drážka ) a hlavně prošroubovat v rastru cca 15 cm. Všechny mezery a hlavičky vrutů zatmelit a přebrousit, jinak se budou za nějakou dobu kopírovat přez lino.
S pozdravem Laďa

Datum: 20.03.2012 13:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

předně děkuji za odpověď.
Váš návrh se mi zamlouvá a myslím, že podlahu budu realizovat tímto způsobem.

Mám k vašemu návrhu několik doplňujících dotazů:
- co do spár mezi zeď a OSB desky?
- nebyla by vhodná ještě nějaká mezivrstva mezi lino a OSB desky - papír, mirelon?
- nebylo by lepší fošny k trámům přišroubovat nebo dokonce prošroubovat skrz trámy?
- musí být vyrovnávací fošny vcelku nebo mohu nastavovat?
- jaké lepidlo byste doporučil na lepení OSB desek?

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 20.03.2012 14:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Spáry mezi stěnou a plovoucí OSB deskou nejdříve vymezíte pomocí klínků, či odřezků OSB. Klínky jsou lepší, protože asi stěna nebude úplně rovná a Vy musíte udělat přesně rovinu, jinak to nebude sedět v P+D. Po ukončení montáže plovoucí desky já jsem to vypěnil PU pěnou a po zatrvrdnutí jsem to zařízl do roviny s OSB. Nejsem podlahář, takže co dát pod lino nevím. Já jsem všude dával plovoučku, takže pod ni jsem dával kročejovou izolaci IZO FLOOR. Fošny je možno i přišroubovat, ale natlučení pořádnými hřeby (180 ) bude dostatečné. Pokud byste chtěl zvýšit i tuhost stávajících trámů, tak ty fošny musí být v celku. Pokud je tuhost dostatečná, tak fošny mohou být nadpojovány bez omezení. Pouze je potřeba vytvořit tu rovinu. Lepidlo použijte nějaké lacinější. Já jsem dával cosi od Henkelu, ale na 100 m2 to vyšlo snad 10.000 Kč. Ale lepidel je nepřeberné množství a třeby by stačil i Duvilax. Odkaz : http://www.duvilax.sk/tabulka-pouzitia.php?lang=sk
S pozdravem Laďa

Datum: 20.03.2012 17:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za další cenné informace.
Sice teprve odstraňuji starou podlahu, ale chci mít co nejvíc informací a celkový koncept, abych už mohl nakupovat/objednávat další potřebný materiál.

Autor: Milan Jakovec
Datum: 20.03.2012 16:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104239
reakce na ...
Ohledně mirelonu pod linem opatrně - poraďte se v prodejně, kde budete kupovat lino - některé druhy lina již mají měkčenou vrstvu, některé ji mají více tvrdší.
V kuchyni (kde možná budete často sedávat na židlích) příliš měkký povrch by byl náchylný na poníčení.

Datum: 20.03.2012 17:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
I vám děkuji za info.
V kuchyni se sedět asi nebude, je malinká a u obou delších stěn bude linka, skříňky - na sezení nebude místo.
Lino je již vybrané, ale ještě není koupené, takže se při nákupu určitě zeptám.

Datum: 02.04.2012 16:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

narazil jsem na problém a potřeboval bych poradit :-)
Snažím se přišroubovat zpět prkna šrouby 6x120 a nejde mi to. Předpokládám, že problém je v tom, že nemám vhodné nářadí nebo něco dělám špatně.
Zkoušel jsem aku vrtačku přepínatelnou na režim šroubování (nižší otáčky/ vyšší kroutící moment) a je na takovéhle šrouby slabá. Zkoušel jsem klasickou elektrickou (příklepovou) vrtačku 400W a taky to moc nejde, při nízkých otáčkách nemá potřebnou sílu, při vyšších sílu celkem má, ale zdá se mi to moc rychlé a bit mi sklouzává a je velký problém šroub zašroubovat aniž bych ho při tom "neožvejkal".

Prosím poraďte.

Děkuji.

Autor: bob svaton
Datum: 02.04.2012 17:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108292
reakce na ...
tak vam muzu poradit jen hrebiky a kladivo

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 02.04.2012 17:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Zkuste tu fošnu předvrtat , aby se vrut nemusel prokousávat přez fošnu. Vemte nějakou mastičku na ruce
( indulonu, heřmánkovou, vazelinu, kolomaz a pod.) , nebo obyč.mýdlo a potřete tím závit vrutu. Když to nepomůže, tak kupte ty hřebíky a naperte to kladivem.
S pozdravem Laďa

Datum: 02.04.2012 18:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den.
Prkna jsem předvrtal, ale trámy jsou asi hodně tvrdé.
Hřebíky nechci, protože se obávám, že časem povolí a podlaha bude vrzat :-(
Namazání vyzkouším.
A rozměr šroubů (vrutů) 6x120, je to akorát?
Myslíte, že silnější vrtačka s pomalým chodem a velkým kroutícím momentem nepomůže? Hlavu jsem zatím u žádného šroubu neutrhl ...
A co nějaké "lepší" šrouby jako např. tyto http://www.hrabanek-sroubky.cz/1807/rapid-2000/

Autor: Jozef Homola
Datum: 02.04.2012 18:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Mám šroubované desky na trámky s roztečí asi 56 cm celkem ve třech místnostech a na těch prknech je mirelon a plovoucí podlaha. Šrouboval jsem to normálními vruty asi 2,5 až 3 mm délky 50 mm, s předvrtáním do šroubovaného prkna (ne do trámku) ale pod kuželové hlavy jsem dával ocelovou podložku s otvorem buď 4,3 nebo 5,3 mm, tak aby hlava moc nevyčnívala. Znakem dotažení je, že se podložka zaboří. Po 12-ti letech chození žádné problémy.

Datum: 02.04.2012 19:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak krátké vruty nemohu bohužel použít.
Prkna jsou tlustá 3cm a trámy prohnuté místy až o 2,5-3cm, takže v těchto místech by mi 50mm vrut ani nedosáhl do trámu.

Autor: Jozef Homola
Datum: 02.04.2012 20:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pak použijte delší (ale ne s dříkem 6 mm). Nejdříve by se to mělo srovnat a prkna přišroubovat do toho rovného podkladu. Zašroubovaná část stačí 30-40 mm, jinak bez předvrtání to nemusí se podařit. Vrut nemusí být tolik v materiálu jako hřebík.

Datum: 02.04.2012 21:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zítra zkusím vruty 5x90 a uvidím, jestli to půjde líp.

Datum: 06.04.2012 12:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak problém s vruty jsem vyřešil zapůjčením rázového utahováku.
S tím to šlo pěkně, jen to chce použít měkčí bity - tvrdé praskají.

Autor: JAKUB ČERNÝ
Datum: 13.02.2013 20:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111023
reakce na ...
Dobry den, nevite prosim jaky prumer zavitovek by se mel pouzit pro stazeni drevenych prilozek z boku tramu? Nejradsi bych pouzil kombinaci svorniků a vrutů, ale ani u jednoho zpusobu nevim jake prumery pouzit. Podkrovi bude obyvano (loznice a pokoje). A tramy jsou 1m od sebe. Kdyztak dekuji.

Autor: Jan Brus
Datum: 24.05.2020 12:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132541
reakce na ...
Dobry den,
Je mozne polozit OSB desky primo na vyrovnane tramy? Je nutne potom zohlednit tloustku OSB desek?
Puvodni prkna jsou tlusta 3cm a ja se nechci s novou podlahou dostat o moc vys, abych nemusel predelavat kuchynskou linku a futra.
Diky za odpoved.
Honza

Autor: Libor Kniezek
Datum: 26.05.2020 12:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127631
reakce na ...
Samozřejmě je to možné. Tloušťka desky má vycházet ze světlé vzdálenosti mezi trámy,(Google) dělal jsem to s deskami s pérem a drážkou a vynechal zbytečnou práci s dvojitým zakrytím, šroubováním a lepením.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama