Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Retro LED „žárovky“

Autor článku: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Plné znění článku: Retro LED „žárovky“
Anotace článku: Světelné zdroje na bázi světlo emitujících diod, tzv. LED žárovky, překonávají ve všech parametrech ostatní světelné zdroje pro běžné osvětlování v domácnostech. Jsou natolik variabilní, že mohou tvarem a barvou světla imitovat i klasické žárovky.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: výborný článek
Autor: Josef Zapletal
Datum: 18.02.2015 21:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Velmi dobře zpracovaná problematika. Jen bych chtěl dodat, že výhodou těchto LED je to ,že je problém je chladit výrobci jsou proto nuceni používat kvalitnější čipy - i více než 120 lm/W výsledkem je někdy i o polovinu větší účinnost. Tyto zdroje lze koupit výhodně třeba v Číně přes aliexpress nebo i jinde kde je poštovné zdarma Pěkná je také kvalita světla. Otázka je životnost přece jen ty LED pracují při vyšších teplotách což se na životnosti musí podepsat.
Jinak účinnost LED stále stoupá, dnes je problém v chlazení , ale za nějakých 5 let bude běžná účinnost LED žárovky okolo 200 lm /W takže příkon bude poloviční a z toho se ještě značná část - přemění ve světlo. To povede k úspoře drahého chladiče a k pádu cen. Za 10 let v nových instalacích se jiné zdroje než LED pro všeobecné osvětlování již používat nebudou.

LED technologie je nejvýznamnějším pokrokem v energetických přeměnách, který bych učiněn za poslední desítky let , el energie nám nabízí světlo , teplo a pohyb. Jak pohyb tak teplo už umíme získávat s velkou účinností, ale světlo stále zůstávalo hodně dlouho pozadu. Účinnost bílého světla byla v řádu procent a i účinné zdroje proměnily více než 80% energie v teplo. Teprve s nástupem moderních LED se tento poměr mění. I když jsou to dnes jen laboratorní kousky účinnost - 300 lm/W znamená zásadní zvrat v přeměně el. energie na světlo. Ekonomika vyspělého světa je hodně o službách - kanceláře , monitory a lehkém průmyslu osvětlené haly. Rozvoj LED technologie přinese ve vyspělém světech během následujících 10 let velké úspory ve spotřebě el. energie. Nutno poznamenat , že po tomto období bude v oblasti využití el. energie potenciál úspor již značně malý.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama