Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Nosnost dřevěných trámů a jejich rozměry

Autor: František Janák
Datum: 07.11.2012 00:05
uživatel: 111168


Dobrý den. Rád bych Vás požádal, jestli někdo neví, jaký rozměr by měl mít dřevěný trám nesoucí stříšku o velikosti 500 cm x 150cm , která je ve sklonu 22stupňů. Na vrchní pětimetrové straně je přichycená k domu, je pod ní 6 nosníků kolmo od domu cca 10cm x 14cm, které leží na již zmiňovaném trámu. Střešní krytina je pálená taška..... cca 45 kg na m2. Hlavní nosný trám se již po dvou letech začíná prohýbat a já uvažuji o výměně , jen nevím za jaký. Záměrně nepišu jeho rozměry, abych Vás neovlivnil. Děkuji za info , popř. radu kam se obrátit. Janák

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 179   starší >>
Příspěvky
Autor: Jozef Homola
Datum: 14.03.2020 09:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
V jednoduchosti je krása. OSB desky dobře kotvené (nahoře i dolů) nám vytvoří s trámy tzv, "skříňový nosník" (obvykle to mají krátké ocelové železniční mosty).
Takže opět zde máme pojmy jako "TUHOST VAZEB". Na to aby se zatížený trám prohnul musí stlačit materiál nahoře a natáhnout materiál dolů (ve spodní vrstvě). Je to obdoba ocelové výztuže v betonu. Míru poddajnosti materiálu nám stanovuje Youngův modul pružnosti (má jej každý materiál). Bez něj nedají výpočty ani ránu. Tuhost vazby určují dotažené šrouby, konstrukční suchost dřeva, počet šroubů a třeba i dobré dvousložkové lepidlo, které se nesesychá.
Poblíž máme nový provoz na lepené nosníky, byl jsem tam na exkurzi.

Autor: Libor Skýba
Datum: 16.03.2020 01:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132115
reakce na ...
Fotogalerie:
OK, takže jestli jsem to dobře pochopil, tak bych mohl nahradit I nosník skříňovým nosníkem a ještě ušetřil 5cm světlé výšky?

Autor: Jozef Homola
Datum: 16.03.2020 07:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
V podstatě míříte správně. Všechno je to o pečlivosti vazeb. Když zapojíte do namáhání i ty OSB desky, tak klesnou síly v průřezu nosníku. Pro představu co se děje jsem nakreslil imaginaci ohybu se zatěžující silou osamělou 1000 kp (pro představu uvádím tyto zastaralé jednotky). Jednou je ten trám prostý a podruhé jsem do spoluúčinkovaní zapřáhl i 40 cm OSB desky. Sice ona je širší ale co se děje dále od nosníku těžko s určitostí popsat. Když ta vazba bude tuhá (šrouby i lepidlo), tak nám v těch horních a dolních vrstvách poklesne napětí, které určuje velikost namáhající síly a velikost průhybu. To vaše provedení tam má příčně ještě prkna a to už je tak trochu pružný element neboť jsou příčně a po částech snadněnj deformovatelné. Ale při pečlivosti by šel udělat kompromis.
Prostudujte obrázek k dotvoření názoru a uvidíte jak stoupne hodnota modulu odporu v ohybu a jak poklesne možný průhyb.

Autor: Libor Skýba
Datum: 17.03.2020 01:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132115
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Anebo takhle? Zvýšení skříňového nosníku na 280mm a dát na to prkna a OSB desky nebo 2x OSB (asi křížem péro/drážka) a prkna úplně vynechat. Anebo dát nahoru fošny 50mm a OSB.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.03.2020 09:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Nevím co Vás vede k těmto konstrukcím ale není to úplně OK. Nosník nebo kompozit by měl být výškově symetrický pokud možno. Jinak se jedna strana "ulejvá" tedy je málo zatěžovaná a druhá naopak. Skládaný nosník by se měl dělat mimo strop aby se tam už nezabudovalo nějaké zbytečné předpětí vzniklé průhybem. Všechno je to o pečlivosti šroubování a lepení a výsledkem je dobrá tuhost.
Na jednom z obrázků jsem názorně ukázal co se stane s prknem, dvěma prkny a dvěma prkny slepenými. Obdobně s hranoly vedle sebe a nad sebou. To číslo průřezového modulu je ukazatelem odporu v ohybu. Čím větší tím lépe.
Druhá strana mince je rozumná a ekonomická spotřeba materiálu, případně pracnosti, tedy opět kompromis.
Důležité rozměry jsou rozteč kladení nosníků a volná délka nosníků. Bez toho nelze rozumně něco navrhnout.

Autor: Libor Skýba
Datum: 17.03.2020 10:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132115
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
No, rád bych nalezl nějaké, efektivní a zároveň samozřejmě i ekonomické řešení. Chtěl bych využít momentálně použité trámky 180x100 mm. A ty nějakým způsobem vyztužit. Volná délka je cca 4m a rozteč cca 90cm. Možná něco takového jak máte na jednom z obrázku.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.03.2020 11:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
To by mohlo být ekonomické řešení. prkna vynechat a raději při rozteči trámů 900 mm použít OSB tloušťky 22 mm, přeložit spáry. Doprostřed nosníků dáte délku tabule 2,5 m a na okraje zbytek. Co je nesmírně důležité tak celoplošné leppení nebo lepení s rastrem a mimořádná péče při šroubování. Existuje několik možností vrtů, které dokáží závit v přitahované desce zrušit, jinak se to nepřitáhne k té druhé. Jsou na to šrouby třeba RAI-TEC nebo jiné. Jedny mají kousek opačné šroubovice a ten závit v první desce "zruší". Existují i jiné, které mají dvě šroubovice s různým stoupáním a tak šroub postupuje jinou rychlostí v každé desce (aby se nakonec stlačily k sobě). Ideální případ je první desku předvrtat a tím se zabrání vytlačování materiálu do spáry mezi deskami a oddalování desek. Předvrtat se dá i při montáži až v definitivní poloze tak, že je k sipozici kromě aku šroubováku druhá vrtačka, která má vrták vysunut o cca 1 mm méně než je síla přitahované desky.

Autor: Libor Skýba
Datum: 17.03.2020 11:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132115
reakce na ...
OK, to vypadá rozumně. Děkuji za tip. Takže šroubovat a lepit jen OSB desky k sobě anebo šroubovat a lepit i OSB desky ke trámům? A nechat jen trámy 180 x 100 mm nebo je posílit tím přiloženým dalším trámem zespodu (na plocho)?

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.03.2020 12:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Všechno "tenké" a přiložené bez lepení se míjí účinkem. Jedná se o záchyt velkých smykových sil a ty se musí zachytit "třením" a lepením. Šroub svým dříkem nic moc nepřenese a při zátěži se deformuje materiál a umožní posun (otlačí se).
I ten trám přiložený zespoda by měl být přilepen a přišroubován.
Postup by měl být asi takový. Fošeň celou předvrtáme na "střídačku" otvorem který je asi 0,9 až 1 průměru šroubu. Na trám naneseme housenku nebo dvě lepidla, které umožní dlouhou manipulaci než vytvrdne, třeba hodinu. Přiložíme k trámu a nasadíme vzpěru (stačí uprostřed) a zaklínujeme. Pak šroubujeme od středu k okrajům. Po zatuhnutí vzpěru "vykopneme", tím máme zajištěno, že část zatížení už převzala i ta část přiložena. Nebo tam vzpěry necháme a odstraníme mnohem později až po zbudování plochy nad nosníky a až poté uvolníme.

Pro ilustraci ukázka z provozu nedaleko nás.

Autor: Jan Dartanan
Datum: 21.05.2019 08:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129777
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den pane Homola,potřeboval bych poradit od odborníka jako jste Vy.
Snad si najdete čas mi odpovědět,budu rád za rady i od ostatních.

Chystám se postavit "dům na stromě" .Měl by stát na dvou dubech o průměru cca 50cm,vzdálených od sebe 3,8m.
Kotvení do stromu už mám vyřešené,nosná platforma viz obrázek č.1.
Spojení obou platforem viz obrázek č.2.
Jaké dřevo mám použít?Jakou vzdálenost a jaké rozměry nosníků by byli nejideálnější?Záklop z OSB 25mm?
Na finální platformě by měl stát 1-2 patrový domeček s terasou pro 2 dospělé a 2 děti.Okna dřevěná dvojskla,zateplení,chemické WC,plyn.vařič a běžné vybavení turist.chaty.
Finální návrh jěště nemám,obrázek č.2 je orientační.

Děkuji za případnou pomoc.

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.05.2019 09:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nezlobte se na mne nebudu na to reagovat. Při vší úctě mne to připadá jako aprílový žert.

Autor: Jan Dartanan
Datum: 21.05.2019 09:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129777
reakce na ...
Proč Vám to připadá směšné? Takových "domů" je po světě spousta .
Kotevní šroub do stromu byl testován na 12t zátěže.

Děkuji za Váš názor.

Autor: Martin Novák
Datum: 21.05.2019 12:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130319
reakce na ...
Dobrý den, Honzo,

nosnost TABu (Tree Attachment Bolt) není jediné omezení, se kterým musíte počítat. Daleko větší důležitost je potřeba věnovat pohybu stromů ve větru. Zvláště pak pokud máte v plánu druhé patro nebo i schodiště.

U malého dětského domečku by to nebyl problém, ale jakmile se vám u větší konstrukce opře vítr do stěny a do stromů samotných, tak deck začne dělat neplechu. Každopádně bych radil dát Double Knee Brace Bracket (nevím jak to transformovat do češtiny), z vnitřní strany stromů. Jednak vám si o metr snížíte rozpětí trámů a současně vám to umožní pracovat s dynamickým uložením.

Pokud máte zájem o nějaké detailnější info, pošlete mi email na ///eldesignit.znz(at)gmail(dot)com///

MN

Autor: Michal Maly
Datum: 26.09.2019 22:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128144
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den pane Homolo, aktuálně se stavíme postavit domek na nářadí
akdyž to tu tak přočítam tak mam trosku obavy že jsme stavbu malinko poddimenzovali . Mohl bych Vás i já požádat o radu co si o tom myslíte ? Domecek bude 2x 6m vysoky -delsí strana 245 kratsi 215

objednal jsem dřevo
A: 80x60
B: 40x60

na tom vsem chceme satjam plechovu střechu , a pobyte palubkama 19x121 nespadne nám to na hlavu ?
děkuji za reakci
M.

Autor: Jozef Homola
Datum: 26.09.2019 23:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Je to trochu na hraně ale určitě se to ze dřeva bez nějakých suků dá postavit. Musíte mít na paměti, že k vyztužení pomůže hlavní měrou opláštění. Každá jednotlivá deska roznese zatížení ovšem na výšku kolem dvou metrů musí být nějaký trámek i uprostřed polí.
EDIT
Pokud budou desky vodorovně, tak trámek být nemusí ale ještě nezapomět na nějaké "uhlopříčky".

Autor: Roman Soukal
Datum: 08.10.2018 23:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128627
reakce na ...
Dobry den. Plánuji nad garáž o rozměrech 5m x 4m pultovou střechu. Převýšení střechy je na 5m délky 50cm tzn. sklon 5,7°. Krytina bude plech. Přesah střechy všemi směry 50cm. Poradíte prosím jaké rozměry podzednic a trámů použít? Případně kolik trámu použít? Děkuji za každou radu.

Autor: Adam Krejčovský
Datum: 18.09.2018 11:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128445
reakce na ...
Fotogalerie:
Vážený pane Homolo,

Se zájmem jsem si přečetl toto vlákno a rád vidím, že jsou mezi námi lidé, kteří rádi a nezištně pomohou ostatním. Zavedl mne do této diskuze problém, který aktuálně řeším. Tímto Vás i já prosím o radu odborníka.

Uvažuji o výstavbě malé dřevostavby pro hosty na zahradě. Rád bych jí ale udělal mobilní v případě potřeby přesunu. Je tedy třeba zvážit nosnost nosné konstrukce a ohyb materiálu při zdvihu (proto není otázkou kolik zemních patek udělat). Na obrázku níže je vyjádřen v jednoduchosti konstrukční systém: uvažované umístění pro zvedání jeřábem 1.8 metru od hrany domku (můj odhad dle studie technologie). Celková délka domu 8m. Šířka 4,5m. Uvažovaná hmotnost, která bude na nosné konstrukci spočívat je 8 tun (na nosné kostrukci bude postavena dřevostavba z OSB a sendviče).

Jakým materiálem (ocelové i-profily, trámy 200x100 atp.) byste doporučil podložit stavbu?

Předběžně uvažuji 4 krát: 200x100x6000 HVK trámy. Na jeden vnější trám by pak připadala hmotnost cca 3-4 tuny (opět odhad).

Díky moc a snad je to pochopitelné :)

Adam

Autor: Jozef Homola
Datum: 18.09.2018 23:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Chtělo by to více popsat jak to bude vypadat (kolik to má nebo nemá oken a dveří ) a jaký materiál je k dispozici a jak tlusté budou stěny: Ony i stěny můžou vytvořit samomonsnou konstrukci.

Autor: Adam Krejčovský
Datum: 18.09.2018 23:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128445
reakce na ...
Díky za reakci. Uvažuji nad technologií SIP panelů, tloušťka SIP panelů 170mm. Okno bude francouzské na jih - 2000 x 2000 mm. Na jih rovněž vstupní dveře - 900x2000. Na sever pouze jedno okno 700x1000. Vřelé díky, Adam.

Autor: Martin KousekzaPrahou
Datum: 21.10.2018 18:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128730
reakce na ...
Dobrý den, pane Homolo, pročítám diskuze a vidím, že jste velmi znalý dřevěných konstrukcí. Já vůbec a proto bych Vás rád požádal o zvážení, zda-li bych si u Vás mohl objednat výpočet střechy pro přístřešek na auta. Oceňuji, že zde radíte dokonce i bezplatně, ale nechci Vaší ochoty zneužívat a rád za výpočet zaplatím. Jedná se o střechu o přibližných rozměrech 8x6 metrů. Vše samozřejmě přesně zakreslím a zašlu, pokud byste byl ochoten mi v tomto pomoci. Mohu případně sepsat i sem do diskuze, pokud by to bylo přínosné i pro ostatní čtenáře. Budu moc rád za Vaší reakci ať již zde nebo ne emailu . Moc děkuji a přeji hezký den. Martin.

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.10.2018 18:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nezlobte se ale už za peníze nedělám ale mohu pokud dáte nějaké podklady něco k tomu říci. Ne všechno se musí počítat a budou se moci k tomu vyjádřit i jiní. Přímo se dřevem nedělám ale nějaké konstrukce už jsem za svou praxi navrhl. Dřevo je konstruční materiál jako každý jiný. Přesné výpočty nemusí pomoci když dřevo má "X" kvalitativních tříd a nejméně 3 skupiny modulů pružnosti, takže rozptyl něčeho přesně vypočítaného nemusí pomoci.

Autor: Martin KousekzaPrahou
Datum: 10.11.2018 20:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128730
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, pane Homolo, děkuji za rychlou reakci. Nakreslil jsem orientační schéma, ale nejsem člověk ze stavebního oboru, takže se raději předem omlouvám za chyby.

Zatím máme postaveny 3 zdi ze ztraceného bednění. Jedna boční zeď je nižší a na ní bychom nechali postavit dřevěné sloupky v počtu dle potřeb. Střechu bychom chtěli mít co nejvíce rovnou, ale obávám se, že to může být problém neboť se jedná o 620 cm dlouhý prostor k zastřešení a rádi bychom se vyhnuli nutnosti prostředního sloupku. Je to stání pro obytbý přívěs a pro auto a tak prostřední sloupek by nebyl uživatelsky úplně přívětivý. To pak raději obětovat téměř rovnou střehu a raději mít prostor bez sloupku.

Je vůbec možné na takovou délku téměř plochou střechu udělat? A pokud ano, jaké by musela mít kontrukce parametry, aby se v zimě se sněhem nezhroutila. Ještě dodávám, že stavba je ve Středních Čechách a tady vidíme sníh jen na pár dní v roce. Nicméně chápu, že na to jsou nějaké předpisy, hory nehory :) Budu případně i rád za nasměrování na někoho, kdo by nám za peníze konstrukci spočítal i nakreslil.

Děkuji moc za ochotu. Martin D.

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.11.2018 09:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Už jsem si to nakreslil a přemýším co s tím. Délka pažení 6,2 m je už hodně u vodorovných konstrukcí pro plnostěnné nosníky. Musí mít velkou výšku a tím mají velkou hmotnost. Můžou se také na té délce kroutit a hlavně se prohnou i bez nějaké extra zátěže. To při mizivém sklonu může mít "břicho", které bude nevzhledné a voda nemusí spolehlivě odtékat .Na toto přemostění už jsou lepší velmi lehké lepené nosníky se stojinou z OSB desek nebo nějaké "pseudovazníky". Jinak by jednotlivé krokve byly potřeba výsky minimálně 24 cm a to je potřeba hodně kubíků řeziva.

Autor: Martin KousekzaPrahou
Datum: 11.11.2018 13:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128730
reakce na ...
Děkuji za super rychlou reakci. A bylo by řešením rezignovat na téměř plochou střechu a zkrátka ji udělat se sklonem? Tam by nemusely být tak tlusté trámy? Děkuji. MD

Autor: Filip Filip
Datum: 11.11.2018 14:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Máte dvě možnosti. Buď si uděláte vazníky s rozumně zvolenou výškou a tím vznikne nosník o požadované délce a bude vysoký všude stejně. Nebo prostě uděláte rovnostranný trojúhelník s minimálním spádem na obě strany. Alternativou je trojúhelník se spádem na jednu stranu. U trojúhelníku ja podstatná ta spodní pásnice, která zajistí, že vazník přenese veškeré síly na síly působící kolmo do stěn.
Filip

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.11.2018 14:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
(Martin KousekzaPrahou)
Lepší řešení by bylo mít střechu s podepřenou středovou vaznicí. Ta ale na délku 8 m by musela mít nějakou ocelovou traverzu a nebo i dvě traverzy (jedna u vstupu) a pak ty 3 metrové krokve by nemusely mít větší výšku než 12 cm a šířku 8 cm.

Autor: Martin KousekzaPrahou
Datum: 11.11.2018 17:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128730
reakce na ...
Děkuji za návrh. Nevěděl byste někdo o někom, kdo by mi toto dokázal nakreslit a spočítat pro povolení na stavebním úřadě? Děkuji. Martin

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.11.2018 18:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Nějaký obrázek jak by to mohlo vypadat.
Nicméně je potřeba to staticky ošetřit i na tlaky a sání větru (zvláště u střech s malým sklonem) a nějaké úhlové tuhosti.

Autor: Filip Filip
Datum: 11.11.2018 19:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Pane Martine KousekzaPrahou, řešení s ocelovou středovou vaznicí je na první i poslední pohled nejsložitější, nejdražší a tudíž nejblbější. Nicméně, kdo chce kam, pomozme mu tam. Každý normální stavebník použije lisované vazníky, nebo vazníky sbíjené. Čili žádná drahá a těžká ocel. Bohužel ješitnost pana H mu nedovolí, aby připustil i jiné, než jeho návrhy. A vsadím boty, že z něho nevymáčknete nic jiného, než plané řeči a alibistické výmluvy. Filip

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.11.2018 20:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Nikoho na návrzích neomezuji ani nikomu řešení nenutím.
Poznámka:
Středová (v minulém případě vrcholová) vaznice je dřevěný hranol.

EDIT
Ještě obrázek s tou středovou vaznicí

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 179   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama