Civilizace se může rozvíjet i se zdroji energie s kolísající produkcíOsobně si myslím, že civilizace vyrostla na obnovitelných zdrojích energie (OZE). Od předchůdců člověka, kteří využívali biomasu již před miliony let. Pokud budeme uvažovat civilizace od starověkého Egypta, Sumeru nebo Číny, přes starověké Řecko, Řím, nebo třeba Kartágo, civilizace Mayů, genocidu Indiánů po Kolumbových výpravách, napoleonské války... Minimálně 5000 let byl rozvoj civilizace založen výhradně na obnovitelných zdrojích.
Teprve zhruba od první světové války začínají převládat zdroje, které dnes nazýváme konvenční, a které mají tu vlastnost, že jsou k dispozici podle potřeby. Teprve zhruba půl století používáme jádro, přičemž si stále nejsme jistí, jestli jsme tuto technologii zvládli. Máme sen o zvládnutí fúze, jenže ten se stále vzdaluje.
Z historického hlediska je však příliš brzy na hodnocení, zda se v případě fosilních a jaderných zdrojů jedná o výhodu, nebo nevýhodu. Je možné, že v důsledku využívání fosilních zdrojů lidé zlenivěli a ztratili kontakt s realitou (= přírodou).
Jsem přesvědčen, že existuje celá řada možností, jak se současná takzvaně vyspělá civilizace může přizpůsobit možnostem OZE. Stačí chtít a hledat možnosti, ne jen důvody, proč to nejde.
Spotřeba energie vždy výrazně kolísala. Ani velké firmy by neměly vyrovnaný odběr, kdyby k tomu nebyly tlačeny nastavením tarifů. Dnes je například výhodné zastavit na 15 minut válcovací trať, aby mohla být puštěna oblouková pec. Kdo ví, co by se stalo, kdyby tarify byly nastaveny jinak, nebo kdyby velcí odběratelé ve větší míře nakupovali na spotovém trhu.
Nemusí proto být pravdivé tvrzení, které je stále dokola opakováno, a sice, že civilizace potřebuje stabilní dodávky energie. Stačí si uvědomit, kolik lidí dobrovolně pere, suší, myje nádobí a mnozí i vaří v době, kdy je elektřiny relativní nadbytek a je proto levnější.