Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

rekonstrukce vs. novostavba

Autor: Marek Kolda
Datum: 02.11.2013 15:32
uživatel: 114550

Dobrý den, již dlouho zvažuji rekonstrukci tohoto domu http://www.razka.cz/rd-se-3-garazemi-a-stodolou-v-horsovskem-tyne-ul-pionyru-PID490.html , nicméně se mi nyní podařilo prodat byt a barák ještě nemám koupený, tedy musím si něco mezitím pronajmout a buď :
- to koupit a pustit se do projektu, povolení a rekonstrukce s tím, že se zvedne půlpatro, nový krov,půdní vestavba (3místnosti,koupelna), v přízemí ve dvou místnostech vykopat dřevěné podlahy, zaizolovat a zateplit , zbytek podlah je beton, tedy položit hadice na systémové desky, nové rozvody el. a vody, nová okna, zateplení eps (stěny jsou plná cihla 40 cm), nový komín, podlahové topení, krb, nová koupelna a případní skrytí bubáci. Je tam spousta bourání, odvozu materiálu, Topení krb s teplovodní vložkou a čerpadlo vzduch voda nebo plyn (který je v objektu a je tam i nějaký hodně starý plyn. kotel)
- nebo koupit pozemek za cca 500 a postavit dřevostavbu s tím, že vnitřky budu dělat sám. Ideální dispozice je 5+1 a garáž, podlahové topení, TČ vzduch voda

Limitem jsou jak peníze (koupě 1,1 MCZK + 1,6 MCZK přestavba, popř. 2,7 vše nové i s pozemkem) a čas kdy stěhovat se chci nejpozději 9/2014

Prosím o praktické rady, doporučení firem atp. Z novostaveb jsem zvažoval rýmařov, nebo loex.cz (zděné ale rychlé) nebo tbf-drevostavby.cz

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Markus Spurný23.09.2019 21:33
Gabriela Fojhová07.09.2019 23:22
Makadam Adam09.02.2017 05:35
Jiří Kubíček08.02.2017 22:14
Roman Novák08.02.2017 22:01
Makadam Adam08.02.2017 17:03
cocomoon Nevim08.02.2017 11:10
Makadam Adam07.02.2017 15:54
cocomoon Nevim07.02.2017 15:02
Bečvář Josef06.02.2017 19:40
Makadam Adam06.02.2017 17:15
cocomoon Nevim06.02.2017 14:57
Laďa Jaskva02.11.2013 20:19
pan Tumus02.11.2013 19:58
Pavel Pleva02.11.2013 19:24
Marek Kolda02.11.2013 19:10
Jiří Kubíček02.11.2013 17:54
bob svaton02.11.2013 15:51

Datum: 23.09.2019 21:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130674
reakce na ...
Novostavba je většinou lepší řešení než rekonstrukce. Při rekonstrukci nebo nové výstavbě je dobré promyslet systém přístupu do domu.https://www.z-ware.cz/turnikety-turniket

Autor: Gabriela Fojhová
Datum: 07.09.2019 23:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130799
reakce na ...
Bohužel vím, co rekonstrukce baráku obnáší a určitě bych do toho nešla znova. Člověk si totiž myslí, že do toho investuje trochu peněz a bude hotovo a nakonec je to úplně jinak. Má představa byla jiná. No trochu se zmenili okolnosti a já si budu nechávat postavit domek od http://novostavby.com/. Takže radši už dnes investuji do domu, který mi někdo postaví, než abych se do toho pouštěla sama.

Autor: cocomoon Nevim
Datum: 06.02.2017 14:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123539
reakce na ...
Ahoj, s dovolením se vecpu sem do tématu. Všichni řeší jestli koupit starý dům a rekonstruovat, nebo začít s novostavbou. V tomto bych měl jasno. Stavět znovu.
Ale co když starý dům už mám?
Je to taková ta vesnická klasika, jak jsou domy z jedné strany nalepený hned na sousedním domu a metrové zdi z kamene. Vlastnictví 1/2 se sestrou. Odhaduju prodejní cenu na 1,5 mil možná o trošku více.

Takže otázka. Má cenu rekonstrukce tj, uvnitř nové podlahy, omýtky, okna, topení, rozvody vody, odpadu. Prostě to uvnitř vše vymlátit kromě zdí a udělat znovu. Dispozice 3+1 + koupelna, záchod, vstupní síň, vzadu chodbička se vstupem do sklepa a ještě vedle další pokoj co bejval vejmynek po pradědovy.
Vůbec nemám představu na kolik by to mohlo vyjít. + je ještě podmínka vyplatit sestru. Hlavně musím dodat že jsem sám. Takže současný dům je pro mě tak trošku zbytečně velký. Hlavně co by se týkalo nákladů na topení.

Ale zase na druhou stranu, když si spočítám kolik by stálo starostí a peněz nechat firmou postavit nějaký bungalov 2+1 a pak stejně tu nějaké náklady na provoz budou.

Takže co by mohlo bejt lepší? Hlavně co se týká nákladů?

Autor: Makadam Adam
Datum: 06.02.2017 17:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122379
reakce na ...
Zvyšok starého domu nemusí byť v dobrom stave, napríklad vlhké steny kvôli chýbajúcej izolácii pod stenami, zatekajúca strecha a krov napadnutý hubami, pivnica plná vody, tehly v stene sa mrvia, chýba veniec... Zorganizovať stavbu zvládnete za polovičnú cenu ako firma. Je to ľahké. Báger vyberie zeminu, mixér z betonárky dovezie betón, steny z pórobetónu máte za pár týdňov, šalovanie a zalievanie železobetónového stropu môžete robiť začiatkom zimy. Máte hrubú stavbu v štádiu omláteného starého domu.

Autor: Bečvář Josef
Datum: 06.02.2017 19:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115204
reakce na ...
Oprava stávajícího domu vyjde dráž, než stavba nového. Časově taky musíte vše napřed zbourat a vytahat ven, pak teprve stavět nové. Pokud k tomu nemáte vyloženě citový vztah, nebo ranec peněz, nebo několik - min.5, ale spíše více let, tak raději od toho pryč. Mám vlastní zkušenost. Navíc to nikdy nebude vše 100%, např. sklepy bez izolace a další věci . kompromisy.
U mě to byla citovka - rodný dům. Podruhé už bych do toho nešel.
PS: Co ty hrubky - vejmýnek po pradědovy, omýtky???

Datum: 07.02.2017 15:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Za hrubky se omlouvám. Psal sem to rychle a pak dělám chyby.

Asi máte pravdu, že stavět znovu bude lepší. Výhledově tak do deseti let. Chci aspoň 1.5M mít hotově a případně zbytek doplácnout hypo. Jen ty pozemky u nás je bída. Za poslední dobu sem v inzerátech nenašel jediný stavební pozemek na prodej a obec je uvolňuje tak nějak laxně a s podmínkama, že do pár let musí být skolaudováno.

Datum: 07.02.2017 15:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Za 1,5 mil by som postavil komplet dom, nie iba hrubú stavbu.

Datum: 08.02.2017 11:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já bych rád dvoupatrovej dům a řadu věcí si budu muset nechat udělat řemeslníkama. Tak proto raději počítám 1,5M. Raději víc než méně.
Ale to je hudba budoucnosti.
Spíš sem právě řešil, zda má smysl renovovat nemovitost, kterou už mám. Tím bych mohl začít postupně klidně hned, ale na novou stavbu budu muset ještě nějaký rok šetřit.

Datum: 08.02.2017 17:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kamenný dom má veľký tepelný most do základov. Steny nemajú veniec. Základy sú z kameňa, môžu sa hýbať a stena spadnúť. Ak tečie voda k základom, dostane sa do domu.

1.5 M bolo aj s remeselníkmi. Stavebné firmy tiež zamestnávajú remeselníkov. Slušné zisky majú preto že vedia čo robia.

Autor: Roman Novák
Datum: 08.02.2017 22:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Dobrý den,

mohu jen sdělit vlastní zkušenost.

Několik let jsem se pokoušel ze starého domu udělat nové bydlení. Ze starého domu se mi nový udělat nepodařilo a nakonec jsem ho se ztrátou prodal. Se ztrátou to znamená, že se mi nevrátily ani náklady na materiál.

Spokojený jsem až s novostavbou. Takže doporučuji vydržet, nevyhazovat peníze a jít rovnou do nového,. Tedy pokud Vás nic jiného do koupě netlačí.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 08.02.2017 22:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, to je celkem typické. Taky jsme si prošli kompletní rekonstrukcí starého domu a dali to přibližně do stavu běžné novostavby, ale své mouchy to stále mé a člověk musel stále řešit nějaké kompromisy a hlavně ze začátku hodně bourat a vyvážet sutinu. Celé to stálo podobně, možná i o něco více, než novostavba, ale s výsledkem jsme celkem spokojeni a prodávat to nechceme. Též si myslím, že by se to prodalo se ztrátou. Hlavní výhodu, kterou to pro nás má, že je to na kraji vesnice, máme větší zahradu a soukromí, není to satelit s novostavbami těsně vedle sebe. Za sebe ale mohu 100% řící, že nikdy bych už takovou rekonstrukcí neprocházel a raději postavil nový dům, jen není jednoduché najít pěkný pozemek.

Datum: 09.02.2017 05:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rekonštrukcia môže vyzerať tak, že sa okrem kúsku starej steny zbúra všetko, a celý dom sa postaví nový.

Autor: pan Tumus
Datum: 02.11.2013 19:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112583
reakce na ...
Ze starého domu nelze udělat "nový"! VŽDY bude nutné řešit nějaké kompromisy, které vás v novostavbě nepotkají.
Vzhledem k tomu, že ve vaší lokalitě jsou ceny pozemků "za pusu" viz 1000m2 za půl míče http://www.razka.cz/stavebni-pozemek-ve-kdyni-praporiste-PID810.html tak není co řešit a novostavba je jediná rozumná možnost.

Ale máte v požadavku zbytečný šibeniční termín, stavíte na celý život, tak snad není nutné za každou cenu pospíchat. Rychle nerovná se kvalitně.

Autor: Pavel Pleva
Datum: 02.11.2013 19:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100099
reakce na ...
Koupi domu k rekonstrukci porovnejte s koupí parcely a porovnávejte ne cenu, ale pouze kvalitu pozemku z hlediska klidu, velikosti, zahrady a dalších vašich preferencí. Odhlédněte od toho, že na pozemku k rekonstrukci stojí dům, je to dražší a z toho domu vám zbydou jen obvodové zdi, které budete stejně asi podřezávat.
U vybrané novostavby zvažte, že se neuvádí tepelná ziolace mezi podlahou a základovou deskou. Asi se v něm dost protopí. Je jasné, že za milion tam moc být nemůže (např. tepelně izolované rozvody vody).
Pokud by poloha byla stejné kvality, volil bych novostavbu, výstavba běží rychleji než rekonstrukce. Nezapomeňte, že všude můžete dodat tepelnou izolaci i později, jen do základů ne.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 02.11.2013 17:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, asi více jak milión bych za to nedal. V roce 2010 jsme kupovali velice podobný dům a v hodně podobném stavu, též jsme se rozhodovali mezi rekonstrukcí a novostavbou. Vyhrálana nakonec rekonsrukce a to jen díky pěknému místu, soukromí na kraji vesnice a pěkné zahradě, navíc už alespoň byla střecha po rekonstrukci a zánovní podsklepaná dvougaráž. Jinak prakticky z celého domu zůstaly jen zdi se střechou, měnily se nějaké dspozice a vše dělalo nové. Vykopaní podlah, zateplení podlah, podlahové topení, nová okna, nové stropy (zůstaly jen trámy a dřevěné spodní bednění), komplet nová elektřina, kompletní zateplení (nejdříve podlahy, stropy a nakonec stěny i s obkopáním domu). Samozřejmě též nové rozvody odpadů a vody. K tomu všemu navrch TČ země/voda s plošným kolektorem (plyn ve vesnici není a do topení elektřinou se nám nechtělo, dům bez kotelny, požadovali jsme komfortní vytápění. Celá rekonstrukce vyšla na cca 1,7 mil Kč, náklady na domácnost slušné (ostatní spotřeba EE + topení + ohřev TUV + vodné a stočné, vše do 3.000,-Kč měsíčně). Od zakoupení do nastěhování do trvalo 9 měsíců, pouze se další rok dodělávalo venkovní zateplení stěn, uvnitř bylo vše hotovo. Pouze těch 9 měsíců jsem v domě trávil od rána do večera 5 dní v týdnu, protože kdybych si hodně věcí neudělal svépomocně, počítám, že by rekonstrukce vyšla o dalších cca 300-500 tis. výše. V té době jsem ještě nechodil na TZB a řídil jsem se radami jiných, nyní už je pár věcí, které bych udělal jinak. Chtěl jsem tím vším jen říci, že kdybych si měl dnes zvolit znova, už bych se do rekonstrukce nepouštěl. Hodně práce jsem strávil bouráním, různými úpravami a některé věci se musely řešit různými kompromisy. Dům sice dopadl dobře a jsme spokojeni, ale novostavba je novostavba. Jen to chce sehnat pozemek na nějakém šikovném místě, kde nebudou domy postavené jeden vedle druhého a nebudete mít žádné soukromí. Jestli by se vám přece jenom ten dům z nějakého důvodu líbil, zkontrolujte si hlavně jak je na tom dům s vlhkostí, zda má provedenou hydroizolaci zdiva, případně jestli by nebyl problém zdivo odizolovat, to je základ toho, abyste dál mohl v rekonstrukci úspěšně pokračovat.

Autor: Marek Kolda
Datum: 02.11.2013 19:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114550
reakce na ...
dobrý den, děkuji za odpověď, mě se na tom nelíbí skoro nic, kromě té stodoly se třemi garážemi, jinak barák je dispozičně ok, a vypadá suchý... komín je špatný...ta přístavba vypadá otřesně...je to v památkové zoně...ale počítám, že se s tím stejně nějak poperu...protože nehodlám slevit z podlahovky a kombi topení plynem či Tč a teplovodním výměníkem, pravděpodobně s akumulační nádrží...

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 02.11.2013 20:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Problém je potřeba vidět v globálním kontextu. Výsledek je předně daný. Chcete postavit kvalitní dům , samozřejmě na minimum nákladů a taktéž na to máte určitý čas. Když to všechno shrnete a zvážíte všechny souvislosti ( čili ne jenom cenu ), tak musíte zákonitě dojít k závěru, že rekonstrukce toho baráku je ta horší varianta. Jediná věc, která může přebít nevýhody rekonstrukce je lokalita, nebo Vaše nostalgie, Vaše touha zrovna po tom baráku, čili genius loci. Nicméně na mě ta nemovitost působí jako jistota trvalých a těžce řešitelných problémů. I velikost pozemku není nic moc. A památkově chráněná lokalita je nepřetržitý zdroj problémů. Čili, já bych zvážil stavbu domu nového na zelení louce, kde si všechno od prvopočátku určíte sám. Já píše kolega - ze starého baráku nový neuděláte. Já dodávám, že uděláte, ale musíte ho zbořit a použít pouze cihly, ale ani to se v reále nevyplatí. Takže já se přimlouvám za stavbu baráku nového, neboť mám takových rekonstrukcí za sebou několik, ale já jsem neměl takovou volbu, jako Vy. Hodně zdaru.
S pozdravem Laďa

Autor: bob svaton
Datum: 02.11.2013 15:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108292
reakce na ...
tak tohle bych koupil tak max za 850 tis.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama