tepelné čerpadlo versus automatický kotel na uhlí + FVE

Rubriky:

Reklama
MK Martin Krejčí @martin.krejci376 před 10 roky08.04.2014 16:16:00
tepelné čerpadlo versus automatický kotel na uhlí + FVE

dobrrý den rád bych se poradil jak zvolit

mám FVE 12 kWp
... nově jsem připojil na FVE regulaci na ohřev TUV a elektrokotel.. tak že už 1,5 měsíce prakticky netopím a denně mám 300 l TUV

nyní ovšem přemýšlím nad variantou jak nahradit náš hlavní zdroj tepla a to je splynovací kotel na kusové dřevo s ruční dodávkou paliva (Buderus Logano s 121 24 kW) což je vzhledem k tomu, že máme les topení zadarmo ale velmi náročné na čas a práci
tak přemýšlím jestli automatický kotel uhlí/pelety/obilí se samočinnou dodávkou paliva + primární násypku s primárním šnekovým dopravníkem do sekundárního zásobníku ......... nebo právě tepelné čerpadlo .... oboje by mělo zásobovat dům teplem a TUV tedy cca 18 000 kWh ročně, zbytek tedy 5 000 kWh obstará FVE a fotothermika ...dům má 230 m2 vytápěné plochy a roční ztráty cca 100 kWh/m2/rok ..... otopná soustava je samotížná vysokoobjemová (600l) silnotrubková s plechovými radiátory, požadovaná teplota v místnostech je 21°C .... propočet mi říká že tepelné čerpadlo pojede 18000 kWh / 19 Kwh výkon tzn 950 h naplno .... 950h * 4,1 kWh max. příkonu * cena za kWh elektřiny 2,16 Kč = cca 8500 Kč což je na takový dům poměrně příznivá částka v absolutních číslech je to ale stále dost, vzhledem ke stávájícím nákladům na vytápění (nafta, benzin a práce) tedy 0 Kč
..... pokud bych počítal, že 1 Kg uhlí = 5 kWh tepla ( při výhřevnosti 1 Kg uhlí = 18 Mj a 1 kWh tepla = 3,6 Mj) tak 18 000 kWh / 5 kW h = 3600 Kg, spotřeba 3600 kg uhlí * 2,52 Kč za tunu je výsledná cena za rok 9072 Kč ..... tedy rozdíl 600 Kč který je v rámci ověřenosti funkčnosti zdroje zanedbatelný ....

jinak řečeno nevím jak se rozhodnout... je zde někdo kdo by mi poradil ???

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

7 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.