Relevantnost porovnávací tabulkydobrý den,
předesílám, že mi nejde o přesné cifry, pouze o poměr nákladů plynového vytápění a TČ.
dostávám se do finále rozhodování mezi způsobem vytápění. na pozemku mám veškeré přípojky. TZ 15kW (velký objekt, vytápěná plocha cca 286m2), obvodové zdi Porotherm 40, zatepleno bude 15cm polystyren.
velmi dlouho jsem vážně uvažoval o TČ země/voda, dále vzduch voda a v posledních dnech si nejsem jist, jestli v našem případě má TČ ekonomiku. objekt chceme vytápět na 23st (samozřejmě ne všech 286m2), určitě žádných 20,21st.
mám několik nabídek na TČ (IVT, NIBE, Buderus), přestože všichni prodejci svá zařízení chválí a všem zdůrazňuji požadovanou teplotu 23st, tak většinou přijdou první kalkulace včetně předpokládaných nákladů na uvažovaných 21-22st.
když si zadám porovnání zde na stránkách, dostanu se k roční částce
- kondenzační kotel- cca 68tis Kč/rok
- TČ země/voda - cca cca 52tis Kč/rok
- TČ vzduch/voda- cca cca 63tis Kč/rok
výpočty výrobců bývají ještě optimističtější.
investičně vychází plynová kotelna (Buderus) včetně zásobníku TUV topeným tepelným čerpadlem vzduch voda na cca 150tis Kč.
TČ země voda s geotermálními vrty (kolektor nelze) na cca 500-550tis Kč a to ještě výkon 10kW, takže nutné přičíst rekuperaci za dalších bratru cca 200tis Kč
TČ vduch voda 14kW cca 400tis Kč.
pokud skutečně zdejší tabulka alespoň přibližně funguje, pak mi zjednodušeně vychází návratnost TČ země/voda nějakých 25let (ještě bez té rekuperace), vzduch/voda dokonce 70let.
je to skutečně tak? protože jestli ano, pak nic jiného než plyn asi do úvahy nepřichází.