Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

vlhkost / plísně / jak změřit vlhkost v bytě

Autor: Radek Scerba
Datum: 25.12.2014 23:50
uživatel: 118383


Dobrý den,
mám byt ve starém cihlovém domě (z roku cca 1910) v přízemí nad sklepem. Sklep je pocitově vlhký ... v bytě se nám tvoří plíseň na stěně sousedící s chodbou kde byly původní dřevěné dveře, takže v zimě velká zima, tenké stěny, velký tepelný rozdíl a proto asi tvorba plísně na stěně, ne jen v rozích, ale tam převážně. Plíseň se objevuje i na jiných místech, ale už jenom v rozích.

Dům je nyní zrekonsturován (zateplení, nové okna, dvěře ...) a chodba je už teplejší ale plísně se stále objevují.

Chtěl bych se zeptat, jestli pomůže např. izolace stropu ve sklepě (případně jakou izolaci použít, přemýšlel jsem nad stříkanou izolací) nebo pomůže zaizolovat stěnu k chodbě?

Nebo na koho se obrátit, kdo by byl schopný na místě posoudit situaci, změřit vlhkost v bytě, sklepě, případně ve stěnách, navrhnout řešení ... kde hledat odborníky s tímto problémem?

jsem z Nového Jičína

díky moc za rady

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď10.02.2019 18:13
Filip Filip07.11.2018 17:44
Jiří Kubíček26.12.2014 22:31
Radek Scerba26.12.2014 21:23
Honza Kopřiva26.12.2014 20:54

Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 10.02.2019 18:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Na to zateplení zevnitř pozor. Musí se udělat tak, aby se do něj a pod něj nedostávala vlhkost ze vzduchu. Zpravidla se do styku dodatečné tepelné izolace a původní omítky přesune rosný bod a tam se pronikající vlhkost zastaví, kondenzuje a stěna silně vlhne, více než dříve.

Autor: Filip Filip
Datum: 07.11.2018 17:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Já si na rozdíl od pana Kubíčka myslím, že ta vlhkost je způsobena kapilární vzlínavostí. A taktéž je to celé opravdu silně podpořeno kondenzací vzdušné vlhkosti na místech, které mají teplotu rosného bodu. Nová a tím pádem skoro vzduchotěsná okna udělají své. V návaznosti na informaci, že je dům z roku 1910 je bez jakýchkoliv pochybností jasné, že pokud tam někdy náhodou byla nějaká vodorovná hydroizolace, tak tak je dávno po smrti a neplní svou funkci. Vy musíte nejdříve změřit vlhkost a to na mnoha místech. K tomu budete potřebovat elektronický vlhkoměr a kartáčovou sondu, kterou budete měřit ve vyvrtaných otvorech. Z měření ve vyvrtaných dírách zjistíte, zda je vlhkost pouze na povrchu, nebo v celém průřezu stěn. Podle toho pak uděláte nějaká opatření. Třeba zateplení stěny z chodby, nebo nějakou chemickou hydroizolaci a pod. Filip

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 26.12.2014 22:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, podle toho, jak dům a problém popisujete, se pravděpodobně nebude jednat o vzlínání vlhkosti, takže se sklepem to asi nebude mít nic společného (ale nebylo by špatné to ověřit změřením vlhkosti zdiva, ani nepíšete, zda má dům nějakou hydroizolaci zdiva), ale prostě vám kondenzuje vlhkost v místě největších tepelných mostů, kde je nejchladnější povrch stěn. Vše je dáno též tím, že po rekonstrukci se navíc zatěsnil dům, takže vlhkost nemůže unikat infiltrací a když se nedostatečně větrá, máte v domě i zvýšenou vlhkost oproti dřívějšku. Vy musíte jednat snížit vlhkost a hlavně by bylo dobré postarat se o ty tepelné mosty v rámci možností, tedy nejlépe zateplením a nejlépe z ochlazované strany. Zateplení stropu sklepa pomůže jen z toho hlediska, že dům bude mít menší tepelné ztráty, tedy místnosti nad sklepem, které tím pádem nebudou tolik ochlazované, ale když pak budete méně topit, tak účinek povrchovou teplotu ostatních konstrukcí bude minimální, vy byste měl v ideálním případě zateplit všechny ochlazované konstrukce, né jen ten sklep.

Co se týká vnitřního zateplení, tak to má svá úskalí týkající se kondenzace vlhkosti uvnitř konstrukce na rozhraní tepelné izolace a zdiva, takže byste měl volit speciální materiály přímo k tomu určené. Nevím, jakými materiály chtěl přesně váš zedník provádět to vnitřní zateplení, záhadou mi je především ten nátěr (nevíte, o co se přesně jedná ?), ale dát sádrokarton a za něj hned vatu, je nesmysl, velice brzy by vám to uvnitř začalo plesnivět, musel byste ještě jedině dát mezi vatu a sádrokarton nějakou parozábranu, ale stejně to není úplně ideální řešení.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 26.12.2014 20:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Začněte s tím že si koupíte vlhkoměr, teploměr a dělejte si měření všech místností i té nejhůře postižené chodby v různých hodinách (a to před i po větrání).
Zateplení od sklepa určitě nějaký účinek přinese, klidně postačí nalepení polystyrenu na strop ve sklepě a pokud by šla i stěna do chodby z venčí zaizolovat tak vám to také pomůže. Nejlépe zkombinovat obojí.
To že se po výměně oken ve starém domě zvýší vlhkost a přijde i plíseň je celkem normální a budete se muset naučit byt užívat jinak než dříve.
Jinak všeobecně řečeno: Větrat a topit.

Autor: Radek Scerba
Datum: 26.12.2014 21:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118383
reakce na ...
už jsem se začal dívat po nějakém rozumném vlhkoměru, tak uvidím co vyberu a pak naměřím ...
zateplit stěnu do chodby z venku bude problém, jsou to spoleěné prostory, navíc tam jsou nějaké reliefní prvky atd. ... co zateplení zevnitř? nebude to spíš horší? zedník se nám na to díval, říkal že udělá nějaký nátěr, dá nějakou vlnu + sadrokarton ... vím že slovo "nějaký" něříká vůbec nic, ale je obeznámený se situací a prý to pomůže... zkusím zjistit co přesně tam chce udělat ... opravdu to může pomoci? nebude se plíseň šířit po stěně za sádrokartonem?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama