Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: 5 změn, které otřesou globální elektroenergetikou v příštích 25 letech

Autor článku: Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Plné znění článku: 5 změn, které otřesou globální elektroenergetikou v příštích 25 letech
Anotace článku: Tak pojmenovala agentura Bloomberg New Energy Finance stručné závěry ze své studie New Energy Outlook 2015 (NEO 2015). V ní představila pět trendů, které by měly v elektroenergetice převládat v příštích 25 letech.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 72   starší >>
Příspěvky
Předmět: zcela nepochopení fyzikálního principu výroby el. energie
Autor: Josef Zapletal
Datum: 26.08.2015 23:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Autoři se domnívají že FV panely sehrají ve výrobě el. energie zásadní roly. Já si to nemyslím , protože neexistuje dost účinná akumulace ,které by to umožnila. Ty zdroje budou rozvíjet jen do určité míry , tak míra bude dána tím, že najednou bude muset někdo jiný platit účty za el. energii těm, kteří jsou připojeni stále ,ale odebírají díky FV panelům jen část roku a nárazově. Tohle vyřeší vysoké paušály za připojení a tím se vlastně stane to ,že FV el. bude mít najednou zcela jinou cenu než když odběratel platil nízký paušál a vysokou kWh přitom realita nákladů , kterou takto odběratel způsobuje je právě opačná. K tomuto systému platby za el. eneegii dojde dříve nebo později ne jen u nás, ale všude na světě, protože nikdo jiný než odběratel ty náklady za připojení a regulaci platit nemůže a to zastaví rozvoj FV panelů mimo vyloženě pouštní a teplé oblasti - tam se jedná o mnohem stabilnější zdroje. Pokud by měly OZE nahradit větší část spotřeby el. energie musely by existovat sítě nadřazené současné přenosové soustavě ty by přenášely el energii na tisíce km daleko s nízkými ztrátami a tak by částečně kompenzovaly špatné počasí nebo slabý vítr v tom či onom státě do roku 2040 taková síť celosvětově nevznikne a myslím , že nevznikne ani to roku 2100, protože by to znamenalo totální závislost ve výrobě el. energie ne jen mezi sousedními státy , ale i mezi celými kontinenty a to je politicky nepřijatelné.

Předmět: Re: zcela nepochopení fyzikálního principu výroby el. energie
Autor: Vladimír Křen
Datum: 27.08.2015 06:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Dovolil bych si dotaz. Jak ovlivňuje kvalita povrchu panelu jeho výkon. Z vlastní zkušenosti vím co dokáže pouštní prachová bouře s běžným automobilovým sklem. Pře prachovce se uzavírají dálnice přes poušť. Koho to zastihne na cestě musí snížit rychlost jinak za chvíli nevidí nebo je to jako přes matné sklo.

Předmět: Re: zcela nepochopení fyzikálního principu výroby el. energie
Autor: Radim Polášek
Datum: 27.08.2015 15:00 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Já si myslím, že jak postupně je cena odebírané silové elektřiny vzhledem k výši ostatních poplatů čím dál víc marginální, objeví se podobně jako u telefonních tarifů nebo internetového připojení takové tarify odběru elektřiny, kde se bude platit ne za spotřebovanou elektřinu, ale jenom za připojení k elektrické distribuční síti.
Přirozeně do nějakého limitu spotřeby elektřiny.

Předmět: Podpora FVE
Autor: Václav Kopal
Datum: 26.08.2015 08:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Trochu se ztrácím v diskuzi. Ale pokud by to někdo myslel s podporou Termických a FVE kolektorů a decentrální výroby elektřiny tak podporuje výrobu spotřebičů
1) praček, myček... s přívodem teplé vody
2) ostatních spotřebičů trouba, varná deska, lednička... na ss napětí nechť se ušetří pár % energie za konvertor

Nyní v létě je přebytek FVE a zásobník TUV je plný horký vody a - pračka si napustí studenou vodu a ohřívá elektricky....
Ve skutečnosti jde pouze o udržení stávajícího stavu a organizací typu ERÚ, OTE....
Někteří diskutéři zde slibovali články o spotřebičích na ss a přívodem teplé vody ale nic spotřbiče, které by se dali připojit přímo na panely na střeše prostě nejsou.
To radši píšou ptákoviny o Tesla akumulátorech.

Předmět: Re: Podpora FVE
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 26.08.2015 10:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Např. o pračkách už tu vysvětlení bylo:
- Důležitější, než přívod teplé vody je úspora energie nižší teplotou praní. Dnes se pere většinou max. na 60°C, ale i na 40, nebo zcela zastudena. Se snižující se teplotou začíná přívod teplé vody ztrácet smysl.
- Pokud jde o FV, také ztrácí přívod teplé vody smysl. Přesměrujte celé praní do doby výroby elektřiny ve FV.
- Pračka je komplikovanější a dražší a přitom přívod teplé vody využije málokdo. Musíte řešit hlídání teploty (směšování teplé a studené), aby se nepoškodilo např. prádlo jen do 40°C přívodem horké vody třeba 90°C.

Stejnosměrný proud dělá problémy. Kromě zvláštních rozvodů např. také u výkonnějších spotřebičů (kde by se dalo ušetřit) problémy s oblouky při spínání.
Pokud už potřebujete (pro nějaké spotřebiče) proud střídavý je vhodnější a výhodnější všechen výkon hned za FV převést na střídavý. Pak se dá snadno pro každý spotřebič měnit napětí a používat hromadně vyráběné spotřebiče.
Jak byste třeba řešil rozvody pro drobnou elektroniku 6-12V ss současně pro ss troubu na dejme tomu 220V? AC-AC měniči?
Pokud jde o cenu střídače, tak ten také v sobě obsahuje regulátor potřebný pro efektivní využití FV panelů. Vypuštěním samotného střídače byste zase tam moc neušetřil.
p.s. V době přebytku FV elektřiny nebudete nějaké procento ztrát řešit. I v případě, že ta FV elektřina není vůbec levná.

Předmět: Re (2): Podpora FVE
Autor: Josef Zapletal
Datum: 26.08.2015 23:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
dnes máte technologii Eco Bubble a žádnou teplou vodu nepotřebujete nebo minimálně praní barevného prádla v teplé vodě je už překonané , prádlo se ničí a je to drahé.

http://www.expert.cz/eco-bubble-revolucni-technologie-prani/

Předmět: Re (3): Podpora FVE
Autor: Václav Kopal
Datum: 27.08.2015 06:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
V myčce nádobí s kastrolem po guláši Vám ekobabl asi fungovat nebude.
Problém vypínání ss obvodu je (oblouk...). No ale je řešitelný ss rozvody existují v dolech.... a mají svoje jističe stykače relé vypinače...... a vše funguje bez problémů.
Indukční varná deska má stejně usměrňovač a následně spínaný zdroj, který "vyrobí" asi 20kHz a tak je konstruováno hodně spotřebičů
Proč např. neexistují tepelná čerpadla na ss přímo z FVE - protože ERÚ OTE ČEPS by v podstatě nemuselo existovat.
Ve skutečnosti si nikdo žádnou decentrální energetiku nepřeje, protože by úřady výše uvedené a jiné přišli o svoje kompetence.
Pokud má mít FVE významný podíl tak jedině s nástupem ss spotřebičů.
Rozvody 220V 50 Hz není žádné dogma. Systémů ve světě existuje mnoho - půlka USA, Japonsko 100V 60HZ....

Předmět: Re (4): Podpora FVE
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 27.08.2015 09:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Všechno je řešitelné, ale stojí to peníze. Když bude dostatečná poptávka, tak to někdo vyrábět bude. Nějaký úřad na tom nic nezmění. Jak asi OTE může zakázat čínskému výrobci vyrobit indukční vařič (TČ aj) se ss napájením, nebo obchodníkovi ho dovézt?
Levnější a jednodušší je převést to na pro všechny spotřebiče jednotných střídavých 220V.
Na co by Vám byl ss vařič, když by zrovna nesvítilo? Měl byste dva, jednen na střídavý a druhý na stejnosměrný? Byl byste ochotný svoji ss FV síť přizpůsobovat na hodnotu napětí konkrétního spotřebiče? A když budou ss spotřebiče vyžadovat napájení různým napětím? Převod z FV ss napětí na různá ss napětí spotřebičů by byl ztrátový ještě více, než centrální střídač.
Brzdou FV nejsou spotřebiče, ale sama podstata FV. Její nespolehlivost v dodávce, případně vysoké náklady na akumulaci. Ona i samotná FV elektřina není oproti síťové levná. A to je ještě ta ze sítě zatížena podporou OZE.
Také FV u nás vyrábí nejméně zrovna v době nejvyšší spotřeby (v zimě). Takže napájet FV stejnosměrné TČ je celkově nonsens. Což už uznal i p. Bechnik. Využitelné by to bylo jen po velmi omezenou dobu v roce.
p.s. myčku také můžete celou pustit v době výroby FV a nepotřebujete přívod teplé vody.

Předmět: Re (5): Podpora FVE
Autor: Václav Kopal
Datum: 27.08.2015 10:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Na dráze je v EU asi 7 napajecích systémů z toho 4 ss. Proč vedle dráhy tak kde je FVE a měnírna SŽDC musí majitel FVE prodat elektřinu distributorovi a ten následně SŽDC a celé to hlídá OTE ERÚ a ČEPS a ještě to celé prohnat napřed přes střídač a následně přes usměrňovač - není tady něco navíc?
A co takhle TČ na FV plus přímo FV ohřev a zásobní nádrž TÚV a TV tak 2m3 na domek to je tak na týden TÚV pro docela velkou rodinu, s topením jaro podzim by to stačilo - no a 3 zimní měsíce ZP nebo dřevo.
Nebo je podle Vás lepší pračka boiler myčka na noční proud pokaždé s 2kW spirálou a přejmenovat HDO na Smart net.

Předmět: Re (6): Podpora FVE
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 27.08.2015 11:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
A ta FV vedle dráhy pracuje se ss napětím 3000V?
A dodá kdykoliv spolehlivě potřebný výkon?
Když dráhy poptávají elektřinu pro vlaky, musejí mít také jistotu, že tu elektřinu mají, kdy potřebují. Nebo byste byl pro systém, že by se z reproduktorů Pendolina (ale i osobáku) ozvalo: Vážení cestující v následující stanici náš vlak neplánovaně končí jízdu, protože náš smluvní dodavatel (FV elektrárna) nedodá potřebnou elektřinu z důvodu přechodu pásu nízké oblačnosti přes jeho elektrárnu? Případně skončí sice plánovaně, ale se soumrakem?
Kromě toho silová elektřina z FV přijde na cca 2,6 kč/kWh (bez dotace výkupní ceny), zatímco na burze lze nakoupit za cca 1 kč/kWh.
Ps. Někdo musí hlídat rovnováhu vyrobené a spotřebované elektřiny. Jinak se síť zhroutí.
Někdo musí organizovat obchod s energií včetně vyúčtování.
A taky někdo musí rozpočítat ty miliardy ročně na podporu OZE za to málo vyrobené elektřiny do plateb spotřebitelů.
Celý ten složitý systém s výrobci, distributory, obchodníky páteřní sítí, místní sítí s jedním nadbytečným stupněm byl takto nastaven kvůli zneprůhlednění finančních toků a možnosti vyplácení podpor OZE a to tak, že podporované OZE zdroje vůbec nejsou obchodovány na trzích. Protože tam by např. FV s garantovanou výkupní cenou 13 kč/kWh (na 20let) neměla šanci. Ona tam až na vyjímky nemá šanci ani ta za 2,6 kč/kWh.
pps. Zkuste nacenit FV panely, velkou nádrž a TČ a potom spočítejte návratnost. V případě dalších nákladů (plynový kotel, paušál, revize,automat na pevná paliva, krb, apod) ještě horší.
Kromě toho většinu zimy budete stejně muset odebírat elektřinu ze sítě.
Nápověda: porovnejte s el. topením NT ze sítě. I provozně Vás to vyjde o něco levněji, než FV, pokud také budete ohřívat TČ.

Předmět: Re (7): Podpora FVE
Autor: Václav Kopal
Datum: 27.08.2015 11:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
No a jsme konečně u toho - obchodovat s něčím co se nedá akumulovat a výroba se v jednom okamžiku musí rovnat spotřebě je prostě výmysl skupiny lidí, kteří na tom jen chtějí vydělat peníze a vymysleli termíny fyzické toky, obchodní toky spotový trh a jiné nesmysly např. že elektřina z EDU neteče do Rakouska. Zřídí instituce typu ČEPS, ERÚ OTE které na těchto nesmyslech dále parazitují a vymýšlí nesmysly na druhou.
Soustava se má řídit podle nejmenších proměnných nákladů.

Předmět: Re (8): Podpora FVE
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 27.08.2015 14:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Obchodovat s elektřinou se samozřejmě dá.
Ale výrobce musí ručit za to, že objednanou elektřinu dodá v množství dle kontraktu. Přitom se musí krýt i doba výroby a spotřeby. Centrální dispečink davá pokyny výrobcům k okamžité úpravě výkonu jejich výroby tak, aby výroba se spotřebou byly v rovnováze a síť byla stabilní.
To jde např. u FV těžko. Když nemají podmínky, tak na pokyn výkon nezvýší. Zvláště, když mají přednostní odkup.
Vyrovnávání výkyvu výroby, nebo spotřeby (zvláště nečekaného) je nákladné a nakonec se projeví zvýšenou cenou energie. K rychlému vyrovnávání se používají drahé špičkové zdroje (např. PVE, uhelné v "teplé záloze", plynové).
Nestálé zdroje (FV, Vte) potřebují takového vyrovnávání (FV dlouhodobou náhradu v zimě) hodně. Záložní zdroje je potřeba udržovat v pohotovosti i v době, kdy nevyrábějí a tedy si na sebe nemohou vydělat.

Předmět: Re (9): Podpora FVE
Autor: Radim Polášek
Datum: 28.08.2015 07:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Největší sranda je, že fotovoltaika i větrníky jsou z technického pohledu coby zdroje elektřiny stoprocentně řiditelné a to mnohem lépe než klasické zdroje. Oba tyto typy elektráren totiž obsahují polovodičové střídače, které příslušné regulační funkce musí obsahovat. Musí totiž přizpůsobovat odběr elektřiny z panelů nebo z generátoru větrníku příslušným voltampérovým charakteristikám za různého osvitu FV panelů nebo za různých otáček větrníků. Jinak by totiž docházelo ke ztrátám až mnoho desítek procent vyrobené elektřiny.
Ta regulace má reakční dobu zlomky sekundy, zatímco klasické zdroje, co vím, mají reakční dobu desítky sekund.
Stačí tedy obousměrně propojit tyto regulátory OZE zdrojů s dispečinkem distribuční soustavy a získáme stoprocentně řiditelný zdroj elektřiny v rozsahu nula až maximální výkon daný kapacitou přírody - tím osvitem FV panelu nebo sílou větru na větrníku.
V praxi si dovedu představit tarif za elektřinu dodávanou do sítě takovým zdrojem, kde by byl provozovateli zaručen odběr třeba 70 - 80 % vyrobené elektřiny z maximálně možné vyrobené elektřiny, zatímco zbylých 20 - 30 % by byla regulační kapacita.

Předmět: Re (10): Podpora FVE
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 28.08.2015 07:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Vy máte "klapky na očích" ?
Ta regulace, kterou musíte u FV realizovat složitě elektronicky je u točivých generátorů daná už jejich podstatou. Nafázují se hned při spouštění a potom už si parametry drží.
Když bude požadavek na aktuální zvýšení výkonu (protože je větší spotřeba), co asi tak udělá FV, nebo Vte ? Když nefouká, nebo nesvítí, tak prostě výkon zvednout nemohou.
Část "klasických" zdrojů je vždy v záloze pro možné zvýšení výkonu. Jsou to PVE, plynové, do určité míry vodní, uhelné v teplé záloze. Ty prováději tu regulaci.
Navíc mají OZE přednostní právo odkupu, takže výkon neregulují ani ti, co by mohli (např bioplynky).
OZE díky přednostnímu odkupu vždy pracují za pro ně nejvýhodnějších podmínek a náklady na regulaci jdou na vrub jiných zdrojů.
Pouze nově vyjímečně při krizových situacích jen za daných podmínek možno OZE postupně odpojovat. Ale to až v případě, kdy ostatní zdroje (mimo jaderné) tu regulaci nezvládnou.
K poslední větě:
Jistě, pokud by úmyslně "jeli" na 80%, měli by regulační kapacitu 20% do plusu. Jenže to je 20% z aktuálního výkonu. Ne 20% z jmenovitého, jako u běžných zdrojů.
Klasický zdroj má možnost vždy pracovat téměř na 100% výkonu. Když uhelná (vodní, PVE, ap) elektrárna je v záloze, má kdykoliv regulační kapacitu 100% svého nominálního výkonu. Z 10 kW to bude 10 kW.
Jak to bude třeba u FV: má 10 kWp, ale protože je zrovna pošmourný podzim, tak i kdyby byl celý výkon v záloze, jsou to třeba 2 kW z 10. V noci 0 kW z 10.
Kromě toho by musel být zrušen přednostní odkup elektřiny z OZE. Jinak OZE regulovat nic nebudou.
A za třetí: pokud nyní jsou náklady třeba na FV 2,6 kč/kWh a ceny na trzích jsou 1 kč/kWh, výrobou na 80% možného by museli cenu zvednout na 2,6/0,8=3,25 kč/kWh a stali se ještě méně konkurenceschopnými (neprodejnými) bez dotací. V případě dotací bychom museli platit vyší podporu.

Předmět: Re (11): Podpora FVE
Autor: Vladimír Křen
Datum: 28.08.2015 11:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Mohl bych poprosit o upřesnění vazeb. Jedná se mi o možnou regulaci výkonu VE. Vlastní generátor pracuje se stejnosměrným proudem nebo je na svorkách nějaká střídavina? Nebo je VE přifázovaná a výkon je regulován natočením vrtule nebo je to fix?

Předmět: Re (12): Podpora FVE
Autor: Radim Polášek
Datum: 28.08.2015 11:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Možná to mělo patřit za můj příspěvek a tudíž na mně, takže odpovím.
Přiznám se, že větrníky moc nestuduji a neznám.
Nicméně si myslím, že systém, kdy generátor je přifázovaný do sítě a správné otáčky jsou udržovány naklápěním vrtule je tou potřebou přifázování příliš omezen a takový systém má tak na dnešní dobu příliš malou účinnost.
Dnes by už mělo být efektivnější provozovat příslušný pomaluběžný generátor otáčený vrtulí volně, bez vazby na síťový kmitočet, aby se při každé síle větru mohlo dosáhnout optimálního = maximálního výkonu. Vyrobenou elektřinu z generátoru pak usměrnit a na síťový kmitočet zpracovat střídačem podobně jako ve fotovoltaice. Střídač přirozeně s regulací podobného typu jako ve fotovoltaice - přizpůsobení odběru elektřiny z generátoru voltampérové charakteristice generátoru je taky nezbytné.

Předmět: Re (13): Podpora FVE
Autor: Vladimír Křen
Datum: 28.08.2015 14:08 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Tak že klasický generátor je na tvrdo přifázovaný a napětí je udržované buzením. U větrníku jsou otáčky podružné ale vlastně není možno výkon regulovat podle možností zdroje mechanického výkonu. To znamená že větrák aby mohl pracovat v optimálních parametrech dle rychlosti větru musí měnit otáčky (dle vektorové rychlosti lopatek a větru). Tak že možnost regulace je pouze do okamžitého možného výkonu. Dále samozřejmě může větrná elektrárna plnit funkci kompenzátoru. Tak že zbývá otázka jak je vlastně větrák regulovaný. Je ovládán dálkově při vlastním algoritmu optimalizace nebo je to podřízeno pouze maximálnímu možnému výkonu dle poměru teoretické rychlosti větru k reálné rychlosti větru?

Předmět: Re (11): Podpora FVE
Autor: Radim Polášek
Datum: 28.08.2015 11:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Tu regulaci u FV nemusíme vůbec "realizovat složitě elektronicky" , protože ta regulace u FV prostě je a prostě být musí, aby FV v různých výkonových režimech daných přirodou - intenzitou osvětlení, dodávala maximální možný výkon. Neboli aby odběr do sítě byl střídačem FV elektrárny přizpůsoben optimální voltampérové křivce použitých FV panelů.
Stačí tedy, v úvozovkách, upravit střídač tak, aby ta regulace mohla být dálkově ovládána. Ale zas tak velký problém by to neměl být, protože dnes už bude asi většina lepších FV střídačů ovládaná mikroprocesorem, tudíž záah bude spočívat hlavně v softwarech. Ale jádro toho už píšu v předchozím příspěvku.
U točivých generátorů regulace není daná jejich podstatou. Je dána přizpůsobením impedance generátoru jakožto zdroje a impedance elektrické sítě jakožto spotřebiče, průřezy a odpory příslušných vodičů , konstrukcí magnetického obvodu atd , hodnoty získané výpočty a zkouškami tak, že v rozsahu pracovních režimů - kmitočtu. zatížení - je účinnost maximální a další parametry optimální.
Já přirozeně vím, že OZE dnes mají přednostní právo odkupu.
"K poslední větě" Napsal jsem tam 20 % z maximálního výkonu. Možná jsem měl dodat, že to je z právě maximálního výkonu, Nicméně jsem se domníval, že to vyplývá z textu. V žádném případě to není z jmenovitého výkonu, ale z toho, který Vy označujete za aktuální výkon.
"Za třetí" Jasně že by se musela výrobou na 80 % možného cena FV elektřiny ještě zvednout. To nikde nerozporuji.
Když se znovu pořádně podíváte na můj příspěvek, zjistíte, že jsem tam coby úvod k té regulaci - 20% napsal " Dovedu si představit" Z toho předpokládám snad by mělo vyplývat, že tím nijak nepopisuji současný stav ani ničí úmysl, ale svůj názor.
Možná by to tak mohlo být, kdyby se podařilo zelené šílenství postavené na zelené propagandě a ideologii poněkud potlačit a dostat do OZE energetiky trochu zdravého rozumu.

Předmět: Re (12): Podpora FVE
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 28.08.2015 13:38 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Takže v podstatě shoda.
OZE neregulují svůj výkon protože:
1) Mají přednostní právo odkupu a proto vyrábějí v režimu, který jim nejvíce vyhovuje. Např. FV nedodává v dobách nejvyšších špiček (po soumraku v zimě). Naopak dodává nejvíce v létě kolem poledne i v době převisu nabídky.
2) Do + nemohou regulovat, protože pracují vždy na možném maximu. Do minusu mohou být omezeni jen vyjímečně za havarijních podmínek. Viz přednostní odkup. Regulace se provádí na "klasických" zdrojích.
3) Některé (FV, VtE) jsou výkonem závislé na aktuální situaci a v podstatě regulovat nejdou. Ty které (bioplyn, MVE, ap) by mohly neregulují kvůli přednostnímu odkupu a zaručené výkupní ceně.
4) Regulací by pokleslo využití zdroje a více by se zvýšily i tak vyské náklady na vyrobenou OZE elektřinu. Byl by tlak na vyšší dotace.

Předmět: Re (13): Podpora FVE
Autor: Radim Polášek
Datum: 28.08.2015 13:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
S tím bych mohl souhlasit.

Předmět: Re (6): Podpora FVE
Autor: Radim Polášek
Datum: 27.08.2015 14:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Tepelné čerpadlo přímo na fotovoltaiku na ss napětí je nesmysl ze všech stran.
Z hlediska technického, ekonomicklého i funkčního.
Za prvé existuje spousta různých panelů s různými napětími a stejně tak spousta různých konstrukcí FV elektráren s různými výstupními napětími. Výrobce by tedy musel vyrábět víc typů tepelných čerpadel na různé napětí.
Za druhé produkce elektřiny z fotovoltaiky v žádném případě není konstantní, ale pohybuje se v širokém rozsahu v závislosti na osvětlení a na teplotě panelů. 5KW FV elektrána dodává přes poledne za plného osvětlení na podzim za chladnějšího počasí třeba 5 kW, za horkého letního dne nebo za částečně zataženého chladného dne 4 kW, za úplně zataženého dne přes poledne třeba 2 kW a ráno a večer třebas jen 200 wat výkonu. Ale kompresor tepelného čerpadla potřebuje stálý příkon, jinak prostě funguje špatně. Takový proměnný výkon elektrického zdroje lze absorbovat pouze elektrickými akumulátory nebo dodávat do sítě, kde se s tou proměnnou dodávkou vyrovnají nebo do tepelného akumulátoru - bojleru a podobně.
Za třetí FV panely jsou zdroj s proměnnou voltampérovou charakteristikou v závislosti na osvětlení a teplotě panelů. Pokud se má z FV panelů dostat maximum možného, musí taky odběr z těch FV panelů vykazovat příslušnou relativně složitou voltampérovou charakteristiku. Tato funkce je zabudována v polovodičovém střídači, který elektřinu z FV panelů podle této optimalizační křivky dá se laicky říct odčerpává a produkuje "normovanou" střídavou elektřinu o příslušném síťovém kmitočtu a napětí. Je sice možné tu regulaci vytvořit jako stejnosměrnou , takže výstupem bude proud stejnosměrný a ne střídavý, ale to je elektronicky jen o málo méně složité než klasický střídač a zatím se to nedělá, protože to nikdo nepotřebuje. Neboli cenově není téměř žádný rozdíl mezi FV elektrárnou produkující střídavý proud a elektrárnou s totožnou účinností produkující stejnosměrný proud.
A za čtvrté tepelné čerpadlo je třeba hlavně v zimě, kdy FV elektrána produkuje nejméně - den je nejkratší a zamračených dnů s nedostatkem světla nejvíc, neboli fotovoltaika jako zdroj je v zimě pro účely vytápění prakticky nepoužitelná.

Předmět: Re (7): Podpora FVE
Autor: Václav Kopal
Datum: 27.08.2015 15:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Takže TČ 2kW příkonu a přebytky ohřívat aku nádrž 2m3 na TV a v ní 200l TÚV. Švýcarsko - Jenni Solartank.
To je to Švýcarsko, které pálí 95% odpadků a z JE vytápí města a vesnice a také užitečně využívá slunce.

Předmět: Re (8): Podpora FVE
Autor: Radim Polášek
Datum: 27.08.2015 15:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Jistě, dá se udělat leccos.
Pokud budete mít 5kW FV elektrárnu, 2 kW tepelné čerpadlo a přebytky ohřívat aku nádrž, to jde bez problémů. Akorát pořád potřebujete ten regulátor FV elektrány, ať už ve střídači nebo jinak. A navíc potřebujete další regulaci, která bude, pokud FV elektrána bude produkovat víc elektřiny než 2 kW, rozdělovat tu elektřinu do 2kW TČ a zbytek do akumulační nádrže. Případně pokud bude produkce FV menší než 2kW, rovnou všechno pustí do aku nádrže.
A pořád bude platit to, že pokud nebudete k tomu v zimě odebírat elektřinu ze sítě, moc toho nevytopíte. A navíc neumoříte investici hlavně do tepelného čerpadla jakožto nejdražší komponenty, která v létě stojí. Pokud nebudete tím tepelným čerpadlem ohřívat i v létě vodu. a to zase budete mít kolem toho TČ znatelně složitější instalace, které budou dražší na pořízení i na údržbu.

Předmět: Re (8): Podpora FVE
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 28.08.2015 07:42 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Budete tedy dejme tomu mít v běžném RD FV špičkového výkonu 5kW a k tomu TČ s příkonem 2 kW a AN 2 kubíky.
Zvolme nejběžnější sklon 35°.
http://www.ekowatt.cz/cz/informace/obnovitelne-zdroje-energie/energie-slunce---vyroba-elektriny
v některých měsících bude nadbytek nevyužitelné energie, jindy nedostatek. AN 2 kubíky na tom nic nezmění.
Když se podíváte na graf a tabulku na konci odkazu, zjistíte, že výroba ve FV se vůbec nekryje se spotřebou na topení.
Vezměme si příznivější (a jednodušší) případ ohřevu TV se stálou spotřebou 300 kWh za měsíc. Pro 100 m čtv FV.
Porovnáme s výrobou po měsících (s nereálným předpokladem, že krátkodobé výkyvy ideálně pokryje ta AN).
dále vyjdeme z tabulky a uděláme bilanci pro stálou spotřebu 300 kWh/měsíc:
měsíční výroba (měsíc = 30 dní) je pak v kWh
240 414 639 906 1149 1170 1224 1080 795 537 249 180
Roční výroba 8723 kWh
požadavek (12*300) 3600 kWh
nevyužité přebytky (2.-10. měsíc) 5214
využitelné z FV (bez přebytků) 3509

Hodnocení:
V 11. až 1. měsíci budeme muset dokupovat el. energii ze sítě.
Využití elektřiny z FV je 3509/8723*100=40%
Spotřebu pokryjeme FV na 3509/3600*100=97%
Z jiných zdrojů lze zjistit náklady na výrobu z FV při přednostním odkupu (100% využití) na cca 2,6 kč/kWh. Je to počítánno z investičních nákladů na 20 let životnosti.
V našem případě tedy vyjde 1 kWh z FV na cca 2,6/04=6,5 kč/kWh.
Pro jiný poměr plochy FV ke spotřebě si to každý může spočítat sám.
To je ovšem pro vhodnější využití FV pro ohřev TV.
Pro topení by to vyšlo několikanásobně hůře, protože nejvyšší spotřeba se kryje s nejnižší výrobou.
edit: do nákladů FV není počítána AN a její příslušenství, takže cena elektřiny z posuzovaného systému by vyšla ještě více.

Předmět: Re (9): Podpora FVE
Autor: Václav Kopal
Datum: 28.08.2015 11:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Tak 4m3 ale počítáte dobře. Nebo sezónní zásobník řádově stovky m3 vše je vyvinuto spočítáno vyrobeno a instaluje se v zemích jako je Švýcarsko Dánsko a snad jsem to viděl i ve Finsku a tam je pořádná zima.

Předmět: Re (10): Podpora FVE
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 28.08.2015 13:51 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Ten výpočet je ovšem ještě velmi optimistický.
Např. v lednu je celá výroba FV za měsíc soustředěna jen do několika hodin. Aby se ta elektřina využila, musel by být hoodně velký zásobník. I tak by byly vysoké ztráty tepla a ve skutečnosti by nebyl odběr elektřiny ze sítě jen vypočtená 3%, ale podstatně více a využití FV elektřiny na ohřev TV podstatně nižší.
Zásobníky tepla celosezónní se zkoušejí už nejméně 30 let a ještě se nenašel vhodný. Investiční náklady a ztráty při dlouhodobém skladování tepla jsou tak velké, že se to nevyplatí ani pro hodně levnou energii. A FV elektrická energie rozhodně levná není.

Předmět: Akumulátor
Autor: Václav Kopal
Datum: 22.08.2015 07:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Tak už to globálně chápu v Praze a Ostravě se na každý balkon dá FV panel a k tomu akumulátor a je to vyřešeno lithia máme dost.
Mitall steel bude topit čím? To bude tedy baterek a panelů to aby v Číně začali vyrábět až v Praze a Ostravě vyhlásí výběrové řízení na dodavatele baterek a FV panelů.

Předmět: Re: Akumulátor
Autor: Radim Polášek
Datum: 22.08.2015 09:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
V první řadě reálně existuje otázka, čí by to měla být starost, aby Mittal měl tolik elektřiny, kolik potřebuje. Odhadem to je tak 50 - 100 megawat.
Pokud zůstanou velké distribuční sítě, minimálně na území severní půlky Moravy, tak si Mittal prostě potřebné množství elektřiny objedná a nijak ho nebude zajímat, jaký výrobce pro distributora tuto elektřinu vyrobí. Jestli stále ještě v klasických uhelných elektrárnách nebo budou muset být postaveny nějaké plynové nebo nějaké JE. krmit to jen z fotovoltaiky nebo z větrníků, i když zálohovaných bateriemi, je chiméra.
Minimálně proto, že jestli platí, že nejlevnější je elektřina ušetřená, tak zároveň platí, že hned potom je nejlevnější elektřina vyrobená a hned na tom místě nebo v jeho malé blízkosti spotřebovaná.
Pokud bude distribuční síť rozbita na malé celky, třeba velikosti Ostravy, tak asi takovou fabriku jako Mittal bude muset zdroj elektřiny pro ně sakra zásadně zajímat. Neboli budou muset tu elektřinu vyrábět sami ve vlastní režii - do Mittalu povede roura a v Mittalu nebo jeho blízkosti bude plynová elektrárna. Nebo do Mittalu povede cesta a jednou za rok pár kamiónů po ní přiveze jaderné palivo.
Nebo Mittal sáhne do svých peněz v bance a koupí podíl na JE Blahutovice či na nějaké jiné JE, která se na severní Moravě postaví plus podíl na příslušném vedení VVN z elektrárny do Mittalu....

Předmět: Re (2): Akumulátor
Autor: Jozef Homola
Datum: 22.08.2015 10:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Příspěvek trefný a hodný k zamyšlení. My bychom chtěli vyrábět, exportovat, mít zaměstnanost a to bez dostatečného zdroje stabilní elektřiny. Ono to tak nejde.

Předmět: Re (2): Akumulátor
Autor: Josef Novák
Datum: 22.08.2015 11:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115279
reakce na ...
Rozdíl mezi bláznivým teoretikem a realistou je v tom, že realista si zjistí data než o něčem začne psát.
Takže ArcelorMittal Ostrava má vlastní uhelnou energetiku. Má ji už od roku 1952 a tvoří ji 3 kotle uhelné a 7 plynových (na hořlavé plyny vznikající při výrobě oceli) o celkové instalované kapacitě 254 MW.
http://ostrava.arcelormittal.com/doc/PPDS_AMO.doc
Ty kotle ovšem neběží pořád, primárně se spalují plyny, ty jsou "zadarmo", sekundárně je to uhelný prach, který jim zbyde po vytřídění na uhelné službě, na hutní výrobu se nehodí, zbytek pokryjou tím, že část uhlí namelou na jemno.
Aktuálně jsou v situaci, že jsou v elektřině plně soběstační a mají vcelku velký přebytek instalovaných kapacit a byli by schopní je klidně prodávat ven.
Nějaká elektrárna v Blahutovicích je pro ně zcela nezajímavá. Rozpad distribuce na menší celky by pro ně byl naopak dost zajímavý. V Ostravě by si s Třebovickou elektrárnou a bývalou EVi (dnes patří ČEZu) bez nutnosti investic rozdělili lukrativní trh se záložním výkonem.

zobrazuji 1 - 30 z 72   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama