Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

CHytrá domácnost - jakou technologii

Autor: Petr Kolář
Datum: 07.08.2015 21:45
uživatel: 120333

Dobrý den,

stavím dům, mám hrubou stavbu. Chci udělat rozhodně rovnou chytrou elektroinstalaci. Zvažuji jakou technologii zvolit. Nechci utrácet zbytečně moc peněz, ale kvalita je také důležitá. Klasika:) Hledám něco s nejlepším poměrem cena/výkon a aby to fungovalo dobře i do budoucna. Nechci bezdrátové řešení typu Fibaro, ale pořádnou kvalitně odvedenou chytrou elektroinstalaci do nového domu na míru.

Zatím jsem narazil na 3 vhodné technologie:

1) Loxone - jeví se mi jako nejkvalitnější a přitom jednoduché
2) iNels - asi také dobré řešení, ale sběrnicově
3) Haidy - zatím nemám představu o kvalitě, ale cenově asi srovnatelné

Poradíte mi? Zajímají mě reálné zkušenosti

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 104   starší >>
Datum: 16.07.2018 09:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128093
reakce na ...
Musite si zvolit iba to najlepsie. Nemusite si kupit system hned cely ale si ho mozete skladat aj postupne. To znamena ak si kupite nieco stredne s limitaciami (na zaciatku Vam dodavatel nepovie) co sa neda upgreadovat tak natrafite na situaciu kedy ste uz skoncili a Vas dodavatel Vam povie konec pane. Tu zistite ze Vas lacny alebo stredny system musite zmenit ak chete dobre spat. To znamena ze ste prave investovane peniaze zle pouzili a na zmenu systemu vam zase bude trab zacat od zaciatku, kedze ziadna lepsia firma s lepsim systemom VAm nepreberie rozpracovany nefunkcny or polofunkcny projekt. To sa stava stale dookola a preto pisu ludia na forach ze uz nikdy nechu inteligently system lebo od zaciatku si kupuju lacne haraburdy.

Autor: Michal Rovnak
Datum: 16.07.2018 09:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128093
reakce na ...
Musite si zvolit iba to najlepsie. Nemusite si kupit system hned cely ale si ho mozete skladat aj postupne. To znamena ak si kupite nieco stredne s limitaciami (na zaciatku Vam dodavatel nepovie) co sa neda upgreadovat tak natrafite na situaciu kedy ste uz skoncili a Vas dodavatel Vam povie konec pane. Tu zistite ze Vas lacny alebo stredny system musite zmenit ak chete dobre spat. To znamena ze ste prave investovane peniaze zle pouzili a na zmenu systemu vam zase bude trab zacat od zaciatku, kedze ziadna lepsia firma s lepsim systemom VAm nepreberie rozpracovany nefunkcny or polofunkcny projekt. To sa stava stale dookola a preto pisu ludia na forach ze uz nikdy nechu inteligently system lebo od zaciatku si kupuju lacne haraburdy.

Autor: Jan Nováček
Datum: 12.07.2017 13:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125597
reakce na ...
Dobrý den, já mám zrovna Fibaro a jsem spokojený, ještě se mi nestalo, že bych musel reklamovat, nebo něco nefungovalo. Bezdrátový systém je lepší, protože, když se něco pokazí a máte to zabudované ve zdi, je náročnější oprava a často se musí narušit zeď (případ mého kamaráda). Bezdrátový systém maximálně koupíte nový nebo sejmete a odnesete na reklamaci.

Autor: Václav Krajča
Datum: 12.07.2017 13:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115840
reakce na ...
Tak ve zdi máte většinou zabudovány jenom dráty, zbytek je buďto v rozvaděči anebo rozmístěno po baráku v instalačních krabičkách.

Autor: Kaja Javůrek
Datum: 11.12.2018 13:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120521
reakce na ...
Já jsem na moje fibaro dostal také doporučení od bráchy kterej s tím je hodně spokojenej, asi se do toho taky dáme stavíme teď dům a tohle všechno se hodí tam mít.

Autor: david mara
Datum: 20.09.2016 17:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122022
reakce na ...
Pokud nejste prilis narocny, hodne lidi doporucuje zvolit modularni Jablotron - Vse co opravdu potrebujete zvladne a cenove to je dostupne. Malokdo to vi ze Jablotron se da pouzit k ovloadani chytreho domu, nejen k zabezpeceni.. POkud by jste chtel jit jeste jednodussi cestou - tak to udelejte bezdratove s chytrou RF krabickou od ElkoEl

Autor: radek knol
Datum: 19.09.2016 15:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123354
reakce na ...
Dobry den,
tak predne chytra domacnost a chytra elektroinstalace neni to same.Pokud chcete chytry dum,nepotrebujete mit kompletni chytrou elektroinstalaci. Napriklad vetsina centralne vypinanych zasuvek nebo vsechna centralne ovladanych svetel neni uplna nutnost. Kdyz obcas zapomenete zhasnout svetlo na toalete,porad to vyjde levneji nez delat kompletni chytrou elektriku. Tohle bych klidne resil spolehlivym bezdratem,klidne dodatecne dle potreby. Pripadne natahal draty hvezdicove z rozvadece a da se s tim delat cokoliv. Predne bych vyradil z vyberu systemy,kde zakladni veci ridi nejaka centralni jednotka. Ono je fakt spatne,kdyz se neco pos..umre nejdou svetla a rolety zustanou dole. Osobne bych se zameril na system,ktery bude nadstavbou nad ostatnimi,vsechny technologie v dome propoji - vcetne audia a videa, a v pripade jeho poruchy mam porad moznost ovladat jednotlive technologie manualne (vypinacemi,dalkovymi ovladaci, atd). Asi tak prakticka zkusenost.

Autor: Ondra Le
Datum: 19.09.2016 15:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117182
reakce na ...
A jaký je název takového systému ? Control4?

Datum: 19.09.2016 15:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano,treba ten by tomu odpovidal

Autor: Petr Ovčáček
Datum: 20.09.2016 20:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123366
reakce na ...
Dobrý den,
výše zmiňujete, že byste vyřadil z výběru systémy s centrální jednotkou a následně doporučíte systém Control4, který má řídicí jednotku a bez ní nic neudělá, to si protiřečíte.

Za sebe mohu říci, že neznám na našem trhu systém s centrální jednotkou, kde by se centrály kazily a zákazníci byli nějakou dobu bez ovládání. Více vyjádřit se můžu k systému Tecomat Foxtrot, který ve firmě Teco vyrábíme a který se mimochodem v praxi i integruje s Control4, pokud chce mít zákazník integrované AV s technologiemi v domě.

K případným obavám o spolehlivost či kazivost centrálních jednotek Foxtrot mohu říci jen to, že stejné jednotky, které má zákazník s celým systémem Tecomat Foxtrot, řídí např. ropný terminál v Gruzii, jednoúčelové stroje v automotive - v továrně VW a Škoda v Číně nebo například tisíce tepelných čerpadel napříč Evropou. Pokud by mělo docházet k poruchám centrály, byť sporadicky, tak našim zákazníkům by docházelo k takovým škodám, že by je samozřejmě nepoužívali. Takže kdo si pořídí řízení technologií v domě se systémem Foxtrot, tak těží právě ze spolehlivosti nejen centrál, ale i celého systému, která je prověřené léty. Jinak moduly Foxtrot mají také přímo na sobě tlačítka k manuálnímu ovládání, které funguje v případě, že by nefungovala centrála nebo jiný ovládací prvek.

O tom, proč teto systém použít by bylo nejlepší zeptat se kohokoliv z mnoha desítek aplikační a instalačních firem, které Foxtrot v ČR nasazují, ať to máte přímo od zdroje. V žádném případě nezpochybňuji systém Control4, ten rozhodně funguje také, nakonec se s Foxtrotem běžně propojuje.

Datum: 21.09.2016 07:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak ono je to hlavne o tom ,jak je cely system navrzen. Pokud je C4 jako nadstavba vcech ostatnich systemu v dome,tak pripadna nefunkcnost jednotky neposle dum do stredoveku. Svetla ovladam vypinacem,ze supliku vytahnu IR ovladace k TV a klimatizacim,EZS klavesnici z EZS pripadne mobilem atd...Jasne-nadstandard nepujde (multiroom ozvuceni,zavhala rizena kalendarem...),ale zakladni veci pujdou -treba ty co jsou pres Foxtrot :o)

Autor: Radek Bílý
Datum: 15.09.2016 23:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123332
reakce na ...
Dobrý den!
Svého času jsem dělal pro firmu, která prováděla (hlavně) po Praze a okolí inteligentní instalace. Osobně jsem si vyzkoušel parametrizování systémů Inels (tehdy generace 1 a 2, nyní je 3), Siemens Synco living, Abb ego-n, Crestron, Vantage, Legrand MyHome, Jablotron a možní ještě další.
Nikdy jsem nedělal v Mozaiku, který tehdy dovoloval napsat si vlastně celý systém do Inelsu formou kódu, takže musím na rovinu říct, že nejohebnější a nejuniverzálnější řešení tehdy nabízel Crestron. Ale ta cena ...
Jako nejméně ohebné mi přišly MyHome a Synco living - obě pracovaly ve velmi omezených relacích a nedovolily vlastně naparametrizovat nic navíc.
Jablotron tehdy teprve začínal, jejich řešení bylo hodně jednoduché a neuniverzální, vím, že se postupem času rychle zlepšovali ale začátek nic moc.
Mě osobně se nejvíc zalíbil Inels, po letech jsem si ho do svého domu nainstaloval také - světla, topení, EZS, jistá forma automatizace a uživatelského komfortu. Je to sice za cenu vyšší investice, ale jsem hračička a po letech zkušeností s minulými generacemi jsem si ho navrh, nadrátoval a zapojil sám, teď si hraji s parametrizací.
Jako výhodu Inelsu vidím to, že člověk dostane spoustu připravených kostiček, které v mém případě umím poskládat přesně podle mých požadavků. Ne každému to musí vyhovovat, mě ano.
Rozhodně pokud se tím neživíte doporučuji minimálně konzultovat s nějakou zavedenou firmou funkčnosti jednotlivých systémů, složitosti v programování a podobně ...

Autor: ivan mrkva
Datum: 12.02.2016 08:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100125
reakce na ...
špinavé praktiky iNels:
http://archiv.ihned.cz/c1-65160940-soud-omezil-reklamu-na-webu

Autor: Martin Vitr
Datum: 11.02.2016 14:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116694
reakce na ...
Souhlasim :

https://www.ferschmann.cz/cs/inteligentni-elektroinstalaci-bych-znovu-nechtel/

Autor: Michal Martinský
Datum: 18.01.2016 14:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121281
reakce na ...
Dobrý den,
my máme doma elektroinstalaci od iNELS a jsme naprosto spokojení. Využíváme tzv. "chytrou krabičku" a aplikaci v mobilu pro ovládání osvětlení, topení i zabezpečení. Zatím jsme neměli sebemenší problém, vše funguje jak má, je to praktické a spolehlivé.

Autor: Ondrej Ostracky
Datum: 11.02.2016 13:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120446
reakce na ...
Tak to ste me pobavil. Neslysel sem nikoho, komu by to fungovalo a kopice lidi to vracela. Byl to udajne i duvod, proc to stahnuli z alzy a ostatnich kramu. Kazdopadne budte rad, ze vam to funguje, drzim vam palce :-)

Autor: Marek Stránský
Datum: 31.08.2015 17:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110846
reakce na ...
O českých systémech Tecomat Foxtrot nebo Domat Control System jste neuvažoval?

Datum: 02.09.2015 11:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Těžko uvažovat nad něčím, u čeho nelze zjistit ani cenu základních komponentů - Domat system. Tecoma, Loxone, iNels mají cenu na webu, u ostatních je to problém.

Datum: 02.09.2015 11:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Těchto systému musíš být opravdu programátor, to je daleko za Loxonem

Datum: 02.09.2015 11:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To sice musím, ale zase si napíši algoritmus, jaký chci.
Jestli si mám naprogramovat Arduino nebo Foxtrot, to vyjde skoro na stejno.

Datum: 25.08.2015 13:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na Loxone asi můžeme pomalu zapomenout. Poslední jejich novinka je, že ruší diskuzní fórum a to z důvodu instalací a servisu pouze přes jejich partnery. Počítám, že za pár měsíců skončí i přímý prodej....
Škoda.....

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 25.08.2015 17:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
A za nějaký čas je z již postavených inteligentních domů stanou domy hloupé :-)

Datum: 25.08.2015 17:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To co tam psali, tak na forum chodilo minimum loxone partnerů ale spíš bastlíři, který vymejšleli kraviny. Celej jejich systém je postavenej na tom, že instalaci dělají partneři, o servis se také starají partneři, né že se vtom bude vrtat každej jouda. Ten at si koupí Fibaro nebo raspbery pi. Sám jsem forum pouzival a pár věcí jsem tam i vyřešil.

Autor: Ondrej Ostracky
Datum: 26.08.2015 14:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120446
reakce na ...
Zrušení fóra mě také mrzí, ale vysvětlení je celkem logické /mohlo být v češtině, abys ho mohl pochopit, ale to je na jinou diskusi/.

Každopádně pár čísel, které tě budou zajímat /od nikoho jiného jsem je zatím neviděl/: http://www.loxone.com/cscz/o-spolecnosti/o-nas.html (CZ má údajně za 4 roky 3.500 instalací).

Než mě budeš napadat, že jsem z Loxone nebo někdo z blízkého okolí (protože potrefená husa se vždycky ozve), tak mám Loxone 3 roky doma (nejsem instalatér, elektrikář, ani člověk z IT atp.). Programovat jsem se to ale naučil, je to celkem jednoduché. Po HW ani SW stránce nebyl nikdy žádný problém. Veškeré aktualizace posunují systém pořád dopředu, vydává se nový HW a vše je se vším kompatibilní (což obecně v tomto světě moc neplatí). Pokud bych stavěl znovu, Loxone by tam našlo své místo - tentokrát ve větším rozsahu :-)

Datum: 26.08.2015 15:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Určitě nebudu nikoho napadat, že je od Loxone. Mě se na loxone líbí, že má na webu uvedeny ceny, Loxone config se dá stáhnout a je k němu široká dokumentace včetně dema a spol, což u ostatních není (iNels, Foxtrot, Haidy, atd...). O Loxone taky uvažuji do právě řešeného domečku, ale jestli na něj zůstanou peníze, to nevím.

Autor: Marek Bednar
Datum: 26.08.2015 17:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
iNels
http://www.elkoep.cz/ke-stazeni/ceniky
https://www.youtube.com/watch?v=6Dy5LYJbCEs
https://www.youtube.com/user/elkoep/videos

iNels bude vystavovat na veletrhu ForArchu s moznosti si na miste vyzkouset jejich produkty. Vyhodu iNels vidim v tom, ze clovek nemusi byt pomalu ajtak, aby dokazal dany produkt zprovoznit, coz je kamen urazu Loxone a jejich slozitemu nastaveni.

Zprovozneni (nastaveni) produktu Loxone: https://www.youtube.com/watch?v=arFBxGWsRiI

Intuitivni nastaveni iNels VS Loxone je nebe a dudy.

Datum: 26.08.2015 20:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jde o to, jestli to je dobře nebo ne. Loxone není pro bastlili a jejich config je bezkonkurenční. Žádná jiná technologie nemá lepší a promakanější config.
Lidé chtějí, aby to fungovalo a o nic víc se nechtějí starat, né že to budou bastlit na kolenu. Loxone mají instalovat proškolení partneři a takto se profilují a podporují je. Ne nějaký bastlíře, co remcaj že to stejný udělají na raspbery a za minimální cenu.

Todle není cílovka pro Loxone, ani žádnej velkej bussines jim to nepřinese

Datum: 02.09.2015 11:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ono ELKO má na webu alespoň cenu, problém je s konfigurací bus systému. Jedna věc je pěkné reklamní video, druhá je vyzkoušet si nastavování v praxi.
A ze zmiňovaných mají ceny uvedeny jenom 3, Inels, Loxone a Foxtrot. Ostatní dělají s cenami tajnosti, tak o nich raději ani nepřemýšlím.

Autor: Adam Jetel
Datum: 21.08.2015 11:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120410
reakce na ...
U znameho jsem se setkal se system inels. Funkcionalita me moc zaujala, ze jsem uvazoval o jeho porizeni do noveho bytu. Rikal, ze je s tim spokojenej. Urcite bych sel do tohoto.

Datum: 21.08.2015 12:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Inels je právě docela dost drahej. Nehledě na to, že zapojení do sběrnice celou výstavbu strašně prodraží. Každé tlačítku musí mít "procesor" a stojí 1000Kč+

zobrazuji 1 - 30 z 104   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.